Domáce Kauzy Spoločnosť Top

Farmári opustili Bratislavu. Kvôli dotáciám v Bratislave rozhádzali hnoj, avizovali generálny štrajk

Na snímke traktory protestujúcich farmárov z celého Slovenska na Župnom námestí v Bratislave 19. februára 2019. FOTO TASR – Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Farmári už od začiatku týždňa pútajú pozornosť na svoje problémy. Počas dní, ktoré strávili v Bratislave, sa stretli s vládou, zablokovali Most SNP a najnovšie rozhádzali hnoj pred Poľnohodpodárskou platobnou agentúrou. To, či podniknú aj ďalšie kroky zatiaľ isté nie je. Rozhodne o tom ich štrajkový výbor, ktorý zasadne o 10:00. Glob.sk vás bude o ich postupe počas celého dňa informovať.

 

Náš online sa na dnes končí. Ďakujeme, že čítate Glob.sk.

11:51 – Farmári opúšťajú Bratislavu.

10:48 – “Podarila sa veľká vec a to to, že sme sa dokázali spojiť,” povedal Magdoško. Odchádzajú vraj s veľkou hrdosťou.

10:45 – “Nechceme aby si to vytrpela len Bratislava,” povedal Magdoško s tým, že generálny štrajk bude po celomj Slovensku. List vláde by mali odoslať do týždňa. “Chceme mať komasácie pod kontrolou,” povedal Magdoško s tým, že požadujú konkrétne čísla.

10:43 – Farmári budú vláde adresovať list, v ktorom napíšu svoje požiadavky. Spoja ich s požiadavkami Únie autodopravcov.

10:42 – Farmári chcú do 12:00 opustiť Bratislavu. Chcú sa vyhnúť dopravnej špičke.

10:41 – Do mesiaca by mali farmári stihnúť usporiadať generálny štrajk.

10:40 – Farmári sa rozhodli opustiť Bratislavu, poďakovali sa bratislavčanom za ústretovosť. Upozornili na petíciu iniciatívy My sme les, ktorá zbiera podpisy na odvolanie ministerky Matečnej.

10:37 – Farmári oznámili ďalší postup. Po štrajkovom výbore sa rozhodli oznámiť ďalší postup. “Pani ministerka si z malých farmárov robí hnoj,” povedal na úvod Patrik Magdoško z Iniciatívy poľnohodpodárov. Farmári sa rozhodli štrajk prerušiť no do mesiaca chcú spolu s Úniou autodopravcov vyhlásiť generálny štrajk.

9:50 – O 10 minút zasadne štrajkový výbor, ktorý rozhodne o ďalšom postupe farmárov. Podľa pôvodného plánu mali odísť počas dnešného dňa.

8:21 – Farmári rozhádzali hnoj pred PPA. Farmár František Oravec do hnoja nahádzal rozhodnutia súdu o prideľovaní dotácií s tým, že “takto si PPA váži rozhodnutia.” Okolo 8 hodiny  prišli pred sídlo Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na Hraničnej ulici a pred dvere vyliali močovku. PPA vedie generálny riaditeľ Juraj Kožuch, ktorého fafrmári považujú za jeden z n ajväčších problémov.

Hnoj rozhádzaný pred PPA v Bratislave. Zdroj: Facebook/ stránka Náš prezident Andrej Kiska

Farmári sa v stredu zúčastnili rokovania vlády, kde hovorili o svojich problémoch. Peter Pellegrnini označil rokovania za “pomerne konštruktívne”, farmári zase hovorili o “bagatelizovaní ich požiadaviek.” Poobede teda pristúpili k razantnému kroku a na hodinu zablokovali Most SNP. Od okoloidúcich ľudí si vyslúžili potlaesk aj kritiku. Farmárov rozhnevala najmä ministerka Gabriela Matečná, ktorá pred rokovaním vlády povedala, že lídri protestu “majú kriminálne pozadie.” 

František Oravec včera na Matečnú podal trestné oznámenie. Rovnaké kroky zvažuje aj Patrik Magdoško.

Farmári včera vystúpili aj na zhromaždení Za slušné Slovensko, ktoré si pripomínalo rok od zavraždenia Jána Kuciaka a jeho snúbenice.