Domáce Politika Prezidentské voľby Spoločnosť Top

ONLINE Obyčajní ľudia sa dištancujú od opitého poslanca, ktorý spôsobil predĺženie moratória

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – A je to tu. Slovensko si volí prezidenta. Niekoľko mesiacov sa viac ako desiatka kandidátov pokúšala presvedčiť voličov o svojich kvalitách. Dnes je už všetko v rukách voličov. Tí od skorých ranných hodín pristupujú k volebným urnám, aby dali hlas svojmu vyvolenému kandidátovi. Rozhoduje sa o tom, ktorá dvojica postúpi do druhého kola, nakoľko je málo pravdepodobné, že hlavu štátu zvolíme v tom prvom. Volebné miestnosti sa na celom Slovensku zatvoria večer o 22.hodine. Glob.sk bude celý volebný deň sledovať online. 

00:20 – Definitívne výsledky vám prinesieme po zrátaní 100% hlasov. Glob.sk ďakuje za vašu pozornosť a že ste boli s nami.

22:30 – Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) vyzvalo poslanca obecného zastupiteľstva obce Medzany (okr. Prešov) Antona Vaňa, ktorý hrubým spôsobom narušil priebeh prezidentských volieb, aby sa urýchlene vzdal poslaneckého mandátu. Vaňo v komunálnych voľbách kandidoval za OĽANO. Ako uviedol hovorca OĽANO Matúš Bystriansky, takéto správanie nie je hodné poslanca obecného zastupiteľstva.

Podľa medializovaných informácií v popoludňajších hodinách Vaňo pod vplyvom alkoholu zobral volebnú urnu z miestnosti a hodil ju na cestu. Na mieste preto zasahovali policajti. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre trestný čin marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. Voľby boli v Medzanoch prerušené v čase od 18:50 do 20:06, keďže bolo potrebné overiť, či nedošlo k odcudzeniu lístkov alebo manipulovaniu hlasovania. O tento čas bolo potrebné predĺžiť aj hlasovanie v obci. Moratórium sa preto predlžuje do 23:16, až po skončení moratória začne štatistický úrad zverejňovať výsledky prvého kola prezidentských volieb

22:30 – Komisie už polhodinu okrem dvoch okrskov z takmer 6000 volebných miestností sčítavajú hlasy. Neoficiálne predbežné výsledky bude zverejňovať Štatistický úrad SR na webstránke www.volbysr.sk až po 23.16 h, aktualizovať ich bude približne v desaťminútových intervaloch. (tasr)

22:00 – Volebné miestnosti sa na celom Slovensku zatvárajú. Otvorené ostávajú volebné miestnosti v dvoch volebných okrskov v Malackách a v Medzanoch (okres Prešov). Vyhlásenie oficiálnych výsledkov prvého kola prezidentských volieb sa očakáva v nedeľu 17. 3. 2019 o 12.00 h na Drieňovej 22 v Bratislave na tlačovej konferencii Štátnej komisie pre voľby a financovanie politických strán. (tasr)

21:40 – Hodinu  pred uzatvorením volebných miestností hlásili kľudný priebeh v Trnave, v Košiciach bol pokojný aj pre 20 minutami. (tasr)

21:05 – Volebné moratórium sa skončí až o 23.16 h. Dôvodom je predĺženie hlasovania v dvoch volebných okrskoch, konkrétne vo volebnom okrsku v Malackách a v Medzanoch (okres Prešov). Informovala o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

Podľa Chmelovej je dôvodom zmeny situácie aj fakt, že v obci Medzany ide o dlhší čas prerušenia volieb, a teda aj volebná miestnosť sa zatvorí až o hodinu a 16 minút neskôr, ako bolo plánované. Chmelová tiež potvrdila, že predbežné neoficiálne výsledky bude možné zverejňovať neskôr, po 23.16 h.  O tomto čase teda začne zverejňovať výsledky Štatistický úrad SR na webe volbysr.sk. “Sumarizácia bude prebiehať od 22.00 h tak, ako budú spracované výsledky jednotlivých okrskov, ich prvé zverejnenie bude však až po uvedenej hodine,” priblížila hovorkyňa úradu Jana Morháčová. (tasr)

20:55 – Záujem o prezidentské voľby je v niektorých okrskoch v najväčších bratislavských mestských častiach vysoký. Môže za to najmä možnosť hlasovať na voličské preukazy. “V niektorých volebných okrskoch sme museli dopĺňať hlasovacie lístky, pretože prichádza veľmi veľa ľudí s hlasovacím preukazom,” povedal hovorca Nového Mesta Marek Tettinger. Priebeh volieb je však naďalej pokojný, bez komplikácií. Volebné lístky museli dopĺňať aj v Petržalke, čo potvrdil Radovan Choleva, vedúci oddelenia komunikácie s verejnosťou petržalského miestneho úradu.

Obdobná situácia je napríklad aj v Starom Meste. “V niektorých volebných okrskoch sa pre istotu doplnili a opečiatkovali ďalšie hlasovacie lístky,” poznamenal Matej Števove, hovorca staromestskej starostky. Viacerým komisiám by totiž pôvodné počty hlasovacích lístkov mohli do večera dôjsť.

Voľby sú aj v tejto mestskej časti rovnako pokojné. Podľa hovorcu sa v mestskej časti riešili niekoľko prípadov, keď chceli občania s trvalým pobytom voliť na pas, “avšak z neznámeho dôvodu nemali občiansky preukaz.” Niektorí sa na takúto možnosť pýtali len informačne.

Zvýšený počet voličov s voličskými preukazmi hlási aj Ružinov. “Samosprávy veľmi dobre odkomunikovali túto možnosť. A je to aj pohodlné na vybavenie, keďže sa o voličský preukaz dalo požiadať aj elektronicky,” zhodnotila Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu. Voľby majú aj v tejto mestskej časti pokojný a bezproblémový priebeh.  (tasr)

20:40 – V obci Medzany v okrese Prešov bola hodinu a 16 minút zatvorená okrsková volebná miestnosť. Došlo tam k incidentu s volebnou urnou. Volebná miestnosť je už podľa Silvie Keratovej z tlačového odboru ministerstva vnútra otvorená. “Prišiel volič, vzal urnu, vybehol von. Hodil ju o zem, a keďže je z papiera, tak sa rozletela. Urna je rozbitá a lístky sú porozhadzované. Momentálne čakáme na vyšetrovateľov,” uviedol starosta obce Medzany Jozef Kipikaša.

Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jany Ligdayovej policajná hliadka išla situáciu preveriť priamo na miesto. Keratová dodala, že hlasovanie v obci sa predlžuje do 23.16 h. (tasr)

20:00 – V Galante ľudia chodia do volebných miestností priebežne, ale oveľa v menšom počte, ako očakávali. V Kysuckom Novom Meste a dolnokysuckej obci Radoľa mala do neskorého sobotňajšieho popoludnia záujem o prezidentské voľby najmä staršia generácia. Podľa starostu Radoľe, Antona Tkáčika,  účasť v porovnaní s inými voľbami pravdepodobne ľahko podpriemerná. “Bude to zrejme menej ako v komunálnych alebo parlamentných voľbách. Ale zase asi o niečo viac ako vo voľbách do vyšších územných celkov.” (tasr)

19:45 – Volebné moratórium sa skončí o 22.00 h, pokiaľ sa dovtedy nič závažné nestane. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Predbežné neoficiálne výsledky prezidentských volieb sa tak podľa neho môžu zverejňovať aj napriek tomu, že jedna volebná miestnosť v Malackách bude otvorená dlhšie. “Pre jednu volebnú miestnosť nebudeme predlžovať moratórium,” uviedol Bárány.

V meste Malacky vo volebnom okrsku 4 sa bude voliť do 22.35 h. Dôvodom je neskoršie otvorenie miestnosti pre doplnenie počtu členov okrskovej volebnej komisie. (tasr)

Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány počas brífingu pre média o priebehu volieb. Bratislava, 16. marec 2019. (SITA/Jana Birošová)

19:25 – V súvislosti s dnešným prvým kolom prezidentských volieb eviduje Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán menej ako 30 podnetov. Uviedol to predseda komisie Eduard Bárány. „Veľmi závažný je podnet, ktorý sa týka celoštátneho média, celoštátneho denníka, nebudem úmyselne spomínať ktorého, nebudem ani rozoberať obsah podnetu, ale už len to, že sa to týka média s takýmto dosahom, ho robí závažným,“ povedal Bárány s tým, že tento podnet bude pravdepodobne odstúpený na ministerstvo kultúry.  (SITA)

18:54- Doterajšiu účasť voličov na prezidentských voľbách v bratislavskej Vrakuni ovplyvnilo podľa starostu mestskej časti Martina Kuruca aj počasie. “Keď pršalo, chodilo málo ľudí. Ako sa vyjasnilo, prišlo voliť viac ľudí. Teraz je tiež útlm, ale možno neskoršie začnú ľudia ešte chodiť,” povedal s tým, že volebnú účasť v mestskej časti hodnotí zatiaľ ako priemernú. Vo Vrakuni evidujú pokojný priebeh prezidentských volieb. “Nič mimoriadne sme nezaznamenali,” podotkol starosta.

Bez problémov voľby prebiehajú aj v bratislavskej mestskej časti Rača. Ľudia chodia podľa Jarmily Ďuríkovej z miestneho úradu v Rači počas celého dňa voliť priebežne. Návaly voličov nezaznamenali. “Stále však máme nejakých voličov vo volebných miestnostiach,” uviedla.  (tasr)

18:30 – Svoj hlas odovzdal v sprievode niektorých svojich detí aj predseda strany Sme rodina Boris Kollár. Netajil sa tým, koho volil, v kampani svojho kandidáta aj aktívne podporoval. Na sociálnej sieti najviac otázok smerovalo práve na jeho potomkov.

Boris Kollár odvolil. Zdroj: FB/Boris Kollár

18:21 – Vo viacerých volebných okrskoch vo Vysokých Tatrách, ktoré majú len niečo viac ako 3 500 oprávnených voličov, mali v predchádzajúcich prezidentských voľbách takmer 67% účasť. Zhruba polovica voličov tu však volí na základe hlasovacích preukazov, o ktoré si vopred požiadali.

Najviac voličov, ktorí pristúpia k volebným urnám s hlasovacím preukazom pre voľby prezidenta SR, príde do okrsku v Tatranskej Lomnici. (SITA)

18:09 – Viacerí prezidentskí kandidáti sa sťažujú na dnešné vydanie denníka SME. Hovoria o manipulácii a úmysle. SME zle zoradilo kandidátov podľa abecedy, navyše pri kandidátovi Eduardovi Chmelárovi považovali za začiatočné písmeno jeho priezviska C a nie CH. To spolu viedlo k tomu, že poradie na lístku na titulke denníka je iné ako na tých skutočných.

17:35 – Premiér Peter Pellegrini podporuje možnosť voľby v zahraničí. “Mali by sme v tom do budúcna urobiť poriadok a zjednotiť tú logiku. Ak sa môžu naši ľudia zúčastniť volieb na našich ambasádach pri iných typoch volieb, nevidím dôvod, prečo by sa nemohli zúčastniť i volieb prezidenta SR, ak sú občanmi SR, majú slovenský pas, akurát, že žijú v zahraničí a plnia si tam úlohy,” zdôraznil Pellegrini. (tasr)

17:24 – Priebeh prezidentských volieb na Slovensku monitorujú aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Ako informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová, pozorovatelia sa zúčastnia na prvom aj druhom kole volieb a po ich ukončení vypracujú hodnotenia a odporúčania. (tasr)

17:12 – Odvolil už aj predseda strany Smer-SD Robert Fico. Informoval o tom na svojej sociálnej sieti.

17:08 – Na volebnom lístku sú mená dvoch kandidátov, ktorí odstúpili. Lístok sa upravuje krúžkovaním. Ak ho volič upraví nesprávne, teda napríklad zahlasuje za dvoch kandidátov, jeho hlas je neplatný.

Hlasovací lístok je potrebné správne upraviť. Zdroj: Glob.sk

16:56 –  Občania môžu až do uzavretia volebných miestností využívať infolinku ministerstva vnútra (02/ 4859 2317 a 02/ 4859 2312), ktorá im zabezpečuje poradenstvo. Infolinku zriadila aj štátna volebná komisia (02/ 4859 2020 a 02/ 4859 2021). Tá je určená na oznamovanie podnetov v súvislosti s narušením priebehu prezidentských volieb. (tasr)

16:54 – Niektorí ľudia volia aj na lyžovačke. V lyžiarskom stredisku Jasná v obci Demänovská Dolina volilo k štvrtej hodine popoludní viac voličov na hlasovacie preukazy ako miestnych. V jedinom volebnom obvode v obci je zapísaných približne 280 voličov. „K urnám z nich prišla doteraz približne tretina, no máme už viac ako 150 voličov s hlasovacím preukazom,“ uviedol pre agentúru SITA predseda okrskovej volebnej komisie Miroslav Vozárik.

16:38 – Na Luníku IX. je záujem o voľby veľmi malý. “Priebeh volieb je pokojný, bez problémov, žiadosti o voľbu do prenosnej schránky sme nemali, účasť je veľmi slabá,” zhodnotila pre TASR predsedníčka okrskovej komisie č. 2 Monika Čekanová.

16:31 – Peter Pellegrini má pocit, že kandidátov na prezidenta bolo priveľa. “Mňa vyrušil taký veľký počet kandidátov — 13, pretože to dáva signál, ako keby si mnohí ľudia mysleli, že môžu byť prezidentom. Pred touto funkciou by sme mali mať väčší rešpekt,” uviedol premiér.

16:20 –  Možnosť voliť využili aj niektoré mediálne známe tváre, ktoré sa momentálne nachádzajú za mrežami. Vo väznici v Leopoldove väčšina väzňov volila vo väzenskej sále, kde mali členovia volebnej komisie vytvorené podmienky na svoju prácu. Obvinených a odsúdených z jednotlivých oddelení postupne vodili dozorcovia. Výnimkou boli väzni odsúdení na doživotie, členovia volebnej komisie išli až k ich celám. (SITA)

16:14 – Predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány informuje, že pokiaľ sa občan pri upravovaní hlasovacieho lístka pomýli, má tento lístok odovzdať a okamžite mu bude vydaný nový hlasovací lístok. “Tento lístok odovzdá, čiže nemôže vzniknúť situácia, že bude mať dva. A potom je mu vydaný náhradný lístok,” vysvetlil Bárány. (tasr)

15:46 V Pezinku vhodila svoj hlasovací lístok do urny aj kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová.

Na snímke kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky počas 1. kola prezidentských volieb 16. marca 2019 v Pezinku. (TASR – Michal Svítok)

15:39 Volebný akt už absolvoval aj premiér Peter Pellegrini. Svoj hlas odovzdal v Banskej Bystrici.

Na snímke premiér SR Peter Pellegrini si preberá obálku s hlasovacími lístkami počas volebného aktu v 1. kole prezidentských volieb na Základnej škole Jána Bakossa v Banskej Bystrici 16. marca 2019. (TASR – Ján Krošlák)

15:35 V bratislavskom väzení — v Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) a v Ústave na výkon väzby (ÚVV) — v sobotňajších prezidentských voľbách väzni krátko pred 14.00 h už odvolili. Z celkového počtu 210 obvinených väzňov malo volebné právo 192. Právo voliť využilo len 17 obvinených. (tasr)

15:18 V obci Ľubiša v Humenskom okrese, odkiaľ pochádzal prvý prezident samostatnej Slovenskej republiky — zosnulý Michal Kováč, počas sobotňajších volieb spomínajú práve na svojho slávneho rodáka. Mária Sklenčárová (84 rokov) o ňom hovorí ako o slušnom a inteligentnom človeku. “Som na neho veľmi hrdá,” povedala pre TASR. K voľbám pristupuje pravidelne, nebolo to inak ani teraz. Myslí si, že hlavou štátu by mal byť vzdelaný človek.

15:12  Starosta Ružinova Martin Chren informoval o priebehu volieb v tejto bratislavskej mestskej časti.

15:04 Záujem o účasť v prvom kole prezidentských volieb prejavili aj Slováci, ktorí v súčasnosti pôsobia v zahraničí, respektíve tam dlhodobo žijú. Vzhľadom na nemožnosť voliť poštou alebo na zastupiteľskom úrade musia prísť na Slovensko. (tasr)

14:46  Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán eviduje v súvislosti s dnešnými voľbami necelé dve desiatky podnetov. Novinárom to povedal predseda komisie Eduard Barány s tým, že komisia k podnetom buď zaujala stanovisko, alebo zabezpečuje dôkazy na neskoršie konanie. „Väčšina podnetov však boli otázky, na ktoré už štátna komisia v minulosti odpovedala svojimi uzneseniami,“ povedal Barány s tým, že zatiaľ majú voľby pokojný priebeh. Voľby sa podľa Barányho uskutočňujú v približne 6000 volebných miestnostiach. (sita)

Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány počas brífingu pre média o priebehu volieb. Bratislava, 16. marec 2019. (SITA/Jana Birošová)

14:42 Nové podrobnosti o smrti šéfa volebnej komisie v obci Janice: Podľa slov hovorkyne Operačného strediska zdravotnej záchrannej služby Aleny Krčovej predsedovi komisie pomáhali aj zdravotníci. „Môžem potvrdiť, že sme vyslali záchranárov k mužovi, ktorý podľa výzvy na tiesňovú linku 155 nereagoval a nedýchal. Ešte pred príchodom záchranárov sa ho snažili oživiť laici. Záchranári následne pokračovali v resuscitácii, žiaľ, bezúspešne,“ povedala Krčová s tým, že lekár musel skonštatovať smrť.

14:37  Šéfom volebnej komisii v Petržalke na Žehrianskej ulici je Štefan Ágh. Spolu s Marianom Kočnerom je obvinený v kauze falšovania zmeniek. Do komisie ho navrhla Kotlebova ĽSNS, informuje Denník N.

14:28 Na prvom kole prezidentských volieb sa v Malom Šariši zúčastnila i najstaršia obyvateľka obce, 103-ročná Žofia Michňáková. Domov za ňou prišli členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou urnou. “Nechce sa mi ani veriť, že mám toľko rokov. Tridsať rokov som odrobila pri pacientoch v nemocnici,” povedala Žofia Michňáková a dodala, že zažila množstvo prezidentov, ktorých si však už veľmi nepamätá. Má však jasno v tom, aký by mal byť prezident. “Mal by byť dobrý k ľuďom a starať sa o nich,” povedala.

14:16  V prvom kole prezidentských volieb odovzdali v sobotu hlasy aj príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Podľa hovorcu pluku Mária Pažického pokryli 24-hodinové celodenné zmeny personálom s trvalým pobytom v Žiline. “Celodenná zmena im začala tak, aby stihli odvoliť bezprostredne po otvorení volebných miestností a vzápätí nastúpili do služby. Koľkí z nich toto právo využili, nebudeme zverejňovať,” uviedol Pažický. (tasr)

14:04 Originálnym a vtipným spôsobom vyzval Slovákov aj europoslanec Ivan Štefanec.

14:00  V Bratislave a Modre volia aj Slováci žijúci v zahraničí. Na Slovensko pricestovali špeciálne pre prezidentské voľby a aj keď museli merať stovky či tisícky kilometrov, spoločne tvrdia, že im záleží na osude krajiny. Jedným z nich je aj Ján Kapusta z Banskej Bystrice, ktorý pracuje od roku 2012 v Berlíne v oblasti vývoja softvéru. Je to podobne  aj v prípade Jany Zámečníkovej a jej partnera. Dlhodobo už žijú v Česku a na Slovensko tento víkend pricestovali špeciálne pre prezidentské voľby. (tasr)

13:44  Študent Masarykovej univerzity v Brne Milan sa domov, do Považskej Bystrice, vracia len asi tri- až štyrikrát za rok. V tomto roku sa jeho návštevy zintenzívnia. Dôvodom sú prezidentské voľby. „Je absurdné, že Slováci nemôžu voliť prezidenta zo zahraničia. V 21. storočí, v čase vyspelých informačných technológií, je to nepochopiteľné,“ povedal pre TASR 25-ročný študent.

13:29 Možnosť voliť prezidenta SR v sobotňajších voľbách priamo v nemocnici využilo 15 ľudí, ktorí sú hospitalizovaní alebo pracujú vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Hlasovať mohli v čase od 10. do 12. h. (tasr)

Na snímke volič v priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov počas 1. kola prezidentských volieb. V Banskej Bystrici 16. marca 2019. (TASR – Ján Krošlák)

13:12  Vo volebnej miestnosti na Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch odovzdal svoj hlas v sobotných prezidentských voľbách aj Alain Janovjak. Francúza na Slovensko pred vyše dvoma rokmi zaviali obchodné aktivity, pred časom si požiadal o slovenské občianstvo. Prezidenta na Slovensku tak volil prvýkrát. (tasr)

12:55  Niektorí členovia štátnej volebnej komisie išli pozorovať priebeh volieb do volebných miestností. Informovala o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová. Zároveň dodala, že komisia nezaznamenala žiadne závažné podnety týkajúce sa narušenia volieb. “V súčasnosti je prestávka v rokovaní štátnej komisie, pričom členovia išli voliť, ako aj pozorovať volebné miestnosti. Viem, že sa niektorí zamerali na Petržalku. Je to už na ich osobnom rozhodnutí, kam pôjdu” priblížila Chmelová. (tasr)

12:53   Svoj hlas do volebnej urny vložil aj minister spravodlivosti Gábor Gál.

12:51  Vo Vysokých Tatrách sa počas volieb často stretávajú s množstvom voličov, ktorí do jednotlivých miestností zavítajú s voličským preukazom. Inak tomu nebolo ani počas sobotňajších prezidentských volieb v Tatranskej Lomnici, kde chodili návštevníci voliť už od rána. Pre TASR to potvrdil predseda volebného okrsku číslo 5 Róbert Jurečka. (tasr)

12:39  Na prvom kole prezidentských volieb sa vo Veľkom Šariši zúčastnili i členovia folklórnej speváckej skupiny Šariske Gavaľire v tradičných ľudových krojoch. “Zúčastňujeme sa každých volieb, a keď tak ako dnes sme konečne mohli byť spolu všetci, tak radi ideme voliť, lebo to je naša povinnosť. Chodíme takto stále, lebo vždy v sobotu niekde spievame, alebo máme nejaké akcie, tak ideme buď pred akciou, alebo po akcii. Už sme aj volili o pol desiatej, keď sme rýchlo poháňali šoféra, aby nás konečne priviezol na voľby, ale sme to stihli,” uviedol jeden z členov Dušan Lukáč. (tasr)

Na snímke členovia miestneho FS Šarišske gavalire, ktorí prišli odvoliť v krojoch počas 1. kola prezidentských volieb v meste Veľký Šariš, okres Prešov v sobotu 16. marca 2019. (TASR – Milan Kapusta)

12:32  Odvolené má aj šéf strany Most-Híd Béla Bugár. “Právo na priamu voľbu hlavy štátu máme od druhej polovice 90. rokov. Ja som ho využil. Pridáte sa?,” opýtal sa na sociálnej sieti.

12:30  Svoj hlas odovzdal aj jeden kandidátov na prezidenta František Mikloško.

12:11 Nový prezident SR bude mať veľmi ťažké funkčné obdobie, a to najmä z hľadiska zahraničnej politiky. Opatrný a rozhodný však bude musieť by aj v domácich otázkach. Vyhlásil to bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý novú hlavu štátu volil spolu s manželkou v spojenej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave. (tasr)

Na snímke bývalý prezident SR Ivan Gašparovič a manželka Silvia Gašparovičová vhadzujú hlasovacie lístky do volebnej schránky počas 1. kola prezidentských volieb v Bratislave 16. marca 2019. (TASR – Dano Veselský)

11:57  Na bratislavskom Gymnáziu Metodova v sobotu odvolil aj kandidát na prezidenta Štefan Harabin. Ako sám potvrdil, očakáva vysokú volebnú účasť.

Svoju občiansku povinnosť si splnil aj prezidentský kandidát Štefan Harabin. Zdroj: SITA / Foto: SITA/Jana Birošová

11:54 V okresoch Humenné, Medzilaborce a Snina môže v sobotňajších voľbách k urnám pristúpiť približne 91.500 voličov. Svoj hlas môžu odovzdať v 164 okrskoch. Vo Vranovskom okrese môže odvoliť necelých 63.000 ľudí. Urobiť tak môžu v 93 volebných miestnostiach. Vo dvoch okresoch dolného Zemplína, a teda v Michalovciach a Sobranciach, evidujú spolu približne 108.000 voličov. Svoje volebné právo môžu využiť v 184 okrskoch. (tasr)

11:50 Bez incidentov sú aj voľby v okrese Zlaté Moravce a Nitra. „Volebné miestnosti boli otvorené včas a zatiaľ neboli hlásené žiadne nepríjemnosti ani incidenty,“ skonštatoval predseda Okresnej volebnej komisie v Nitre Marián Šoóš. (tasr)


Igor Matovič vyzval ľudí, aby išli voliť, svojským spôsobom.

11:49 V regiónoch Nitrianskeho kraja je zatiaľ prvé kolo prezidentských volieb bez problémov. Ako pre TASR uviedla členka Okresnej volebnej komisie v Leviciach Erika Turčeková, voľby sú pokojné. „Zatiaľ sme nemali hlásené žiadne komplikácie,“ uviedla pre TASR. (tasr)

11:45 Polícia zatiaľ nezaznamenala narušenie verejného poriadku v súvislosti s voľbami. Posilnené policajné hliadky budú v teréne až do uzatvorenia volebných miestností. (tasr)

11:28 Svoj hlas v prvom kole prezidentských volieb odovzdal v sobotu v Košiciach aj bývalý prezident SR Rudolf Schuster. Odvolil vo volebnej miestnosti v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF). Sprevádzali ho dcéra, syn a ochrankár. “Ja nemôžem vynechať voľby, to je taká sila zvyku v rodine, vidíte, chodíme spolu, tak už to dodržíme do smrti. Kým sa dá, treba ísť príkladom, pokiaľ vás choroba nepremôže,” povedal Schuster novinárom. (tasr)

Aj bývalý prezident Rudolf Schuster vhodil obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky. Zdroj: TASR / František Iván

11:22 Záujem zúčastniť sa na prezidentských voľbách majú aj obyvatelia Zariadenia pre seniorov na Jánskeho ulici v Nitre. Do improvizovanej volebnej komisie za nimi prišli členovia okrskovej volebnej komisie aj s prenosnou urnou. (tasr)

11:16 V obci Kysak v okrese Košice-okolie, kde sú zriadené dva volebné okrsky, majú zaevidovaných 662 voličov. Voľby sú zatiaľ pokojné. (tasr)

11:14 Zapisovateľka okresnej komisie v Považskej Bystrici Renáta Hromková informovala, že v okresoch Púchov a Považská Bystrica je 121 okrskových volebných komisií, 68 v Považskobystrickom a 53 v Púchovskom okrese. (tasr)

11:13 Podľa Romana Kozáčeka, zapisovateľa okresnej volebnej komisie v Novom Meste nad Váhom, zastrešujúcej Novomestský a Myjavský okres, voliči môžu voliť v 97 volebných okrskoch, v 67 v okrese Nové Mesto nad Váhom a v 30 v okrese Myjava. (tasr)

Všetky volebné okrsky na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne sa v sobotu otvorili presne o siedmej hodine, priebeh prvého kola prezidentských volieb zatiaľ nič nenarušilo. Zdroj: TASR / AP

11:12 V pôsobnosti okresnej komisie v Trenčíne, zastrešujúcej okresy Trenčín a Ilava, je 175 volebných okrskov, 115 v Trenčianskom a 60 v Ilavskom okrese. Vo volebnej komisii v Dubnici nad Váhom musel primátor mesta Peter Wolf doplniť jedného člena komisie, pretože počet členov klesol pod päť. Informoval o tom predseda okresnej volebnej komisie v Trenčíne Peter Kováčik. (tasr)

11:10 V Slovenskom Pravne v okrese Turčianske Teplice budú mať o jedny voľby viac. Okrem prezidentských a do Európskeho parlamentu si približne o mesiac budú vyberať i nového starostu. To niektorých miestnych obyvateľov pomýlilo a k urne chceli prísť skôr. (tasr)

10:55 Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič odvolil spolu s manželkou a deťmi v priestoroch Základnej školy Alexandra Dubčeka na bratislavských Dlhých dieloch. (tasr)

Kandidát Šefčovič odvolil. Zdroj: SITA / Alexandra Čunderlíková

10:51 Z Holandska pricestoval odovzdať hlas v prvom kole prezidentských volieb softvérový inžinier Michal Bystrický, ktorý prišiel do volebnej miestnosti v Martine spolu s priateľkou. “Na Slovensku som týždeň. Sledoval som kampaň a už vopred som bol rozhodnutý, komu odovzdám hlas. Nie je dobré, že sa nedá hlasovať zo zahraničia. Bolo by super, keby sa to zmenilo. Ideálne by bolo, keby sa dalo hlasovať cez internet,” povedal po odovzdaní hlasu vo volebnom okrsku číslo 19. (tasr)

10:45 Prezident Andrej Kiska verí, že jeho nástupca bude pokračovať v boji za slušné a spravodlivé Slovensko. Povedal to po tom, čo v dopoludňajších hodinách odovzdal svoj hlas v spoločnosti manželky v rodnom Poprade „Takto pred piatimi rokmi som tu stál, pýtali ste sa ma, ako sa cítim, uvažovali sme, ako to dopadne. Päť rokov uplynulo a veľa vecí sa v našej krajine zmenilo. Z pohľadu posledných udalostí, ktoré sa udiali, týkajúce sa Bašternáka, zisťovania okolností vraždy novinára Jána Kuciaka, myslím si, že je nesmierne dôležité pokračovať v tomto boji. Volil som osobu, o ktorej som presvedčený, že v tomto boji bude pokračovať,“ skonštatoval Kiska. Zároveň požiadal všetkých občanov, aby prišli voliť a nespoliehali sa na to, že ich hlasy budú potrebné až v druhom kole volieb. „Už dnes je každý jeden hlas veľmi dôležitý,“ zdôraznil prezident. (tasr)

10:35 Svoje volebné právo dnes v prezidentských voľbách využil aj nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák a ďalší predstavitelia diecézy. Biskup vyzval veriacich na účasť na voľbách a povzbudil ich, aby sa zaujímali o veci verejné. Pred voľbami napísal v tomto duchu aj vyhlásenie k prezidentským voľbám, ktoré sa čítalo poslednú nedeľu v kostoloch diecézy. „Veriacich v nitrianskej diecéze som minulú nedeľu požiadal, aby sa zaujímali o veci verejné a aby sa zúčastňovali aj rozhodovania, ktoré je veľmi dôležité pri voľbe prezidenta. Sú súčasťou spoločnosti a majú podiel na tom, aká bude budúcnosť Slovenska aj v tomto smere,“ povedal Viliam Judák. Voliť prišiel aj vicerektor Kňazského seminára svätého Gorazda v Nitre Miroslav Šidlo, ktorý rovnako pokladá účasť na voľbách za morálnu povinnosť každého kresťana. „Pre každého veriaceho kresťana, zvlášť katolíka, je morálnou povinnosťou zúčastniť sa na voľbách. Nie je to teda ani otázka toho, či chcem alebo nechcem, ale je to naša povinnosť zapojiť sa do týchto spoločenských povinností a vybrať kandidáta, o ktorom si myslíme, že je najvhodnejší,“ povedal Šidlo. (sita)

Rehoľníčka Kongregácie sestier premonštrátok vhadzuje hlasovací lístok do urny počas prvého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky. Nitra, 16. marec 2019. (SITA/Martin Havran)

10:28 V zariadení pre seniorov v Moravanoch nad Váhom pri Piešťanoch dnes volila viac ako polovica obyvateľov. Pre 20 z 38 ubytovaných starších voličov požiadal riaditeľ Martin Cifra okrskovú komisiu priniesť prenosnú volebnú urnu. Nie je to výnimkou, záujem o účasť na voľbách mávajú v tomto domove aj pri ostatných hlasovaniach. Členovia komisie navštevovali, ako uviedol Cifra seniorov v ich izbách. “Máme aktívnych klientov, naši seniori sa o dianie naozaj stále zaujímajú. Živo debatovali po televíznych diskusiách, aj ja som im vysvetľoval kompetencie prezidenta,” povedal Cifra. (tasr) O tom, ako môžu seniori hlasovať vo voľbách, Glob.sk informoval.

10:27 V Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Levoči dnes pristúpilo k voľbám prezidenta SR v prvom kole všetkých dvanásť odsúdených, ktoré uplatnili svoje právo voliť prostredníctvom volebného preukazu, čo predstavuje zhruba desaťpercentnú účasť z celkového počtu 109 oprávnených voličiek. Volebná miestnosť bola pre odsúdené väzenkyne sprístupnená o ôsmej hodine ráno. Do väznice bola vyslaná prenosná volebná urna s volebnou komisiou tretieho volebného okrsku Mesta Levoča. (sita)

Odsúdená a obvinená vhadzuje hlasovací lístok do prenosnej urny  v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Levoči. Zdroj: SITA / Radoslav Maťašš

10:25 V krajských mestách na Slovensku si obyvatelia v sobotu nielen vyberajú z kandidátov na prezidenta SR, ale zároveň podpisujú aj petíciu za zákaz hazardu. Tú s názvom Nech sa hazard do Bratislavy nevráti iniciovala vlani poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Zuzana Rattajová. “Podpisy zbierame pravidelne, po celý čas, ale pri voľbách je väčšia šanca, väčší potenciál na vyzbieranie väčšieho počtu podpisov. Pomáha tomu zvýšená koncentrácia ľudí, ktorí chodia do volebných miestností,” uviedla Rattajová. (tasr)

10:21 V Ústave na výkon trestu odňatia slobody a Ústave na výkon väzby v Ilave môže z celkového počtu asi 770 obvinených a odsúdených odovzdať v sobotných prezidentských voľbách svoj hlas približne 750 oprávnených voličov. Záujem o voľby prejavila asi stovka z nich. Ako informovala vedúca oddelenia výkonu trestu ilavskej väznice Mária Mazánová, na voľbách sa nemôžu zúčastniť cudzinci a mladiství. „Všetci obvinení a odsúdení boli písomne poučení o svojom práve voliť a o tom, akým spôsobom môžu požiadať o voličský preukaz. Podľa počtu voličských preukazov, ktoré prichádzali obvineným a odsúdeným, vyplýva, že voliť ich môže okolo stovky,“ priblížila Mazánová. (tasr) O tom, ako môžu väzni hlasovať vo voľbách, Glob.sk informoval.

10:20 Členovia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán pôjdu do terénu v obmedzenom rozsahu. Informoval o tom predseda komisie Eduard Bárány. “Komisia by mala byť schopná kedykoľvek znova zasadnúť. Na to, aby bola uznášaniaschopná, musí byť prítomných 11 členov, čo nás značne obmedzuje v možnostiach výjazdov,” uviedol Bárány. Do vzdialenejších kútov Slovenska môže ísť podľa neho málo členov, ak vôbec nejakí pôjdu. O lokalitách, ktoré členovia navštívili, bude komisia informovať až po ich návrate. Na rannom zasadnutí komisie bol podľa Báránya prítomný aj jeden z členov pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). (tasr)

10:15 V obci Horný Bar, okres Dunajská Streda chodia v sobotu dopoludnia ľudia do volebných miestností priebežne. V obci s vyše 1250 obyvateľmi môžu podľa zapisovateľky miestnej volebnej komisie Natálie Mezeiovej v dvoch volebných obvodoch občania využiť aj voličský preukaz, či možnosť voľby do prenosnej urny. Ako uviedla, využilo ju zatiaľ približne 14 ľudí z domova sociálnych služieb v Hornom Bare, pre ktorých sa prenosná urna vyžiada automaticky. Priebeh volieb je podľa nej pokojný a v ranných hodinách došlo viac voličov, ako predpokladali. O voličský preukaz bol záujem asi v šiestich prípadoch. (tasr)

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

10:10 V obci Brežany v okrese Prešov majú v okrskovej volebnej komisii troch členov jednej rodiny. Aj keď sú malou obcou, ľudia majú záujem o veci verejné, uviedla starostka obce Mária Gumanová. “Záleží to od toho, aké sú voľby. Ak sú komunálne voľby, tak vtedy je dosť vysoká účasť voličov. Pri prezidentských je to kedy ako. Ľudia sa viac zaujímajú o voľby ako v minulosti. Je to podľa mňa politikou, tým, čo ponúkajú jednotlivé strany, kandidáti, ich programy. Prvý raz máme v komisii troch členov z jednej rodiny. Je vecou politickej strany, ak nominuje do komisie svojho člena. Nominovali troch z jednej rodiny, strany o sebe navzájom nevedia,” uviedla starostka obce Brežany Mária Gumanová. (tasr)

10:02 Predseda Národnej rady a šéf SNS Andrej Danko už odvolil v mieste svojho bydliska. Informoval o tom hovorca Kancelárie Národnej rady Tomáš Kostelník. Danko zároveň vyzýva Slovákov, aby využili svoje ústavné právo a išli voliť aj oni.

10:00 Prezidentských volieb sa v sobotu zúčastní len menšina ľudí bez domova v Bratislave. Väčšina týchto ľudí vníma voľby prezidenta pasívne. Jeho funkcia je totiž pre nich príliš vysoko na to, aby mala priamy vplyv na zmenu ich života. “Niektorí vravia, že pôjdu voliť, ale je tu veľká skupina, ktorá sa voliť nechystá. Majú na to rôzne dôvody. Buď v mieste, kde sa nachádzajú, nemajú trvalý pobyt a nevybavili si ani hlasovací preukaz, alebo nemajú ani občiansky preukaz, čo je veľmi častý problém. Ten limituje aj tých, ktorí by chceli ísť voliť,” povedal riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš. (tasr)

9:59 Vo volebnom obvode Žiar nad Hronom sa konajú prezidentské voľby bez problémov. Zapisovateľka okresnej volebnej komisie v Žiari nad Hronom Helena Najšlová uviedla, že vo všetkých 113 okrskoch tohto volebného obvodu boli otvorené volebné miestnosti načas. “Zatiaľ sme nemali nahlásené žiadne podnety. Dvaja členovia komisie sú už v teréne, chodia po volebných miestnostiach,” priblížila Najšlová. (tasr)

9:30 Členovia volebnej okrskovej komisie prišli ráno s volebnou urnou aj do nitrianskej fakultnej nemocnice. Záujem voliť prejavili pacienti, ale i zdravotníci, ktorí pre služobné povinnosti strávia volebný deň v nemocnici. „Celkovo prejavilo záujem voliť 25 ľudí,“ uviedla hovorkyňa nitrianskej nemocnice Tatiana Timková. Členovia volebnej komisie navštevovali voličov postupne na jednotlivých oddeleniach nemocnice. „Sprevádzala ich poverená pracovníčka nemocnice, vedúca odboru ošetrovateľstva. Ona s nimi postupne prešla všetky oddelenia a kliniky, kde sú nahlásení pacienti a pracovníci nemocnice, ktorí prejavili záujem voliť,“ vysvetlila Timková. Právo voliť majú tí pacienti, ktorí majú vybavený hlasovací lístok. Viac sme písali TU.

Právo voliť využilo v nitrianskej nemocnici 25 voličov. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

9:23 Právo voliť využijú aj vojvodinskí Slováci, ktorí získali občianstvo Slovenskej republiky. Príslušníci slovenskej menšiny v srbskej Vojvodine, ktorí na Slovensko prišli študovať či za prácou a následne získali právo požiadať o občianstvo, tu našli svoj druhý domov. Preto využiť volebné právo vnímajú ako povinnosť. Podľa údajov Ministerstva vnútra SR, štátne občianstvo SR od roku 2010 udelili 826 občanom pochádzajúcich zo Srbska. Ako uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru rezortu vnútra, nárast žiadostí rezort vnútra zaznamenal za posledné dva roky. V roku 2010 schválili 64 žiadostí o občianstvo a v roku 2017 to bolo takmer dvojnásobne – až 124. Tendencia rastu pokračovala aj minulý rok, občanmi Slovenska sa tak stali 197 žiadatelia pochádzajúci zo Srbska. (SITA)

9:20 V meste Malacky sa vo volebnom okrsku 4 na Základnej umeleckej škole na Záhoráckej ulici začali prezidentské voľby o 7.35 h, teda o 35 minút neskôr. Zdržanie spôsobilo doplnenie okrskovej volebnej komisie. V tomto okrsku sa budú preto sobotné voľby konať až do 22.35 h. Potvrdili to z mestského úradu i z Okresnej volebnej komisie Malacky. Dôvodom bolo nedostavenie sa jedného člena komisie a doplnenie plného stavu trvalo polhodinu. Prezidentské voľby v ostatných volebných okrskoch v Bratislavskom kraji sa však začali načas a zatiaľ sú bez problémov. (tasr)

V Malackách sa v jednom volebnom okrsku začali voľby o polhodinu neskôr. Tým pádom aj neskôr skončia. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

9:00 V obci Janice na juhu okresu Rimavská Sobota zomrel pred otvorením volebnej miestnosti predseda tamojšej okrskovej volebnej komisie. TASR o tom informovala starostka Marta Martinovicsová. „Bohužiaľ, okolo 6.30 h došlo k takejto tragickej udalosti. Nezomrel však vo volebnej miestnosti, ale v kancelárii obecného úradu,“ uviedla Martinovicsová, podľa ktorej tak nebolo potrebné volebnú miestnosť meniť a voľby sa konajú bez prerušenia. Podľa zapisovateľa okresnej volebnej komisie Lukáša Kvietka voľby narušené neboli, keďže bol následne zvolený nový predseda. (tasr)

8:45 Hlas svojmu favoritovi v prezidentských voľbách už odovzdala aj majsterka sveta vo freestyle Lucia Kevická. Pred cestou do Českej republiky stihla odvoliť v bratislavskej Dúbravke. “Keďže mám právo voliť, vždy, ak je na to možnosť, ho využívam,” povedala. Svetová šampiónka si želá, aby nový človek na prezidentskom poste bol skutočne dobrým reprezentantom krajiny. „Aby sa na neho ľudia mohli spoľahnúť, aby zastupoval správne záujem Slovenska a ľudia sa za neho nemuseli hanbiť,“ zdôraznila. (tasr)

Voliť išla aj majsterka sveta vo freestyle Lucia Kevická. Zdroj: TASR / Erik Mader

8:39 V Banskej Bystrici si na prvé, aj druhé kolo prezidentských volieb vybavovalo množstvo ľudí hlasovacie preukazy. Do piatku 11.00 h požiadalo vyše 1900 občanov na prvé kolo volieb a takmer 1800 občanov na druhé kolo. V rámci územia SR mesto doporučenou poštou rozoslalo 919 voličských preukazov. “Napriek tomu, že sa nedá voliť mimo Slovenska, sme do Českej republiky zaslali 115 zásielok, aby voliči mohli hlasovať v najbližších okresoch SR. Žiaľ, máme šesť neprevzatých zásielok, ktoré budú distribuované do pôvodných okrskov, ak by chceli občania odvoliť tam,” zdôraznila Dominika Smoleňová z banskobystrického magistrátu. V meste môže v oboch kolách voliť vyše 64-tisíc občanov. (tasr)

8:33 V Žilinskom kraji sa podľa okresných volebných komisii začali voľby bez problémov. Vo volebnom obvode Žilina si môžu voliči vybrať prezidentského kandidáta v 218 volebných okrskoch, v obvode Čadca v 77, v obvode Martin v 139, v obvode Liptovský Mikuláš v 96, vo volebnom obvode Ružomberok v 58, vo volebnom obvode Dolný Kubín v 41 a vo volebnom obvode Námestovo v 77 volebných okrskoch. (tasr)

8:30 V podtatranskej obci Lendak chodia starší obyvatelia voliť hneď zrána, po omši. Istým špecifikom tejto dediny s 5300 obyvateľmi, ktorý sa len tak hocikde nevidí, je to, že voliči chodia odovzdať svoj hlas v tradičných krojoch. Potvrdil to predseda volebného okrsku číslo 1. Michal Gallik „Voličské miestnosti na obecnom úrade a v kine sú hneď pri kostole, čo mnoho starších využije a hneď po omši idú voliť. Máme s tým skúsenosti pri každých voľbách,“ uviedol Gallik s tým, že v tomto čase zvyknú mať aj väčší nápor voličov a čakajú v rade. Občania však chodia priebežne počas celého dňa. Právo voliť v obci má 3500 občanov.  (tasr)

Obyvatelia obce Lendak chodia voliť po omši, v tradičných krojoch. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

8:05 Na západnom Slovensku od rána intezívne prší, na celom území Slovenska je zamračená obloha. Naplnili sa tak predpovede meteorológov. Podľa ich slov budú zrážky v popoludňajších hodinách ubúdať.

Na západnom Slovensku prší. Zdroj: SHMÚ

8:00 Volebné miestnosti sú otvorené hodinu. Priebeh volieb je zatiaľ pokojný.

7:00 Slovensko otvorilo volebné miestnosti pre prvé kolo prezidentských volieb. Takmer 4,5 milióna oprávnených voličov dnes môže pristúpiť k urnám.

Galéria
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk
Kandidátka Zuzana Čaputová. Zdroj: TASR / Martin Baumann
Kandidát Martin Daňo, Zdroj: TASR / Michal Svítok
Kandidát Štefan Harabin. Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák
Kandidát Eduard Chmelár. Zdroj: TASR / Marko Erd
Kandidát Marian Kotleba. Zdroj: SITA / Jakub Julény
Kandidát Milan Krajniak. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Zdroj: František Mikloško
Kandidát Maroš Šefčovič. Zdroj: Glob.sk
Kandidát Róbert Švec. Zdroj: TASR / Henrich Miššovič
Kandidátka Bohumila Tauchmannová. Zdroj: SITA/Diana Černáková
Kandidát Juraj Zábojník. Zdroj: TASR / Michal Svítok
Kandidát Ivan Zuzula. Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next