Domáce Politika Top

Kotleba sa cíti byť nevinný. Znalci však majú na symboliku na šekoch jednoznačný názor

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

PEZINOK – Marian Kotleba sa postaví pred súd. Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku bude musieť sudkyni Ružene Sabovej vysvetľovať, prečo ešte ako župan Banskobystrického samosprávneho kraja daroval šeky v hodnote 1488 eur. Problematická je pritom práve suma, podľa obžaloby ide o neonacistickú symboliku. Dnes by mal vypovedať obžalovaný ale aj svedkovia. Sudkyňa zakázala z pojednávania uverejňovať záznamy formou online, budeme preto článok priebežne aktualizovať o najzaujímavejšie momenty. 

 

Dnes na hlavnom pojednávaní majú vypovedať Darina Schlosárová, Peter Demián, Jana Demiánová a Peter Getting. Sabová sa Kotlebu na úvod spýtala, či sa cíti byť vinný alebo nevinný. „Som nevinný,“ povedal obžalovaný. Kotleba sa rozhodol v tejto fáze súdneho konania nevypovedať. „Budem vypovedať neskôr,“ povedal obžalovaný. „Súd pristúpi k výsluchu obžalovaného po vykonaní všetkých dôkazov,“ povedala Sabová. Nateraz sa nebude čítať ani výpoveď Kotlebu z prípravného konania.

Ako prvá hovorila Schlosárová. V čase, kedy bol Kotleba županom BBSK, bola svedkyňa riaditeľkou Obchodnej akadémie, ktorá patrila pod správu kraja. „Bola som riaditeľkou školy, ktorej patrí aj aula, v ktorej predsedovia BBSK vždy vykonávali svoje akcie. Ja som prítomná nebola, k tomu, čo sa v aule konalo, neviem povedať nič,“ povedala svedkyňa. Halu si Kotleba prenajal 14.3., v tento deň si neonacisti pripomínajú vznik Slovenského štátu. Podľa Kotlebu výsluch svedkyne nedokázal, že by sa dopustil trestného činu.

Ako druhý svedok vypovedal Peter Demián. „Oslovili nás, že hľadajú rodiny, ktoré sú viacčlenné a slušné a môžu im pomôcť,“ povedal. Neskôr sa na nich nakontaktovali ľudia zo strany, ktorí ich na akciu odviezli. Po kultúrnom programe im darovali práve šek v hodnote 1488 eur. Na sumu sa vraj poskladali poslanci NRSR a suma sa rozdelila na tri časti a každá rodina dostala jednu časť. Následne sa prípad medializoval. Podľa Demiána im to veľmi ublížilo, pretože sa jeho rodine kvôli kauze vysmievali. Svedkovi sa na konci výpovede triasol hlas. Na podujatí, kde sa šeky odovzdávali, sa podľa svedka hovorilo aj o výročí vzniku Slovenského štátu. „Pán Kotleba to výročie spomínal a bol tam ocenený aj nejaký pán, ktorý sa v ten deň narodil,“ povedal svedok. Podľa neho bola v miestnosti vlajka kotlebovcov ale aj obraz Andreja Hlinku. Kotleba stále trvá na tom, že suma bola náhodná a nešlo o úmysel.

Na snímke predseda ĽSNS Marian Kotleba pred hlavným pojednávaním v kauze sporných šekov na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 5. marca 2020. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Tretia svedkyňa Jana Demiánová opísala, ako bol jej rodine darovaný šek so sumou 1488 eur. Nepamätá si, čo sa presne na akcii hovorilo, pretože sa venovala svojim trom malým deťom. Iné rodiny, ktoré dostali od Kotlebu peniaze, nepozná.  Podľa nej v miestnosti bola vlajka SR ale aj vlajka kotlebovcov. „Ste vďačná za tie peniaze?“ spýtal sa prokurátor. „Som,“ povedala Demiánová. Prokurátor sa spýtal komu a ona odpovedala, že strane.

Po prestávke hovoril publicista Peter Getting. Muž sa venoval vo svojich článkoch Marianovi Kotlebovi, okrem iného aj obchodu KKK, ktorý kedysi vlastnili bratia Kotlebovci. Tam dávali rôzne zľavy, pričom využívali aj neonacistickú symboliku.  Za nákup za 8818 Sk bola akcia 1488 či zľava pre členov Slovenskej pospolitosti a mestských policajtov z Banskej Bystrice 8,8 %. Svedok sa vyjadroval práve k týmto číselným kombináciám, o šekoch za 1488 eur sa vraj dozvedel z médií a uverejnil o tom komentár. Kotleba sa Gettinga pýtal, kde v minulosti pracoval a kde pracuje, akej je politickej orientácie a akého je vierovyznania. Tvrdí, že Getting ho ako župana kritizoval, pretože odmietol Pente predať nemocnice. Novinár sa však tematike neonacistov venuje dlhodobo, články o symboloch neonacistov vydával v Plus 7 Dní ešte v čase, kedy ho Penta nevlastnila.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Následne sa na jeho miesto posadil znalec Ladislav Vrtel, ktorý spolupracoval pri návrhu slovenského štátneho znaku. Pri výsluchu je prítomný aj znalec Jan Boris Uhlíř, ktorý môže klásť aj otázky. Vrtel sa venoval najmä rovnoramennému krížu, ktorý mali kedysi kotlebovci v znaku. Podľa Kotlebu nešlo o gardistický dvojkríž, ale o dvojkríž Slovenskej pospolitosti. Tá je dodnes právoplatne zaregistrovaným občianskym združením a tento dvojkríž stále používa ako svoj znak.

Podľa znalca Jana Borisa Uhlířa Kotleba jednoznačne odkazoval na nacistické (88) a neonacistické (14) symboly. “Jednoznačne odkazoval na tretiu ríšu na Slovensku,” píše sa v posudku. Upozornil tiež na obrazy Štúra, Hlinku a Tisa, ktoré kotlebovci s obľubou vešajú vedľa seba na zhromaždeniach. Dva z nich viseli aj na podujatí, kde sa odovzdávali šeky na 1488 eur. “Nacistický režim tajne na základe konkrétnej akcie sa snažil fyzicky likvidovať zdravotne a psychicky postihnutých,” hovorí znalec. Jeden zo šekov putoval do rodiny, ktorá mala zdravotne postihnuté deti. Podľa Kotlebu nebol znalec pribratý správnym spôsobom. Zároveň tvrdí, že z výsluchu znalca vyplynulo, že nemôže sympatizovať s treťou ríšou, pretože daroval peniaze zdravotne postihnutím. Na súde sa potom niekoľko minút riešili nezrovnalosti ohľadom znaleckých posudkov, ktoré namietala obhajoba.

Pojednávanie bude pokračovať 9. apríla a 14. mája.

Hovoriť bude aj Drábik zo SAV

Prokurátor okrem iného navrhol, aby súd vypočul aj svedka Mgr. Jakuba Drábika PhD.. Tento muž je historikom SAV, ktorý nedávno vydal knihu Fašizmus. “Nesúhlasíme, aby bol tento dôkaz vykonaný dnes,” povedal obhajca Kotlebu. Chcú sa vraj lepšie pripraviť. Sudkyňa mu vyhovela a výsluch sa odkladá. Na pojednávaní by sa mal čítať aj rozsudok, ktorým sa Najvyšší súd rozhodol nerozpustiť ĽSNS.

Na snímke uprostred predseda ĽSNS Marian Kotleba pred hlavným pojednávaním v kauze sporných šekov na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 5. marca 2020. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Pojednávanie sa začalo o 9:00. Sabová hneď na úvod napomenula Kotlebu, aby nabudúce ospravedlnenie svojej neúčasti doručil včas a nie na poslednú chvíľu. Proces sa mal začať totiž už včera, obžalovaný sa však ospravedlnil kvôli inému pojednávaniu v Banskej Bystrici.

Kotlebu prišli podporiť zástupcovia verejnosti, ale aj stranícki kolegovia, napríklad Milan Mazurek či Stanislav Mizík. Obaja muži boli súdení za extrémistické trestné činy, pričom Mazurek bol aj odsúdený.

Šeky ho môžu stáť slobodu

Tento proces vedie samosudkyňa Ružena Sabová. Tá predsedá aj senátu, ktorý pojednáva vraždu Jána Kuciaka. Sabová ešte v januári Kotlebovi oznámila, že ho môžu posudzovať podľa prísnejšieho paragrafu. V takomto prípade by bol predseda ĽSNS súdený za založenie, podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd. Pôvodný paragraf hovorí o prejave sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Kotlebovi by tak hrozilo 4 až 8 rokov odňatia slobody. Nemohol by ani vyviaznuť s podmienkou či peňažným trestom.

Hovoriť by sa malo aj o minulosti Mariana Kotlebu. Prokurátor Tomáš Honz totiž musí súdu dokázať, že Mariana Kotleba vedel, čo čísla znamenajú a že on sám v minulosti inklinoval k neonacizmu. Hovoriť by sa malo aj o kandidátke do volieb 2020, kde kandidovalo niekoľko ľudí s preukázateľne neonacistickou alebo rasistickou minulosťou. Kotlebu zastupujú traja obhajcovia Tomáš Rosina, Peter Kubka a Ondrej Mularčík.

Mohlo by vás zaujímať: