Domáce Spoločnosť Top

ONLINE Zrušené omše aj hoaxy na internete. Koronavírus sa dnes nepotvrdil u nikoho

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA (TASR/SITA) – Dnes u nás nepribudli nové prípady ochorenia na koronavírus. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

 

“Národné referenčné centrum v súvislosti s koronavírusom dnes nezaznamenalo pozitívny prípad. Aktuálne je 583 vzoriek negatívnych a stále 7 pozitívnych,” uviedla hovorkyňa rezortu.

Polícia chce zabrániť tomu, aby sa občania stali obeťou dezinformácií a zbytočného šírenia paniky v súvislosti s koronavírusom. Podľa nich by to mohlo mať fatálne následky. Preto bude v nasledujúcich dňoch využívať svoju stránku na sociálnej sieti na každodenné šírenie základných informácií a odporúčaní, ktoré súvisia s novým vírusom.

„Policajný zbor participuje na informačnej kampani na hraničných priechodoch. Pre tých, ktorí sú doma, bude užitočný takýto spôsob online komunikácie,” napísala polícia v statuse, v ktorom zhrnula doterajšie informácie.

Polícia pripomína, že v pondelok večer bolo na Slovensku potvrdených sedem prípadov. Od 9. marca platí 14-dňový zákaz všetkých verejných podujatí. Pre tých, ktorí prídu z Číny, Iránu, Južnej Kórei alebo Talianska, je povinná 14-dňová domáca karanténa. Za porušenie karantény je pokuta 1 650 eur.

Obmedzená je výučba, hlavne v Bratislavskom kraji. Rovnako sú obmedzené podujatia, zatvorené kultúrne inštitúcie, plavárne a ďalšie miesta pre spoločné aktivity po celom Slovensku.

Omše nebudú

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) rešpektuje zákaz organizovania verejných podujatí v súvislosti s výskytom nového koronavírusu na Slovensku, preto sa v slovenských kostoloch najbližšie dva týždne neuskutočnia verejné katolícke bohoslužby. Predseda KBS Stanislav Zvolenský o tom informoval po 95. plenárnom zasadaní KBS v Čičmanoch.

Tisíckam nepočujúcich na Slovensku chýbajú podľa predsedu Slovenského zväzu nepočujúcich Jaroslava Cehlárika dostatočné informácie o koronavíruse. Nepočujúci majú problém dostať sa k ním, pretože mnohé zásadné vyhlásenia a informácie nie sú do posunkového jazyka tlmočené.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

„Problém nastáva pri vyhláseniach politikov, hygienikov a iných, ktorí informujú o vývoji, opatreniach, upozorneniach,“ pripomína Cehlárik. Dodáva, že pri televíznych prenosoch z tlačových konferencií chýba tlmočenie do slovenského posunkového jazyka. Nepočujúci tak nedostávajú rovnaké množstvo informácií ako ľudia bez sluchového hendikepu, aj keď majú na ne podľa Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutým právo.

Hrozia pokuty

Za nerešpektovanie nariadenia domácej karantény môže byť uložená pokuta do výšky 1650 eur. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na to upozornilo na sociálnej sieti. Absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu musia od utorka občania, ktorí sa vrátili z Talianska, Číny, Iránu a Južnej Kórey. Vyplýva to z nariadenia hlavného hygienika SR Jána Mikasa. V karanténe budú spolu s rodinnými príslušníkmi, s ktorými žijú v spoločnej domácnosti. Občania, ktorí pricestujú domov na Slovensko zo spomínaných krajín, sú povinní kontaktovať svojho všeobecného lekára e-mailom alebo telefonicky a informovať ho o pobyte v zahraničí.

Ako rezort uviedol, byť v domácej izolácii znamená nezdržiavať sa mimo priestorov svojej domácnosti a neudržiavať sociálny kontakt mimo členov domácnosti.

Orgány verejnej správy zaznamenali po vyhlásení preventívnych opatrení v súvislosti so šírením nového koronavírusu veľký nárast návštev klientskych centier. Podľa informácií tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR je zvýšené množstvo prípadov, keď úrady navštevujú rodičia s deťmi. “Chceme upozorniť a apelovať na občanov SR, že voľno v práci, škôlkach a školách neznamená, že sa majú masovo presúvať na úrady,” upozornil rezort. Zároveň v záujme zachovania zdravia a minimalizovania šírenia vírusu opätovne prosí občanov, aby v maximálnej možnej miere využili možnosti elektronického vybavovania úradných záležitostí, prípadne ich konzultovali telefonicky.

Pokyny sú jasné

Polícia tiež pripomína odporúčania Úradu verejného zdravotníctva SR, ako znížiť riziko nákazy ochorením COVID-19. „Treba si umývať ruky často mydlom a teplou vodou, najmenej pod dobu 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Očí, nosa i úst sa nedotýkajte neumytými rukami, treba si zakrývať nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša,” píše polícia na sociálnej sieti. Takisto upozorňuje, že sa treba vyhýbať blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky, dodržiavať vzdialenosť najmenej jeden meter od toho kto kašle alebo kýcha.

Úrad verejného zdravotníctva odporúča zvážiť účasť na hromadných podujatiach, respektíve oblastí s vysokou koncentráciou ľudí. V domácnosti radí dbať na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Nosenie ochranného rúška a respirátora má význam u chorej osoby s respiračným ochorením alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Chorí majú zostať doma a telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup liečby.

Všetky potrebné informácie možno nájsť na http://www.uvzsr.sk/index.php… a https://www.health.gov.sk/?koronavirus-covid-19