Domáce Politika Spoločnosť Top

ONLINE Prezidentské debaty sa vyostrujú. Dnes sa hovorilo o migrácií aj o Mečiarovi

Súboj o prezidentský palác vyvrcholí voľbami v marci. Zdroj: prezident.sk

BRATISLAVA –  Už o týždeň budeme poznať víťazov prvého kola prezidentských volieb. Do štúdia televízie Markíza dnes prišli Maroš Šefčovič, Zuzana Čaputová, Štefan Harabin a Marian Kotleba. Každý z kandidátov mal na odpovede celkový čas sedem minút a na záver dostal jednu minútu, aby sa prihovoril Slovensku a pokúsil sa  osloviť voličov. 

 

Relácia sa skončila. Končí sa preto aj náš ONLINE, prezidentské voľby však budeme aj naďalej sledovať. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

13:48 – Harabin v záverečnom čase obhajoval svoje doterajšie pôsobenie a vedenie kampane. “Som autentický,” povedal Harabin. Zároveň povedal, že ak niekoho urazil, tak sa ospravedlňuje.

13:47 – Kotleba vo svojej minúte útočil na všetkých troch protikandidátov. “Nenechajte sa oklamať,” povedal.

13:46 – Zuzana Čaputová vyzvala ľudí, aby išli voliť bez ohľadu na to, koho si vyberú. Rovnako povedala, že je dôležité sa spojiť a nie deliť.

13:45 – Šefčovič v záverečnej minúte hovoril o spájaní sa, upokojení emócií. “Som profesionál a mám osobné kontakty,” povedal s tým, že chce byť silným prezidentom.

13:44 – Harabin vysmial Šefčoviča a povedal, že je len liberál, ktorý objavil cirkev až teraz.

13:42 – Šefčovič namiesto reakcie na útoky Kotlebu a Harabina hovoril o tom, že “je kresťan, chce pomáhať starším i mladým a má silný sociálny program.”

13:40 – Kotleba povedal, že by stiahol vojakov z ruských hraníc, pretože “tam nemajú čo robiť a len provokujú.” Zároveň povedal, že ako prezident by zvesil vlajky EÚ.

13:39 – Harabin povedal, že Čaputová a Šefčovič sú v istých otázkach ako “siamské dvojčatá.” 

Poslanec NR SR Marian Kotleba hovoril o účelovosti moderátora. Foto: SITA/Marko Erd

13:35 – Moderátor sa spýtal Kotlebu, či vie, čo znamenalo číslo 1488 na šeku, ktorý daroval sociálne slabej rodine. Ten neodpovedal. “Sú to účelové konštrukcie,” povedal Kotleba. Odmietol priamo odpovedať na otázky moderátora.

13:34 – Čaputová povedala, že migrácia je vážny problém, ale že rešpektuje názory a obavy Slovákov. Chce vraj riešiť príčiny a nie následky. Európska únia by však podľa nej mala hľadať spoločné riešenia.

13:33 – “Medzi Šefčovičom a Čaputovou nie je rozdiel,” povedal Kotleba. Podľa neho sú obaja “za migráciu.”

13:31 – Harabin zaútočil na Šefčoviča. Podľa neho chce na Slovensko priviesť migrantov. Šefčovič povedal, že “Harabin proti migračnej kríze bojuje statusmi, ja som sedel za rokovacím stolom.”

13:28 – Kovačič otvoril tému Harabinove hoaxy o tisíckach černochov. “Kde sú?” spýtal sa moderátor na údajných 1500 migrantov, ktorí majú byť na Slovensku. “Pátrajte po tom,” povedal Harabin.

13:27 – “Vysvetlenia dopadli dobre,” povedala Čaputová na margo Štefunkovej kauzy.

13:26 – Ivan Štefunko, predseda strany Progresívne Slovensko, má vraj dôveru Zuzany Čaputovej. Podľa nej by vedel vyvodiť osobnú zodpovednosť a pokiaľ nie, odišla by zo strany ona sama.

Maroš Šefčovič nechcel Smer-SD otvorene kritizovať. Zdroj: Glob.sk

13:24 – Šefčovič povedal, že by v Bašternákovom byte nebýval. O Smere a chybách Fica sa rozprávať nechcel. “Ja prinášam čistý štít,” povedal. V úrade sa vraj bude riadiť zásadou “padni komu padni.”

13:23 – Kovačič sa spýtal Šefčoviča na vládu Smeru. “Celú dobu odkedy sme začali kampaň sa zaoberáme kauzami z minulosti,” povedal. Tvrdí, že by sme mali začať národ zmierňovať a nie ho ešte viac deliť.

13:21 – “Choďte na východné Slovensko,” odporučil Kotleba Kovačičovi. Má sa tam vraj presvedčiť o tom, že Rómom “sa dávajú peniaze a stavajú domy.” 

13:20 – Kotleba povedal, že kompetenciu amnestií nevyužije. Neomilostil by vraj ani kolegu Milana Mazureka.

13:19 – Harabin na otázky o Vladimírovi Mečiarovi neodpovedal.


Na snímke sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (vľavo) a expremiér SR Vladimír Mečiar (vpravo) počas konferencie Právny štát alebo právo na pravdu, v Bratislave 27. septembra 2017. FOTO TASR – Jakub Kotian

13:17 – Kovačič sa opýtal Harabina, či by udelil milosť Vladimírovi Mečiarovi. Harabin sa vrátil k téme Šefčovičovho titulu a vyzval ho, aby odstúpil. “Zodpovedný prezident sa nevyjadruje k tomu, čo by urobil, kým nemá návrh na stole,” povedal na margo milosti pre Vladimíra Mečiara.

13:15 – “Kandidatúra Roberta Fica je irelevantná,” povedal Šefčovič na otázku, či by Fica vymenoval za ústavného sudcu. Priamo neodpovedal.

13:14 – Kovačič otvoril tému amnestií. Čaputová obhajuje rovnosť pred zákonom, či už ide o politika alebo bežného občana. Šefčovič ju v minulosti konfrontoval s otázkou, či by udelila milosť Andrejovi Kiskovi.

13:12 – Šefčovič nazval Harabina klamárom. Obhajuje svoje tituly a dodal, že si nebude svoj čas míňať na Harabina.

13:10 – Kotleba tvrdí, že Harabinovým pričinením bolo Slovensko v medzinárodných vodách oslabené. “Nesúhlasíme s federalizáciou Európskej únie,” povedal Kotleba. Eurofondy podľa neho “nie sú zadarmo” a že do rozpočtu prispievame dosť. “Nie sú rozdeľované spravodlivo,” povedal Kotleba. Uznal však, že z EÚ získame viac, ako dáme.

13:09 – Kovačič otvoril tému sporu Kotlebu a Harabina. “Ja som nezradil záujmy Slovenska, som jediný pronárodný kandidát,” tvrdí Harabin na margo sporov.

13:05 – “Pán Šefčovič používa titul JUDr. podvodne,” povedal Harabin. Podľa neho zákon na základe ktorého by mohol titul využívať, neexistuje. Titul mu bol vraj uznaný nezákonne. Šefčovič do štúdia priniesol dokumenty dokazujúce jeho tituly.

Zuzana Čaputová je protikandidátmi kritizovaná najmä za liberálnejšie názory. FOTO TASR – Martin Baumann

13:04 – Kovačič sa spýtal Zuzany Čaputovej, či by vyhlásila referendum o odchode z EÚ, na ktoré zbiera podpisy Kotlebova strana. Povedala, že je orientovaná proeurópsky, ale postupovala by zákonne.

13:02 – Prvou témou debaty sú Harabinove útoky na Šefčoviča. Moderátor sa spýtal Šefčoviča, či nie je možné, že voliči Smeru dajú hlas Harabinovi. “Voliči na Slovensku to odcenia,” hovoril Šefčovič na margo svojich skúsenosti. Podľa neho voliči rozhodnú správne.

13:01 – Moderátor privítal divákov a kandidátov.

13:00 – Relácia moderovaná Michalom Kovačičom sa začína.

Televízne debaty majú za sebou ďalšie kolo. Dnes sa v TV Markíza predstavili spomedzi 13-tich prezidentských kandidátov ďalší štyria, zvyšných 9 sa predstavilo včera a predvčerom. Maroš Šefčovič, Zuzana Čaputová, Štefan Harabin a Marian Kotleba patria percentuálne medzi najpravdepodobnejších víťazov prvého kola prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční už v sobotu 16. marca.