Domáce Kauzy Politika Top

ONLINE Fiľo o zmenkách nevedel, ani keď vstupoval do Markízy

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Trojdňové pojednávanie v kauze zmenky pokračuje aj dnes. Podľa senátu sú na pláne výpovede troch svedkov, všetci traja by do kauzy mohli vniesť nové svetlo. Už teraz sú však pochybnosti, či sa dostaví popoludňajší svedok. Ten už bol na pojednávanie niekoľkokrát predvolaný, no nikdy sa nedostavil. Glob.sk bude pojednávanie v kauze sledovať online a zo sály prinesie najzaujímavejšie momenty. 

 

 

Náš online na dnes končí. Ďakujeme, že ste priebeh pojednávania sledovali spolu s nami

16:57 – Senát prerušil pojednávanie, pokračovať sa má zajtra ráno.

16:55 – Podľa Lucie Tandlich prepis rozhovoru potvrdzuje to, čo hovorila dnes svedkyňa. “Veci potvrdzujú nedôveryhodnosť výpovede obžalovaného Ruska, ktorý si nepamätá, čo a kedy povedal,” konštatovala.

16:51 – Čítanie prepisu rozhovoru skončilo. K slovu sa dostal Marian Kočner, podľa ktorého prepis vo väčšine potvrdzuje výpoveď Pavla Ruska. Poukazuje aj na to, že vo veľa častiach hovoril v množnom čísle, v jednotnom čísle mal povedať iba formulku “som si požičal od Blažka”, pričom dané peniaze mal Blažkovi následne aj vrátiť. Slová v nahrávke majú podľa Kočnera potvrdzovať, že sa “môžu vyrovnať, ale cena bude 100 miliónov”.

16:12 – Už vyše hodiny sa číta rozhovor medzi svedkyňou Sobotovičovou a Pavlom Ruskom. Zhruba v polovici prokurátor namietal, aby sa čítali iba tie pasáže, ktoré hovoria o zmenkách. Medzi protistranami sa opäť strhla menšia roztržka. Senát napokon povolil obhajobe, aby čítal celý rozhovor. Sobotovičová počas výpovedi povedala, že celý rozhovor s Ruskom má asi 2 hodiny.

15:10 – Po dlhšej prestávke sa v súdnej sieni číta rozhovor medzi dnešnou svedkyňou Ninou Sobotovičovou a Pavlom Ruskom. Rozhovory s obžalovanými boli súčasťou jej bakalárskej práce.

15:05 – Procesné strany sa vyjadrili k dnešným svedkom. Prokurátor Ján Šanta a Daniel Lipšic uviedli, že ani jeden zo svedkov nemal o zmenkách informácie. A to dokonca ani tí, ktorých si predvolala obhajoba. Podľa prokurátora by mohol byť rozsudok ešte tento rok, najneskôr začiatkom budúceho roka. Na december sú naplánované ešte viaceré pojednávania. Viac sa dozviete vo videu.

14:29 – Senát vyhlásil krátku prestávku, vzápätí sa budú čítať listinné dôkazy zo strany obhajoby.

Kauza je výsledkom chamtivosti obžalovaných

14:28 – K slovu sa dostala právna zástupkyňa televízie Lucia Tandlich. Podľa jej slov svedok vyjadril, že by neinvestoval do projektu, ktorý by bol extrémne zadlžený, teda aj v prípade, ak by sa jednalo o zmenky. “Na základe viacerých výpovedí je jasné, že kauza údajných zmeniek je výsledkom chamtivosti obžalovaných Ruska a Kočnera,” konštatovala na záver výsluchu svedka.

14:25 – Kočner dáva vyhlásenie po výpovedi svedka, podľa jeho slov potvrdzuje výpoveď Pavla Ruska vo viacerých veciach.

14:21 – Kočner sa Fiľa pýta, či by bol ochotný doručiť súdu zmluvu o predaji podielov medzi svedkom a Jánom Kováčikom. “To čo je za otázka,” pýta sa Klemanič. Dodáva, že to je medzi danými dvoma zúčastnenými stranami. Kočner vzápätí dodáva, že ide o zmluvu o prevode 50-percentného podielu spoločnosti Media Invest.

14:11 – K slovu sa dostal Kočner, pýta sa, kto v danom čase riadil televíziu. “Myslím si, že ju riadil priamo Pavol Rusko. Ja som ju neriadil, nikdy som o to neprejavil záujem,” odpovedá svedok.

14:05 – Prokurátor sa pýta na to, kedy bol svedok na zasadnutí licenčnej rady. Svedok odpovedá, že presný dátum si nepamätá, malo to byť na začiatku milénia, ale bol tam spolu s Pavlom Ruskom a programovým riaditeľom televízie. Vtedy počuli z úst členov rady výhrady voči televízii, najmä voči programovému zameraniu televíznych novín. Svedok nechápe, prečo si Rusko zobral na zasadnutie práve jeho, ale spomína si, že výhrady boli smerované najmä voči nemu. Dopĺňa, že by sa to “mohlo upraviť”, že by mali byť viac objektívnejší. “Išiel som odtiaľ so sklonenou hlavou,” dodal. Prokurátor Šanta sa pýta, či sa po zasadnutí upravili vytknuté veci, svedok tvrdí, že Pavol Rusko ich poopravil. “Upravil nejaké televízne vysielanie Markízy,” uzavrel.

14:03 – Fiľo hovorí, že veľmi nerád odišiel z Markízy, rovnako aj z hotela Holiday Inn. Natoľko ospevuje televíziu, kam sa dostala, až predseda senátu konštatuje, že “už to je na hranici reklamy”. V sále sa rozliehal tlmený smiech.

14:00 – Kočner sa svedka pýta, aký má vzťah s Jánom Kováčikom. “Normálny. Nepodnikáme spolu,” odpovedá.

13:58 – Sudca Klemanič sa pýta, aký mal svedok ľudské vzťahy s obžalovaným Ruskom. Odpovedá, že nemal s ním žiadny problém. “Nemám žiadne námietky voči pánovi Ruskovi, ani voči pánovi Kočnerovi,” odpovedá.

13:56 – Michal Mandzák sa pýtal na to, či mal svedok niekedy obchodný podiel vo firme A.R.J.. Na podrobnosti si svedok nespomína.

13:55“Bolo to pre mňa prekvapením,” odpovedá svedok na otázku Daniela Lipšica, ako reagoval na to, keď sa dozvedel o zmenkách.

13:52 – Lipšic zisťuje, či by prípadný ručiteľský podiel vo výške 500 miliónov korún mal vplyv na to, aby Fiľo vstúpil do CME. Na jeho otázku bola daná námietka zo strany obhajoby, ktorú senát prijal.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

13:51 – Kočner sa pýta, či bol svedok spoločníkom firmy Media Invest, senát argumentuje, že otázka už bola. “Nemám o tom vedomosť,” odpovedá napriek tomu svedok.

13:49 – Prokurátor Ján Šanta namieta, že Kočnerove otázky už pripomínajú vyšetrovanie a nemajú nič spoločné s kauzou zmenky. “Pán Kočner evidentne závidí, že on sa k miliarde nedopracoval, tak ich skúma z každej strany,” konštatuje Šanta. Kočner sa pri slovách prokurátora smial.

13:46 – Svedok nemá vedomosť o tom, za akú sumu sa predával balík podielov, táto skutočnosť zaujíma Kočnera. Obžalovaný sa preto dopytuje, či to mohla byť spomínaná suma miliarda korún. “Mohlo to byť aj viac,” odpovedá svedok.

13:43 – Kočner sa pýta na to, kto poskytol firme A.R.J. peniaze, ktoré sú dané v zmluve. Podľa svedka to boli firmy okolo neho a Jána Kováčika. Kočner sa preto ďalej pýta, či to má pochopiť tak, že firma nemala vlastné zdroje. “Ja si myslím, že asi nemala”.

13:40 – Slovo dostal Kočner. Pýta sa Fiľa, ako je možné, že zmluva, ktorú má pred sebou, hovorí o tom, že prvá splátka bude vyplatená zhruba pol roka pred tým, ako bola podpísaná. Daniel Lipšic namieta otázku s tým, že na ňu svedok už odpovedal. Konkrétne povedal, že Pavol Rusko mu zrejme nedôveroval. Senát dáva za pravdu Lipšicovi.

13:37“Ja som predaj podielu neorganizoval,” povedal svedok. Mandzák sa ho pýta, či za predaj podielu v Markíze získal miliardu korún. Podľa jeho slov za Markízu išlo určite o menšiu sumu, ale daný obnos peňazí by mohol sedieť v prípade, ak by išlo o všetky podiely, ktoré predával. Dodáva, že nikdy sa nezaujímal o účtovníctvo firmy Markíza.

13:28 – Obhajoba žiada Fiľa, aby sa vyjadril k zmluve medzi Ruskom a firmou A.R.J., v ktorej bol už v tom čase členom predstavenstva.

13:26 – Slova sa ujal Michal Mandzák, obhajca obžalovaných. Pýta sa, kedy sa prvýkrát stretol s Pavlom Ruskom. Svedok odpovedá, že sa s ním stretol v hoteli Holiday Inn na stretnutí s Jánom Kováčikom. V čase, kedy vstupoval do Markízy, už Ruska poznal.

Fiľo napokon prišiel

13:24 – Milan Fiľo si myslí, že Rusko nemá záväzky voči Kočnerovi, ani Ághovi. Dodal, že Kováčika nekontaktoval, ani sa s ním nerozprával niekoľko rokov.

Milan Fiľo prišiel na pojednávanie. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

13:17“S pani Ruskovou som sa dlho nevidel, ale zdá sa mi, že som s ňou o tejto transakcii nikdy nehovoril. Určite sme však komunikovali o Nadácii TV Markíza,” odpovedá na otázku Šantu. Dodal, že Petra Tótha videl možno dvakrát, nie je si vedomý, že by s ním vystupoval v osobných rozhovoroch, nevedel ani to, ako pracuje. “Upozornil som pána Ruska, že ak bude takto vystupovať ďalej, tak nám licenčná rada nepredĺži licenciu. Bolo upozornenie z rady, že Markíza sa nespráva tak, ako by sa očakávalo na mediálnom trhu” vysvetlil Fiľo s tým, že nie všetci členovia licenčnej rady sú naklonení Markíze. Presný dôvod malo byť to, že Pavol Rusko začal politickú dráhu.

13:12“Nikdy som nepočul o zmenkách,” odpovedal Fiľo na otázku Šantu. Ako dodal, svoj podiel predal Jánovi Kováčikovi a odišiel tak z mediálneho trhu. “Odišiel som okolo roku 2005 až 2006. Tak sa mi zdá. Bolo to päť alebo šesť rokov po podpise zmluvy. Nemám tu potrebnú dokumentáciu, ospravedlňujem sa, som stále na cestách,” vysvetlil. Jeho podiel bol zahrnutý vo viacerých podieloch, presnú sumu si nepamätá. “Neviem, koľko to bolo presne dokopy, a bolo to dosť dávno,” konštatoval. Kováčik nemal svedka informovať o tom, že by mal niečo zaplatiť za pána Ruska. Nič mu nemajú hovoriť ani sumy, ktorými sa oháňajú obžalovaní.

13:06„Nikdy som sa o spor Gamatex bližšie nezaujímal, prečítal som si pár článkov, nič viac,“ povedal Fiľo. Šanta zisťuje, kedy sa prvýkrát dozvedel o spore. Odpovedá, že sa o spore dozvedel od pána Kováčika v roku 1998 alebo 1999, kedy riešili futbalové veci. „Pán Kováčik mi povedal iba to, že uvažuje, že by vstúpil v tom čase do nejakých médií,“ vysvetlil. Šanta zisťuje, či má vedomosť o zmluve o CME, ktorú podpisovali Kočner, Rusko, Ágh, Kováčik a ďalší. Túto zmluvu nepodpisoval, ani sa o ňu nezaujímal. Podľa slov svedka nebol informovaný ani o situácii v televízii v roku 2000.

13:05 – Fiľo tvrdí, že sa s Ruskom stretol opakovane, v posledných rokoch sa však nevideli. S Kočnerom sa stretol zopárkrát. Prokurátor Ján Šanta sa pýta, či výpoveď, ktorú poskytol vyšetrovateľom v prípravnom konaní, je pravdivá. Odpovedá, že áno.

13:02 – Pojednávanie pokračuje, na pojednávanie prišiel aj predvolaný svedok Milan Fiľo. Podľa portálu aktuality.sk prišiel v sprievode ochranky.

Snaha zdiskreditovať svedkyňu

11:41 – Senát prerušil pojednávanie, pokračovať sa bude 12:55.

11:33 – Senát doteraz nevie, či sa dostaví na popoludňajšie pojednávanie svedok Milan Fiľo. S protistranami riešia nasledujúce termíny pojednávaní.

11:26 – Marian Kočner sa po výsluchu svedkyne snaží zdiskreditovať jej výpoveď, tvrdí, že o kauze nič nevie, pretože uzatvorenie sporu vyhodnotila chybne. Následne výpoveď svedkyne skončila.

11:18 – Kočner sa svedkyne pýtal, či vie zhodnotiť, či výpoveď svedkyne nejakým spôsobom dokazuje, že sa mali falšovať zmenky. Senát otázku nepripustil s poznámkou, že svedkyňa nemá čo hodnotiť. Kočner otázku preformuloval.

11:10 – Pýta sa Marian Kočner. Zisťuje, či sa svedkyňa nebála stretnutia s ním. Odpoveďou bolo, že nie. Vytkol jej slová, že si Kočnera nahrala počas telefonátu napriek tomu, že ho o nahrávaní neupozornila. Sobotovičová sa mu za to ospravedlnila. Priznal však, že je na dnešnú výpoveď veľmi dobre pripravená.

11:06 – Kočner zisťuje, v akej redakcii robí, a kde začínala a na jej profesijné zameranie. “Momentálne robím v zahraničnej redakcii denníka Sme, začínala som na športe, potom som istý čas bola na online spravodajstve,” povedala.

11:05 – Sobotovičová odpovedá na otázku Mareka Paru (obhajca obžalovaných), nech vysvetlí, či hľadala svoju bakalársku prácu. Minulý rok, po tom, ako sa prevalila kauza údajného plagiátorstva rigoróznej práce predsedu parlamentu Andreja Danka, sa medializovalo, že svedkyni zmizla bakalárska práca. Údajne tri týždne nebola na katedre, ani v knižnici, nemal ňou disponovať ani školiteľ. Ten ju mal ubezpečiť, že práca sa nachádza na fakulte.

11:00 – “O inkriminovaných zmenkách som sa dozvedela vtedy, kedy aj zvyšok verejnosti. Potom som napísala článok, ktorý bol akoby zhrnutie mojej bakalárky,” vysvetlila svedkyňa na otázku, kedy sa dozvedela o zmenkách. Po tom, ako bol článok publikovaný, jej mal Kočner volať, pričom v telefonáte mal byť aj vulgárny, nepáčil sa mu totiž titulok, ktorý mal obsahovať slovo “ovládnuť”.

10:54 – Svedkyňa tvrdí, že Kočner jej prv nechcel dať telefónne číslo na Pavla Ruska, skôr jej núkal číslo na Daniela Krajcera. Neguje, že by niekedy v rozhovore padlo meno Ernesta Valka.

10:50 – Podľa slov svedkyne si Kočner detailne čítal každé slovíčko v rozhovore, až potom jej podpísal strany do bakalárky, ktorá sa zaoberala rozhovorom. “Presnú sumu mi explicitne nepovedal, ale uviedol, že je to toľko, aby boli všetci spokojní,” povedala svedkyňa k tomu, či sa Ruska pýtala, aká bola suma za kúpu Gamatexu. Kočnerovi vraj otázku nedávala.

Nina Sobotovičová. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:47“Kočner si evidentne o mne hľadal informácie. Povedal mi, že som robila v študentskom časopise Mihalnica, že on robil v časopise Oko, že máme k sebe blízko,” povedala svedkyňa. Rovnako dodala, že oboch oboznámila s tým, že robí v redakcii denníka Sme a chce z rozhovoru písať článok.

10:42 – Kočner sa po monológu svedkyne tvári vážne.

10:39 – Sobotovičová vysvetľuje, že po tom, ako spravila rozhovor aj s Pavlom Ruskom, povedala Kočnerovi, že sa ich výpovede vo veľa veciach líšia. Vtedy mal zneistiť. “No, Paľo to podcenil,” konštatoval Kočner.

10:32 – K slovu sa dostal Ján Šanta. Predvolanú svedkyňu nabáda na monológ. “Obžalovaných poznám iba ako respodentov k svojej bakalárskej práce. Stretnutie s Marianom Kočnerom prebehol v januári 2017 v hoteli Crowne Plaza. Stretnutiu predchádzal telefonát, číslo som mala od kolegu z redakcie. Prv bol v telefonáte mimoriadne žoviálny, následne sa začal až moc podozrievavo pýtať, prečo som si túto tému vybrala práve v danom čase. V rozhovore, ktorý som robila, som sa snažila prepojiť Mariana Kočnera s mafiánmi,” vysvetlila na úvod svedkyňa. Spomenula napríklad Františka Borbélyho, ktorý mal byť už v čase kauzy spájaný s mafiánskou skupinou Sýkorovci.

10:30 – Po prestávke pojednávanie pokračuje, v miestnosti už je Nina Sobotovičová.

Prestrelka medzi Lipšicom a Mandzákom

10:18 – Výpoveď svedka skončila, senát vyhlásil krátku prestávku. O 10:30 je na pláne výsluch Niny Sobotovičovej.

10:12 – Člen senátu Ján Buvala sa pýta, či svedok vie, aká bola cena peňazí v 90. rokoch. Konkrétne ho zaujíma, či sa poskytovali úroky vo výške jednociferného, alebo dvojciferného čísla. “Úroky sa mi zdá, dávali vo výške jednociferného čísla,” konštatoval. K slovu sa následne dostal Kočner, ktorý tvrdí, že slová svedka popierajú tvrdenia prokuratúry. Argumentuje aj tým, že cena Markízy bola vyššia ako pôvodných 80 miliónov korún, minimálne o spomínanú pôžičku plus úroky.

10:07 – Otázky sa pýta Kočner, zaujíma sa o to, či mal svedok záujem o to stať sa vlastníkom 50-percentného podielu televízie. Odpoveďou bolo, že nešlo o prvotný úmysel. Kočner ďalej zisťuje, či by v prípade, ak by pohľadávka nebola splatená, pristúpil na túto možnosť. Predseda senátu otázku zamietol. V zmluve o pôžičke bol totiž bod, v ktorom stálo, že v prípade, ak by sa pohľadávka nesplatila, by podiel Volzovej, ktorý bol daný ako ručenie, prepadol veriteľovi.

10:04 “A už stačilo,” povedal predseda senátu po tom, ako sa udiala menšia výmena názorov medzi Danielom Lipšicom a Michal Mandzákom. Lipšic namietal na otázku obhajoby, nie však v súlade s trestným poriadkom. “Nie sme na ministerstve vnútra, ani spravodlivosti,” argumentoval Mandzák. Predseda senátu Klemanič ukončil výmenu názorov s tým, že si takéto slová vyprosí. Prestrelku medzi protistranami vyvolala otázka, akú hodnotu mohla mať licencia televízie Markíza. Svedok odpovedal, že bola určite rádovo vyššia, ako výška pohľadávky (pôžičky), ale presne určiť nevie. Mandzák sa pýtal na konkrétnejšiu sumu.

9:57 – Členka senátu zisťuje, čo mal svedok z toho, že Gamatexu poskytol pôžičku. Neberie argument svedka, že mal možnosť pomôcť, tak chcel pomôcť. “Nič viac v tom nebolo,” povedal následne.

9:55 – Svedok vysvetľuje, čo bolo cieľom spoločnosti, v ktorej v 90. rokoch pôsobil. Rovnako vysvetľuje pozadie firmy Eurofilm, ktorá mala byť účtovnou jednotkou.

9:51 – Právny zástupca televízie Markíza sa pýtal, prečo bola pôžička práve 35 miliónov slovenských korún. Podľa slov svedka malo ísť o požiadavku Mariana Kočnera.

9:47 – Šanta pokračuje k výsluchu. Svedok odpovedá, že nikdy ho nezaujímalo pozadie televízie, ani mená ako Volzová, Kováčik, Fiľo.

Ako prvý vypovedal František Mojto. Ten Ághovi a Kočnerovi v 90. rokoch poskytol pôžičku. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:39 – Otázky pokladá prokurátor Ján Šanta. Pýta sa, či vedel o spore medzi Gamatexom a televíziou Markíza. Podľa jeho slov vedel iba o veciach, ktoré boli mediálne prezentované, hlbšie sa tým nezaoberal. Šanta dodáva, či mu bolo vysvetlené ukončenie sporu. “Nie. Iba úplnou náhodou som sa dozvedel, že pán Kováčik s pánom Fiľom predali podiel CME,” povedal. Šantu rovnako zaujíma, či s Ruskom prichádzal do kontaktu po roku 1998, alebo či by sa stretol s pánom Valkom. Svedok otázky neguje. Šanta sa následne pýta, či by mu niektorí z obžalovaných povedal, že by sa mal v spore angažovať aj právnik Ernest Valko. “Absolútne nie,” odpovedá Mojto. Podľa slov svedka sa nezaujímal ani o možnom predaji Markízy.

9:36 – Svedok si číta listinný dôkaz, ktorý súdu predložil Ján Kováčik. Ide o zmluvu a uzatvorení zmluvy k pôžičke.

9:30 – Svedok priznal, že jeho spoločnosť spolupracovala s televíziou Markíza. “V roku 1996 mala najviac programov od našej spoločnosti,” povedal. Ako ďalej povedal, výška pôžičky, ktorú poskytol, bola 35 miliónov slovenských korún. Vysvetlil aj dôvod, prečo Markíze poskytol pôžičku. Údajne už v tom čase počul o ruchoch, ktoré boli o televízii, konkrétne malo ísť o nefungujúce vzťahy medzi Volzovou a Ruskom. “Preto som požadoval ako ručenie 50-percentný podiel Sylvie Volzovej,” vysvetlil. Chceli mať stabilného partnera v stabilnej televízii.

9:24“S pani Volzovou som sa stretol raz pri podpise zmluvy o ručení. Odvtedy som ju nevidel,” povedal Mojto o tom, či sa stretol so Sylviou Volzovou. Volzová bola v minulosti spoločníčka Pavla Ruska, ktorý si mal objednať jej vraždu.

Pôžička pre Markízu

9:21 – Ako svedok ďalej vysvetľuje, v 90. rokoch bol zástupca jednej obchodnej spoločnosti, ktorá vlastní veľké množstvo televíznych vysielaní. Vo firme mal pôsobiť aj jeho brat Ján. Svedok ako zástupca firmy spolupracoval so súkromnými médiami a distribuoval televízne programy pre celú východnú Európu.

9:16 – Podľa slov svedka Mojtu dlžníci požiadali o predĺženie pôžičky do polovice roku 2000, pričom dlžníci prišli s návrhom, aby sa dlžoba prepísala na spoločnosť Forza. Tú mal zastupovať Ján Kováčik. Posledná splátka sa mala uskutočniť v roku 2006. Ako dodal, pôžičku poskytla jeho spoločnosť Telefilm Eurokim.

9:13 – Svedok vysvetľuje, ako sa stretol s pánom Ághom. Podľa jeho slov dostal ponuku na stretnutie s Ághom aj Kočnerom. “Účelom stretnutia bola jednoduchá vec – pôžička. Detaily si už moc nepamätám, ale v zásade to bolo veľmi jednduché, ja som sa tejto témy nebránil. Viac ma ale zaujímalo ručenie danej pôžičky, skôr ako to, na čo by mala byť pôžička použitá,” vysvetlil. Následne dodal, že pre neho bolo dôležité ručenie 50-percentným podiel Sylvie Volzovej v spoločnosti televízia Markíza.

9:11 – Výsluch začal obhajca obžalovaných Michal Mandzák. Pýta sa ho, či pozná obžalovaných. Podľa slov svedka nemal do roku 2016 o zmenkách žiadnu vedomosť. “Osobne poznám pána Ruska, aj pána Kočnera. V roku 1998 som sa stretol aj s pánom Ághom, odvtedy som ho nevidel. S pánom Kočnerom som sa videl naposledy pred 4 až 5 rokmi v hoteli Fórum. Išlo o náhodné stretnutie. V rovnakom čase som sa naposledy videl aj s pánom Ruskom na Hviezdoslavovom námestí,” uviedol svedok.

9:08 – Do pojednávacej miestnosti prišiel prvý svedok – František Mojto. Sudca Emil Klemanič ho poučuje, ako má vypovedať, následne zložil prísahu.

Ako prvý by mal vypovedať  František Mojto. Hneď za ním je naplánovaná výpoveď bývalej študentky žurnalistky Niny Sobotovičovej, ktorá s Kočnerom robila rozhovor s oboma obžalovanými ku kauze Gamatex. Kauza bola jej témou na bakalársku prácu. Rozhovor, ktorý s obžalovanými robila, sa čítal na pondelkovom pojednávaní. Obhajca obžalovaných Martin Pohovej čítal zdĺhavý rozhovor asi hodinu.

Popoludní by sa mal na lavicu svedkov posadiť Milan Fiľo, ktorý mal vlastniť istú časť podielu televízie Markíza. Súdu sa však do štvrtka minulého týždňa nepodarilo doručiť predvolanie na pojednávanie. Nevie sa tak, či príde. Fiľo bol už v minulosti predvolaný na výpoveď v kauze zmenky, nikdy sa však nedostavil. Ide pritom o jedného z kľúčových svedkov. V prípade, ak sa Fiľo na pojednávanie nedostaví, budú sa opäť čítať listinné dôkazy.

Sudca chce okrem iného spraviť ešte jednu “štvordňovú šnúru” pojednávaní týždeň pred Vianocami. Procesné strany sa ale musia dohodnúť, či im termín vyhovuje. Okrem spomínaných svedkov chce zavolať na výpoveď aj manželku Ernesta Valka. Ten bol zavraždený pri dome v Limbachu v roku 2010.Jeho meno často spomínajú obaja obžalovaní. Tá by mala byť predvolaná na návrh právnych zástupcov Markízy. Rovnako chce súd na návrh obhajoby predvolať aj Ivana Beňačku.

O čom bolo včerajšie pojednávanie sa dozviete TU