Domáce Politika Spoločnosť Top

ONLINE Radičová skritizovala únik volebných výsledkov: Od rána tu porušujeme zákon

Volebná noc sa odohráva v Európskom informačnom centre na Slovensku. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Kto sa najbližšie roky posadí do europarlamentu? Kto pohorel a kto si polepšil? Hoci už poznáme predbežné neoficiálne výsledky, stále je o čom hovoriť. Prečo voľby dopadli tak ako dopadli dnes zhodnotí kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, ktorá organizuje volebnú noc. Glob.sk vás o diskusiách a názoroch bude informovať priamo z miesta online. 

 

Diskusia s kandidátmi a analytičkami sa skončila a s ňou končí aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

22:44 – “Časť Slovákov Európu nechce, to si povedzme otvorene,” povedala Radičová. Na druhom brehu sú podľa nej občania, ktorí sú za federalizáciu. V strede stoja ľudia, ktorí sú skôr neutrálni.

22:37 – Podľa predbežných čísel poputujú do Bruselu len 2 Slovenky, v prípade brexitu 3. “Sama politická ponuka hovorila, že to tak mohlo dopadnúť,” hovorí Gábrižová. Podľa Radičovej je postavenie žien na vzostupe, svedčí o tom hlavne zvolenie prezidentky Zuzany Čaputovej.

22:33 – Podľa Radičovej projekty u nás viaznu nie vinou EÚ, ale práve Slovenska. “Najodolnejší materiál, aký poznám, je štátny úradník. Toho nezlomíte,” hovorí Radičová. Podľa nej je byrokraciu cítiť a treba pracovať najmä na lokálnej samostatnosti regiónov.

22:22 – Gyarfášová oceňuje, že v europarlamente posilnila frakcia zelených. Podľa nej je pozitívne, že téma ochrany životného prostredia konečne rezonuje aj na Slovensku.

22:16 – Podľa Radičovej je slovo liberál veľmi zneužívané zo strany “tradičných”. 

22:12 – “Máme za sebou 15 ročný príbeh. Po eufórii a očakávaní prišla silná facka,” hovorí Radičová o kríze, ktorú krajiny zažili. Potom prišla migračná kríza. “A tak sa začala EÚ viac spájať so slovom kríza ako so slovami mier a prosperita,” hovorí. Podľa nej to bola voda na mlyn pre rôzne extrémne sily.

22:11 – Podľa Gyarfášovej bude volebná účasť vyššia aj v iných krajinách, nielen u nás.

Diskutuje sa najmä o zložení europarlamentu a o tom, čo sa bude v budúcnosti meniť. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

22:07 – Pred piatimi rokmi podľa Gyarfášovej program EÚ a ich snaha o mobilizáciu nikoho nezaujala. Tento rok bola kampaň lepšia, bola decentralizovaná a zaujala viac ľudí.

22:01 – Podľa Zuzany Gábrižovej boli voľby európskejšie ako naposledy a to je dobrá správa. “Politické strany to do veľkej miery chápu,” zhodnotila šéfredaktorka Euractiv.sk. “Je pravdou, že niektoré strany žiaden program nemali,” povedala. “Žiaden program nemal Smer-SD ani ĽSNS,” povedala Gábrižová.

21:58 – “Ak si myslíme, že v súperení štátov budeme silnejší osamelo, tak toho sa môže dopustiť len nezrelé dieťa,” hovorí Radičová.

21:53 – “Spokojne tu od rána porušujeme zákon, a nikoho to už nezarazí,” hovorí Radičová na margo uniknutých výsledkov volieb.

21:50 – “Iba tretina našich mladých, nastávajúcej generácie, zažíva úspech a to je výkričník,” hovorí Radičová. Problémom sú podľa nej aj veľké regionálne rozdiely.

21:47 – Podľa Radičovej mnoho politikov hádže aj svoju vinu na Brusel a pozitíva si naopak privlastňuje. “Nechali sme sa prevalcovať témou vysávačov, uhoriek a banánov,” hovorí Radičová. Podľa nej treba tieto témy vymeniť za tému mieru, vzdelávania či prosperity a pomoci slabším.

21:44 – “Žijeme dobu totálnej relativizácie základných hodnôt,” povedala  Radičová. Občan je podľa nej zmätený a hľadá nové tváre, ktoré by mohli vniesť istotu do chaosu, ktorý podľa nej prežíva.

Oľga Gyarfášová pokladá za dobrú správu fakt, že sa v kampani hovorilo o európskych témach. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

21:41 – “Je dôležité pozrieť sa na trendy,” hovorí Gyarfášová. “Vyššiu účasť pripisujem minimálne 3 faktorom,” povedala. Podľa nej je pozitívne, že voľby boli o európskych témach. V minulosti bola podľa nej politická súťaž najmä súťažou tém, ktoré patrili na domáce pole. Strany podľa nej brali v minulosti strany kampaň veľmi vlažne, niektoré to tak brali aj tentokrát. “Mobilizačná kampaň bola moderná, kreatívna a účinná,” hovorí Gyarfášová.

21:40 – “Je to jediná priamo volebná inštitúcia z tých všetkých, ktoré EÚ má,” začala hovoriť Gyarfášová.

21:37 – Diskusia bude pokračovať. V druhom kole bude voľby hodnotiť expremiérka Iveta Radičová, šéfredaktorka Euractiv Zuzana Gábrižová a sociologička Oľga Gyarfášová.

Problémy treba riešiť aj doma

21:03 – Soňa Mellak ukončila diskusiu s kandidátmi. O polhodinu sa začne diskusia s odborníkmi.

20:56 – Podľa Lexmann sa ľudia vo vedení samospráv doslova boja čerpať eurofondy. Straší ich vraj veľká byrokracia a kontroly. Problém však podľa nej treba vyriešiť najmä doma a až potom sa budú dať vyrovnávať rozdiely medzi krajinami.

20:53 – Podľa Bilčíka je potrebné dobiehať západ. Táto snaha podľa neho v posledných rokoch viazne.

20:51 – Voči Marošovi Šefčovičovi ako kandidátovi na komisára niet alternatívy, povedal Jurzyca. Bilčík hovorí, že ak sa Šefčovič bude o funkciu uchádzať, prejde v europarlamente vypočúvaním. Zhodla sa s ním aj Lexmann.

Migračná kríza aj kotlebovci

20:39 – Podľa Lexmann je podstatné aj riešiť vzťahy EÚ s tretími krajinami. “Tento problém sme nezažehnali, je tu,” hovorí o migračnej kríze. Podľa nej bude dôležité riešiť aj vzťahy s Tureckom.

20:34 – V diskusii sa hovorí o spolupráci s kotlebovcami. Podľa Lexmann v prvom rade nie ej v poriadku, že sa často odvolávajú na kresťanské hodnoty. Bilčík si s nimi spoluprácu predstaviť nevie. Jurzyca si myslí, že v EÚ zrejme nezmenia nič, minimálne preto, že zatiaľ nie je kríza. Ak by sa to zmenilo, bolo by to inak. “Môžu len blokovať,” hovorí Jurzyca a ilustruje svoje slová na spolupráci ĽSNS so Smerom. “Budú znepríjemňovať robotu,” povedal na záver.

Eugen Jurzyca hovoril najmä o programe SaS. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

20:29 – “Vyzerá to, že by sme mali mať  dva mandáty, čo je o 100% viac ako minule,” hovorí s úsmevom Jurzyca. Hovorí, že je to aj pre nich signál, že stále je čo zlepšovať. Podľa neho je kľúčové, že prišlo na scénu viacero nových subjektov. “Strany ako SaS musia zapracovať,” povedal.

20:27 – “KDH sa rozhodlo urobiť takú kampaň, aby skôr mobilizovalo,” hovorí Lexmann. “KHD má zodpovedných voličov, chodia k tým urnám,” hovorí.

20:24 – “Ja výsledky hodnotím s nádejou, že tie čísla budú o 23 hodine podobné,” hovorí Bilčík. Podľa neho svoje ovocie priniesla najmä terénna práca v kampani.

20:21 – Podľa Lexmann je podstatné pozrieť sa na problémy, ktoré trápia ľudí a nie len ich odmietať a deliť sa na dobrých a zlých. “Treba sa pýtať, čo je gro tých problémov,” hovorí počas diskusie. Proeurópske strany by sa podľa nej mali zamyslieť aj nad tým, prečo majú ľudia možno trochu extrémnejší názor a nie ich automaticky odmietať.

Účasť je veľkým úspechom

20:18 – Monika Beňová sa mala zúčastniť diskusie, až teraz však oznámila, že nepríde. Diskutovať tak budú len traja, a to Bilčík, Jurzyca a Lexmann.

20:17 –  Eugen Jurzyca zo SaS povedal, že sa zlepšila nielen účasť, ale aj programy strán, ktoré sa chceli do europarlamentu dostať.

20:15 – “Mrzí ma, že všetci hádžeme tie čísla, máme nejaké pravidlá v EÚ a všetci voláme po tom, aby sa dodržiavali,” povedal Vladimír Bilčík z koalície PS/SPOLU. Podľa neho je podstatné mobilizovať počas celých piatich rokov.

Bilčíka mrzí, že výsledky volieb unikli.  Zdroj: Glob.sk/ Peter Korček

20:13 – Diskusiu otvorila téma volebnej účasti. “Určite je to dobrý výsledok, ak sa nám podarilo zvýšiť účasť o 7 cifier,” začala hovoriť Miriam Lexmann z KDH. Podľa nej je podstatné aj to, že sa zrejme podarilo zvýšiť účasť mladých ľudí.

20:05 – Organizátori volebnej noci na úvod poďakovali všetkým dobrovoľníkom, ktorí pomáhali s kampaňou “tentoraz idem voliť”. 

20:04 – “Podľa neoficiálnych výsledkov u nás účasť stúpla o 7%,” povedala na úvod Soňa Mellak, tlačová atašé Kancelárie Európskeho parlaemntu.

Počas volebnej noci budú diskutovať samotní kandidáti, ale aj sociológovia či politológovia. Diskutovať bude okrem iných líderka kandidátky Smeru Monika Beňová, ale aj Ivan Štefanec z KDH, Eugen Jurzyca zo SaS, Pál Csáky z SMK, Jószef Nagy z Mosta-Híd a zástupcovia koalície PS-SPOLU, Sme rodina aj OľaNO.

V neskoršej diskusii zhodnotí voľby Iveta Radičová, Oľga Gyarfášová a Zuzana Gábrižová. Analytičky budu hovoriť o odraze spoločenského vnímania vo voľbách aj o tom, aká budúcnosť nás na základe výsledkov čaká.

Galéria
Počas volebnej noci diskutuje Eugen Jurzyca, Vladimír Bilčík a Miriam Lexmann. Zdroj: Glob.sk/ Peter Korček
Počas volebnej noci diskutuje Eugen Jurzyca, Vladimír Bilčík a Miriam Lexmann. Zdroj: Glob.sk/ Peter Korček
Počas volebnej noci diskutuje Eugen Jurzyca, Vladimír Bilčík a Miriam Lexmann. Zdroj: Glob.sk/ Peter Korček
Vladimír Bilčík( Spolu)počas volebnej noci. Zdroj: Glob.sk/ Peter Korček
Na kandidátke Smer-SD je ako prvá Monika Beňová. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Kandidátku SaS do eurovolieb povedie Eugen Jurzyca. Zdroj: archív
Vladimír Bilčík zrejme bude Slovensko zastupovať v EÚ.Zdroj: archív
Voľby by mala hodnotiť aj Iveta Radičová.Zdroj: archív
Počas volebnej noci diskutuje Eugen Jurzyca, Vladimír Bilčík a Miriam Lexmann. Zdroj: Glob.sk/ Peter Korček
Počas volebnej noci diskutuje Eugen Jurzyca, Vladimír Bilčík a Miriam Lexmann. Zdroj: Glob.sk/ Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next