Domáce Politika Top

ONLINE Slováci dovolili, koho sa dozvieme až zajtra. Hlásia mizernú účasť

Zdroj: TASR / Henrich Miššovič

BRATISLAVA – (Redakcia, TASR, SITA) Takmer 4,5 milióna oprávnených voličov má dnes možnosť zvoliť si svojich zástupcov do Európskeho parlamentu na najbližších päť rokov. Štatistika z predchádzajúcich volieb ukazuje, že Slovákov eurovoľby doteraz veľmi nezaujímali. Čo sa volebnej účasti týka, vždy sme skončili poslední. Vylepšiť si renomé máme možnosť dnes. Európskej únii (EÚ) zároveň môžeme ukázať, aký je náš postoj k extrémistickým stranám, ich zástupcom a v neposlednom rade hodnotám, ktoré presadzujú. Sledujte spoločne s nami priebeh volebného dňa. 

Eurovoľby 2019 sledoval Glob.sk online. Ďakujeme, že ste tu boli s nami.

22:00 – Slováci dovolili. Volebné miestnosti sa na celom území zatvorili. Výsledky sa však verejnosť dozvie až zajtra o 23.00, kedy budú uzatvorené volebné miestnosti vo všetkých členských štátoch. Priebeh volebného dňa bol pokojný, bez incidentov.

Polícia v súvislosti s eurovoľbami nezaznamenala žiadne vážne narušenie verejného poriadku. “Počas dnešného dňa sme prijali viacero podnetov, ktoré sa týkajú predovšetkým správania občanov vo volebných miestnostiach a podobne,” priblížila pre TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová. Slováci si v sobotu volili 14 poslancov do europarlamentu na funkčné obdobie piatich rokov. Vyberať mohli z 31 politických subjektov.

Volebné okrskové komisie avizujú nízku účasť. Zdá sa, že Slovensko sa opäť “vyznamená” malým záujmom o európske voľby.

21:10 – Starosta obce Dolný Harmanec Matúš Vajs (nezávislý) sa po zatvorení volebných miestností dozvie, či bude hlavou tejto obce blízko Banskej Bystrice nasledujúce štyri roky. Voľby do Európskeho parlamentu (EP) tam totiž spojili s referendom o jeho zotrvaní vo funkcii. V jednej miestnosti tam sedia do 22.00 h dve “oddelené” komisie. Jedna k voľbám do EP a druhá referendová. Tá obyvateľom obce dáva lístok s otázkou: “Ste za odvolanie starostu?” Na to, aby bolo obecné referendum právoplatné s akýmkoľvek výsledkom, musí zahlasovať nadpolovičná väčšina všetkých oprávnených voličov, čo znamená minimálne 108 ľudí. Predchádzala mu petícia, ktorá spĺňala všetky zákonné predpisy, a obecné zastupiteľstvo ju zobralo na vedomie a vyhlásilo referendum.

“Niektorí chodia voliť iba do EP alebo sa zúčastnia iba na referende. Niektorí hlasujú aj vo voľbách, aj v referende. Netrúfam si povedať, ako to dopadne,” uviedla pre TASR Ľubica Hríbiková, predsedníčka referendovej komisie.

20:55 – Voliť bol aj podpredseda SNS a líder kandidátky Jaroslav Paška.

20:15 – Pred piatimi rokmi prišlo najmenej ľudí voliť v Čakajovciach, kde z 935 zapísaných voličov odovzdalo svoj hlas 60 ľudí a účasť mierne prekročila šesť percent. Podľa slov predsedníčky okrskovej volebnej komisie Daniely Belovičovej by tentoraz mohla byť o niečo vyššia. „Voľby sú pokojné, ľudia priebežne chodia, takže sa nenudíme. Ale je fakt, že tá účasť sa napríklad s nedávnymi prezidentskými voľbami nedá porovnať, je oveľa nižšia,“ skonštatovala.

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

19:30 – Štátna volebná komisia doteraz prijala v súvislosti s eurovoľbami viacero podnetov týkajúcich sa údajného porušenia volebného moratória na internete. Uviedol to predseda komisie Eduard Bárány. Dodal tiež, že podľa jeho názoru by občan nemal disponovať dôkazom, ako hlasoval. Volič by podľa neho napríklad nemal zverejňovať fotografiu upraveného hlasovacieho lístka.

“Predovšetkým v prostredí internetu sa vyskytlo viacero skutočností. Štátna komisia sa v takýchto prípadoch sústreďuje na zaistenie dôkazov. Posudzovanie, či to skutočne znamenalo volebnú kampaň, a teda porušenie moratória, si nechávame na neskôr. Už dnes dokážeme zadokumentovať aj prípadné porušenia moratória na internete a v prostredí sociálnych sietí,” priblížil prichádzajúce podnety Bárány.

Volič podľa Báránya môže povedať, ako hlasoval. “Ale práve v jeho vlastnom záujme a v záujme ochrany tajnosti hlasovania, nikto nemá disponovať dôkazom o tom, ako ktorý občan hlasoval,” reagoval na otázku zverejňovania fotografií s upraveným hlasovacím lístkom. Bárány uviedol, že nejde len o jeho názor, ale aj o starší názor Ústavného súdu SR.

Predseda štátnej volebnej komisie predpokladá, že účasť v eurovoľbách by mohla byť vyššia ako pred piatimi rokmi. “Ale ak dosiahne 20 percent, budem to aspoň ja osobne pokladať za príjemné prekvapenie,” dodal s tým, že informácie o účasti sú súčasťou volebných výsledkov. Zverejnené budú teda až v nedeľu (26. 5.) na tlačovej konferencii o 23.00 h. (tasr)

19:00 – Volebný okrsok v bratislavskom Ružinove, kde sa v sobotu počas volieb do Európskeho parlamentu (EP) emotívne domáhala voliť Američanka, nebol jediným miestom, kde musela zasahovať polícia. Riešiť situáciu musela aj v Novom Meste, kde sa päť občanov dožadovalo zrušenia volieb. “Do volebného okrsku na Mikovíniho prišlo päť pomätencov v žltých vestách a domáhali sa zrušenia volieb. Našťastie, ich veľmi rýchlo vyriešila polícia,” píše novomestský starosta Rudolf Kusý na sociálnej sieti. Ten v súčasnosti navštevuje jednotlivé volebné miestnosti v mestskej časti. “Voľby idú hladko. Vo viacerých komisiách mi potvrdili, že účasť by nemusela byť taká nízka, ako sa predpokladalo,” dodáva Kusý. (tasr)

18:50 – Nízka volebná účasť trápi aj viaceré okresy na Gemeri. Konkrétne ide o Rimavskú Sobotu, Revúcu a Rožňavu, kde sú voľby do Európskeho parlamentu zatiaľ bez problémov. Podľa kompetentných je však doterajšia volebná účasť nízka. „Všetko je v poriadku, nie sú žiadne problémy. Len účasť je relatívne nízka, odhadujeme ju na 10 až 12 percent,“ uviedol predseda okresnej volebnej komisie v Rožňave Július Barkai.

18:35 – Voliť už bol aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. “Verím, že podobne ako ja, aj Vy všetci dnes využijete možnosť a právo rozhodnúť o budúcnosti našej spoločnej Európy na najbližších päť rokov,” uviedol na sociálnej sieti.

18:30 – Záujem o voľby hlásia v bratislavskej mestskej časti Devín. “Je samozrejme menší ako pri nedávnych prezidentských voľbách, ale vidíme, že sa ľudia chcú zúčastniť eurovolieb,” uviedla pre TASR predsedníčka jednej z dvoch okrskových komisií v Devíne Jana Stanová. “Prichádzajú priebežne už od rána, mysleli sme si, že sa budú skôr striedať pasáže väčšieho množstva voličov a tie, keď ich tu bude málo, ale je to od rána pomerne konštantné,“ prezradila. Dodala, že prichádzajú ľudia mladí i skôr narodení, starousadlíci i tí, ktorí sa prisťahovali do Devína.

18:00 – Viac ako 20 percent dosahuje volebná účasť v dnešných voľbách do Európskeho parlamentu v troch zo štyroch volebných okrskov umiestnených v najväčšej základnej škole na Spojovej ulici na sídlisku Fončorda v Banskej Bystrici. Vo volebnom okrsku 57 to podľa predsedníčky volebnej komisie Ľubice Kleniarovej bolo o 16:00 takmer 28 percent. „Voliť ale chodí málo mladých ľudí a tradične chodia najmä starší,” dodala. Vo volebnom okrsku 58 mali presne zrátanú účasť voličov, ktorá bola podľa podpredsedníčky okrskovej volebnej komisie Denisy Štestkovej 22,55 percenta, pričom časť občanov prišla voliť aj s voličskými preukazmi.

17:45 – Bačovské a valaské tradície v oravskej obci Malatiná zveľaďujú aj s pomocou peňazí z Európskej únie (EÚ). Len za posledné roky sa podarilo obnoviť známu pajtu na Grúni, ktorá je symbolom obce, vybudovať Bačovskú kolibu a v príprave je i ďalší slovensko-poľský partnerský projekt. Napriek tomu prichádza v sobotu odovzdať hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) len relatívne malý počet Malatinčanov. „Ľudia chodia pomenej, doslova v kusoch. Nechodia ani väčšie skupiny. Keď to porovnám s parlamentnými alebo prezidentskými voľbami, účasť je veľmi nízka,“ priblížil pre TASR predseda volebnej komisie v okrsku číslo 1 v Malatinej Peter Slušňák.

Napriek čerpaniu eurofondov je v Malatinej nízka volebná účasť. Zdroj: TASR / Miroslava Siváková

17:30 – Vo volebnom okrsku číslo 1, ktorý sídli v kultúrnom dome v Detve – Piešti I., si prišlo v sobotu do 16.00 h zvoliť svojich zástupcov do Európskeho parlamentu 29 voličov. Na zoznamoch voličov je pritom v tomto okrsku zapísaných 518 mien. Členovia komisie to prisudzujú peknému počasiu. “Dnes je po dlhej dobe slnečné počasie, čo tunajší obyvatelia využívajú na práce v záhradách, prípadne na výlety,” povedala TASR predsedníčka okrskovej komisie Magdaléna Úradníková.

17:00 – Tradične veľmi slabá účasť charakterizuje sobotné voľby do Európskeho parlamentu (EP) na košickom prevažne rómskom sídlisku Luník IX. Priebeh volieb je pokojný, dve volebné miestnosti v priestoroch komunitného centra boli dosiaľ okrem členov okrskových komisií väčšinou prázdne. “Od rána prebieha všetko v poriadku, neboli žiadne problémy. Tí voliči, ktorí chodia, sú pomerne dobre informovaní, vedia, čo môžu vyberať, koľkých kandidátov krúžkovať, čiže nie je ani potrebné nejako ich extra usmerňovať. Čo sa týka účasti, povedal by som, že je to taká bežná účasť, porovnateľná aj s tým, čo bolo pred piatimi rokmi,” uviedol pre TASR predseda okrskovej komisie číslo 1 Peter Palla. (tasr)

Na košickom sídlisku Luník IX nie je o voľby do Európskeho parlamentu záujem. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

16:35 – Voľby do Európskeho parlamentu (EP) boli dôvodom pre viacerých Slovákov žijúcich v zahraničí, aby hlasovanie spojili s návštevou Slovenska. Medzi nimi boli aj Slováci, ktorí dlhodobo žijú a pracujú v Belgicku, či Luxembursku.

16:18 – Polícia v súvislosti s eurovoľbami nezaznamenala zatiaľ žiadne vážne narušenie poriadku. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová. Voľby do Európskeho parlamentu majú z hľadiska polície pokojný priebeh. “Do dnešného rána sme prijali v súvislosti s voľbami šesť podnetov, ktoré preverujú príslušné zložky polície. Dnes sme zatiaľ prijali šesť podnetov, ktoré sa týkajú správania občanov vo volebných miestnostiach a podobne,” priblížila.

16:08 – Odvoliť už bol aj premiér Peter Pellegrini. “Veľmi by som si želal, keby sme tentoraz neboli rekordérmi v tom zlom zmysle slova a na Slovensku nebudeme mať najnižšiu volebnú účasť. Zdá sa, aj členovia volebnej komisie hovoria, že sú milo prekvapení z toho, že ľudia idú voliť. Jedna vec bude účasť, druhá, aké budú výsledky, pretože už na budúci týždeň ma čaká mimoriadny summit v Bruseli, ktorý bude prvým po nových voľbách,” reagoval Pellegrini. Ako v tejto súvislosti poznamenal, všetci budú v očakávaní, či sa proeurópskym silám, ktoré chcú ďalej rozvíjať európsky projekt, podarí mať stále takú jasnú, veľkú väčšinu. “Dúfam, že tých extrémistických a nacionalistických prúdov tam nebude extrémne veľa, ale všetko ukážu až výsledky volieb,” dodal premiér. (tasr)

16:00 –  Volebná účasť v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách bude podľa všetkého v týchto eurovoľbách vyššia než v roku 2014, kedy bola približne dvojpercentná. Myslí si to predseda volebnej okrskovej komisie č. 3 Róbert Jurečka. Podľa jeho slov prišlo doteraz odvoliť vyše 160 ľudí, väčšinou na voličské preukazy. „Viac bolo tých cezpoľných, čakáme, že domáci prídu skôr poobede či podvečer,“ povedal pre agentúru SITA. Vo voličskom zozname tam majú zapísaných 650 oprávnených voličov, vydali okolo stovky volebných preukazov. „Už teraz si všímam, že volebná účasť bude pri týchto voľbách vyššia ako bola pred piatimi rokmi,“ zhodnotil Jurečka. (sita)

15:48 – Záujem o sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu (EP) približne kopíruje dianie počas predchádzajúcich eurovolieb v roku 2014. Pre TASR to o priebehu volieb v Malackách uviedla hovorkyňa mesta Ľubica Pilzová. “Atmosféra je pokojná, hlasovanie doteraz nič nenarušilo,“ dodala. Voliť podľa nej chodia priebežne Malačania všetkých vekových kategórií. Mladí zdôrazňujú dôležitosť tohtoročných volieb pre budúcnosť európskeho spoločenstva, ale i Slovenska. Tí priznali aj to, že každý hlas môže byť dôležitý.

15:35 – Viacerí voliči z bratislavského Nového Mesta sa zhodujú na tom, že pri čerpaní a prerozdeľovaní eurofondov nie sú správni ľudia na správnom mieste. Niektorí sa priznali, že eurovoľby dlhodobo ignorovali, zmeniť názor ich prinútila až situácia v krajine. Nie je im totiž jedno, kto ich bude zastupovať v Európskom parlamente. (tasr)

15:25 – Napriek tomu, že sa v Terchovej koná súťaž vo varení a jedení bryndzových halušiek, ktorej sa zúčastnilo 18 tímov z viacerých členských štátov, súťažiaci na eurovoľby nezabudli. Viacerí účastníci zo Slovenska majú so sebou voličské preukazy, v Terchovej môžu voliť v dvoch okrskoch v priestoroch obecného úradu. (tasr)

Na eurovoľby nezabudli ani slovenskí súťažiaci vo varení bryndzových halušiek. Tí si na dnešok vybavili voličské preukazy Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

15:10 – V obci Čáry v okrese Senica bola v predchádzajúcich troch voľbách do Európskeho parlamentu (EP) nízka volebná účasť pod celoslovenským priemerom. A to napriek tomu, že obec je úspešná v získavaní finančných prostriedkov zo zdrojov Európskej únie (EÚ). To, či táto skutočnosť bude mať vplyv na účasť, nevie starosta obce Martin Kráľovič odhadnúť. V roku 2014 tu volebná účasť do EP bola 5,88 percenta. V roku 2009 účasť v obci tesne presiahla 10 percent. Naopak, porovnateľnú účasť s inými voľbami hlásia v obci Prenčov pri Banskej Štiavnici, ktorá je rovnako úspešná v čerpaní eurofondov. (tasr)

14:55 – Priebeh volieb je na Zemplíne zatiaľ pokojný. Pre TASR to potvrdili zapisovatelia okresných volebných komisií v Humennom, Michalovciach a Vranove nad Topľou. Pokojné a plynulé sú zatiaľ voľby aj v okrese Prešov a Sabinov. (tasr)

14:30 – V jednej z okrskových volebných komisií v bratislavskom Ružinove museli riešiť kuriózny prípad. Možnosti odovzdať hlas v eurovoľbách sa dožadovala aj Američanka. “Do jednej z volebných miestností prišiel pán s družkou, ktorá je Američanka. Nemá dvojité občianstvo, len americké. Ale napriek tomu sa s veľkou vervou dožadovala možnosti voliť. Bolo to veľmi emotívne, tak sme museli kontaktovať aj políciu,” uviedla pre TASR Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu. (tasr)

14:19 – Odvolené má už aj podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová. “Volila som zodpovedne a srdcom,” uviedla.

13:45 – V obci Ľutina v Sabinovskom okrese sa zúčastnili aj snúbenci Petra Čorňáková a Matúš Bačinský, ktorí majú v tento deň svadbu. “Stále hovorím, že každý jeden článok je veľmi dôležitý a aj my sme článkom nejakého tela, ktoré keď chce fungovať, potrebuje zapojiť každý jeden sval. Pokladám sa tiež za nejaké tkanivo, ktoré môže prispieť k tomu, aby sa niečo dokázalo zmeniť k lepšiemu,” povedala nevesta. (tasr)

Svoju voličskú povinnosť si prišli splniť snúbenci, ktorí dnes majú svadbu. Zdroj: TASR / Maroš Černý

13:16 – Voľby sú na Slovensku naďalej pokojné. Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa zaoberá prevažne podnetmi z oblasti porušenia pravidiel volebnej kampane a moratória. „Evidujeme jedno podanie na narušenie poriadku vo volebnej miestnosti,“ povedala riaditeľka odboru volieb ministerstva vnútra Eva Chmelová. Dodala, že komisia zatiaľ nezaznamenala sťažnosti na fungovanie okrskových volebných komisií. (sita)

13:12 – V obci Kúty v okrese Senica bola počas prezidentských volieb vysoká účasť Slovákov žijúcich v zahraničí. Aj k sobotným voľbám do Európskeho parlamentu (EP) prichádzajú do tejto obce voliť Slováci zo zahraničia, ale je ich menej. “Stále ma zaujíma, čo sa deje na Slovensku a považujem za dôležité, kto bude Slovensko zastupovať v EP. Ja využívam benefit toho, že žijeme v EÚ a chcem, aby to pokračovalo,” uviedla Zuzana žijúca v Brne, ktorá pochádza z východného Slovenska. (tasr)

12:40 – Na Holíčskom zámku sa koná v sobotu historický festival Rotenstein, preto viacerí účinkujúci volili v Holíči v dobovom oblečení. (tasr)

Kvôli festivalu sa volilo v Holíči aj v dobovom oblečení. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

12:17 – Šefčovič tvrdí, že panie vo volebnej miestnosti mu prezradili, že podľa nich je účasť rovnaká ako v roku 2014. „Ako optimista verím, že to bude viac. Keby sme sa vedeli priblížiť k 20 percentám alebo ich prekonať, bol by som veľmi rád. Ale vonku je krásne, bojím sa, či aj to nebude mať vplyv,“ dodal slovenský eurokomisár. (sita)

11:53 – Nedovoľme, aby malo Slovensko opäť najnižšiu účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), ktorý v sobotu využil voličský preukaz a odvolil mimo svojho bydliska. “Voľme srdcom ľudí, ktorí nebudú leniví v Bruseli pracovať pre Slovensko. Sme malý národ vzhľadom na počet obyvateľov, ale veľký srdcom a pracovitosťou. Máme čo Európskej únii ponúknuť,” skonštatoval Danko. (tasr)

11:35 – Obec Rožkovany v okrese Sabinov spojila voľby do Európskeho parlamentu s miestnym referendom. Obyvatelia sa v ňom vyjadrujú, či sú proti výstavbe nižšieho štandardu v lokalite Bogaj. “Petíciu za vyhlásenie referenda inicioval petičný výbor, ktorý predložil zákonom predpísaný počet platných podpisov, takže na základe toho sme v našej obci vyhlásili miestne referendum,” uviedla pre TASR starostka Rožkovian Beáta Kollárová.

11:21 –  Ani Slovákom žijúcim v zahraničí nie je jedno, kto bude Slovensko zastupovať v Európskom parlamente (EP). “Pre Slovensko je určite prospešné byť členom EÚ, keďže sa tým podporuje napríklad trh. Slovensku to tiež prospieva, čo sa týka exportu a importu. Búrajú sa ako keby hranice. Existuje jednotná európska mena, ruší sa roaming. Takže je to len a len na prospech občanov,” uviedol pre TASR 34-ročný Ján, ktorý na sobotné eurovoľby pricestoval z Bavorska.

11:20 – Odvolil už aj Robert Fico. Aj on vyzýva ľudí, aby dnes šli k urnám.

11:05 – V podhorskej obci Mojtín v Púchovskom okrese spojili eurovoľby s otvorením letnej turistickej sezóny. Starosta František Staňo očakáva, že volebnú účasť v jedinom okrsku v obci zvýšia turisti s voličskými preukazmi. „Pracovné povinnosti sú prvoradé, takže už pred 7.00 h som bol skontrolovať volebnú miestnosť, celý volebný tím. Keďže u nás v kopcoch je dosť chladno, museli sme vo volebnej miestnosti zakúriť. Volil som okolo 7.30 h a bol som možno už 15. volič. Podobne ako v prezidentských voľbách i tentokrát očakávam účasť voličov s voličskými preukazmi. Predpokladám, že na otvorenie letnej turistickej sezóny príde okolo 500 ľudí z rôznych kútov Slovenska, turisti, speleológovia, chalupári,“ doplnil starosta.

11:00 – Aj Boris Kollár vyzýva ľudí, aby šli voliť.

10:56 – Priebeh volieb do Európskeho parlamentu je na Slovensku pokojný, usporiadaný, štátna volebná komisia prijala viacero podnetov. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Aj počas volebného dňa sa môžu občania obrátiť na infolinku ministerstva vnútra so svojimi otázkami týkajúcimi sa eurovolieb. (tasr)

10:44 – Slovenský prezident Andrej Kiska, ktorý dnes dopoludnia už tradične spolu s manželkou odvolil v Poprade na mestskom úrade, vyzval opäť ľudí, aby prišli voliť. „Európska únia dnes čelí viacerým výzvam, historicky prvýkrát máme krajinu, ktorá chce odísť z Európskej únie, máme diskusie o tom, či viac Európy alebo menej, sú tu aj názory o viacrýchlostnej integrácii. Práve preto je dôležité, aby sme v týchto, nie jednoduchých časoch, mali europoslancov, ktorí budú mať silný mandát, aby bolo počuť hlas silného sebavedomého Slovenska v silnej a sebavedomej Európe,“ povedal pre médiá Kiska. (sita)

10:29 – Odvolila už aj nastupujúca prezidentka Zuzana Čaputová.  Verí, že účasť v eurovoľbách bude na Slovensku oproti minulosti tentoraz vyššia. “Kampaň pred voľbami bola pomerne intenzívna, či už vo verejných médiách alebo na sociálnych sieťach. Verím, že nebudeme teraz poslední,” povedala. (tasr)

10:04 – Veronika Remišová vyzýva ľudí, aby šli voliť.

10:02 – O voličské preukazy, na základe ktorých možno hlasovať na ktoromkoľvek mieste na Slovensku, nebol v prípade sobotných eurovolieb taký záujem ako vo voľbách predchádzajúcich. V Piešťanoch si podľa hovorkyne mesta Dramomíry Moretovej prišlo na mestský úrad po voličský preukaz viac ako 280 obyvateľov. V predchádzajúcich dvojkolových prezidentských voľbách vydal mestský úrad 638 preukazov. (tasr)

9:39 – Odvolil aj líder SaS  Richard Sulík.

9:37 – Voľby sú zatiaľ všade bezproblémové. Miestnosti sa otvorili načas a neboli zaznamenané zatiaľ žiadne konflikty či problémy.

9:36 – Odvolila už aj líderka kandidátky Smeru-SD Monika Beňová.

9:16 – O voľby do Európskeho parlamentu nemajú ľudia bez domova veľký záujem. Zúčastňujú sa ich ešte menej, ako prezidentských volieb, do ktorých sa zapája tiež len menšina. Pre TASR to uviedol riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš. Vysvetľuje to tým, že ľudia bez domova nevidia veľký význam v dosahu eurovolieb na ich životy a Brusel je pre nich až príliš vzdialený. (tasr)

9:04 – Volieb do EP sa zúčastnil aj podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši.

8:59 – Väčšina volebných miestností na Slovensku sa nachádza v školách, tá vo Vyšných Hágoch má však svoje špecifiká. Ide o najvyššie položenú základnú školu na Slovensku, ktorá je v nadmorskej výške 1130 metrov, okrem toho volebná miestnosť v nej je najvyššie položená v meste Vysoké Tatry. Po Štrbskom Plese je tiež druhá najvyššie položená na Slovensku. (tasr)

8:41 –  V eurovoľbách môže prvýkrát voliť približne 280.000 voličov, pre ktorých to ale nie sú úplne prvé voľby, keďže už mohli hlasovať v iných. Približne pre 7500 ľudí to budú vôbec prvé voľby, v ktorých môžu odovzdať svoj hlas. “Inak povedané, sú to tí, ktorí mali 18. narodeniny v apríli alebo v máji,” uviedla hovorkyňa Štatistického úradu SR Jana Morháčová. (tasr)

Voliť môžu aj väzni

8:13 – V dnešných voľbách do Európskeho parlamentu (EP) môže odovzdať svoj hlas viac ako 10.000 väzňov. Do 17 ústavov a väzenskej nemocnice v Trenčíne začali členovia okrskových volebných komisií prinášať postupne prenosné volebné urny. Doteraz bola volebná účasť väzňov na voľbách do Európskeho parlamentu veľmi nízka. Odsúdení a obvinení, ktorí majú právo voliť v takomto type volieb, len vo veľmi malom počte využívali svoje právo. V roku 2014 zaznamenali volebnú účasť 2,06 percenta.  (tasr)

8:02 – Volič, ktorému zdravie bráni prísť do volebnej miestnosti, môže požiadať o prenosnú hlasovaciu schránku aj počas volebného dňa. O volebnú schránku môže požiadať volič, ale aj jeho blízky príbuzný, prípadne sused. “Predseda okrskovej volebnej komisie určí dvoch členov, ktorí s touto volebnou schránkou pôjdu, pričom čaká, či sa nenazbiera viac záujemcov. Členovia odídu v konkrétnom čase,” priblížila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová. (tasr)

7:51 – Svoje kandidátky do eurovolieb na Slovensku pôvodne zaregistrovalo 31 strán a hnutí, ktoré do boja o 14 kresiel europoslancov vyslali 349 kandidátov. Podľa údajov ministerstva vnútra sa siedmi kandidáti vzdali kandidatúry a piatich kandidátov odvolali z kandidátnej listiny politické subjekty.

7:36 – Pre voličov funguje infolinka ministerstva vnútra k eurovoľbám. Ľudia môžu na telefónne čísla 02/48592317 a 02/48592312 telefonovať počas celého dňa až do uzavretia volebných miestností.

7:00 – Volebné miestnosti sa otvorili, na Slovensku sa začali v poradí štvrté voľby do Európskeho parlamentu. Rozhodovať o europoslancoch sa dnes u nás dá do 22. hodiny v 5 951 volebných miestnostiach. V novozvolenom Európskom parlamente bude mať Slovensko 14 europoslancov, jeden z nich sa však ujme mandátu až po odchode Veľkej Británie z Európskej únie.

Volebné výsledky budeme poznať až zajtra

Voľby do europarlamentu sa v štátoch EÚ konajú od 23. do 26. mája. Na Slovensku sú volebné miestnosti otvorené dnes od 7. hodiny. Definitívne by sa mali zavrieť o 22. hodine. Volič si môže vybrať jednu stranu a v rámci nej zakrúžkovať dvoch kandidátov.

Voľby už majú za sebou v Británii a Holandsku, kde voliči rozhodovali vo štvrtok. V piatok si odvolili aj Íri. Voľby sa začali včera popoludní aj v susednej Českej republike. Česi ako jediní z Únie volia dva dni a volebné miestnosti sa u nich zatvoria v sobotu o druhej popoludní. Okrem nás a Čechov sa dnes volí aj na Malte a v Lotyšku.

Zvyšných 21 krajín si svojich zástupcov bude vyberať až v nedeľu, čiže zajtra. Oficiálne výsledky budú známe až po zatvorení volebných miestností v celej Únii. Štatistický úrad SR sa má vyjadriť v nedeľu po 23. hodine.

Galéria
Príprava volebnej miestnosti. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič
Príprava volebnej miestnosti. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič
navigate_before
navigate_next