Domáce Prezidentské voľby Top

ONLINE Prezidentská kampaň vrcholí. Kandidátom prihára aj v televíznej debate

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Deň D sa blíži! Slováci majú posledný týždeň na utriedenie si myšlienok a rozhodnutie sa, koho posadia do prezidentského kresla na ďalších päť rokov. Prinášame vám online jednej z prvých prezidentských debát tohto roka. 

 

13:50 Prezidentská debata je na konci. Moderátor Michal Kovačič poďakoval prezidentským kandidátom a divákom poprial pekný zvyšok sobotňajšieho popoludnia.

13:45 ,,Nikdy som z cesty neuhol a neuhnem ani teraz,” povedal František Mikloško počas svojej minúty. Chmelár je za mier a sociálnu spravodlivosť. Podľa jeho slov by prezident mal inšpirovať a byť lídrom v inováciách. ,,Budúci prezident bude musieť vedieť viac spájať, ako rozdeľovať,” povedal v závere televíznej diskusie Béla Bugár. Domnieva sa, že práve on by to dokázal.

13:43 Milan Krajniak vo svojej minúte na záver spomenul politické boje a osočovanie. ,,Vráťme prezidentským voľbám zmysel, ale bude ho mať len vtedy, keď budeme hlasovať za.”

13:40 František Mikloško by už po štvrtýkrát do boja o prezidentský palác nevstupoval. Teraz kandiduje tretíkrát.

13:37 ,,Ak sa prezident nepostaví na jednu stranu sporu, tak môže byť ten, čo tú rozdelenú spoločnosť dokáže viac spájať. Omnoho ťažšie sa vyvolávajú pozitívne emócie,” povedal Béla Bugár. Úspechom by pre neho bol čo najväčší výsledok v prezidentských voľbách. Konkrétne číslo však nepovedal.

13:35 Chmelár sa ohradil voči Krajniakovmu tvrdeniu, že si zvyšní prezidentskí kandidáti myslia, že prezident je len na ozdobu.

13:33 Krajniak kritizuje neinformovanosť občanov zo strany vlády. Podľa jeho slov ľudia majú právo vedieť, prečo kupujeme taký počet stíhačiek, ako kupujeme a za akú sumu. ,,Vláda na takéto otázky musí odpovedať.” Krajniak si myslí, že si Slováci nevážia tradičnú rodinu a výchovu rodičov. Práve preto presadzuje rodičovský bonus.

13:30 Mikloško je hrdý, že pochádza z konzervatívnej strany. Prekáža mu termín “registrované partnerstvo”. ,,Zmenil by som ho,” dodal.

13:28 Bugár sa ohradil voči Kovačičovej otázke, čo sľubuje Maďarom, ak ho zvolia za prezidenta. ,,Ja sľubovať nič nemusím.” Nechce robiť rozdiely medzi juhom a severom krajiny.

13:24 Mikloško reagoval na protesty ľudí v uliciach. ,,Neviem si predstaviť, že by politická scéna bola viac zvulgarizovaná ako dnes. Je to pre mňa neprijateľné. Nechcem byť prezidentom koalície a ani opozície. Chcem byť nad vecou,” reagoval Mikloško. Po zvolení do funkcie by Mikloško vytvoril svoj tím a navštívil by Českú republiku.

13:21 Béla Bugár chce byť vecný a objektívny prezident. ,,Prezident môže byť vlajkonosičom pri prinášaní nejakých tém,” uvedomuje si prezidentské právomoci Bugár. Ďalej chce hľadať kompromisy.

13:18 Eduard Chmelár chce ako prezident podať návrh, že do roku 2040 by Slovensko fungovalo na obnoviteľných zdrojoch.

13:15 ,,Budem rešpektovať Ústavu SR,” reagoval Krajniak na moderátorovu otázku smerujúcu k vymenovaniu vlády. ,,Politici by tu nemali byť na ozdobu, preto kandidujem,” dodal Krajniak.

13:13 Mikloško má pripomienky voči politike Viktora Orbána.

13:10 Milan Krajniak vníma sankcie voči Poľsku ako pokrytecké. ,,Slovensko má spolupracovať s priateľmi. Máme čo najlepšie vychádzať s Poľskom, Maďarskom, Rakúskom …,” povedal Krajniak.

13:07 Eduard Chmelár nechce vystúpiť z NATO. Chce, aby Slovensko malo vyšší typ bezpečnosti. Chmelár sa sám stavia do pozície mierového aktivistu.

13:04 Prvá otázka bola smerovala ku kontaktnej kampani prezidentských kandidátov. S Milanom Krajniakom sa ľudia radi rozprávajú aj keď s ním nesúhlasia. ,,Dokázali sme si popriať všetko dobré, aj keď sme spolu nesúhlasili,” povedal Krajniak. Eduarda Chmelára tiež stretnutia s ľuďmi pozitívne nabudili. ,,Slovák potrebuje, aby ste mu podali ruku a spýtali sa ho, ako sa má,” povedal na margo Kovačičovej otázky František Mikloško.

13:02 Moderátor Michal Kovačič privítal prezidentských kandidátov a otvoril druhú predvolebnú diskusiu.

Televízne debaty majú pred sebou ďalšie kolo. Dnes sa v TV Markíza predstavia spomedzi 13-tich prezidentských kandidátov ďalší štyria. Na horúcich stoličkách sedia tentokrát predseda koaličnej strany Most-Híd Béla Bugár, ktorý o svojej ambícii stať sa prezidentom Slovenskej republiky hovorí od júna minulého roka. V prezidentskej diskusii vystúpi ako nezávislý kandidát aj Eduard Chmelár, ktorý si zálusk na prezidentské kreslo robí od apríla minulého roka. Za opozičné hnutie Smer rodina – Boris Kollár kandiduje jej podpredseda Milan Krajniak. Svoju kandidatúru rovnako ako jeho súperi ohlásil v roku 2018. Po tretíkrát do boja o prezidentský palác vstúpil aj František Mikloško. Za sebou má už dva neúspešné pokusy, a to z roku 2004 a 2009.

Galéria
Béla Bugár inicioval rokovania s menšinovými stranami, medzi nimi aj s SMK. Zdroj: archív
Kandidát Eduard Chmelár. Zdroj: TASR / Marko Erd
Kandidát Milan Krajniak. Zdroj: SITA / Diana Černáková
Do boja o prezidentský palác vstupuje po tretíkrát ako nezávislý kandidát František Mikloško. Zdroj: TASR / Dano Veselský
navigate_before
navigate_next