Domáce Koronavírus Spoločnosť Top

ONLINE Vládny kabinet schválil podporu pre zamestnávateľov. Dobrú správu má aj Kollár

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR/SITA) – Matovičovu vládu opäť dnes čaká rokovanie. Nový kabinet sa snaží vyriešiť viacero problémových situácií, s ktorými sa aktuálne naša spoločnosť stretáva v dôsledku epidémie nového koronavírusu. Kvôli niektorým opatreniam vlády totiž živnostníci prišli o príjmy, no zle sú na tom aj zamestnanci – viaceré firmy totiž avizovali hromadné prepúšťanie. Okrem toho sa tiež očakáva zverejnenie nového počtu testovaných a nakazených ľudí. Glob.sk bude dnešný deň sledovať online. 

 

Náš online pre dnešný deň končí. Ďakujeme, že ste dianie sledovali spolu s nami

17:25 – Policajti, hasiči a záchranári by mohli mať počas krízovej situácie pre pandémiu nového koronavírusu nárok na platené voľno v prípade potreby celodennej starostlivosti o dieťa či zverenej osoby. Obmedziť by sa tiež malo prijímanie žiadostí o občianske preukazy či cestovné pasy. Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých opatreniach v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR v súvislosti s ochorením COVID-19, ktorý v utorok odsúhlasila vláda. Súbor opatrení navrhuje vláda Národnej rade SR prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

17:17 – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová navrhuje ústrednému krízovému štábu opatrenia v zariadeniach pre seniorov a v marginalizovaných rómskych komunitách. Informovala o tom Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv. Krízový štáb by mal podľa Patakyovej presnejšie zadefinovať núdzový stav v zariadeniach pre seniorov.

Taktiež by sa mali do zariadení zabezpečiť ochranné pomôcky. Patakyová apeluje aj na vyššiu informovanosť personálu. Ombudsmanka žiada aj preverenie prístupu k pitnej vode v marginalizovaných komunitách. Odporučila tiež, aby sa pri rozdeľovaní štátnych hmotných rezerv vyčlenilo dostatočné množstvo ochranných prostriedkov aj pre terénnych pracovníkov.

17:15 – Obecné zastupiteľstvá by mohli zasadať počas krízovej situácie aj prostredníctvom videokonferencie, alebo hlasovať listinnou či elektronickou formou, tzv. per rollam. Prerušiť by sa mohlo aj plynutie niektorých lehôt týkajúcich sa obcí a samospráv. Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých opatreniach v pôsobnosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19, ktorý v utorok odsúhlasila vláda. Súbor opatrení navrhuje vláda Národnej rade SR prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Rokovanie cez videočet už vyskúšali aj starostovia bratislavských mestských častí spolu s primátorom Matúšom Vallom. Zdroj: FB / Martin Chren – starosta Ružinovs

16:45 – Hlavný hygienik Ján Mikas rozhodol, že od piatku budú pre žiakov a seniorov otvorené školské jedálne. Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga to bude možné ale len za veľmi prísnych hygienických a bezpečnostných podmienok. “Dali sme 5 návrhov z oblasti školstva pánovi Mikasovi. Rozhodol o tomto,” povedal šéf ministerstva školstva. Hlavný hygienik má vydať nariadenie, ako vydávať a baliť obedy. Bude však na samosprávach, či rozhodnú jedálne otvoriť, alebo ich nechajú zatvorené na základe pokynov hlavné hygienika. “Pre mňa je to veľmi pozitívna správa aj vzhľadom k sociálne vylúčeným spoločenstvám, kedy môžeme riešiť ich problém,” tvrdí Gröhling.