Domáce Kauzy Top

ONLINE Pojednávanie v kauze Kuciak pokračuje. Súd zahrnul medzi dôkazy aj Threemu

Zdroj: TASR / Adel Ghannam

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová/TASR) Pojednávanie pokračuje. Senát sudkyne Ruženy Sabovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku odštartoval už 13. pojednávací deň v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Všetko podstatné zo súdnej siene vám prinesieme online.

 

Náš online je na konci. Ďakujeme, že ste dianie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sledovali spolu s nami. 

16:36 Hlavné pojednávanie na dnes skončilo. Pokračovať má 18. mája, kedy je naplánovaná výpoveď Ivana Kočnera a špecialistu na mobilné dáta Branislava Mikulaja. 19. mája by sa mala čítať Threema. 1. júna sa majú vypovedať znalci k psychologickému posudku obžalovaného Kočnera. Pojednávať sa má aj 17., 18. a 19. júna 2020.

16:23 Roman Kvasnica číta správu Privatbanky o úverových vzťahoch s Kočnerom. Podľa obžalovaného ide o porušenie bankového tajomstva.

15:52 Podľa prokurátora bolo novšie z vozidiel z mája 2018, teda krátko po vražde. Podľa výpovede Zoltána Andruskoá mala Zsuzsová dostať ako odmenu za zorganizovanie vraždy práve auto. Advokát Roman Kvasnica zasa upozornil, že zmluva na staršie z áut skončila v máju 2018 a to predčasne.

15:51 “Pani Zsuzsová si kúpila vozidlo, ktoré si dva roky platila sama, ja som bol ručiteľom, lebo inak by si ho zobrať nemohla,” tvrdí Kočner. Keď Zsuzsová nevládala auto splácať, Kočner sa rozhodol, že splátky zaplatí on. “Nikdy nespochybňujem, že by som pani Zsuzsovej a jej dcére pomáhal,” povedal obžalovaný.

15:47 Čítali sa listy k dvom mercedesom. Lízingy za ne mal platiť Kočner, používať autá však mala Zsuzsová. Formálne bolo jedno z vozidiel písané na Editu Zsuzsovú, matku obžalovanej. Kočner však tvrdí, že on zaplatil iba tri splátky za auto. Podľa prokurátora je tu preukázaná finančná väzba medzi Zsuzosvou a Kočnerom.

 

Zdroj: TASR / Adel Ghannam

15:05 Prokurátor číta balistický posudok z prípadu vraždy podnikateľa Petra Molnára.

14:50 Súd do dokazovania zahrnul aj komunikáciu z aplikácie Threema. Ide o správy, ktoré si mal Kočner vymieňať s používateľom s nickom Dušan Keményi (Alena Zsuzsová), nickom N (Norbert Bödör) a nickom Peter agent (Peter Tóth). Správy sa ale nebudú čítať dnes, čo uviedla Sabová ešte dopoludnia. Dá sa očakávať, že sa tak čítať budú počas ďalších pojednávacích dní. Ďalšie pojednávacie dni súd stanovil na 18. a 19. mája, 1. júna a 17., 18. a 19. júna 2020.

14:43 Zoznam dôkazov navrhovaným prokurátorom sa podľa predsedníčky senátu vyčerpal až na pár detailov. Prokurátor s tým súhlasí.

14:40 Šéfka senátu čítala zo správy o rekonštrukcii vraždy podnikateľa Jána Molnára. V čase, keď rekonštrukcia prebehla, už Marček spolupracoval s políciou. Podľa jeho tvrdenia bol okrem neho v dome aj Tomáš Szabó. Marček aj Szabó sú v prípade vraždy Molnára obžalovaní.

14:20 Prokurátor čítal správu Slovenského hydrometeorologického ústavu o tom, aké bolo v deň vraždy vo veľkej Mače počasie. Súvisieť to má so správami, ktoré si v tom čase vymieňali Kočner so Zsuzsovou.

14:18 Matka obžalovanej Aleny Zsuzsovej žiada, aby bol maloletej dcére Zsuzsovej vrátený počítač Apple.

14:10 Prestávka bola o niečo dlhšia, ako sa pôvodne plánovalo. Senát prišiel do pojednávacej miestnosti až krátko po druhej hodine popoludní. Ako vysvetlila Sabová, dôvodom bolo, že mali poradu.