Domáce Politika Top

ONLINE Odštartoval ďalší maratón výsluchov kandidátov na ústavných sudcov. Podľa zmenených pravidiel

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Pred poslancami stojí opäť neľahká úloha – voľba ústavných sudcov. Dnes sa začal dvojdňový maratón vypočúvania kandidátov. Uchádzači sa na verejnom híringu pred ústavnoprávnym výborom musia obhájiť. Medzi vypočúvanými sú aj tí, ktorí kandididujú opätovne. Aktuálne je na stole 29 mien. Čas na prezentovanie majú tento raz limitovaný.

 

17:00 Róbert Madej skonštatoval, že výbor dnešný program vyčerpal. ,,Prerušujem schôdzu ústavnoprávneho výboru do zajtra 9:00.” Na rad tak prídu ďalší kandidáti až zajtra.

16:58 ,,Mne osobne je jedno či bude tajná, alebo verejná voľba. Bremeno záväzku sudcu voči poslancom sa končí jeho menovaním. Ak by zvolila Národná rada dostatočný počet kandidátov, nemusel sa celý proces opakovať,” uviedol Melicher. Myslí si, že by všetkým malo záležať, aby Ústavný súd čo najskôr fungoval.

16:55 Melicher sa uchádza o post ústavného sudcu preto, lebo prvú februárovú voľbu považuje za zmarenú. ,,Nevyjadrili sa v nej všetci poslanci, lebo sa nevedeli zhodnúť, či voľba bude verejná alebo tajná. Mne osobne je jedno, aká bude, dôležité je, aby ten súd konečne začal fungovať,” zdôraznil.

16:42 ,,Ústavný súd je autoritou, ktorú by sme mali rešpektovať,” povedal Melicher. Tiež skonštatoval, že za rozhodnutím by si mal každý sudca stáť.

Kandidát Peter Melicher. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

16:38 Dnes sa predstaví pred výborom aj Peter Melicher. Od roku 2010 vykonáva funkciu sudcu správneho kolégia Najvyššieho súdu, je aj predsedom senátu. Za kandidáta na sudcu Ústavného súdu bol navrhnutý Lenkou Praženkovou, predsedníčkou Súdnej rady Slovenskej republiky.

16:32 Kseňák sa vyjadril aj k verejnej či tajnej voľbe kandidátov. Povedal, že sám by politickým tlakom odolal, pretože sa považuje za nezávislého kandidáta. ,,Ja osobne by som sa s tým pokojne vyrovnal.”

16:27 Na otázku, prečo Kseňák kandiduje opäť, odvetil, že to vníma aj ako prejav dôvery od stavovskej organizácie, ktorá ho navrhla. ,,Asi je to v mojej povahe, že ak sa o niečo snažím, tak istú dobu. Je to môj životný postoj.”

16:20 „Postupom času dochádzam k presvedčeniu, že najdôležitejšou okolnosťou, ktorá vplýva na vývoj tej ktorej krajiny, je súhrn pravidiel, ktoré v nej platia a úcta a rešpekt k základným právam a slobodám,“ uviedol Kseňák v motivačnom liste.

16:10 Výbor privítal ďalšieho kandidáta Štefana Kseňáka. Je vysokoškolský pedagóg a advokát. Je tiež členom odvolacej disciplinárnej komisie Slovenskej advokátskej komory a členom skúšobnej komisie SAK. Za kandidáta na sudcu Ústavného súdu bol navrhnutý Slovenskou advokátskou komorou.

16:07 ,,Veľmi ďakujem členom ústavnoprávneho výboru s akou trpezlivosťou vypočúvate kandidátov. Ukazujete tým aj verenosti, že si plníte svoju rolu veľmi zodpovedne. Len si želám, aby tento proces nebol len procesom sám pre seba, aby to nebola len hra na dôležitosť Ústavného súdu, ale aby na konci dňa naozaj poslanci zvolili dostatok najvhodnejších kandidátov,” skonštatovala Kováčechová.

Kandidátka Kováčechová. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

16:00 Ako sudkyňa Ústavného súdu chce Kováčechová využiť svoje skúsenosti s obhajobou práv slabších ako aj štátneho a mimovládneho sektora. „V blízkej dobe bude Ústavný súd nepochybne čeliť zásadným a novým výzvam, spoločenské pohyby si budú žiadať aj právne riešenia,“ uviedla.

15:45 Ďalšia v poradí sa prišla pred výbor predstaviť Eva Kováčechová. Bývalú šéfku Centra právnej pomoci nominovala na post kandidátky na ústavnú sudkyňu ombudsmanka Mária Patakyová.

15:35 ,,Registrované partnerstvá, v súčasnosti máme jednoznačné ustanovenie, takže ja si myslím, že v tomto smere nevidím potrebu zavádzať registrované partnerstvá na Slovensku,” uviedol Kaššák.

15:25 ,,Kandidujem, lebo v mojej osobe sa spája teória aj aplikačná prax,” povedal Kaššák. Na otázku, či riešil vo svojom profesionálnom živote etické dilemy, odvetil, že zatiaľ nie.

Kandidát Rastislav Kaššššák. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

15:20 ,,V prípade môjho zvolenia a následného vymenovania, by som ako ústavný sudca rozhodoval vždy podľa svojho najlepšieho presvedčenia, nezávisle, nestranne a netolerujúc akékoľvek vonkajšie alebo vnútorné tlaky, resp. hrozby alebo snahy ovplyvňovať moju prácu. Svoju nomináciu si veľmi vážim a považujem ju za ocenenie mojej doterajšej práce,‘‘ napísal Kaššák v motivačnom liste.

15:16 Ako ďalší sa príde predstaviť Rastislav Kaššák, ktorý je jeden z pätice nových kandidátov. Je advokát a vysokoškolský pedagóg. Kaššáka navrhla ako kandidáta na post ústavného sudcu Notárska komora. V minulosti pôsobil aj ako poslanecký asistent súčasného šéfa KDH Alojza Hlinu, ešte predtým bol členom Smeru-SD.

15:10 Na margo januárového rozhodnutia Ústavného súdu o tom, že plošné preverovanie sudcov Národným bezpečnostným úradom, ktoré zaviedla novela ústavy z roku 2014, je v rozpore s ústavou, Javorček povedal, že v ňom vyvolalo viaceré otázky. ,,Viem sa stotožniť ako právnik s tým, že si ústavný súd takúto právomoc vyvodil. Chápem aj úvahu, že súd chcel ochrániť vnútorné hodnotové jadro ústavy,” poznamenal. Argumenty sudcov, ktorí s tým nesúhlasili, však označil za logické. ,,Bolo by ľahké povedať, že som proti takýmto verdiktom. Ale mne prichádzajú ďalšie otázky,” doplnil.

Martin Javorček počas prvého vypočúvania. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

15:02 ,,Ústavný súd Slovenskej republiky rozhoduje v pléne alebo v senátoch a čo ma osobitne teší je skutočnosť, že v prípade môjho zvolenia budem mať možnosť opäť riešiť a rozhodovať zaujímavé právne problémy, otázky a situácie v kolektíve právnikov, ktorí sa právu a hľadaniu dobra a spravodlivosti venujú, podobne ako ja, celý profesionálny život,‘‘ uviedol Javorček.

14:56 Hrádeka vystriedal ďalší kandidát Martin Javorček. Za kandidáta na sudcu Ústavného súdu bol navrhnutý Univerzitou Komenského v Bratislave, Právnickou fakultou. Javorček je od roku 2000 advokátom. Pôsobil v rôznych advokátskych kanceláriách. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu.

14:35 Hrádek sa počas prvej voľby vzdal kandidatúry na post ústavného sudcu. Na otázku od poslanca Jozefa Lukáča, či sa opäť stiahne, odpovedal nejasne. ,,Ja neviem, či sa stiahnem, uvidím, aká bude situácia, ja som bol dosť sklamaný, ako sa to všetko v tom prvom kole vyvŕbilo. Tento celý výber, že sa vyberajú nominanti podľa príslušnosti k nejakej politickej strane, tak to sa mi nepáči. Bolo by dobré uvažovať nad tým, aby sa celý tento vyber kandidátov úplne zmenil.” Hrádek by navrhoval, aby političnosť z výberu jednotlivých sudcov bola čo najviac potlačená.

14:24 Počas vypočúvania Hrádek dodal, ,,som v tretej časti života, moje postoje k životu sú absolútne pre mňa jasné, tie nemôže nikto a nikdy zmeniť”.

14:18 ,,Ja po mojich skúsenostiach a praxi vám môžem povedať, že môj názor je taký, že sudcom Ústavného súdu nemôže byť v žiadnom prípade politik, neexistuje. Mal by mať minimálne 55 rokov,” povedal Hrádek.

Hrádek ešte počas januárového vypočúvania. Zdroj: TASR / Martin Baumann

14:00 Róbert Madej po prestávke opäť otvoril schôdzu. Pokračuje vypočúvanie kandidátov na ústavných sudcov. Pôvodne mal podľa abecedy nasledovať Ivan Fiačan, ktorý sa však ospravedlnil a príde až v piatok. O svojich pracovných skúsenostiach a publikačnej činnosti tak prišiel povedať Radovan Hrádek. Za kandidáta na sudcu Ústavného súdu ho navrhol poslanec ĽSNS a zároveň člen ústavnoprávneho výboru Rastislav Schlosár.

12:35 Madej skonštatoval, že výbor vyčerpal dopoludnajšie rokovanie z hľadiska programu schôdze. Ďalší kandidáti sú pozvaní na popoludnie. ,,Prerušujem schôdzu výboru do 14:00,” vyhlásil Madej.

12:30 Ondrej Dostál sa opýtal uchádzača aj na tajnú a verejnú voľbu kandidátov v parlamente. Či by informácia o tom, kto koho volil, mohla mať vplyv na sudcov v ich rozhodovacej činnosti. ,,Otázka tajnej voľby je vhodnejšia a komfortnejšia pre kandidáta z hľadiska toho, že sa vyhne možným ovplyvňovaniam v budúcnosti,” odpovedal Ďuriš.

12:28 Zástupca kancelárie prezidenta Marián Giba sa kandidáta pýtal, či mal na odbornú vec názor, ktorý pod vplyvom argumentov prehodnotil. ,,Myslím si, že každý právnik, ktorý vykonáva prácu, môže dospieť k zmene svojho názoru. Pokiaľ ide o konkrétnu vec, nenapadá ma v tomto momente nič, čo by bolo závažné,” povedal Ďuriš.

Kandidát Ďuriš ešte počas prvého vypočúvania. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

12:24 Ďuriš sa pred dvomi rokmi v médiách objavil v súvislosti s odmeňovaním Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Napriek úspornému ozdravnému režimu poisťovne mu bola vyplatená odmena vo výše 6 834 eur.

12:22 Ďuriš je v súčasnosti členom predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne a od roku 2017 aj riaditeľom sekcie stratégie a riadenia. Tiež je docentom na katedre medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov Právnickej fakulty UK. Za kandidáta na ústavného sudcu bol navrhnutý Slovenskou advokátskou komorou a Univerzitou Komenského v Bratislave, Právnickou fakultou.

12:19 Schôdza ústavnoprávneho výboru pokračuje. Madej pozval ďalšieho uchádzača Michala Ďuriša.

12:15 Duľa odpovedal aj na otázku o verejnej či tajnej voľbe sudcov v parlamente. Podľa Duľu má byť nestrannosť sudcu samozrejmosťou. Obe voľby však podľa neho majú svoje výhody aj nevýhody. ,,Verejná voľba môže do istej miery odkryť isté politické zákulisné dohody. Malo by byť však samozrejmosťou, že sa sudca vysporiada so svojou otázkou nestrannosti.” Podľa sudcu má aj tajná voľba sudcov výhodu v tom, že nevie, ktorí poslanci za neho hlasovali.

Duľa na prvom vypočúvaní kandidátov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

12:05 Podľa Duľu má byť ústavný sudca profesionálny, odborný a nestranný. O sebe tvrdí, že chce zabrániť široko prezentovaným obavám zo zneužitia Ústavného súdu ako nástroja politického vplyvu a boja.

11:48 Piaty v poradí prišiel svoju kandidatúru obhájiť Libor Duľa. Od roku 2010 je sudcom trestnoprávneho kolégia na Najvyššom súde. V roku 2015 nahradil vo funkcii predsedu trestnoprávneho kolégia Štefana Harabina. V tejto funkcii pôsobí dodnes. Duľa bol za kandidáta na sudcu Ústavného súdu navrhnutý Slovenskou advokátskou komorou, Univerzitou Komenského v Bratislave, Právnickou fakultou a Danielou Švecovou, predsedníčkou Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.

11:39 Na otázku zástupcu kancelárie prezidenta Mariána Gibu, ako vníma ústavu a jej problémy, Dulak odpovedal. ,,To je veľmi ťažká otázka. Jednak musíme ústavu akceptovať, bola nastavená svojimi hodnotami, vznikala v čase, kedy bolo treba porovnávať hodnoty. Je chybná predstava, že ústava je niečo, čoho sa nemôžeme dotknúť. Beriem ústavu ako určitý živý organizmus.”

11:28 Madej privítal ďalšieho kandidáta Antona Dulaka. Je vysokoškolským pedagógom a profesorom občianskeho práva. Za kandidáta na sudcu Ústavného súdu bol navrhnutý Notárskou komorou Slovenskej republiky.

11:19 Duditš vníma Ústavný súd ako vrchol sudcovskej profesie. Skonštatoval, že ani dlhoročná prax v justícii nemusí automaticky znamenať úspech. ,,Uvedomujem si, že ani moja dlhoročná prax v justícii nemusí znamenať, že mám tie správne predpoklady na post ústavného sudcu. Sudcovia v tejto inštitúcii by mali byť zárukou odbornosti a rozhodovať podľa právnych predpisov,” doplnil Duditš.

Duditš vníma Ústavný súd ako vrchol sudcovskej profesie. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

11:00 Parlament sa návrhom na voľbu kandidátov na sudcov Ústavného súdu začne zaoberať 3. apríla o 9-tej. Hlasovanie sa uskutoční o 17-tej po bežnom hlasovaní.

10:53 Ako tretí v poradí dostal priestor Ladislav Duditš. Je sudcom Krajského súdu v Košiciach, od roku 2011 je predsedom senátu. Ako sudca sa venuje najmä občianskemu a exekučnému právu. Za kandidáta na sudcu Ústavného súdu bol navrhnutý Notárskou komorou Slovenskej republiky, Slovenskou komorou exekútorov a Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Právnickou fakultou.

10:42 ,,Musíme si uvedomiť, čo sa v spoločnosti deje, nie sú ojedinelé prípady, že fungujú páry, kde úplne legálnym spôsobom vychováva otec dieťa spolu so svojim partnerom. Bude potrebné si poloziť kopec otázok, kde sú práva tohto dieťaťa,” reagovala na margo registrovaných partnerstiev rovnakého pohlavia.

10:30 Na otázku, či riešila etickú dilemu v kariére, Čechová odpovedala jednoznačne. ,,V kariére advokáta som nečelila žiadnej dileme, mala som vždy absolútne jasno. Určitou dilemou ak by som uspela, bude napríklad moja ďalšia angažovanosť v charitatívnych, dobročinných organizáciách.”

10:18 ,,Musím povedať, že judikatúru Ústavného súdu pravidelne sledujem, je to naozaj veľmi dôležitý zdroj pre rast našej odbornosti a veľmi rada čítam odlišné odôvodnenia sudcov v prípade, ak nie je prijaté jednomyseľné rozhodnutie, pretože je to skvelé, že máme možnosť prístupu ku všetkým týmto informáciám,” povedala Čechová počas vypočúvania.

Kandidátka Katarína Čechová. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

10:02 Čechová sa o kandidatúru uchádza prvýkrát. V rámci odbornej praxe pôsobí predovšetkým ako advokátka. Za kandidátku bola navrhnutá verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou. ,,Teraz nastala doba, že by som mohla začať pracovať pre jedného a najvýznamnejšieho klienta, pre túto krajinu a dodržiavanie ústavnosti v nej,” uviedla v úvode Čechová.

10:00 Ďalšia v poradí prišla predstaviť svoje pracovné skúsenosti Katarína Čechová. Na úvod sa ospravedlnila výboru, že sa pozerala do mobilu, ale uviedla, že si spustila časovač, aby splnila limit na odprezentovanie sa.

9:35 Uchádzači budú vypočúvaní podľa abecedy. Ako prvý sa prišiel predstaviť kandidát Pavol Boroň. ,,Celý svoj život som právnikom. Môj príbeh je celkom zaujímavý,” zdôraznil. Spomenul, že okrem iného pôsobil v tíme, ktorý pracoval na príprave Ústavy. Odmietol preto názory, že náš najvyšší zákon bol pripravený narýchlo.

9:30 Madej upozornil na to, že výbor môže hlasovať len o tom, či kandidáti spĺňajú podmienky. Poslanci a prezident následne môžu podľa jeho slov ich absencie zohľadniť pri samotnej voľbe, respektíve výbere zo zvolených kandidátov.

Podľa Gaňu by neprítomní kandidáti by mali stiahnuť svoju kandidatúru. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

9:25 Zástupca kancelárie prezidenta Stanislav Gaňa na neprítomných kandidátov ihneď zareagoval a vyhlásil, že by mali stiahnuť svoju kandidatúru. ,,Pokiaľ sa niekto nezúčastní vypočúvania, je podľa môjho názoru absolútne nezmyselné, aby sa o ňom hlasovalo ako o kandidátovi na sudcu Ústavného súdu, pretože nebol splnený jeden z predpokladov a to právo prezidenta pýtať sa týchto uchádzačov otázky.”

9:20 Traja kandidáti Stanislav Irsák, Pavol Malich a Marek Tomašovič sa dnešného vypočúvania nezúčastnia z dôvodu práceneschopnosti či z osobných dôvodov. Svoju neprítomnosť vopred ospravedlnili.

9:10 Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej otvoril 92.schôdzu výboru s jediným bodom programu – vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Ústavnoprávny výbor je uznášania schopný. Na stoličke Petra Kresáka sedí tento raz už nová členka výboru Irén Sárközy. Madej privítal zástupcov prezidenta Andreja Kisku, riaditeľa odboru legislatívy Stanislava Gaňu a poradcu pre ústavnoprávne otázky Mariána Gibu.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Kandidáti predstavia nielen svoje pracovné skúsenosti, ale aj publikačnú činnosť. Uchádzači musia spĺňať základné predpoklady, ako napríklad dosiahnuté právne vzdelanie či odbornú prax v trvaní 15 rokov. Na vypočutí sa môže zúčastniť tiež prezident Andrej Kiska alebo ho môže zastúpiť vedúci pracovník kancelárie. Hlava štátu vyslala tak, ako aj vo februári, svojich zástupcov, ktorí majú právo položiť kandidátom otázky.

Uchádzačov čaká efektívne vypočúvanie. Každý kandidát má na úvodné vystúpenie 15 minút. Za desať minút musí následne stihnúť odpovedať na každý blok spravidla troch otázok. Počet otázok nie je obmedzený. Dnes má byť vypočutých prvých 14 kandidátov. Zvyšok zajtra. Pokiaľ to bude nevyhnutné, výbor zasadne ešte aj v pondelok.

Po vypočúvaní príde na rad plénum Národnej rady, ktoré čaká samotná voľba kandidátov. Tá sa uskutoční na schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 26. marca. Zákonodarcovia by mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú predložiť prezidentovi. Ten z nich má následne vymenovať deviatich sudcov na miesta tých, ktorým 16. februára skončilo funkčné obdobie.

Kandidáti na ústavných sudcov