Domáce Kauzy Spoločnosť Top

ONLINE Marčekovi zmiernili väzbu, dôvodom je jeho výpoveď

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Proces v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej tento týždeň mieri do cieľa. Posledného tohtotýždňového pojednávania by sa mali zúčastniť členovia Tóthovho sledovacieho komanda – Miroslav Kriak a Štefan Mlynarčík. Následne by sa mali takmer všetci obžalovaní vyjadrovať navzájom k svojim výpovediam. Okrem toho môže hneď ráno nastať dôležitý moment – senát pod vedením Ruženy Sabovej sa vyjadrí, či prepisy z aplikácie Threema bude brať ako dôkaz. Práve Threema môže vniesť do procesu nové svetlo. 

 

Náš online na dnes končí. Ďakujeme, že čítate Glob.sk

18:35 – Senát prerušuje hlavné pojednávanie, na dnes teda pojednávanie končí.

18:26 – Roman Kvasnica upozornil senát, že po zapnutí mobilných telefónov, ktoré sú predmetom dokazovania, môže byť ich obsah vymazaný. Senát sa následne vyjadril k žiadosti o zrušenie dôvodov kolúznej väzby. “Menia sa dôvody väzby, pretože pôvodný dôvod väzby pominul. Súd nenahrádza väzby Miroslava Marčeka a dohľad probačného a mediačného úradníka neukladá,” prečítala Ružena Sabová. Dôvodom je, že obžalovaný priznal vinu vo všetkých bodoch a priznal vinu, pričom popísal priebeh činu. Naďalej mu ostáva úteková a preventívna väzba. Prokurátor sa vzdal možnosti podať sťažnosť

18:17 – Senát konštatuje, že boli vypočutí všetci doteraz navrhnutí svedkovia. Predsedníčka sa pýta na výsluchy znalkýň a ich znalecké posudky. Prokurátori trvajú na tom, aby sa čítali výpovede. Obhajca Marek Para navrhuje vypočuť jedného znalca osobne.

17:51 – Otázky kladie Daniel Lipšic. Pýta sa, či môže osoba v pozícii colníka robiť v SIS. Mlynarčík odpovedá, že si myslel, že pracuje v agentúrnej sieti. Následne sa pýta na fotografie, ktoré mali vyhotoviť vo Veľkej Mači. Rovnako ho zaujíma, či pri sledovaní novinárov boli monitorovaní niekým iným. “Mali sme podozrenie, ale nikdy sme to neriešili. Podrobne sme to nerozoberali.” Nasledujú otázky Romana Kvasnicu. Zaujíma sa, či boli zmienky aj o inom vozidle, konkrétne sa pýta na Mercedes, na ktorý sa pýtal aj Kriaka. Počas výpovede viackrát žiadajú svedka, aby hovoril zrozumiteľnejšie a do mikrofónu. Následne po zhruba 45 minútach končí jeho výpoveď.

Štefan Mlynarčík. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

17:45 – Prokurátor navrhol predložiť svedkovi fotografie, ktoré boli predložené aj Miroslavovi Kriakovi. K ich autenticite sa ale vyjadriť nevie, nevie povedať, či fotografiu vyhotovil on, alebo niekto iný z tímu. Podľa jeho slov ale nejde o kvalitne vyhotovené fotografie, z ktorých nie je jasné, kto sa tam nachádza. Svedok v krátkosti popísal fotografie. Zo strany obžalovaného Kočnera, ani jeho obhajcu, nie sú žiadne otázky. Pýta sa Júlia Vestenická, či bola zo strany jeho kolegov nejaká iniciatíva v prípravnom konaní. Prišli sa ho údajne spýtať, či je člen Tóthovho sledovacieho tímu, keďže Miroslav Kriak odmietol vyšetrovateľom NAKA povedať, kto s ním spolupracoval.

17:40 – Mlynarčík súhlasí s vyjadrením Kriaka, že Kuciak nepôsobil ako niekto, kto díloval, alebo konzumoval drogy. “Peter Tóth je mediálne známa osoba, pán Kriak ma zobral na krst jeho knihy Kauza Cervanová. Osobne ho ale nepoznám,” odpovedá na otázku prokurátora, či pozná Petra Tótha.

17:35 – Podľa svedka bol presvedčený, že autá pochádzajú zo SIS. Kia Ceed mala byť parkovaná pri bydlisku Mlynarčíka, Hyundai pri bydlisku Kriaka. Administratívne evidencie vozidiel mal viesť Kriak. “Zo začiatku, keď sme začali vykonávať činnosť, o honorári nepadla reč, bolo to pre mňa obrovská výzva pracovať pod pánom Kriakom. Po tom, ako sme začali s monitoringom baru Next Apache, dostávali sme peniaze na výdavky. Išlo od 1000 do 1500 eur, tie peniaze sme dostali každý z nás. Bol som presvedčený, že ide o osobitné finančné prostriedky z tajnej služby, neviem od koho ich dostával,” vysvetlil svedok. Postupom času mená novinárov pribúdali.

“Ľudia, ktorí sa pohybovali v okolí baru Next Apache, tam boli pre mňa relatívne známe mená. Objektom záujmu v bare bola konzumácia drog. Tí, ktorých sme mali sledovať individuálne, boli pre mňa neznámi ľudia,” dodal vzápätí.

17:30“Meno a priezvisko obete sme si hodili do googlu, informácie a fotografie boli verejne dostupné. Jeho meno som počul prvýkrát,” odpovedal na otázku prokurátora. Dodal, že režim dňa nebol pri Kuciakovom sledovaní nikdy definovaný. “Adresu do Veľkej Mače mal pán Kriak,” povedal svedok. Ako následne uviedol, podobným spôsobom sledovali Kuciaka maximálne 3 až 4 dni. “Pracovisko sme nemonitorovali. Vybehli sme tam párkrát po pracovnej dobe, pred pracovnou dobou sme išli aj do Serede,” vysvetlil Mlynarčík. Kuciaka mali fotiť všetci traja, teda Mlynarčík, Kriak aj Škríp. Fotografií mali urobiť väčší počet.

17:24 – Svedok opisuje, ako sa prvýkrát stretli s Kuciakom, jeho výpoveď korešponduje s výpoveďou Kriaka. Podľa jeho slov bol Kriak zo zadania nahnevaný, lebo Kuciak nevyzeral ako niekto, kto by bol predmetom zadania. Nasledujú otázky, prokurátora zaujíma, odkiaľ pochádzajú zadania. Údajne sa nikdy nepýtal, odkiaľ pochádzajú zadania, Kriak, ktorý bol pre neho zadávateľom, o tom ani nehovoril. Kriak ale hovoril, že ide o službu pre SIS. “Sledovanie pána Kuciaka sa podrobnejšie nedefinovalo,” povedal svedok.

Miroslav Kriak. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

17:21 – Výsluch začal prokurátor, pýta sa, či pozná obžalovaných. Svedok tvrdí, že všetkých štyroch pozná len z médií, osobne nie. Nasleduje spontánna výpoveď svedka. “Všetky okolnosti, ktoré som robil s pánom Kriakom a pánom Škrípom, som robil s vedomím, že to robím pre štát, konkrétne pre SIS. V lete 2017 som prvýkrát počul meno pána Kuciaka od pána Tótha. Tvrdil, že zo služby prišlo zadanie na jeho sledovanie,” hovorí svedok. Ako ďalej uviedol, urobili sa isté fotografie Kuciaka.

17:15 – Pojednávanie po prestávke pokračuje výsluchom Štefana Mlynarčíka. Ten už sedí v lavici svedkov. Alena Zsuzsová žiada, aby sa dnešné hlavné konanie ďalej konalo v jej neprítomnosti, a aby sa konal jej výsluch v nariadenom termíne hlavného pojednávania. Súd jej žiadosti vyhovel, eskorta ju vyviedla z miestnosti. Následne začína výsluch svedka, ten tvrdí, že je zamestnaný na Krajskom riaditeľstve policajného zboru v Bratislave.