Domáce Politika Top

VOĽBY 2018 Nesrovnal odovzdá Bratislavu Vallovi. Mika priznal porážku

Bratislavčania dnes rozhodli o novom primátorovi. Zdroj: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA – Niekoľko mesačná kampaň, antikampaň a tvrdý boj. O to najdôležitejšie mesto našej krajiny bojovalo posledné mesiace až desať kandidátov. Primátorom Bratislavy sa chceli stať ľudia z rôznej brandže. Krátko pred voľbami prieskumy verejnej mienky ukazovali na troch najhorúcejších kandidátov, medzi ktorými sa o novom šéfovi hlavného mesta dnes rozhodovalo. Glob.sk sa vybral pozrieť do volebných štábov k všetkým trom – k súčasnému primátorovi Ivovi Nesrovnalovi, Václavovi Mikovi aj Matúšovi Vallovi. Všetci traja sa voličov pokúsili presvedčiť ako nezávislí. Okrem nich kandidovali aj Viktor Béreš, Jaroslav Brada, Ján Mrva, Iveta Plšeková, Roman Ruhig, Andrej Trnovec a Miroslav Vetrík.

 

03:15 Redakcia Glob.sk ďakuje za pozornosť. Všetky výsledky komunálnych volieb prinesieme v priebehu dňa. 

03:10 zo štábu Valla – priebežné sčítanie hlasov naznačuje, že novým primátorom Bratislavy sa stane Matúš Vallo. Ten sa pred novinárov postavil aj so svojím tímom, ktorý mu k  pozitívnemu výsledku pomohol. “Dali ste dôveru ľuďom, ktorí predstavujú nový spôsob politiky,” vyhlásil. “Ďakujem z celého srdca všetkým Bratislavčanom a Bratislavčankám. Veľmi si cením ich podporu. Prinášame nášmu mestu novú skúsenosť, novú energiu a nový pohľad na mesto” povedal Vallo.

MATÚŠ VALLO O VÍŤAZSTVE:

02:36 zo štábu Miku – Václav Mika priznal porážku. Podľa priebežných výsledkov – spočítaných je v tejto chvíli viac ako 30 percent hlasov – obsadil Mika druhé miesto. Presvedčil viac ako 23 percent voličov. To však na víťazstvo nestačilo. “Matúšovi Vallovi som pred malou chvíľou zablahoželal,” oznámil Mika. Za búrlivého potlesku svojho tímu bývalý riaditeľ RTVS poďakoval za príležitosť, ktorú dostal. “Teraz sa budem venovať rodine, ktorú som zanedbával,” dodal.

VÁCLAV MIKA O SVOJEJ PORÁŽKE:

02:30 zo štábu Nesrovnala – Hostia odchádzajú, štáb balí techniku a Nesrovnal je opäť zavretý vo VIP salóniku so svojimi najbližšími. Bodku za celým volebným dňom dal Nesrovnal krátkym vyhlásením o prehratom boji. 

Na snímke Ivo Nesrovnal počas krátkej tlačovej konferencie k prehratým komunálnym voľbám. Zdroj: archív

02:15 zo štábu Nesrovnala – Napriek veľkým očakávaniam sa súčasnému primátorovi Bratislavi nepodarilo obhájiť túto pozíciu. Žezlo teda bude musieť prenechať víťazovi. Mal by sa ním stať Matúš Vallo, ktorému Nesrovnal už stihol prostredníctvom telefónu zagratulovať. ,,Dúfam, že budem dobrým primátorom. Mesto mu odovzdám v omnoho lepšom stave ako som ho dostal ja,” povedal pre médiá Nesrovnal. Nezabudol však poďakovať všetkým, ktorí pri ňom stáli, rodine, priateľom a v neposlednom rade voličom.

IVO NESROVNAL SA LÚČIL:

02:24 zo štábu Miku – Václav Mika prišiel opäť na malú chvíľu medzi novinárov. Z tváre mu už zmizol úsmev, s ktorým krátko pred uzatvorením volebných miestností do svojho volebného štábu prišiel. Po sčítaní viac ako 20 percent hlasov v hlavnom meste to vyzerá, že bývalý riaditeľ RTVS skončí vo voľbách druhý. Naďalej vedie Matúš Vallo. Mika aj napriek tomu chystá vedľa zábavu aj s muzikou, na ktorú pozval aj média.

01:41 zo štábu Nesrovnala – Sklamanie v očiach Iva Nesrovnala je zjavné. Po zverejnení predbežných výsledkov len na pár sekúnd prišiel medzi novinárov a priateľov. Rozlúčil sa s hosťami, ktorí museli odísť a opäť sa uchýlil do ústrania za zatvorené dvere k svojej rodine.

Sklamanie z predbežných výsledkov Ivo Nesrovnal nevedel skryť. Zdroj: archív

01:33 zo štábu Miku – V hlavnom meste je spočítaných zatiaľ necelých 13 percent hlasov. V Bratislave stále vedie Matúš Vallo. Druhé miesto si zatiaľ drží Václav Mika a za ním v tesnom závese Ivo Nesrovnal. Účasť voličov v hlavnom meste dosahuje pri spomínanom počte hlasov iba 35, 25 percent.

01:25 zo štábu Valla – U Matúša Valla vládne veselá atmosféra. Kandidát na primátora Bratislavy má širokú podporu ľudí z umeleckej brandže. Glob.sk sa porozprával s jedným z nich so spevákom Ivanom Táslerom či herečkou Zuzanou Fialovou. 

Ivan Tásler o Vallovi:

Zuzana Fialová o Vallovi:

00:58 zo štábu Nesrovnala – Po zverejnení predbežných výsledkov na malý okamih zamrzli úsmevy priateľov Iva Nesrovnala. Napriek tomu, že sa vo výsledkoch umiestnil na štvrtom mieste, dobrá nálada hostí aj tak neopúšťa. So zatajeným dychom aj naďalej sledujú prepočítavanie hlasov.

00.41 zo štábu Valla – po zverejnení prvých priebežných výsledkov nastala vo volebnom štábe Matúša Valla obrovská radosť. Jeho tím a podporovatelia už teraz oslavujú. Spočítané sú zatiaľ iba niečo cez dve percentá hlasov.

00:36 zo štábu Miku – Na stránke Štatistického úradu sa objavili prvé dáta priebežných výsledkov v hlavnom meste. Spočítaných zatiaľ mizivých 0,74 percenta hlasov. Tieto výsledky zatiaľ nepovedia nič o definitívnom víťazovi. Podľa nich vedie Matúš Vallo so ziskom 39,18 percenta. Druhým je Václav Mika s 23,89 percenta hlasov.

00:15 zo štábu Nesrovnala – Medzi hosťami aj naďalej panuje dobrá nálada. Napriek tomu, že ešte stále nepoznáme ani len neoficiálne výsledky pre Bratislavu, hostia v Nesrovnala veria. Medzi známe tváre, ktoré podporovali a podporujú Nesrovnala, patrí aj herec Vlado Kobielský či športový reprezentant Ľubo Višňovský. Ich príchod sa stále očakáva. Na druhej strane, vo volebnom štábe sa objavili Nesrovnalovi ľudia z bratislavského magistrátu. Osobne ho prišiel podporiť riaditeľ magistrátu Martin Maruška, ale aj riaditeľ Bratislavského informačného a kultúrneho strediska Vladimír Grežo.

00:05 zo štábu Miku – Václav Mika prišiel pred malou chvíľou medzi novinárov. “Bude to dlhá noc,” skonštatoval na margo toho, že Štatistický úrad zatiaľ nemá spočítaný a nezverejnil žiadny okrsok v hlavnom meste. Postupne vychádzajú výsledky v malých obciach po celom Slovensku. Bratislava zatiaľ nepozná žiadne predbežné čísla.

23:47 zo štábu Miku – Vo volebnom štábe Václava Miku je rušno. Miestnosť, kde čaká kandidát aj so svojimi hosťami a podporovateľmi na priebežné výsledky komunálnych volieb, sa pomaly zapĺňa. Samotný kandidát je v dobrej nálade. Vyjadriť podporu mu prišli aj známe tváre ako napríklad herečka Zuzana Hassová, či bývalý guvernér NBS a súčasný predseda pre Radu pre Rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko. Glob.sk sa ich opýtal na ich názor na Václava Miku.

Zuzana Hassová o Mikovi:

Ivan Šramko o Mikovi:

23:30 zo štábu Valla – U Matúša Valla je plno. Na výsledky sa čaká v dobrej nálade.

Na snímke priaznivci a novinári vo volebnej centrále kandidáta na primátora mesta Bratislava Matúša Valla. po skonèení volieb do orgánov samosprávy 10. novembra 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

23:20 zo štábu Nesrovnala – V porovnaní s inými štábmi je v Nesrovnalovej ,,základni” komorná atmosféra. Do rytmov príjemnej hudby sa ozýva zvuk štrngajúcich príborov. Personál hotela sa neustále stará o komfort hostí a na stoly pribúda viac a viac jedla.

Obložené misy, chlebíčky či dezerty. To všetko pripravil Ivo Nesrovnal pre svojich hostí. Zdroj: archív

23:16 zo štábu Miku – Štatistický úrad pred malou chvíľou začal zverejňovať prvé priebežné výsledky. Z hlavného mesta zatiaľ nie je zapísaná žiadna zápisnica. Vzhľadom na veľkosť mesta a počet voličov je pravdepodobné, že spočítavanie bude trvať najdlhšie zo všetkých miest. Výsledky pribúdajú veľmi pomaly.

23:15 zo štábu Valla – V centrále Matúša Valla sa na sčítanie hlasov čaká v dobrej nálade. Nechýba jedlo ani alkohol. Sám Vallo sa prechádza medzi ľuďmi, ktorí ho dnes prišli podporiť, a diskutuje s nimi. Pred malou chvíľou debatoval so spevákom Ivanom Táslerom. Podporiť ho prišiel aj spoluhráč zo skupiny Para Lasky.

22:59 zo štábu Miku – Vo volebnom štábe Václava Miku netrpezlivo čakajú, kedy začne Štatistický úrad zverejňovať prvé priebežné výsledky. Zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne čísla. Počas dnešnej noci zverejní úrad kompletné iba výsledky z volieb v Bratislave a Košiciach. Vo zvyšných mestách a obciach sa dozvieme iba víťaza. Zvyšné výsledky budú zverejnené až zajtra.

22:50 zo štábu Valla – Matúš Vallo mal niekoľkominútový príhovor, v ktorom poďakoval svojmu tímu, dobrovoľníkom, ktorí s ním počas kampane spolupracovali ale aj svojim blízkym, najmä manželke Linde a rodičom, ktorí mu robia spoločnosť aj počas dnešnej noci. V jeho volebnej centrále panuje zatiaľ dobrá nálada. Hrád hudba a vyzerá to, že ľudia, ktorí tu dnes prišli, sa dobre bavia.

22:45 zo štábu Nesrovnala – Úsmev na perách má naďej ešte stále úradujúci primátor Bratislavy. S napätím očakáva prvé výsledky, ale vidina primátorskej stoličky ho neopúšťa. Na neúspech ani len nepomyslel. ,,Nad prehrou zatiaľ neuvažujem,” povedal Nesrovnal.

Zdroj: archív

22:38 zo štábu Miku – Václav Mika krátko po uzatvorení volebných miestností predstúpil pred novinárov a podelil sa s nimi o svoje pocity. “Emócie sú veľmi silné. Je to prvá kampaň,” skonštatoval. Ako voľby dopadnú, si odhadnúť netrúfa.

VYHLÁSENIE VÁCLAVA MIKU:

22:20 zo štábu Nesrovnala – Volebné miestnosti sa uzavreli a vrava v centre mesta naberá na hlasitosti. Ale výsledky komunálnych volieb 2018 sa dozvieme až zajtra. Naďalej však panuje dobrá nálada a pri poháriku dobrého vína väčšina hostí vášnivo diskutuje.

Počet hostí Iva Nesrovnala sa rozšíril. Zdroj: archív

22.11 zo štábu Valla – medzi hosťami je aj známy spevák zo skupiny I.M.T.Smile Ivan Tásler.

Matúša Valla prišiel do volebného štábu podporiť aj spevák Ivan Tásler. Zdroj: Topky/Vlado Anjel

22.02 zo štábu Miku – krátko pred 22.hodinou dorazil do svojho volebného štábu samotný kandidát Václav Mika. Bývalý riaditeľ RTVS prišiel v dobre nálade, usmiaty a sám. Zapózoval fotografom a odišiel pozdraviť hostí, ktorí ho prišli povzbudiť. O 22:15 Mika predstúpi pred novinárov a dá krátke vyhlásenie.

21:50 zo štábu Valla – Matúš Vallo trávi dnešnú volebnú noc obklopený svojim tímom a podporovateľmi. Do jeho volebnej centrály už dorazili poslanci Martin Poliačik či Miroslav Beblavý. Prišiel aj líder Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko. Matúš Vallo medzi novinárov prišiel iba na krátke vyhlásenie. „Samozrejme by sme boli radi, ak by sme vyhrali. Urobíme všetko preto, ale s pokorou čakáme na výsledok. Naozaj to majú dnes v rukách Bratislavčania,“ povedal jeden z adeptov na primátora Bratislavy. Na predvolebné prieskumy sa nespolieha. „Každý má skúsenosť s prieskumami, Vieme, ako dopadli voľby do VÚC. Berieme ich s veľkou pokorou a s veľkým kľudom. Musím povedať, že som cítil veľkú podporu verejnosti aj ľudí, s ktorými sa stretávam posledné týždne a mal som pocit, že to ide dobrým smerom,“ povedal. Dnešný deň strávil v hlavnom meste. „Bol som voliť, bol som v meste, potom som bol vyvenčiť psa,“ prezradil.

21:45 zo štábu Nesrovnala – V hoteli Devín je veselo. Nesrovnalove deti Theo a Adelka pobehujú z miesta na miesto a rozlievajú čo sa dá. Najväčšou atrakciou sú pre nich héliové balóny, ktorými je vyzdobená celá miestnosť. Svojimi kúskami sa starajú o pestrý ,,kultúrny program”.

Na snímke Adela Nesrovnalová, dcéra súčasného primátora Bratislavy Iva Nesrovnala. Zdroj: archív

21:27 zo štábu Miku – Tím Václava Miku napokon prehodnotil svoj prístup a novinárov o malú chvíľu pustia do volebného štábu medzi hostí. Väčšina pozvaných by mala podľa Dominiky Šulkovej z Mikovho tímu doraziť okolo 22.hodiny, keď na celom Slovensku zatvoria volebné miestnosti a začne sa rátanie hlasov.

21:10 zo štábu Nesrovnala – V dobrej nálade Ivo Nesrovnal diskutuje so svojimi hosťami a novinármi. Jeho budúcnosť je stále neistá. Do Bratislavčanov však vkladá veľké nádeje. ,,Obyvatelia Bratislavy rozhodnú na základe reálnych výsledkov, ktoré vidia. Nie na základe sľubov a rozprávok. Máme za sebou štyri roky tvrdej práce, bola by škoda keby som žezlo musel posunúť ďalej,” povedal pre Glob.sk súčasný primátor Bratislavy. Najväčšou podporou bola pre neho počas opätovnej kandidatúry rodina, ale aj samotní Bratislavčania. ,,Chodím často peši a ľudia sa pristavujú a rozprávame sa. Z toho čerpám obrovskú energiu, pretože mi hovoria, že vidia výsledky a chcú pokračovanie,” dodal Nesrovnal.

Na snímke primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Zdroj: archív

21:02 zo štábu Miku – Václav Mika bude čakať na volebné výsledky na petržalskej strane Dunaja v známej reštaurácii. Novinárov však od svojho volebného štábu a hostí separoval. Médiá tak nemajú prístup ani k samotnému kandidátovi, ani k jeho ľuďom z tímu. Tieto maniere sú novinárom blízke z volebných štábov strany Smer-SD, kde ich dlhé roky tiež podobným spôsobom vždy izolujú.

20:15 zo štábu Nesrovnala – Súčasný primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal prišiel do hotela Devín v centre Bratislavy, kde bude spolu so svojím štábom čakať na výsledky. Do volebného štábu prišiel v sprievode svojho malého syna Thea. 

 

Kristína Koštialiková zo štábu Iva Nesrovnala:

O kreslo primátora Bratislavy sa ako nezávislý kandidát uchádza už druhý raz po sebe. Po prvý krát zasadol na primátorskú stoličku v roku 2014. Jeho politickej kariére predchádzali dlhé roky štúdia a pôsobenia v zahraničí. Trinásť rokov tiež spoluviedol pobočku renomovanej medzinárodnej advokátskej kancelárie. V súčasnosti je Nesrovnal šéfom bratislavskej samosprávy, člen Slovenskej advokátskej komory a Českej advokátskej komory či politik.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal bol voliť v sprievode svojej rodiny. Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

 

Martina Ruttkayová zo štábu Václava Miku:

Václav Mika ohlásil svoju kandidatúru v júni 2018. Urobil tak presne rok po tom, ako sa neúspešne ochádzal opätovne o stoličku riaditeľa RTVS. Po odchode z televízie netajil svoje politické plány. Mika pôsobil v médiách dlhé roky. Pred verejnoprávnou televíziou šéfoval televízii Markíza, predtým rádiu Exprex.

Voľby si nenechal újsť ani kandidát Václav Mika. Zdroj: TASR – Michal Svítok

 

Veronika Kováčová zo štábu Matúša Valla:

Vyštudovaný architekt je mnohým známy z pôsobenia v hudobnej skupine Para. Stojí za iniciatívou Mestské zásahy a je tiež zakladateľom OZ My sme mesto. Za primátora Bratislavy kandiduje ako občiansky kandidát. Je ženatý, má 41 rokov.

Aj Matúš Vallo hodil svoj volebný lístok do urny. Zdroj: TASR – Michal Svítok