Domáce Politika Top

ONLINE Vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov pokračuje. Procházka svoju prezentáciu vynechal, Švecová právo na odpoveď pre politikov schvaľuje

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Štartuje piatkové vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Poslanci už druhý deň vypočúvajú uchádzačov, ktorí bažia po poste ústavného sudcu. Obliecť si talár, by chcel každý jeden z nich. Do finále sa ich však môže dostať iba 18. Z nich si potom hlava štátu vyberie polovicu, ktorú pošle do Košíc. Verejný híring si prišli zopakovať aj kandidáti z neúspešnej februárovej voľby. O post opäť zabojuje bývalý politik Radoslav Procházka či šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová.

 

Ďakujeme, že ste sledovali dnešný online. Portál vás bude o situácii okolo voľby kandidátov na sudcov Ústavného súdu informovať aj naďalej.

17:57 Členovia výboru schválili uznesenie, že všetci kandidáti spĺňajú podmienky na voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Madej sa poďakoval médiám, zástupcom kancelárie prezidenta a ukončil schôdzu ústavnoprávneho výboru.

17:36 Zástupca kancelárie prezidenta Stanislav Gaňa zopakoval, aby záujemcovia, ktorí sa nezúčastnili verejného vypočúvania, zvážili stiahnutie svojej kandidatúry. ,,Neúčasť nie je vyslovene povedané, že by záujemcu diskvalifikovalo do priebehu voľby v pléne Národnej rady. Môže to byť maximálne morálny apel, že prísť na schôdzu výboru je potrebné, pretože nemôžeme mať len výhody, že ostatní sa vytrápia a ja prídem na finále. Ale v zmysle zákona to nie je diskvalifikačné kritérium,” reagoval na Gaňu predseda výboru Madej. Vypočúvania sa nezúčastnili Stanislav Irsák, Pavol Malich a Marek Tomašovič.

17:32 Výbor vypočul všetkých kandidátov, ktorí mali záujem prísť a predstaviť sa.

17:18 Zástupcu kancelárie prezidenta Stanislava Gaňu zaujímal pohľad Vernarského na súčasnú situáciu na Ústavnom súde. ,,Rozsah nevybavenej agendy bude narastať.” Dodal, že mesiac a pár dní, počas ktorých je Ústavný súd nefunkčný, je ešte udržateľný, ale neskôr, ak bude situácia pretrvávať, bude to problém. Noví ústavní sudcovia budú podľa neho vystavení tlaku, aby sa čo najskôr vyrovnali s podaniami.

17:07 Posledným kandidátom na sudcu Ústavného súdu, ktorého vypočuje výbor, je Martin Vernarský. V súčasnosti je externým poradcom Ústavného súdu, vysokoškolským pedagógom a advokátom.

16:58 Truban povedal, že je zástancom toho, aby došlo k zjednoteniu rozhodovacej praxe na Ústavnom súde, pretože podľa neho dochádza k nejednotnému rozhodovaniu v rovnakých otázkach.

16:55 Uchádzač Truban chce svojou ,,rozhodovacou činnosťou prispieť k stabilizácii činnosti Ústavného súdu, rozvoja a posunutia vedy ústavného práva za účelom dosiahnutia vyššej právnej istoty tak účastníkov konania, ako aj orgánov aplikujúcich právo, a vo všeobecnosti k lepšej vymožiteľnosti práva a posilneniu a stabilite súdnej moci ako významnej súčasti právneho a demokratického štátu‘‘.

16:53 Ako predposledný sa dnes predstaví Michal Truban. Je sudca a predseda Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Možnosť znovu sa prezentovať kandidát nevyužil. Uviedol, že to, čo odprezentoval na predchádzajúcom zasadnutí, stále platí a dal priestor výboru položiť otázky.

16:40 Podľa Švecovej by právo na odpoveď aj pre politikov malo byť zakotvené v právnej úprave. ,,Keď sa niekto cíti byť urazený správami, ktoré sú v médiách, tak by mal mať možnosť využiť toto právo.”

16:35 ,,Súčasná situácia je taká, že vyžaduje doplnenie. Teraz je Ústavný súd nefunkčný a aby sme zachovali funkčnosť Ústavného súdu, treba dovoliť sudcov,” reagovala Švecová na aktuálnu situáciu.

Kandidátka Daniela Švecová. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

16:28 ,,Chcem sa svojou rozhodovacou činnosťou podieľať na výkone rozhodovacej činnosti Ústavného súdu a týmto dôvodom by som sa chcela podieľať aj na výkone funkcie demokratického štátu,” uviedla Švecová.

16:25 Po Šorlovi prišla na rad kandidátka Daniela Švecová. Od roku 1990 pôsobí na Najvyššom súde najskôr ako sudkyňa občianskoprávneho kolégia, neskôr predsedníčka senátu. V rokoch 2005 až 2010 bola podpredsedníčkou najvyššieho súdu a od roku 2014 je jeho predsedníčkou.

16:17 Poslankyňu Irén Sárközy zaujímalo, ako by Šorl vedel zabezpečiť dôveryhodnosť Ústavného súdu. ,,Ja mám na to jednoznačný názor, dôveryhodnosť súdov sa prejavuje v rozhodovaní a v tom, ako odôvodníme to súdne rozhodnutie.” Zvýšiť dôveryhodnosť sa podľa neho da písaním kratších rozhodnutí.

16:12 ,,Prvá voľba bola sklamaním a ja dufám, že sa Národnej rade podarí druhá voľba,” povedal Šorl.

16:08 Po Szigeti prišiel na rad ďalší kandidát Robert Šorl.

16:05 ,,Svojim spôsobom mne to je jedno, len nech už nejaká voľba je,” reagoval Szigeti na voľbu kandidátov v parlamente.

16:00 Szigeti reagoval aj na poznámku poslanca Ondreja Dostála, že pred druhým kolom v parlamente bol kandidátom, na ktorom sa dohodla vládna koalícia. ,,Dozvedel som sa to z médií, že som v šesťke, prekvapilo ma to a môžem povedať, že viac mi to uškodilo, ako pomohlo. Pri prvej voľbe som mal x hlasov a ako sa to zverejnilo, tak som mal o polovicu menej.”

15:57 Poslancov zaujímal Szigetiho názor na rozhodnutie o sudcovských previerkach. ,,Je to z môjho pohľadu aj z pohľadu odbornej verejnosti kontroverzné rozhodnutie. Aj medzi sudcami Ústavného súdu sú tam isté odlišné stanoviská.” Podľa neho je dôležité, aby súd rozhodoval iba v medziach Ústavy. ,,Ústavný súd je tiež štátnou inštitúciou a môže konať iba v medziach Ústavy SR. V tomto prípade nemá košický súd právomoci meniť jej znenie. Vnútorne nesúhlasím s týmto rozhodnutím,” skonštatoval Szigeti.

Kandidát Ľuboš Szigeti. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

15:46 V roku 2009 Szigeti podpísal výzvu Päť viet, v ktorej skupina sudcov otvorene pomenovala problémy v súdnictve. A to v čase, keď bol Štefan Harabin predsedom Najvyššieho súdu a Súdnej rady.

15:35 Pripomenúť výboru sa prišiel aj kandidát Ľuboš Szigeti. Uchádzač je sudcom venujúcim sa najmä občianskemu právu. Od roku 2012 je predsedom Okresného súdu v Galante.

15:32 ,,Keby niektorá bola nedemokratická, podporujem iba tú druhú. Je na vás zástupcov ľudu, aby ste vybrali podľa najlepšieho vedomia a svedomia,” vyjadril sa Straka na margo tajnej či verejnej voľby kandidátov.

15:16 ,,Mám 25 rokov aplikačnej praxe,”povedal Straka s tým, že rozhodnutia Ústavného súdu môžu byť prospešné pre zlepšenie verejného života.

15:09 Róbert Madej po prestávke otvoril schôdzu výboru. V druhej polovici kandidátov sa ako prvý prišiel predstaviť Peter Straka. V súčasnosti Straka pôsobí na Krajskom súde v Prešove. V rokoch 2012-2017 bol tiež členom Súdnej rady. Ako člen Súdnej rady vo voľbách predsedu Najvyššieho súdu nehlasoval za Štefana Harabina. Na jeho adresu sa vyjadroval kriticky.

14:12 Vypočúvanie Procházku skončilo. Predseda výboru Madej prerušil schôdzu do 15:00.

14:10 Poslanec Jozef Lukáč sa pýtal Procházku na názor, či má byť voľba kandidátov verejná alebo tajná. ,,Podľa mňa kandidát nemá právo si vyberať podmienky. Všetci rešpektujeme to, že je to vecou Národnej rady a pléna. Ja budem rozhodnutie rešpektovať nech je akékoľvek.”

14:02 Podľa Procházku musia súdy rozhodovať v rovnakých záležitostiach identicky, pretože v opačnom prípade sa vytvára právna neistota. ,,Je dôležité, aby v rovnakých veciach hovoril Ústavný súd to isté. Konečným efektom má byť spravodlivosť a legislatívne predpisy sú nástrojom,” odpovedal na otázku, ako vníma rozhodnutie košického súdu z konca januára tohto roka o sudcovských previerkach.

13:55 ,,Jeden z dôvodov pretrvávajúcej nedôvery je nízka meria zodpovednosti verejných funkcionárov,” povedal Procházka. Počas prejavu hovoril aj o zatiaľ poslednom prejave v Národnej rade, čoho sa členovia výboru hneď chytili a pýtali sa, či sa teda chystá späť do politiky. Odpovedal, že to bolo len na odľahčenie.

Radoslav Procházka ešte počas januárového vypočúvania. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

13:44 Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej privítal expolitika a právnika Radoslava Procházku. Ten v záujme poslancov vynechal svoju prezentáciu a výbor tak prešiel rovno na otázky. Po ňom je totiž naplánovaná obedňajšia prestávka.

13:34 V prípade svojho zvolenia sa chce Pitoňáková venovať prevažne ochrane ľudských práv. ,,Ochrana ľudských práv je tou oblasťou, kde by som sa chcela v budúcnosti uplatniť. Takmer jedenásť rokov som pôsobila na Ústavnom súde ako externá spolupracovníčka.”

13:29 Ako ďalšia sa predstaví Zuzana Pitoňáková. Za kandidátku na sudkyňu bola navrhnutá poslancom Eduardom Adamčíkom.

13:20 Pfundtner reagovala na súčasný stav v spoločnosti rok po vražde novinára. ,,Som človek, ktorý veľmi citlivo vníma akúkoľvek zmenu v spoločnosti a vnímam aj túto atmosféru.” Reagovala aj na voľbu kandidátov v parlamente. ,,Rešpektujem akúkoľvek voľbu a pri mojich rozhodnutiach som nikdy nebola taká malicherná, aby som sa pozrela, kto ako hlasoval a vyvodzovala z toho nejaké dôsledky.”

13:12 Pfundtner zdôraznila, že členkou Mostu-Híd nie je. ,,Nie som členkou politickej strany, som nominantka politickej strany, ktorá je v koalícii.” Za svoju politickú minulosť sa kandidátka nehanbí a svoju terajšiu funkciu tajomníčky podľa vlastných slov vykonáva podľa najlepšieho vedomia a svedomia.

Kandidátka Edita Pfundtner. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

12:56 „Poznáte ten pocit, keď stojíte na štartovacej čiare bežeckých pretekov so súpermi o hlavu vyššími, kotrých svalnaté telá sú výsledkom dlhoročného tréningu a príprav, a vy nemáte ani poriadne tenisky? Napriek tomu ale veríte, že dobehnete do cieľa. A za váš výkon sa nebudete musieť hanbiť. Aj také sú moje súčasné pocity hlboko uznávajúc vysokú odbornú pripravenosť ostatných kandidátov,“ píše sa v jej motivačnom liste.

12:50 Kandidáta Pavlikovského vystrieda ďalšia uchádzačka Edita Pfundtner. Za kandidátku na ustavnú sudkyňu bola navrhnutá Univerzitou Komenského v Bratislave, Právnickou fakultou.

11:50 ,,Som hrdým predstaviteľom súdnej moci a vo svojej praxi sa snažím kladné vnímanie a dôveru v justíciu všemožne umocňovať,” uviedol Pavlikovský vo svojom motivačnom liste.

11:40 ,,Pri svojej práci sudcovia často čelíme tlakom a za tie roky som si vybudoval odolnosť,” povedal Pavlikovský.

Kandidát Vlastimil Pavlikovský. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

11:37 Pavlikovský priznal, že sa pozná s podnikateľom Ivanom Kmotríkom. Zároveň dodal, že sa s ním nerozprával o žiadnej jeho veci a ani o žiadnej jeho veci nepojednával. ,,Nepotrebujem nejakého silného muža, aby sa ma ujal, viem sa o seba postarať sám,” povedal na margo vzťahu s Harabinom a Kmotríkom.

11:30 Sudca Krajského súdu v Bratislave Pavlikovský považuje svoje označovanie za Harabinovho človeka za nálepkovanie. Kandidáta na ústavného sudcu sa členovia parlamentného ústavnoprávneho výboru pýtali na jeho nestrannosť a morálny profil pre jeho pôsobenie ako vedúceho služobného úradu na ministerstve spravodlivosti v čase, keď rezortu šéfoval Štefan Harabin. Pavlikovský uviedol, že nebol Harabinovým nominantom ani protežantom. ,,K politike sa vyjadrovať nechcem. Nechal by som si túto otázku na vnútro súdnictva, navonok nechcem znižovať dôveryhodnosť súdnictva, nechcem dávať pochybnosti o mojej pluralite a nechcem pôsobiť, že som voči niečomu alebo niekomu zaujatý,” odpovedal na otázku týkajúcu sa Harabinovho pôsobenia.

11:25 Na schôdzi ústavnoprávneho výboru privítal Madej aj kandidáta Vlastimila Pavlikovského. Za kandidáta na sudcu Ústavného súdu bol navrhnutý Paneurópskou vysokou školou, Právnickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave a Fakultou práva Janka Jesenského Vysokej školy Danubius. Pavlikovský v minulosti pôsobil ako vedúci kancelárie ministra spravodlivosti Štefana Harabina.

11:08 Poslanca Ondreja Dostála zaujímalo, či by Molnára ovplyvnila vedomosť o tom, kto ho volil v parlamente a kto nie. ,,Myslím si, že sudca Ústavného súdu by mal byť morálne silný, že poznanie kto zaňho hlasoval a kto sa zdržal alebo bol proti pri voľbe kandidatov, ho nemôže ovplyvniť. Za seba môžem povedať, že taktiež by ma to neovplyvnilo.”

11:05 ,,Dôveryhodnosť Ústavného súdu sa vytvára činnosťou a jeho výstupmi. A jednak ju ovplyvňujú aj jednotliví sudcovia, ich spôsob života aj rozhodovacia činnosť. Určite by som sa chcel vyvarovať správaní, ktoré by mohli narušiť dôveryhodnosť Ústavného súdu,” reagoval na otázku, ako zabezpečiť, aby bol Ústavný súd dôveryhodný.

Kandidát Peter Molnár. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

11:00 Zástupcu kancelárie prezidenta Mariána Gibu zaujímalo, či kandidát čelil morálnej alebo etickej dileme. ,,Tých situácií, kedy je potrebné sa zamyslieť nad morálnou a etickou dilemou pri výkone povolania nachádzam skutočne každý deň,” povedal Molnár.

10:58 ,,Ústavný súd považujem za najdôležitejší justičný orgán Slovenskej republiky. Veľmi rád by som sa uchádzal o funkciu sudcu ústavného sudcu už v krátkom čase druhýkrát,” povedal Molnár.

10:51 Na rad sa dostal uchádzač Peter Molnár. Je súdnym exekútorom a vysokoškolským pedagógom. Za kandidáta bol navrhnutý Slovenskou komorou exekútorov a Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Právnickou fakultou.

10:42 Maďar sa tiež vyjadril k otázke tajnej či verejnej voľby kandidátov. ,,Z môjho pohľadu ja by som s tým problém nemal, keby som vedel, kto za mňa hlasoval a kto za mňa nehlasoval. Napriek tomu, by som si dokázal zachovať nestrannosť vzhľadom na moju osobnú integritu.” 

10:21 „Môj odborný profil, doterajšia právna prax a skúsenosti, jazykové znalosti a pracovný entuziazmus vytvárajú podľa môjho názoru spoľahlivý podklad pre záver, že by som bol pre Ústavný súd SR prínosom,“ napísal v motivačnom liste Maďar. Kandidát je známy ako právny zástupca Mikuláša Černáka.

Maďar ešte počas januárového vypočúvania. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

10:19 Aktuálne poslanci vypočúvajú kandidáta Miloša Maďara. Za kandidáta na ústavného sudcu bol navrhnutý Slovenskou advokátskou komorou a Právnickou fakultou Univerzity Mateja Bela.

10:12 Matulník pred výborom odpovedal aj na otázku ohľadom spôsobu voľby sudcov v parlamente. ,,Je jedno či je voľba tajná, alebo verejná. Ide o proces, ktorý by mal byť úspešný tak, aby mohol Ústavný súd fungovať v plnom zložení.”

10:03 „Jedným z prvkov motivácie kandidovať na funkciu sudcu Ústavného súdu je aj moje presvedčenie o tom, že v procese výberu personálnej skladby Ústavného súdu, ako orgánu rozhodujúceho či už v senátoch alebo v pléne, by mal byť využitý benefit rôznych právnických povolaní,“ uviedol Matulník.

10:00 Pred výborom o svojich pracovných skúsenostiach rozprával aj Michal Matulník.

9:42 Fiačan povedal, že najväčším problémom slovenskej justície je preťaženosť jednotlivých súdov a ich materiálneho vybavenia.

9:30 Poslancov zaujímal Fiačanov názor na rozhodnutie Ústavného súdu z konca januára tohto roka, v ktorom označil ústavný zákon za protiústavný. ,,S týmto nálezom sa nemôžem stotožniť. Ak sme dali kompetenciu Súdnej rade posudzovať sudcov, nerozumiem, prečo bolo potrebné v tomto smere ešte meniť ústavu zo strany poslancov ústavným zákonom,” vysvetlil Fiačan.

9:10 Ako prvý sa prišiel predstaviť Ivan Fiačan. Za kandidáta na sudcu Ústavného súdu bol navrhnutý Slovenskou advokátskou komorou a Univerzitou Komenského v Bratislave, Právnickou fakultou.

9:00 Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej otvoril 92.schôdzu výboru s jediným bodom programu – vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Dnes sa predstavia ďalší kandidáti. Na úvod Madej dal k nahliadnutiu lekársku správu kandidáta Stanislava Irsáka, ktorý sa nemôže dostaviť na vypočúvanie.

Výbor už druhý deň vypočúva kandidátov. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Dvojdňová túra vypočúvania kandidátov na ústavných sudcov pokračuje. Dnes má byť vypočutých ďalších 14 kandidátov – Ivan Fiačan, Michal Matulník, Miloš Maďar, Peter Molnár, Vlastimil Pavlikovský, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Radoslav Procházka, Peter Straka, Ľuboš Szigeti, Robert Šorl, Daniela Švecová, Michal Truban a Martin Vernarský. Pokiaľ to bude nevyhnutné, výbor zasadne ešte aj v pondelok.

Z celkového vypočúvania sa z dôvodu práceneschopnosti či z osobných dôvodov ospravedlnili Stanislav Irsák, Pavol Malich a Marek Tomašovič. Na týchto kandidátov včera zareagoval zástupca kancelárie prezidenta Stanislav Gaňa a vyhlásil, že by mali stiahnuť svoju kandidatúru. ,,Pokiaľ sa niekto nezúčastní vypočúvania, je podľa môjho názoru absolútne nezmyselné, aby sa o ňom hlasovalo ako o kandidátovi na sudcu Ústavného súdu, pretože nebol splnený jeden z predpokladov a to právo prezidenta pýtať sa týchto uchádzačov otázky.” Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej ale upozornil, že výbor môže hlasovať len o tom, či kandidáti spĺňajú podmienky. Poslanci a prezident následne môžu podľa jeho slov ich absencie zohľadniť pri samotnej voľbe, respektíve výbere zo zvolených kandidátov.

Každý kandidát má na úvodné vystúpenie 15 minút. Za desať minút musí následne stihnúť odpovedať na každý blok spravidla troch otázok. Počet otázok nie je obmedzený.

Po vypočúvaní príde na rad plénum Národnej rady, ktoré čaká samotná voľba kandidátov. Parlament sa návrhom začne zaoberať 3. apríla o 9-tej. Hlasovanie sa má uskutočniť o 17-tej po bežnom hlasovaní. Zákonodarcovia by mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú predložiť prezidentovi. Ten z nich má následne vymenovať deviatich sudcov na miesta tých, ktorým 16. februára skončilo funkčné obdobie.

Uchádzači o post ústavného sudcu