Domáce Koronavírus Politika Spoločnosť Top

ONLINE Matovič buchol do stola. Zrušil vlaky zadarmo pre študentov, seniori majú vychádzať iba v nevyhnutných prípadoch

Predseda vlády Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

14:47 – Národná rada (NR) SR bude v súvislosti s mimoriadnou situáciou pre šírenie nového koronavírusu zasadať v najbližšej dobe ad hoc, nie v tradičných intervaloch každý mesiac. V utorok to povedal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). V súvislosti s popoludňajšou schôdzou parlamentu dodal, že očakávajú dva vládne návrhy na skrátené legislatívne konanie. Parlament bude zasadať v utorok zrejme až do ich úplného prerokovania.

“Budeme zasadať na báze ad-hoc. NR SR bude musieť prijímať veľa zákonov, ktoré budú v skrátenom legislatívnom konaní, aby sme okamžite vedeli pomôcť ľuďom,” povedal Kollár s tým, že budú musieť reagovať na aktuálnu situáciu a pomôcť ľuďom, ktorí napríklad prišli pre krízu o zamestnanie alebo podnikateľom a ďalším.

13:55 – Slovenská ekonomika v tomto roku môže dočasne klesnúť o takmer päť percent s rizikom, že ju vplyv pandémie nového koronavírusu môže stlačiť až k 10-percentému prepadu. Recesia môže na Slovensku dočasne pripraviť o prácu približne 75.000 až 130.000 ľudí. Vyplýva to z možných scenárov vývoja ekonomiky, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS) v utorok.

Slovenská centrálna banka z dôvodu extrémne rýchlo sa meniaceho prostredia na Slovensku aj v zahraničí vymenila svoju štandardnú strednodobú predikciu za možné scenáre. Tie pracujú s predpokladom dvojmesačného výpadku najmä v sektore služieb a s rôznou mierou poklesu dopytu u obchodných partnerov Slovenska.

13:42 – V prípade vysokoškolákov chce minister školstva apelovať na Slovenskú rektorskú konferenciu, aby akceptovala tento stav. Už jedna z najväčších univerzít v Bratislave – Slovenská technická univerzita (STU) informovala, že výučba v letnom semestri aktuálneho akademického roka sa predĺži do 6. júna. Skúškové obdobie skončí 25. júla. Ak to bude nevyhnutné, skúšky a štátnice budú realizované tiež dištančne. STU o tom informuje na svojom profile na sociálnej sieti.

12:40 – Ministerstvo školstva ruší vyučovanie od 30. marca až do odvolania. Rovnako ruší termíny testovania deviatakov, aj interných a externých maturít. Minister školstva Branislav Gröhling však ubezpečil, že maturanti sa nemusia obávať a akonáhle sa zrušia tieto opatrenia, termín písomných maturít sa bude konať do 2 týždňov od ich zrušenia. „Chceme, aby maturanti tento rok maturovali, a to do 30. júna,“ povedal minister školstva. Ak by opatrenie, ktoré sa týka prerušenej výučby do odvolania, nebolo zrušené, sú pripravené opatrenia, aby do 30. júna zmaturovali. Posunuli sa aj termíny zápisu do škôl pre mladšie deti. Zápis do základných škôl by sa mal odohrať v druhej polovici apríla, od 15. do 30. apríla, ale bez osobnej prítomnosti detí. Zápis do materských škôl bude v priebehu celého mája. Minister školstva oslovil aj riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka so žiadosťou, aby boli rozšírené vyučovacie programy vo verejnoprávnej televízii. Od budúceho týždňa by tak mala televízia vysielať pre žiakov dlhšie – od 9:15 až do 11:00.