Domáce Politika Top

Opozícia bude konať. O odvolávanie Plavčana požiada 18. augusta

BRATISLAVA – Opozícia požiada o zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej má byť odvolávaný minister školstva Peter Plavčan, 18. augusta. Dnes to na tlačovej besede oznámil tímlíder SaS pre školstvo Branislav Gröhling. Predseda NR SR Andrej Danko bude mať potom sedem dní na zvolanie schôdze a stanovenie jej dátumu.

Hnutie OĽaNO-NOVA koncom júla vyzvalo predsedu SNS Andreja Danka, aby sa jeho strana vzdala rezortu školstva pre závažné zlyhania v riadení eurofondov na vedu a výskum. OĽaNO vtedy začalo zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR, na ktorej by mal byť odvolávaný minister školstva Peter Plavčan, pretože pri investíciách do vedy a výskumu za viac ako pol miliardy eur podľa hnutia zlyhal.

Trápne a zbabelé, tvrdí Galko

Vládna koalícia podľa podpredsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomíra Galka vnáša do spoločnosti cirkus, nestabilitu a chaos. Ako povedal Galko dnes na tlačovej besede, koalícia si posiela mediálne odkazy a potom nemá úctu k občanom, aby im vysvetlila, čo sa deje. „Je to trápne a zbabelé,“ konštatoval. Podľa neho sa nič lepšie nemôže stať, len aby SNS a Smer začali na seba vyťahovať špinavosti.

Podľa Galka sa predseda SNS Andrej Danko pokúsil o vydieranie svojich partnerov. Upozornil, že nebol schopný vypovedať koaličnú dohodu osobne, ale urobil to písomne. „Potrebuje odlákať pozornosť od megakauzy v rezorte školstva, preto vyvoláva naoko vážny spor. V skutočnosti sa podľa nás snaží zakryť masívne rozkrádanie v rezorte školstva a nevie si poradiť s ministrom Plavčanom,“ zdôraznil. Galka zaujíma, čo sa v korupčnej koalícii deje.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová uviedla, že SaS je jediná reálna alternatíva Smeru a koalícii. „Sme pripravení aj na návrh predčasných volieb,“ povedala.

Foto: SITA