Domáce Politika Top

ONLINE Pre Ústavný súd nastal čierny deň. Pellegrini kritizoval svoju vlastnú stranu

Robert Fico sa k voľbe ústavných sudcov včera nevyjadril. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

BRATISLAVA – Ústavný súd bude v plnom počte už iba pár hodín. Dnes presne o polnoci sa skončí madát 9 z 13 ústavných sudcov vrátane predsedníčky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej. Poslanci včera ani v opakovanej voľbe nezvolili žiadneho z 37 kandidátov. Emóciami nabitý deň má pred sebou dnes svoje pokračovanie. Čaká sa, ako sa ku krízovej situácii postaví samotný súd, najvyšší ústavní činitelia aj samotná koalícia, ktorá garanta našej ústavnosti do tejto situácii dohnala.

 

Náš online sa na dnes končí. Situáciu ohľadne Ústavného súdu budeme aj naďalej monitorovať. 

13:40 Ústavný súd zatiaľ opatrenia v súvislosti s nezvolením nových kandidátov na ústavných sudcov zatiaľ nekonkretizoval. “Uvedomujúc si vážnosť súčasného stavu, plénum ústavného súdu po dohode našlo provizórne riešenie tejto nepriaznivej situácie. V prípade, že do 16. februára 2019 nedôjde k vymenovaniu nových sudcov ústavného súdu, bude ústavný súd o svojom ďalšom fungovaní verejnosť informovať prostredníctvom tlačovej informácie,” zopakovali aj dnes stanovisko, ktoré dali včera krátko po neúspešnom hlasovaní v parlamente.

11:50 Opozičná strana SaS hovorí o úsatavnej kríze. “Zvolenie sudcov bolo zmarené poslancami koalície. Tým porušili Trestný zákon, podľa ktorého kto marí alebo podstatne sťažuje výkon rozhodnutia Ústavného súdu tým, že si nesplní svoju povinnosť vyplývajúcu z jeho rozhodnutia, bude potrestaný. Poslanci koalície si nesplnili povinnosť a zmarili výkon rozhodnutia ÚS. Toto sú mimoriadne vážne veci, ktoré sa dejú,” povedal predseda SaS Richard Sulík.

11:14 “Osobne nesúhlasím, ako sa zachoval klub našej vlastnej strany, ktorý sa spolupodielal na tom, že od zajtra je Ústavný súd SR nefunkčný, a nebude si môcť plniť svoje ústavné právomoci tak, ako mu vyplývajú z Ústavy. A s tým sa ja, aj ako občan Slovenskej republiky,  aj ako predseda vlády Slovenskej republiky, nemôžem stotožniť,” povedal predseda vlády.

11:12 Z pozície predsedu vlády však nechce iniciovať ani mimoriadne rokovanie vlády, a ani dnes nepožiada parlament o prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní zákon, ktorý by predĺžil mandát súčasným ústavným sudcom. “V modernom demokratickom štáte v 21. storočí pri fungujúcej koalícii, koalícia má mať silu a možnosť nájsť zhodu na toľkých sudcoch Ústavného súdu, aby bol súd funkčný.”

11:10 K situácii ohľadne voľby ústavných sudcov prehovoril aj premiér Peter Pellegrini, ktorý je momentálne na pracovnej ceste v Košiciach. “Nie som spokojný s výsledkom, ako dopadla voľba včera. Mali sme k tomu pristúpiť zodpovednejšie,” povedal.

10:46 K situácii sa opätovne vyjadrujú aj opoziční politici. “Mňa teraz zaujíma hlavne to, aby Ústavný súd nebol znefunkčnený, a aby sa nám podarilo zvoliť 18 dobrých a čestných kandidátov,” povedala na tlačovej konferencii opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO). Kríza okolo voľby ústavných sudcov bola podľa nej vyvolaná umelo.

Predseda parlamentu Andrej Danko vyhlásil novú voľbu kandidátov na ústavných sudcov. FOTO TASR – Jakub Kotian

10:24 “Neviem, odkiaľ vy viete o šestke (mien). Finálne mená nikdy nezazneli. My sme sa bavili iba o prienikových, ktoré zaznievali. Verím, že koalícia sa budúci týžden stretne a budeme sa o tých veciach baviť,” povedal.

10:24 Andrej Danko sa vyjadril aj ku vzťahu v koalícii. „Robert Fico má svoj život, Béla Bugár má svoju stranu,” povedal.  Keď si koaliční lídri nebudú vedieť vysvetliť veci, tak budú podľa Danka predčasné voľby.

10:15 Pokiaľ by v druhom kole neboli opäť zvolení noví kandidáti na ústavných sudcov, podľa Danka by sa v Národnej rade mali začať baviť aj o zmene zákona. On sám napríklad s terajšou úpravou tiež nesúhlasí.

10:13 Ako predseda koaličnej strany sa chce Danko usilovať, aby sa našiel kompromis a prienik na menách. “Bez politickej dohody nie je možné ústavných sudcov zvoliť,” povedal. “To, že sa koalicia nezhodne vždy na všetkom je prirodzené, ale nie tragické,” tvrdí Danko. Druhá voľba by mala byť podľa neho už tajná.

10:10 Ústavnoprávny výbor bude podľa Danka musieť rozhodnúť, či budú opäť vypočutí aj tí kandidáti, ktorí sa prihlásia opakovane. Podľa neho by sme ale “nemali opätovne vypočúvať ľudí, ktorí už splnili podmienky.” 

10:08 “Ak tu niekto vytvára dojem, že Ústavný súd bude v pondelok vypnutý, tak to nie,” povedal šéf parlamentu.

10: 07 “Dnes som rozhodol, že voľba  ústavných sudcov sa opakuje,” povedal. Predsedníčka ústavného súdu oznámi podľa Danka svoje rozhodnutie a opatrenia na to aby Ústavný súd vedel rozhodovať. “Ani prezident nemusí ísť do Košíc,” povedal. Kandidáti budú môcť podávať prihlášky do 5. marca. Danko chce, aby voľba prebehla na schôdzi, ktorá sa začína koncom marca.

10:03 Danko v úvode pripomenul viacero situácií v histórii, keď bol problém so zvolením či menovaní sudcov Ústavného súdu. “Tento chaos okolo voľby Ústavných sudcov nie je nič nové na Slovensku,” povedal. Podľa neho to chce niekto teraz len politicky využiť. “Včera nepadlo nebo na Slovákov.”

9:55 Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) sa včera po voľbe k situácii nevyjadril. Brífing zvolal až dnes na 10:00.

Galéria
Na snímke Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Na snímke Béla Bugár. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Poslanci vyjadrili svoj názor na hlasovanie o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu. Na snímke členovia kľubu Oľano. Zľava Elena Červenáková, Marek Krajčí, Soňa Gaborčáková, Jozef Lukáč, Igor Matovič, Veronika Remišová, Ján Budaj, Miroslav Sopko, Martin Fecko. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Poslanci Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Poslanci opäť hlasovali o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Poslanci opäť hlasovali o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Zdroj: Glob.sk I Dávid Duducz
Poslanci opäť hlasovali o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Poslancov dnes čaká tajné hlasovanie. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Poslanci opäť hlasovali o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Výsledky hlasovania.
Poslanci opäť hlasovali o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
navigate_before
navigate_next

Potom, ako výbor včera ráno rozhodol, že aj opakovaná voľba by mala byť verejná, mali poslanci o 11:00 pristúpiť k hlasovaniu. Avšak nestalo sa tak. Kvôli tomu, že stále neexistovala dohoda v rámci koalícii voľbu preložili až na 17:00.  Informácie, objavujúce sa počas dňa hovorili o tom, že medzi stranami Smer-SD, SNS a Most-Híd to vrie, no mala padnúť dohoda na šiestich menách. Po večernom hlasovaní však bolo jasné, že Ústavný súd ostane paralizovaný. Poslanci strany Smer-SD totiž podobne ako v utorok voľbu sabotovali odovzdávaním neplatných hlasovaccích lístkov. ,,My si myslíme, že ak by sme zvolili šiestich kandidátov, tak prezident má možnosť zvoliť si troch a nenastala by situácia, ktorú momentálne vidíme. Aj sme sa dohodli na šiestich menách a vzhľadom k tomu, že koaličný partner Smer-SD avizoval, že má nejaký problém, tak sme posunuli hlasovanie. Bohužiaľ po hlasovaní poslanci Smer-SD zablokovali voľbu,” povedal po hlasovaní predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

Prezident Andrej Kiska zasa vyhlásil, že poslanci mali roky na prípravu, ale aj tak zlyhali. ,,Ja osobne navštívim budúci týždeň Ústavný súd v Košiciach, kde oznámim svoj ďalší postup, ako zabezpečiť aspoň jeho provizórne fungovanie,”  uviedol Kiska. Strana Smer-SD oficiálne stanovisko nedala, jej predseda Robert Fico sa včera s novinármi nebavil. Mĺkvi boli aj predseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko a premiér Peter Pellegrini. Vyjadriť sa majú dnes. Tiež sa čaká na to, ako sa k situácii postaví Ústavný súd.