Domáce Kauzy Top

ONLINE Na súde zazneli výpovede Gašpara a Vorobjova. Spomínala sa aj lustrácia

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Po pauze sa opäť postavia pred súd. Reč je o trojici obžalovaných, ktorí ešte nepoznajú svoj trest v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a vraždy kolárovského podnikateľa Petra Molnára. Ich potenciálni komplici – Zoltán Andruskó a Miroslav Marček – si už ortieľ vypočuli. Na dnešnom pojednávaní je v pláne čítanie listinných dôkazov, zúčastniť sa ho plánuje iba Marian Kočner. Dianie v súdnej sieni bude Glob.sk sledovať online.

 

Náš online pre dnešný deň končí. Ďakujeme, že ste pojednávanie sledovali spolu s nami

13:04 – Súd prerušuje pojednávanie do zajtra 9:00.

13:00“Boli podané návrhy na vykonanie dôkazov zo strany splnomocnenca, prokurátora a advokáta Štefana Neszméryho,” povedala predsedníčka senátu. „Súd prijal znalecký posudok z odboru psychológie a psychiatrie obžalovaného Mariana Kočnera,” dodala Sabová.

12:57 – Vyšetrovateľ sa Lukáša Kušníra pýta na spory s obžalovanými. Podľa jeho slov Martina Kušnírová nemala žiadny spor s obžalovanými, vedel iba o spore medzi Jánom Kuciakom a Marianom Kočnerom. Následne čítanie výsluchu končí.

12:52 – Brat zavraždenej poukázal na to, že jeho sestra bývala cez týždeň s matkou, na víkend chodila za Jánom. V čase smrti sa pre nepriaznivé počasie nevrátila domov a ostala vo Veľkej Mači. Bratovi hovorila o probléme s batériou v aute. “Matka mi povedala, že sa nevie od stredy dovolať Martine, zavolal som aj Martine, aj Jánovi, neúspešne. Zisťovali sme, či niektorí z nich nebol online na Facebooku, no nič sme nezistili. V tom čase mali náuku o cirkevnom sobáši,” povedal.

12:49 – Čítať sa bude výsluch staršieho brata Martiny Kušnírovej – Lukáša Kušníra. Čítať ho bude prokurátor. Kušnír opisuje vzťah so sestrou a jej priateľom – zavraždeným Jánom Kuciakom. Opisoval ich vzťah, ako sa zasnúbili, kde sa zamestnala, ako si hľadali spoločné bývanie, ktoré našli vo Veľkej Mači.

12:47 – V lustrácii boli mená rodinných príslušníkov Jána Kuciaka, ich adresy a EČV áut. Na detaily lustrácie sa Zubčáka nepýtal, vybavilo sa mu to až v čase, kedy Kuciakovo meno bolo dlhšie omielané v médiách. O lustrácii si napísal poznámku do žositu, kde si podorbnosti lustrácii písal. Tým výsluch skončil.

12:44 – Čítanie výsluchu Tibora Gašpara skončila, nasleduje čítanie výsluchu Miroslava Vereša. Ten v čase výpovede pracoval na NAKA na analytickom oddelení. Vereš dokončil lustráciu po Zubčákovi v čase, kedy bol na dovolenke. Divné mu na lustrácii bolo, že ju dostal ústne, nešlo o bežný postup.

12:33 – Gašpar dostal správu o vražde krátko po polnoci, v texte mali byť iba iniciály. Sprvu si myslel, že išlo o partnerskú vraždu a následnú samovraždu, až následne mu nadránom hovorca ministerstva vnútra uviedol, že jeden zo zavraždenej dvojice je novinár portálu Aktuality.sk.

12:25 – Gašpar pred vyšetrovateľom priznal, že sa viackrát stretol s Norbertom Bödörom, odvolával sa na to, že sú vzdialená rodina. Nepamätá si, že by Vorobjovovi dal nejaký ústny pokyn. „Nevydal som žiadny príkaz ani pokyn na lustráciu novinára Jána Kuciaka ani inej osoby,” povedal Gašpar. Odmietol, že by príkaz na lustráciu dal hociktorému inému podriadenému. Policajný exprezident zároveň kritizoval priebeh vyšetrovania vraždy, poukazoval najmä na úniky z vyšetrovacieho spisu.

12:08 – „Príkaz na lustráciu zavraždeného novinára som nedal, kategoricky to odmietam,” povedal Gašpar pred vyšetrovateľom. Ako dodal, nad Vorobjovovou úvahou ostal prekvapený.

12:00 – Podľa Romana Kvasnicu bol spúšťačom lustrácie brífing Kočnera, kde Kuciak Kočnera konfrontoval s DPH podvodmi na Donovaloch. Tá sa konala v júni 2017. “A prečo som akože čakal 2 mesiace?” pýta sa Kočner. Nasleduje výpoveď exprezidenta policajného zboru Tibora Gašpara.

11:56 – Zubčák mal dostať po lustrácii Kuciaka pokyn na lustráciu 27 ďalších novinárov, pričom lustrácia mala súvisieť s prípadom Filipa Rybaniča. K výpovedi Zubčáka sa vyjadruje Kočner, podľa neho bol pokyn na lustráciu vydaný dva týždne pred tým, ako mal Kočner Kuciakovi volať a vyhrážať sa mu.Ak hovoríme o nejakej niti, ktorú spomína zástupca poškodenej, že spúšťacím momentom na lustráciu bol nejaký náš konflikt a údajné vyhrážanie sa. Tu sa tá logická niť trhá,” hovorí Kočner.

Zamýšľa sa aj nad tým, čo bolo dôvodom lustrácie, čo sa v živote Kuciaka stalo, a prečo to orgány činné v trestnom konaní nezaujíma. Podľa Daniela Lipšica logický sled dokazuje aj komunikácia medzi Kočnerom a Petrom Tóthom, ktorého mal uložený ako Peter Agent cez aplikáciu Threema. Má ísť o dôkaz, kedy a prečo bola vykonaná lustrácia, pričom táto komunikácia mala prebehnút v októbri 2017.