Domáce Kauzy Top

ONLINE Kauza zmenky ani zďaleka nekončí. Ruskova exmanželka môže zamiešať karty

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Únava, vypäté emócie ale aj zaujímavé momenty. Včerajšie pojednávanie v kauze zmenky zaujalo verejnosť aj médiá. Pred senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa konečne postavil Marian Kočner, ktorý je v prípade obžalovaný spolu s Pavlom Ruskom. Jeho prítomnosť sprevádzali po celý čas mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Vypočúvanie svedkov bude pokračovať aj dnes. Pred sudcu sa aj dnes postaví bývalý priateľ a exsiskár Peter Tóth, ktorému po niekoľkohodinovom výsluchu Kočnera ostalo na výpoveď málo času. Glob.sk bude aj dnes celý proces sledovať minútu po minúte. 

 

Náš online sa na dnes končí. Ďakujeme, že ste pojednávanie v kauze roka sledovali spolu s nami. O jej ďalšom vývoji vás bude portál Glob.sk aj naďalej informovať. 

18:50 – Dnešné pojednávanie sa skončilo. Pokračovať by malo 17. októbra. Keďže sa ho chce zúčastniť aj Kočner, konať sa bude opäť v Justičnom paláci v Bratislave. Vypovedať majú ďalší svedkovia.

Vo videu vám prinášame reakcie prokurátora Jána Šantu, obhajcu Mariana Kočnera Mareka Paru a právneho zástupcu poškodenej strany Daniel Lipšic po skončení dnešného pojednávania:

18:11 – Obhajca Kočnera Marek Para požiadal súd, aby premiestnil Kočnera do ÚVV Bratislava. “Nie,” odpovedal okamžite predseda senátu. “Nebudem to ani zdôvodňovať,” dodal. Zároveň odmietol požiadavku, aby súd prebiehal v Leopoldove.

18:10 – “Senát predvolá aj pani Vieru Ruskovú,” povedal senát. Exmanželka obžalovaného bude tiež vypovedať 28. 10.

18:07 – Kočner sa chce aj naďalej zúčastňovať pojednávaní. 17. 10. 2019 bude ďalší pojednávací deň, budú sa vypočúvať traja svedkovia. 28.10. by mala vypovedať svedkyňa Sylvia Volzová a aj Milan Fiľo, ktorý sa ospravedlnil z dnešného termínu.

18:02 – Senát sa chystá ukončiť pojednávanie. Zároveň predseda senátu upovedomil zúčastnené strany, že je zakázané informovať aj o veciach, ktoré sa týkajú zmeniek, ale boli povedané počas Tóthovej výpovede.

17:58 – Výsluch Tótha sa skončil. Zrejme z pojednávacej miestnosti odišiel v sprievode polície, pretože nešiel štandardným vchodom. Tóth požiadal políciu o asistenciu údajne z obavy o svoju bezpečnosť.

17:36 – Aj po takmer piatich hodinách Tóth vypovedá. Novinári zatiaľ čakajú pred pojednávacou miestnosťou a čakajú, aby si vypočuli záver pojednávania a odročenie.

16:24 – Tóth stále vypovedá. Otázky už kládol prokurátor, obhajoba a momentálne by mali mať slovo právni zástupcovia Markízy. Ešte včera večer sa novinári pýtali právneho zástupcu Markízy Daniela Lipšica, či je Tóth ako svedok dôveryhodný. “Neviem si predstaviť, akú by mal motiváciu takto vypovedať,” povedal Lipšic.

15:51 – Marian Kočner ne Ústavnom súde neuspel so svojou sťažnosťou proti väzbe. Vyčerpal si tým všetky zákonné možnosti, ako sa nateraz dostať z väzby von. Ešte 5. septembra bola sťažnosť zamietnutá ako zjavne neopodstatnená. Informoval o tom Denník N.

Príde Kočner aj nabudúce?

14:59 – Tótha už vypočúvajú dve hodiny. Za zatvorenými dverami zostali len tí, ktorým to zákon dovoľuje. Po jeho výpovedi súd rozhodne, či bude ešte dnes pokračovať napríklad čítaním listinných dôkazov, alebo pojednávanie odročí. Znovu sa bude pojednávať v októbri a je otázne, či v Bratislave alebo v Pezinku. Všetko záleží na Kočnerovi, pokiaľ bude chcieť byť prítomný počas proces, má na to právo. V tom prípade by zrejme súd pojednával opäť v Ústave na výkon väzby v Bratislave.

13:03 – Výpoveď Tótha sa začala ešte včera večer. Stihol však iba svoju spontánnu výpoveď a niekoľko otázok prokurátora. Dnes by sa tak mal opäť pýtať aj prokurátor Ján Šanta, obhajcovia obžalovaných, senát, zástupcovia Markízy ale aj samotný Kočner. Výpoveď bude zrejme trvať niekoľko hodín, podľa informácií Glob.sk však Tóth odpovedá fakticky, k veci a aj to by mohlo jeho čas pred súdom skrátiť. Novinári zatiaľ čakajú pred súdom.

Kočner si dva dni pod drobnohľadom médií užíva, často má aj narážky na prácu novinárov. Zdroj: Globs.k/Peter Korček

12:53 – O pár minút by mal pred súd opäť predstúpiť svedok Peter Tóth. Ešte včera predseda senátu vylúčil z jeho výpovede verejnosť a teda aj novinárov. Vo vnútri sú len právnici, obžalovaný a jeho dvaja dôverníci. Tých si spomedzi verejnosti vybral ešte včera.

11:31 – Súd sa rozhodol vyhlásiť prestávku, pokračovať bude o 13:00 neverejným výsluchom Petra Tótha.

11:24 – Výsluch Tótha je naplánovaný až na 13:00. Procesné strany tak využijú čas na založenie nových dôkazov. Ide napríklad o reportáž, v ktorej už zosnulý právnik Ernest Valko hovorí informácie, ktoré by mohli byť pre vyšetrovanie zaujímavé.

11:22 – Výpoveď svedka je na konci.

Kočnerov mediálny cirkus

11:05 – Kočner položil otázku, ktorá vyvolala rozruch v súdnej sieni. “Máte informáciu, že agentúra pána Papánka z peňazí Markízy platí novinárov, aby informovali o kauze?” pýta sa Kočner. Súd jeho otázky nepripustil. Prokurátor aj zástupcovia Markízy hovoria o “mediálnom cirkuse”. 

10:59 – “Z akého dôvodu si Markíza objednáva služby PR agentúry pána Papánka?” spýtal sa Kočner. Setteleho sa predtým opýtal, či má Markíza vlastné PR oddelenie a či je s jeho službami spokojný. Podľa riaditeľa je to veľmi špecifická vec a je na to potrebné mať špecialistov.

10:53 – Kočnerove otázky sa netýkajú samotnej existencie zmeniek, ale skôr posledných rokov a súdnych sporov medzi ním a Markízou.

10:49 – Otázky sa pýta Kočner. “Viete o tom, že sa právna kancelária, ktorá zastupuje Markízu, snažila pred civilným konaním v kauze zmenky Ruska presvedčiť aby povedal, že zmenky nepodpísal alebo podpísal násilím?” pýta sa Kočner. Settele povedal, že o tomto kroku nevedel ale že sa neinformuje o všetkom.

Súčasný riaditeľ Markízy. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

10:19 – Settele tvrdí, že sa o zmenkách dozvedel z médií. Potom vraj dostal pokyn prekontrolovať, či je takéto niečo v účtovníctve Markízy. Nič vraj nenašiel. Settele zároveň zdôraznil, že Markíza je aj na zahraničných burzách a musí preto spĺňať náročné právne požiadavky. V súvislosti s tým sú vraj v Markíze časté interné ale aj externé audity.

10:10 – Pred súdom už stojí ďalší svedok. Settele je v súčastnosti generálnym riaditeľom televízie Markíza. Spolu s ním prišiel aj jeho tlmočník. Markízu v súčastnosti vlastnia Američania a Settele je jej prvý zahraničný generálny riaditeľ. Svedok je Rakúšan, jeho tlmočník prekladá jeho slová z nemčiny.

10:02 – Rusko na súde nie je ani dnes. Zo včerajšieho aj dnešného pojednávania sa ospravedlnil, dôvod známy nie je.

Tóthovi je vraj ľúto, že pri jeho výsluchu nie je verejnosť

9:53 – Výsluch svedkyne sa skončil. O niekoľko minút sa začne výsluch Matthiasa Setteleho, ktorý príde v sprievode tlmočníka. Poobede by sa mal pred súd opäť postaviť svedok Peter Tóth, ktorý začal vypovedať už včera. Pred niekoľkými minútami si na sociálnu sieť svojho portálu Ďateľ zavesil status. “Z môjho subjektívneho pohľadu je vylúčenie verejnosti na škodu veci, pretože ľudia nebudú mať možnosť z prvej ruky vypočuť si, kedy, ako a za akých okolností som sa postupne dozvedal o tom, že obžalovaní antedatovali zmenky televízie Markíza,” píše Tóth. Na základe tohto textu môžeme dedukovať, že Tóth stále trvá na tom, že Kočner zmenky sfalšoval. Má vraj zároveň podozrenie, že Kočner bude chcieť spochybniť jeho duševné zdravie. Hoci k tomu ešte nedošlo, Kočner sa počas svojej včerajšej výpovede jednoznačne snažil spochybniť integritu svedka. Viackrát sa snažil poukázať na to, že to, čo vraví Tóth, nemusí byť pravda.

Svedkyňa vypovedala len necelú hodinu. O zmenkách vraj nevedela. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:41 – Obhajca Michal Mandzák sa pýta svedkyne na jej vzťah so Sylviou Volzovou. Podľa nej sa nevyznala v televízii a bola s ňou ťažšia komunikácia. “Napochodovala do Markízy s predstaviteľmi Gamatexu, v tom čase tie vzťahy neboli dobré,” hovorí Ťapáková.

9:30 – Kočner sa pýta svedkyne na jeho vstup do Markízy. “Ozbrojení ľudia sa pohybovali po Markíze dlhý čas, v ten prvý deň ma vítali už na parkovisku,” tvrdí svedkyňa. Kočner včera tvrdil, že do Markízy prišli len piati. Ťapáková odporúča súdu dohľadať si tie dni v dobových záznamoch a na fotografiách.

9:26 – Svedkyňa má očividne s Kočnerom veľmi zlý vzťah. Keď sa jej pýta otázky, nepozerá sa mu do očí, nechce mu na niektoré otázky odpovedať a pri komunikácii s ním je veľmi nervózna.

9:20 – Pýta sa Kočner. Svedkyne sa pýta, či je podľa nej normálne, že si Markíza v roku 2017 zaplatila PR služby agentúry. Kočnerovi sa nepáči, že za Markízu kauzu komunikuje agentúra, ktorá aktívne komunikuje aj s novinármi.

Kočner je aj dnes na súde. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

9:15 – Prokurátor s otázkami na svedkyňu skončil. Na rade je obhajoba. Tí sa však opýtali len na detaily o veľkej a malej Markíze.

Ako prišiel Kočner do Markízy?

9:09 – Ťapáková vraj Kočnera spoznala pri jeho “vstupe” do Markízy, keď si ako majiteľ Gamatexu nárokoval na Markízu. Kočner včera tvrdil, že do Markízy prišli v pokoji. Svedkyňa ale dnes hovorí o “hrubej sile”. 

9:07 – Ťapáková mala dobrý vzťah aj s exmanželkou Pavla Ruska Vierou. Ani ona jej však zmenky nikdy nespomenula. Práve Ruskova exmanželka podľa Kočnerovej včerajšej výpovede “ťahala za nitky” a práve ona mala mať zásluhu na tom, že kauza Gamatex skončila tak, ako skončila.

9:05 – S Pavlom Ruskom má svedkyňa dobrý vzťah. Sporadicky sa vraj stretávajú dodnes.

9:01 – “Ja som o zmenkách nevedela a nikdy počas svojho riaditeľovania som ich nevidela,” tvrdí Ťapáková. “V účtovníctve sa tieto zmenky nenachádzali,” povedala. Vo funkcii generálnej riaditeľky vystriedala Václava Miku. Oslovil ju samotný  obžalovaný Pavol Rusko a na chvíle v Markíze vraj spomína v dobrom. “O zmenkách som sa dozvedela z médií,” hovorí.

8:58 – Pred senát sa pred malou chvíľou posadila exriaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková. Ako pomoc k výpovedi si pripravila aj rukou písané poznámky. Svedkyňa v tejto kauze vypovedala už vrámci prípravného konania. Generálnou riaditeľkou bola v rokoch 2010 – 2013. V Markíze však pracovala už skôr, ešte v čase prepuknutia kauzy Gamatex.

Marian Kočner má pri sebe niekoľko elitných právnikov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Senát mal na dnes naplánované výpovede troch svedkov. Jeden z nich, Milan Fiľo, však nepríde. Pred senát sa však postaví bývalá generálna riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková a súčasný generálny riaditeľ Matthias Settele.

Obaja boli predvolaní ešte počas predošlej série pojednávaní. Vtedy sa však nedostavili a preto ich súd vypočuje dnes.

Na pojednávaní včera vypovedal obžalovaný Marian Kočner a svedok Peter Tóth. Z jeho výpovede však súd vylúčil verejnosť, v pojednávacej miestnosti zostal len exkandidát na prezidenta Martin Daňo a filmárka Zuzana Piussi. Kočner si ich vybral ako svojich dôverníkov, zákon v tomto prípade umožňuje výnimku.

Nakoľko Tóth nastúpil na lavicu svedkov až podvečer, do pojednávacej miestnosti sa bude musieť vrátiť aj dnes. Senát by mal pokračovať jeho vypočúvaním o jednej popoludní.

V kauze je obžalovaný aj Pavol Rusko, ktorý sa však zo včerajšieho a z dnešného procesu ospravedlnil. Rusko bude stáť pred súdom aj o týždeň, je totiž obžalovaný aj z objednávky vraždy svojej exspoločníčky Sylvie Volzovej.

O včerajšom pojednávaní si môžete viac informácií prečítať TU. 

Peniaze hýbu svetom

V celej kauze ide o vyplatenie štyroch zmeniek v súhrnnej hodnote približne 69 miliónov eur, ktoré majú údajne pochádzať z roku 2000. Kočner v roku 2016 začal žiadať v prvom rade Pavla Ruska a v druhom rade Markízu o vyplatenie týchto peňazí. Rusko aj Kočner tvrdia, že tieto zmenky boli súčasťou ukončenia kauzy Gamatex.

Peter Tóth vypovedal bez prítomnosti verejnosti. Zdroj: Glob.sk/Peter Tóth

Keďže Rusko je oficiálne nemajetný, platiť by mala Markíza. Kočner dokonca v tejto veci vyhral jeden občiansko-právny spor. Sudkyňa však vtedy neskúmala pravosť zmeniek. K vyplateniu peňazí však už nedošlo, zakročil totiž štát. Ruska a Kočnera vtedy obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokonca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko v tom čase už nosil elektronický náramok. Dostal ho ešte skôr a v inej veci, je totiž obžalovaný aj z pokusu o vraždu exspoločníčky Sylvie Volzovej.

Viac o kauze zmenky si môžete prečítať TU. 

Čo odkrylo prvých 6 dní pojednávania? Prečítajte si TU. 

Galéria
Marian Kočner a jeho právny zástupca Marek Para. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Exsiskár Peter Tóth vypovedal bez prítomnosti verejnosti. Zdroj: Glob.sk/Peter Tóth
Kočnerov výsluch bol veľmi dlhý. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Kočnerov výsluch bol veľmi dlhý. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next