Politika Zahraničné

Opakovanie volieb primátora v Istanbule je “najlepší krok” pre Turecko, tvrdí Erdogan

Opakovanie volieb primátora v Istanbule je "najlepší krok" pre Turecko, tvrdí Erdogan. Zdroj: SITA/AP

ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok privítal kontroverzné nariadenie Najvyššej volebnej rady (YSK) zopakovať voľby primátora v Istanbule a označil to za “najlepší krok” pre Turecko. Informovala o tom agentúra AFP.

 

“Toto rozhodnutie považujeme za najlepší krok, ktorý posilní našu vôľu riešiť problémy v rámci demokracie a práva,” vyhlásil Erdogan na stretnutí členov jeho Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) v parlamente.

Opozičný kandidát Ekrem Imamoglu, ktorý s rozdielom približne 15-tisíc hlasov tesne nad kandidátom AKP, tureckým expremiérom Binalim Yildirimom, vyhlásil, že sa nevzdá a v opakovaných voľbách 23. júna zabojuje znovu o priazeň voličov.

“Možno ste rozčúlení, nikdy však nestrácajte nádej,” povedal Imamoglu tisíckam svojich podporovateľov v štvrti Beylikdüzü na predmestí Istanbulu, kde bol v minulosti starostom.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas sa na margo opätovných volieb v Istanbule v utorok vyjadril, že ide o netransparentné a nepochopiteľné rozhodnutie.

“O tom, kto bude zastávať post istanbulského primátora, môžu rozhodnúť jedine tureckí voliči,” uviedol Maas v stanovisku.

Najvyššia volebná rada (YSK) vyhlásila v pondelok výsledky volieb primátora v Istanbule z 31. marca za neplatné a nariadila ich opakovanie. Urobila tak na podnet Erdoganovej AKP, ktorá vzniesla 16. apríla voči istanbulským voľbám “mimoriadnu námietku”, pričom vyžadovala, aby boli ich výsledky anulované, a aby sa hlasovanie opakovalo. Odvolávala sa na údajné “nezrovnalosti a organizovaný zločin”, ktoré podľa nej voľby v Istanbule sprevádzali.