Domáce Kauzy Top

ONLINE Kočner vo svojej záverečnej reči kritizoval médiá. Aj on si myslí, že za procesom je Amerika

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PEZINOK – Ide sa do finále. Kauza zmenky, ktorá dostala Mariana Kočnera za mreže, sa chýli ku koncu. Podľa prokurátora a právnych zástupcov TV Markíza je dôkazná situácia jasná a môže sa pristúpiť k záverečným rečiam. Obhajoba Mariana Kočnera a Pavla Ruska však nemá rovnaký názor a včera navrhli, aby bolo dokazovanie doplnené o ďalších znalcov, svedkov či konfrontácie. Posledné slovo má súd, ktorý hneď ráno oznámi, ako bude proces pokračovať. Teoreticky by dnes mohol padnúť aj rozsudok, podľa prokurátora Jána Šantu to však nie je veľmi pravdepodobné. Podľa neho budú záverečné reči obžalovaných pravdepodobne veľmi obsiahle. 

 

Pojednávanie sa na dnes končí a s ním aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

 

18:46 – Senát po prestávke oznámil, že pojednávanie odročuje na 27. februára. Na ňom vyhlási rozsudok.

18:35 – Kočnerova záverečná reč sa skončila. Senát vyhlásil prestávku na 10 minút, chcú sa poradiť, čo bude ďalej.

18:32 – “Žiadnym dôkazom nebolo dokázané, že zmenky neboli podpísané v roku 2000,” hovorí Kočner.

18:21 – “Americká administratíva postupuje nekompromisne,” hovorí Kočner.

18:14 – Kočner pred súdom rozpráva príbeh o svojom ohrození a o jeho ochranke. Tvrdí, že sa bál, že ho “zakopú” a “všetko mu vezmú”. 

18:10 – “Tie zmenky sa nikdy nemali objaviť, lebo by si ruskí bratia prišli po milióny,” hovorí Kočner.

17:56 – “Nikdy by som svoju ženu nevystavil takémuto mediálnemu tlaku. Klobúk dole pred pani Ruskovou,” hovorí Kočner.

17:53 – Podľa Kočnera svedok Ján  Kováčik nepovedal o zmenkách preto, že sa bál mediálneho tlaku. “Boli by ho upálili,” hovorí Kočner.

17:34 – “Situácia sa po 20 rokoch opakuje ako cez kopirák,” hovorí Kočner na margo médií.

17:32 – Kočner na rozdiel od Ruska hovorí pomaly a rozvážne. Spomína ohrozenie licencie, hovorí o kauze Gamatex. “Dva roky to bol mediálny teror a teraz to zažívame zas,” tvrdí.

17:23 – Po prestávke hovorí Kočner. “Som rád, že moja záverečná reč sa vysiela naživo,” hovorí.

17:04 – “Čas ukáže, že to všetko bolo prepojené a treba sa pýtať Tótha, Andruskóa aj Černáka, že kto za tým stál,” hovorí Rusko. Naznačuje, že v celej veci má prsty americká tajná služba. Týmto svoju výpoveď končí. Po prestávke by mal vypovedať už len Marian Kočner.

16:50 – Rusko opäť zopakoval, že sa v roku 2000 na zmenky úmyselne podpísal inak. Tvrdí, že tak chcel oklamať svoju vlastnú ochranku, ktorá by mu vraj mohla ublížiť, keby vedela, že jedná s Kočnerom.

16:30 – “Peter Tóth bol podľa mňa v roku 2016 nastrčený na pána Kočnera, možno aj cudzou spravodajskou službou za účelom ho sledovať, možno aj na niečo naviesť. A mohol by aj vedieť, ako je to so skutočným vrahom Jána Kuciaka,” tvrdí Rusko.

16:20 – Rusko sa nevyjadruje k dôkazom, ktoré odzneli na súde, ale hovorí akýsi svoj životný príbeh a príbeh Markízy. Spomína podsvetie, Volzovú, politiku aj svoje vzťahy s inými osobami.

16:00 – Rusko opakuje svoju verziu príbehu, snaží sa opisovať pomery v Markíze v roku 2000. Spochybňuje niektorých svedkov aj obžalobu.

15:50 – “Každý náš svedok je lúzer a darebák,” hovorí emotívne Rusko pred súdom. Podobne ako jeho advokáti tvrdí, že proces nebol férový.

15:42 – “Keby sa zmenky neboli v roku 2016 objavili na súde, nebol by som obvinený z vraždy Volzovej a pán Kočner by nikdy nebol obvinený z vraždy Kuciaka a ten by možno ešte žil,” tvrdí Rusko.

15:40 – “Prečo len oni a ich svedkovia, prečo vás nezaujíma druhá strana veci?” pýta sa Rusko. “Jediní osvietení a pravdiví sú tu tí, ktorí žalujú,” hovorí. Následne sa zastáva Kočnera aj v kauze Kuciak. Tvrdí, že “jemu sa stalo to isté” a že “niekto robí nadprácu”.

15:37 – “Budem vecný a trefný,” tvrdí Rusko. Hovorí, že príbeh, ktorý ho dostal tam, kde je, bol výnimočný a je rád, že ho prežil. “Priniesol mi veľa radostí aj starostí,” hovorí.

15:36 – Pred súdom už stojí obžalovaný Rusko. Prednášať bude svoju záverečnú reč.

15:20 – Mandzák skončil so svojou záverečnou rečou. Ďalší obhajca obžalovaných Martin Pohovej povedal, že sa pridržiava rečí svojich kolegov.

15:16 – Mandzák vo svojej záverečnej reči naznačil, že súd koná pod mediálnym tlakom a preto nepripustil dopočutie znalcov, ktorých žiadali.

15:06 – Mandzák podobne ako Para spochybňuje najmä postup súdu aj protistrany. Podľa neho nebol proces férový a boli porušené práva Ruska a Kočnera.

Slobodu žiada aj obhajca obžalovaných Michal Mandzák. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček