Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

ONLINE Kočner: Budem vypovedať

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

PEZINOK – Proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pokračuje 18. pojednávacím dňom. Kým počas koronakrízy si celé pojednávanie mohli vypočuť aj bežní ľudia, uvoľňovaním opatrení sa táto možnosť zrušila. Na súde sú novinári už prítomní. Zo strany obžaloby zostáva vykonanie vecných dôkazov, ktoré boli zhabané u obžalovaných, splnomocnenci poškodených chcú zase vykonávať dôkazy z telefónu Mariana Kočnera. Glob.sk bude sledovať dianie zo súdnej siene online a prinesie najdôležitejšie informácie. 

 

16:28“Súd prerušuje hlavné pojednávanie a výsluch obžalovaného do 19. júna. Otázky sa budú klásť vtedy,” pvedala Sabová.

16:27 – Kočner povedal, že bude odpovedať iba na otázky senátu a prokurátorov, na otázky právnych zástupcov poškodených odpovedať nebude.

16:20 – Podľa Kočnera sa deň pred vraždou na Slovensku nachádzal “starý mafián Krejčik”. Tak ho označil Andruskó aj Szabó. Rovnako sa na Slovensku ukázal aj 26. februára. “Potom sa tu už dlho neukázal,” konštatoval Kočner. Andruskó si s Krejčika mal vymeniť stovky správ, v ktorých mali riešiť aj trestnú činnosť. “Chcem na záver povedať jednu vec. Ak bol hlavným biznisom Andrusdkóa a možno nejakých ľudí, ktorí za ním sú, DPH, podvody, aj biele kone. Za tieto témy dostal Kuciak novinársku cenu. Mne príde divné, že sa títo dvaja ľudia (Krejčik a Andruskó – pozn. redakcie) sa stretli,” povedal Kočner. Na záve rdodal, že spolu s Parom urobili malý vyšetrovací pokus. Počas neho sa snažili dofotiť na starý telefón obrázok z počítaču. “Nebolo tam vidieť nič, ani s lupou,” povedal.

16:14 – Kočner tvrdí, že ho Ján Kuciak v kauze DPH Donovaly vôbec neohrozoval.

15:54 – Kočner poukazuje na to, že Kuciak za svoj život napísal 162 článkov, z toho o ňom malo byť len mizivé percento. Ku každému článku, v ktorom figuruje jeho meno, hovorí, aké percent z nich tvoria o ňom. Predsedníčka súdu opätovne Kočnera upozorňuje, nech sa vyjadruje k tomu, čo má, na čo Kočner argumentuje, že tie články sú dôležité, lebo mu je kladené za vinu, že Kuciaka nenávidel a chce poukázať na to, že Kuciak o ňom písal menej, ako ostatní novinári. “Budem stručný. Pol hodinu by sme tomu mohli vyčleniť,” povedal.

15:49 – Podľa Kočnera sa Tóth nabúral do systému Govnet. Predtým uviedol, že si na účet vložil vysokú čiastku peňazí. Následne sa vyjadruje aj k zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi.

15:47 – Podľa Kočnera predložil Tóth vyšetrovateľom telefón, ktorý bol starý jeden deň.

15:29 – Podľa Kočnera Andruskó nebol 22. februára v Kolárove a tak Tomášovi Szabóovi nemohol odovzdať údajné peniaze. Následne sa vyjadruje k Petrovi Tóthovi. “Pán Tóth je veľmi špecifická kapitola,” povedal. Hovorí o viacerých nezrovnalostiach v jeho výpovediach, súd žiada, aby ich pomenoval.

15:24 – Kočner sa už zhruba pol hodinu obšírne a zdĺhavo vyjadruje k tomu, či Andruskó mal, alebo nemal požičané peniaze od Aleny Zsuzsovej.

15:21 – Sabová Kočnera prerušila a poučila ho, aby sa vecne a v krátkosti vyjadril ku dôkazom, a aby ich zdĺhavo nečítal.

15:10 – Kočner sa následne vyjadruje k výpovediam Zoltána Andruskóa. Obsiahlo a zdĺhavo sa vyjadruje k veciam, ktoré zazneli aj vo výpovediach, ktoré sa robili pred hlavným pojednávaním. Následne bol predsedníčkou senátu upozornení, že sa môže vyjadriť iba k veciam, ktoré povedal vo výpovedi počas hlavného pojednávania.

15:00 – Kočner vo svojej výpovedi poukazuje na to, že viaceré dátumy, ktoré povedal Marček vo svojej výpovedi, nesedia. Kočner sa vo svojej výpovedi vyjadruje k Marčekovi, zatiaľ nič nepovedal o sebe.

14:53“Je zvláštne, že ani Marček, ani Andruskó, nevedeli povedať, akú sumu mali dostať v spomínanom doplatku,” konštatuje Kočner. Poukazuje na to, že obaja tvrdia, že peniaze, ktoré dostali, neprepočítavali. “Nechce sa mi veriť, že pri situácii, ktorá sa prezentovala v médiách, a pri tom, že vtedajšia vláda ponúkla odmenu milión eur, si nevypýtali presnú sumu,” povedal následne.

14:50 – Kočner tvrdí, že podľa BTS staníc, ktoré opisoval Dušan Mikulaj, nikdy nezaznamenali, že by boli vo Veľkej Mači okolo 18. hodiny, aby si skontrolovali, či vtedy chodil Kuciak domov. Z toho dôvodu konštatuje, že Marček vo svojej výpovedi klamal.

14:45“Skutok, ktorý mi kladený za vinu som neurobil. Žiadnu vraždu som si neobjednal a nemám s tým vôbec nič spoločné,” povedal Kočner na začiatok. Prv sa vyjadruje k neprávoplatne odsúdenému Marčekovi. Podľa jeho slov si ku koncu svojich výpovedí začal vymýšľať.

14:42 – Súd pokračuje, Marian Kočner sa presunul na lavicu, z ktorej bude vypovedať. Spolu so sebou si zobral množstvo papierov, ktoré si položil vedľa lavice. Veľa neho sedia dvaja pracovníci zväzu väzenskej a justičnej stráže. “Budem vypovedať,” odpovedá Kočner na otázku Sabovej, či bude vypovedať. Tá ho následne poučuje o jeho výpovedi. Prvá bude spontánna časť jeho výpovedi, kedy bude hovoriť sám od seba. Následne budú kladené otázky.