Domáce Kauzy Top

ONLINE Kočnerova Threema je na súde, mala by jeho aj Ruska usvedčiť z falšovania zmeniek

Kočner dnes na súd neprišiel, Rusko sedel na lavici obžalovaných sám. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – V Ústave na výkon väzby v Bratislave sú dnes opäť všetci na nohách. Kauza zmenky pokračuje a dnes bude vypovedať hneď niekoľko zaujímavých svedkov. V súdnej sieni je už prítomný aj obžalovaný Pavol Rusko, Marian Kočner dnes neprišiel. Počas posledných dní hlavného pojednávania zase chýbal Rusko a pred súdom stál Kočner. Títo dvaja muži sa zatiaľ pred súdom v tejto trestnej kauze nestretli. Glob.sk bude dnes celý proces spolu s vami sledovať online a o všetkom vás bude informovať. 

 

Náš online na dnes končí. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

17:13 – Dnešné pojednávanie sa skončilo, najbližšie sa opäť bude pojednávať 28. októbra.

17:03 – Prokurátor predložil súdu celú komunikáciu z aplikácie Threema z mobilu Mariana Kočnera. Procesné strany z nej budú môcť citovať a vykonávať dokazovanie, samozrejme, pokiaľ súd tento dôkaz pripustí.

16:39 – Na najbližšom pojednávaní by mala vypovedať Sylvia Volzová.

16:37 – Obhajca Mandzák podá námietku voči zloženiu senátu, urobí to ale písomne. Dnes sa tak jeho argumenty nedozvieme.

16:19 – Kováčiková výpoveď je na konci. Rusko tvrdí, že zavádzala a že mali oveľa bližší vzťah, ako Kováčik priznal. “Bol to môj brat číslo jeden,” hovorí. “Je to aspoň čiastočná pravda, čo povedal,” tvrdí.

15:59 – Obhajca Mandzák namieta rozpor vo výpovediach svedka. Ten dnes povedal, že nevie, voči komu mal mať Rusko dlh, v prípravnom konaní ale povedal, že “Rusko mal záväzok voči Kočenrovi a Ághovi, pričom povedal, že tento rieši doktor Valko”. 

15:53 – “Pán doktor Valko chodil za tebou do Markízy, stretávali ste sa dlhodobo,” tvrdí Kováčik. Rusko sa ho na to pýtal. Obžalovaní totiž tvrdia, že pri podpise zmeniek bol Ernest Valko. Ten je dnes už zosnulý.

15:27 – Otázky sa pýta Rusko. Obhajoba sa predtým pýtala najmä na rôzne detaily zmlúv.

15:00 – Obhajca Mandzák sa vypytuje na detaily peňažných zdrojov a zmlúv.

Licencia bola ohrozená

14:34 – Kováčik priznal, že licencia Markízy bola istý čas ohrozená. Podľa neho však do spoločnosti vstupovali až vtedy, keď bola licencia istá.

14:18 – Na Kováčika sa odvolával Rusko aj jeho žena. Svedok však popiera, že by sa zaviazal zaplatiť zmenky. “Nie, nezaviazal som sa zaplatiť 500 miliónov, nikdy,” hovorí Kováčik.

14:03 – Kováčik vraj nemal vedomosť o tom, že zmenky boli ťažobou pre Markízu. Keby vraj o tom vedel, nemohol by uzatvoriť niektoré z obchodov.

Ján Kováčik vypovedal viac ako dve hodiny. Zdroj:  TASR – Jakub Kotian

13:56 – ” O zmenkách som sa dozvedel z médií,” hovorí Kováčik. V roku 2002, keď Rusko vstupoval do politiky, sa ho vraj Kováčik spýtal, či existujú nejaké záväzky. “Povedal, že kedysi podpisoval niečo s pánom Valkom, ale vraj to bola jeho osobná vec, viac som sa nepýtal,” tvrdí Kováčik.

13:53 – Ján Kováčik už stojí pred súdom. Dnes sa objavila úplne nová informácia, ktorú svedok buď potvrdí, alebo vyvráti. Viera Rusková totiž tvrdila, že existovala ústna dohoda, podľa ktorej mal zmenky Kočnerovi vyplatiť Kováčik. Samotný Rusko nič podobné počas výpovedí nespomenul.

“Kočner bol vždy veľkorysý”

12:36 – Dučáková výpoveď skončila. Nasleduje obedná prestávka, pokračovať sa bude o 13:45 výpoveďou Jána Kováčika.

12:24 – Dučák sa vraj s Kočnerom skamarátil pri kauze Pezinskej skládky, kde ho “ochránil”. Predtým tvrdil, že sú priatelia asi 40 rokov. “On bol vždy veľkorysý,” tvrdí Dučák.

12:12 – Dučák sa vraj stretol aj s Alenou Zsuzsovou, tá na stretnutie prišla na bielom Mercedese. Toto auto zohnal na Kočnerovu žiadosť práve Dučák, potrebovali ho vraj na “výrobu dereša”. Dučák tým narážal na Kočnerovu reláciu Na pranieri. Keď zadržali Alenu Zsuzsovú, videl auto v televízii. Tótha sa vraj na to pýtal, ten mu to vysvetliť nevedel.

11:57 –  “Máte nejakú prezývku?” pýta sa Šanta. “Malý veľký muž,” hovorí Dučák. On zase Kočnera prezýval “Pupkin”, pretože sa vraj snažil stále chudnúť.

11:46 – Práve Dučák podľa obžaloby pomohol obžalovaným zohnať papier, pero a tlačiareň na výrobu zmeniek. “Nie, nič také som nezabezpečoval,” tvrdí. Kočner sa ho vraj ale pýtal na to, akým spôsobom starne atrament.

11:41 – “Nerobte zo mňa a zo súdu blbca, čo vám pán Tóth kázal zohnať od Ágha?” nalieha prokurátor. “Mal som sa ho opýtať, kde sú papiere od zmeniek,” hovorí. Ágh sa s ním vraj baviť nechcel. S Tóthom ho vraj zoznámil Kočner. “Dostali ste moták od Kočnera?” pýta sa. “Nie, nedostal som žiaden moták, ústny odkaz som dostal len na úrovni pozdravov,” tvrdí.

Rusko opäť stojí pred súdom. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

11:37 – Šanta sa spýtal aj na vzťah svedka s Petrom Tóthom. Naposledy sa vraj videli ešte minulý rok.

11:33 – “Poznáme sa 40 rokov, sme priatelia,” hovorí o Kočnerovi. Stretávali sa vraj sporadicky. “Do väznice na návštevy za ním nechodím,” hovorí. Dučák vo svojej spontánnej výpovedi povedal, že o zmenkách nemá vedomosť. Na konkrétne otázky prokurátora Šantu odpovedá väčšinou jednoslovne. S Ruskom sa vraj nikdy nestretol, videl ho vraj ešte ako ministra hospodárstva len raz.

11:29 – Pred súdom už sedí Jozef Dučák starší. “O skutočnostiach, ktoré sa prejednávajú, viem len z médií,” tvrdí Dučák.

Exmanželka Ruska podržala

11:11 – Rusko vo svojej záverečnej reči hovorí o dôvodoch, prečo nepovedal viacerým ľuďom o zmenkách.

10:59 – Rusková sa zaplietla do svojej výpovede. Najskôr tvrdila, že si počas rozvodu myslela, že je dlh už uhradený a neskôr povedala, že dlhy mal riešiť po rozvode jej muž.

10:50 – Lipšic poukazuje na to, že keďže Ruskovci nevysporiadali svoje finančné záväzky, je za zmenky právne zodpovedná aj ona.

10:44 – Lipšic poukázal na to, že zatiaľ čo Rusko obsiahlo hovoril o spoločnosti STS, Rusková si na ňu spomenúť nevedela.

10:38 – Právny zástupca Markízy Daniel Lipšic sa pýta Ruskovej na detaily okolo podpisu zmeniek aj na to, kto o ich existencii vedel. Podľa Ruskovej je jediným živým svedkom Ján Kováčik.

10:25 – Rusková tvrdí, že pri podpise zmeniek mal byť Ernest Valko. Právnik je dnes už mŕtvy, nemôže preto svedčiť.

10:19 – “Chcela som vypovedať ja, Paľo ma nechcel do tejto kauzy zaťahovať,” hovorí. V civilnom konaní vraj vypovedať nebola, pretože Rusko tvrdil, že to nie je potrebné. Sama sa ozvala na sociálnej sieti, na základe toho ju vraj oslovil Marek Para. “Očakávate nejaký bonus, pokiaľ by bolo toto konanie na civilnom súde úspešné?” pýta sa Šanta. “Nie, neočakávam. Nepoznáte ma,” hovorí.

10:13 – Prokurátor sa pýta Ruskovej, či majú vysporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo. “Padla pri delení majetku na pretras téma zmeniek?” pýta sa prokurátor Šanta. “Nie,” hovorí.

Viera Rusková prišla v kauze zmenky vypovedať v postavení svedka. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

10:07 – Podľa Ruskovej mal zmenky zaplatiť Ján Kováčik, svedkyňa tvrdí, že o nich vedel. “V rokoch 2007 – 2011 pre nás nastali iné starosti,” hovorí. “Pre mňa Marian Kočner bol človek, s ktorým by som si nikdy ani len nepodala ruku, ani by som s ním nechcela byť v jednej miestnosti,” hovorí. “Čo som sa ho mala spýtať, či mu Jano Kováčik zaplatil?” Kováčik by mal vypovedať poobede.

10:00 – Obhajoba sa pýtať nechcela, na ťahu je tak prokurátor. Ten sa jej spýtal na detaily okolo podpisu zmenky. Podľa nej to bolo v Markíze, dátum si vraj nepamätá. “Nebola som tam, zmenky som nikdy nevidela, Paľo len povedal, že sa tak dohodol s pánom Valkom,” tvrdí Rusková.

Beňová vraj Markízu núkala Lexovi

9:57 – Podľa Ruskovej chceli v deväťdesiatych rokoch Markízu rôzne záujmové skupiny. Podľa nej kedysi existovala nahrávka, na ktorej Fedor Flašík a Monika Beňová ponúkali Markízu Ivanovi Lexovi za 200 miliónov korún.

9:54 – Rusková tvrdí, že vie o zmenkách. Jej vtedajší manžel sa s ňou vraj radil, ona bola zo začiatku proti, no neskôr celú vec prehodnotila. Rusková je tak okrem Ágha prvou osobou, ktorá potvrdila existenciu zmeniek.

9:50 – “Kočnera som videla iba raz,” hovorí. Malo to byť v Markíze, keď si ju zavolal a dal jej výpoveď. “Dodnes ho nemám rada, neznášam ho,” tvrdí Rusková.

9:38 – “Verejnosti nie je známe a nikdy som to neuvádzala, ale Čongrádyho chlapci ma vytláčali autom z cesty,” hovorí Rusková o nebezpečenstve, ktoré im udajne vtedy hrozilo. Volzová údajne založila svoj podiel, z takto získaných peňazí sa vraj vyplatili “Čongyho chlapci.” 

Zdroj: Globsk/Peter Korček

9:31 – “Licenčná rada nás vydierala, že licenciu môžeme získať iba vtedy, ak budeme mať podporu Siloša Pohánku,” tvrdí Rusková.

9:30 – Svedkyňa hovorí o deväťdesiatych rokoch, kedy s Ruskom zakladali Markízu a uchádzali sa o licenciu.

9:29 – “S pánom Ruskom sme boli od roku 1991 manželia, Markízu sme spolu založili od roku 1996,” hovorí svedkyňa.

Prvá, ktorá potvrdí existenciu?

9:26 – Od výpovede bývalej manželky obžalovaného sa očakáva, že Ruska podrží. Doteraz pravosť zmeniek ako svedok potvrdil len Štefan Ágh. Ten je v kauze zmenky obvinený, jeho skutok bol však vyčlenený na samostatné konanie.

9:24 – Pred súdom už sedí bývalá manželka Pavla Ruska.

9:22 – Obhajoba chce namietať zloženie senátu. Bude sa to však riešiť aj neskôr, obhajca Michal Mandzák týmto návrhom predsedu senátu aj prokurátora pobavil.

9:18 – Súd hneď na začiatku varoval novinárov pred používaním skrytých kamier a zobrazovaním tvárí sudcov. “Vyskytli sa problémy,” povedal. Hovoril o prípade filmárky Piussi, ktorá vo svojom filme použila zábery zo súdu, kde boli viditeľné aj tváre sudcov. “Zákon to zakazuje, rešpektujte to,” zdôraznil predseda senátu.

9:17 – Hlavné pojednávanie sa začína. Ako prvá bude vypovedať Viera Rusková, exmanželka jedného z obžalovaných. Tá na sociálnej sieti prekvapila keď začala tvrdiť, že zmenky videla.

Viac o kauze zmenky aj o dnešnom pojednávaní si môžete prečítať TU.