Domáce Kauzy Top

ONLINE Rusko prezradil, čo si myslí o Kočnerovej obžalobe z vraždy Kuciaka

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

PEZINOK – Proces v kauze zmenky vrcholí. Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa opäť pred senát Emila Klemaniča postavia obžalovaní v kauze zmenky. Respektíve iba jeden z nich – Pavol Rusko. Marian Kočner sa dnešného pojednávania nezúčastní. Príde pritom o kľúčové chvíle, vypovedať by totiž mali znalci, ktorých slová môžu mať veľký vplyv na konečný rozsudok. 

 

14:12 – Po krátkej polemike o tom, či bol Rusko chorý alebo úmyselne zdržiava proces, súd prerušil hlavné pojednávanie. Pokračovať bude 27. januára.

14:00 – Obhajca Marek Para tvrdí, že nevedel, že znalec nereagoval na predvolanie. “Viem ho zabezpečiť na iný termín,” tvrdí. Sudca ho predvolá na iný termín.

13:57 – Pojednávanie pokračuje. O 14:00 mal vypovedať znalec z Českej republiky Milan Nouzovský. Tohto znalca navrhla obhajoba Kočnera a Ruska. Vyzerá to, že znalec nedorazí, sudca ešte pred prestávkou povedal, že mu nebola doručená predvolanka a jeho mobilný telefón je nedostupný.

11:57 – Súd prerušil pojednávanie do 14:00, kedy by mal vypovedať ďalší znalec.

11:50 – “Treba sa aj zamyslieť, nielen hlúpo sa usmievať, pán prokurátor,” povedal Rusko vo svojej reči k vyjadreniu znalkyne. “No dovoľte,” ohradil sa Šanta. Rusko pripomína, že zmenky boli od roku 2016 na súde, a že “by boli hlúpi, ak by riskovali, že ich niekto dá preskúmať.” Kočner sa snažil o vyplatenie zmeniek v civilnom spore, kde sudkyňa Zuzana Maruniaková uznala ich vyplatenie. Na tomto súde sa však pravosť zmeniek neskúmala.

11:31 – Obhajcovia sa znalkyne pýtajú na špecifiká jej práce a skúmania. Pýtali sa tiež, prečo nebolo podobne ako Ruskovo písmo skúmané aj písmo Ágha. Podľa znalkyne to nevyplývalo zo zadania.

11:09 – Znalkyňa upozorňuje, že existuje možnosť chemickej analýzy, ktorá však odhaduje vek len do dvoch rokov spätne. Už o niečo dlhšie sa však Rusko a Kočner o zmenky súdia, takáto analýza teda dnes už nemá zmysel. Na záver znalkyňa skonštatovala, že na základe jej výskumu sa nedá zistiť vek zmeniek, a že sa nepodarilo určiť technické sfalšovanie.

10:55 – “Preskúmaním podpisov Pavla Ruska bolo zistené, že boli vytvorené písacími prostriedkami, podpis je vytvorený viacerými kontúrami, nie jedným ťahom,” povedala. Na väčšine zmeniek sa podpis skladal z troch ťahov, jeden bol však až zo štyroch. Podpisy boli napísané jedným perom.

10:49 – V súdnej sieni už je znalkyňa, ktorá opisuje zmenky, ktoré skúmala. “Boli využité makroskopické aj mikoskopické metódy skúmania,” povedala. Podľa znalkyne nebol papier zhodný so žiadnym papierom s vodotlačou, kancelárskym ani archívnym papierom. Podľa nej teda nie je možné jasne určiť, z akého obdobia papier pochádza.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

10:45 – Počas dlhšej prestávky Pavol Rusko na chodbe novinárom rozdával kópiu výpovede Jána Kováčika, ktorý prevzal na začiatku milénia Markízu. Podľa neho sú tam jasné rozpory a svedok klamal, keď pred súdom tvrdil, že o zmenkách nevedel. Ten vo výpovedi netvrdí, že o zmenkách vie, spomína len “súkromný záväzok” Ruska. Obžalovaný zároveň novinárom povedal, že “s Kočnerom majú spoločný cieľ, dokázať pravdu”. Na otázku, čo si myslí o obžalobe Kočnera z vraždy povedal, že aj on sám je obžalovaný z vraždy, a že to je “zaujímavé”. 

9:58 – Sudca prerušil pojednávanie do 10:45, kedy by mala prísť vypovedať znalkyňa plk. Ing. Adriana Jabconová.

9:24 – Ďalší dôkaz, ktorý súd vykonáva, je prehratie si reportáže TV Markíza, v ktorej dnes už zosnulý právnik Ernest Valko hovorí, že ukončil spoluprácu so Sylviou Volzovou. Zároveň v reportáži tvrdí, že Kočnerovi neposkytoval právne služby. “Ja som mu nepodával právne stanoviská,” hovorí v reportáži Valko. Rusko vo vyjadrení k reportáži tvrdí, že Volzová konala na pokyny Valka a vždy urobila to, čo chcel. “Sylvia Volzová nebola nikdy schopná urobiť nič bez svojich právnikov. Viem, že o tom vedel,” povedal Rusko. Následne začal zase hovoriť o kauze Gamatex, o Petrovi Čongrádym, Volzovej a podobne. “Valko to hral tak, aby zostal čistý,” tvrdí. Obžalovaní tvrdia, že zmenky podpísali práve na návrh Valka, aby tým ukončili kauzu Gamatex. Právnik je od roku 2010 mŕtvy, zabili ho pri vlámačke do jeho domu.

9:18 – “Neexistujú dôkazy, že listiny boli vytvorené v inom dátume ako je 11. 6. 2000,” píše Laporte v dôkaze. Podľa právničky Markízy je dôkaz nejednoznačný, a nedokazuje, že by boli zmenky vytvorené v roku 2000.

9:17 – Prokurátor číta listinný dôkaz, zatiaľ ide o formálny opis zmeniek.

9:11 – Predseda senátu Emil Klemanič nariadil vykonať dôkaz ako listinu, bude sa teda čítať.

9:06 – Právny zástupca televízie Markíza Daniel Lipšic si myslí, že zo strany obhajoby ide o prieťahy. Obhajca Kočnera a Ruska Marek Para tvrdí, že znalec Laporte je informovaný o zaradení Kočnera na Magnitského zoznam. Údajne však podľa amerických zákonov musí požiadať o špeciálnu licenciu a až potom môže prísť. Para tiež tvrdí, že svoju komunikáciu s Laportem dal úradne preložiť.

9:00 – Začína sa pojednávanie v kauze zmenky. Hneď prvý znalec sa nedostavil. Ešte na poslednom pojednávaní pritom obhajoba trvala na jeho výpovedi. Gerry Laporte mal pred súdom hovoriť ako prvý, za ním by mali nasledovať ešte dvaja ľudia. Keďže Laporte nedorazil, prvý znalec by mal vypovedať až približne o 11. hodine “Gerry Laporte sa nemôže zúčastniť z dôvodu čakania na udelenie licencie, žiadame o nový termín,” píše sa v oficiálnej žiadosti, ktorú doručili súdu. Prokurátor Ján Šanta požiadal, aby sa dôkaz vykonal ako listina, teda bez prítomnosti Laporteho.