Domáce Politika Prezidentské voľby Top

ONLINE Posledná prezidentská debata. Čaputová a Šefčovič pred moratóriom zabojovali o voličov

V druhom kole sa stretnú Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. FOTO TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Ide sa do finále. Verejnoprávna RTVS dnes večer prináša poslednú predvolebnú debatu medzi Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom. Už túto sobotu si Slováci spomedzi nich vyberú svojho budúceho prezidenta. Obaja majú poslednú šancu presvedčiť voličov o tom, že sú tými správnymi osobami na zastávanie najvyššej ústavnej funkcii v štáte na najbližších päť rokov. My vám tieto chvíle prinášame online. 

 

Náš online sa skončil. Ďakujeme, že ste poslednú predvolebnú debatu sledovali spoločne s nami.

21:19 V závere obaja kandidáti vyzvali ľudí, aby išli v sobotu voliť.

21:17 V prípade neúspechu v sobotných voľbách si Čaputová nevie predstaviť pôsobenie na poste predsedníčky Progresívneho Slovenska ani predsedníčky vlády. Ostala by však v Progresívnom Slovensku. Šefčovič by v prípade neúspechu robil naďalej v prospech Slovenska.

21:16 Čaputová hovorí, že čo sa týka rómskej problematiky, dobrým príkladom, ako ju riešiť, je obec Spišský Hrhov. Šefčoviť tvrdí, že musíme urobiť omnoho viac, aby rómske deti mali prístup k vzdelaniu, a aby vydržali v škole dlhšie. Spôsobom, ako zlepšiť túto situáciu, sú aj obedy zadarmo.

21:13 Podpísali by ste zákony, ktoré by zdvihli životnú úroveň, ale mali negatívny dopad na verejné financie? “Myslím, že dlžíme našim ľuďom lepšie životné podmienky,” povedala Čaputová. Šefčovič tvrdí, že by žiadal doložku sociálnych dopadov.

21:11 Čaputová hovorí, že je potrebné zladenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti.

21:05 “Padni komu padni,” hovorí Šefčovič. Každý, kto bol súčasťou korupčnej scény má byť podľa neho prešetrený, a ak sa ukáže jeho vina, mal by byť aj potrestaný. Tiež pripomenul, že ako prezident by apeloval na zmenu zákona, aby sa mohol zrieknuť prezidentskej imunity.

21:01 Čaputová tvrdí, že korupcia je veľký problém, ktorý majú všetky krajiny. U nás je podľa nej potrebné pozrieť sa na fungovanie polície. “Podľa môjho názoru by mal policajný zbor fungovať ako samostatný subjekt a inšpekcia by mala byť nezávislá od ministra vnútra,” povedala. Potrebné sú aj systémové zmeny vo vnútri prokuratúry. Pripomenula, že kľúčovou osobou je generálny prokurátor, ktorý sa bude voliť a menovať už budúci rok. “Voľba by mohla prebiehať kvalifikovanou väčšinou,” myslí si.

20:56Naša proeurópska orientácia je jasná,” povedal Šefčovič. Podľa neho je však dialóg EÚ s Ruskom slabý. Ak by bol prezidentom, využil by svoje kontakty na rokovania, a riešenie strategických vecí. Čaputová hovorí, že sú záležitosti, v ktorých sa musíme snažiť mať s Ruskom dobré vzťahy. V otázke sankcií by sme však mali byť na strane celku, teda EÚ.

20:50 “Prezidentské voľby nebudú referendom o liberálnych hodnotách,” tvrdí Šefčovič. Prezident musí podľa neho rešpektovať to, čo si myslí väčšina občanov. Pokiaľ ide o páry rovnakého pohlavia, pokiaľ sa zistí, že môžu byť diskriminované napríklad pri v informáciách o zdravotnom stave či inštitúte dedičstva, povedal” “Poďme sa na to pozrieť. Ja len nechcem aby sa tu experimentovala s manželstvom, adoptovaním detí.” Čaputová tvrdí, že čo sa týka tém ako je adopcia detí pármi rovnakého pohlavia, musí, vzniknúť spoločenský konsenzus. ona iba hovorí svoj názor a nie je to jej agenta. Ak by malo byť dieťa napríklad umiestnené v štátnom zariadení, potom pripúšťa diskusiu o tom, aby mohlo byť adoptované párom rovnakého pohlavia.

20:45 Šefčovič považuje za neprípustné to, ako média reagovali na zhruba pol minúty, kedy si jeho manželka počas volebnej noci neustrážila mimiku tváre. Pripomenul tiež, že jeho manželka musela byť pred pár dňami v čase vrcholiacej kampane hospitalizovaná.

20:42 “Prezident menuje, nevolí,” tvrdí o ústavných sudcoch Čaputová. Prezident môže podľa nej využiť len neformálnu komunikáciu. Ak nebude zvolený plný počet kandidátov, prezident by mal podľa nej vyberať aj z menšieho počtu, aby bol Ústavný súd funkčný.

20:41 Podľa Šefčoviča treba pri kandidátoch na ústavných sudcov rokovať a nájsť širokú podporu pre tých najlepších. Ako prezident by situáciu riešil tak, že by rokoval s opozíciou aj koalíciou.

20:39 Šefčovič pripomenul rozprávku, ktorá o Zuzane Čaputovej už niekoľko dní koluje na internete. “Doposiaľ nie je nikde uvedené, kto túto rozprávku určenú pre 4- až 9-ročné deti financuje,” povedal Sefčovič. Podľa Čaputovej to však nie je súčasť jej kampane a nevie ani, kto ju sponzoruje.

20:35 Čaputová o sume 600-tisíc eur, ktoré dal na svoju kampaň Robert Mistrík, ktorý neskôr odstúpil v jej prospech: “Je to veľký peniaz, ja si to neviem predstaviť, ale tak to proste je.”

20:32Nemám historicky najdrahšiu kampaň,” bráni sa Čaputová. Podľa nej po finančnom príspevku, ktorý dal Šefčovičovi Smer-SD, budú takmer narovnako. Podľa nej tiež takmer polovicu financií na kampaň dostala od bežných ľudí, ktorí jej posielali po 10 či 20 eur. “Strážime si tú hranicu 500 tisíc eur,” povedala Čaputová na margo možného prečerpania.

20:28 “Určite budem nadstranícky a nezávislí,” povedal Sefčovič. Čo sa týka financovania kampane, požiadal o pomoc priateľov. Podľa jeho slov však potom týchto jeho priateľov a podporovateľov obťažovali novinári. Vraj sa pýtal Čaputovej, či má tiež takú skúsenosť. Podľa Sefčoviča mu povedala, že nemá. “Buďme objektívni a pozrime sa kto koľko minul na kampaň,” uviedol. Podľa vlastných slov toľko, čo minula Čaputová, určite neminie a jeho konkurentka mala historicky najdrahšiu kampaň. Moderátorka mu pripomenula, že on však začal kampaňovať neskôr.

20:23 Čaputová počas kampane cítila, že ľudia chcú zmenu a túžia po nej. Nesmierne si váži podporu, ktorú dostala v prvom kole volieb. Nekonfrontačný a vecný spôsob komunikácie, ktorý zvolila, podľa nej fungoval. Svoj prípadný úspech v druhom kole však neberie ako samozrejmosť a ide do neho s pokorou. “To, o čo hráme, sú zásadné hodnoty tejto krajiny,” povedala Čaputová. “Energia sa buď dáva do konfliktov alebo do riešení,” vyhlásila.

20: 19 Na začiatku obaja kandidáti reagovali na večerné príhovory prezidenta Andreja Kisku a premiéra Petra Pellegriniho. Čaputovú mrzí, že v príhovore Petra Pellegriniho zazneli programové tézy jedného z kandidátov – Maroša Šefčoviča. Šefčovič však pripomenul, že prezident, tak aj premiér dali svoje preferencie v týchto voľbách jasne najavo.

Druhé kolo prezidentských volieb sa koná už túto sobotu, 30. marca. Volebné miestnosti sa otvoria ráno o 7.00 a definitívne by sa mali zavrieť o 22.00. V prvom kole, ktoré sa konalo 16. marca bola najúspešnejšia Zuzana Čaputová, ktorá získala 40,57 percent hlasov. Druhý Maroš Šefčovič dostal 18,66 percent hlasov.