Domáce Politika Top

ONLINE Inaugurácia prvej slovenskej prezidentky. Čaputová už od Kisku prevzala úrad

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Veľký deň Zuzany Čaputovej je tu. Dnes na pravé poludnie zloží zvolená hlava štátu v budove Slovenskej filharmónii svoj prezidentský sľub a po piatich rokoch tak v najvyššej ústavnej funkcii vystrieda Andreja Kisku. To všetko za prítomností širokého spektra slovenskej politickej scény, príslušníkov ozbrojených síl a pred zrakom záujemcov v uliciach hlavného mesta. Glob.sk vám inauguráciu prezidentky prináša online. Sledujte tento významný deň Zuzany Čaputovej spolu s nami. 

 

Náš online je na konci. Ďakujeme, že ste inauguráciu Zuzany Čaputovej sledovali spolu s nami. 

15:55 – Po obede podávanom viac ako štyridsiatim seniorom z celého Slovenska, ktorým chce prezidentka Zuzana Čaputová upriamiť pozornosť na dôležitú a zanedbávanú tému, akou je starostlivosť o starších obyvateľov a obyvateľky Slovenska, ju čaká ďalší program. Podvečer má položiť veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na Devíne. Cestou z Devína položí tiež kyticu na hrob nášho prvého prezidenta Michala Kováča na Ondrejskom cintoríne. Svoj veľký deň ukončí prezidentka slávnostnou recepciou v budove Slovenskej filharmónie.

15:05 – Po prehliadke sa v útrobách paláca začína slávnostný obed podávaný prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Tá si naň pozvala seniorov.

15:00 –  Kiska symbolicky odovzdal úrad Čaputovej a oficiálne opustil Prezidentský palác aj so svojou manželkou. Po Kiskovom odchode nasleduje vojenská prehliadka, na začiatku ktorej zaznela štátna hymna. ,,Čestná stráž nastúpila pri príležitosti vašej inaugurácie,” povedal veliteľ čestnej stráže. ,,Sloboda a sláva pani prezidentka,” jednohlasne zvolali príslušníci čestnej stráže.

14:47 – Po omši v Dóme sv. Martina prezidentka Zuzana Čaputová prichádza do Prezidentského paláca.

Zuzana Čaputová počas prehliadky čestnej stráže, ktorá nastúpila pri príležitosti jej inaugurácie. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

14:18 – Keďže Kiskovi vypršal mandát o 12:00, krajina nemala šesť minút prezidenta. Upozornil na to v Markíze protokolista Ladislav Špaček. Príčinou bol dlhý príhovor predsedu parlamentu Andreja Danka. Podľa ideálneho scenára mala Čaputová zložiť sľub presne o 12:00.

13:59 – ,,V každej funkcii, ktorú som zastával, mi išlo v prvom rade o Slovensko. Preto aj dnes pani prezidentke želám, aby bola vo svojom pôsobení úspešná. Aby sa jej darilo zjednocovať, a nie rozdeľovať našu spoločnosť. Aby si získala rešpekt v zahraničí a aby vo vnútornej politike konala nadstranícky a s úctou ku každému, kto získal mandát od ľudí,” skonštatoval predseda vlády Peter Pellegrini.

13:55 – Predseda Mosta-Híd Béla Bugár praje prezidentke úspešné plnenie mandátu. ,,Aby až do konca volebného obdobia dokázala ostať nadstraníckou hlavou štátu a byť tak prezidentkou naozaj každého občana nášho štátu. Aj príslušníkov menšín. Splniť čo najviac toho, čo Slovensku vo svojom dnešnom inauguračnom prejave sľúbila,” povedal Bugár.

13:48 –  Na prejav prezidentky reagovala predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová. ,,Pani prezidentka opakovane povedala, že chce byť prezidentkou všetkých občanov Slovenska. Budeme sa na to tešiť. Ťažko prejavu čo vyčítať. Očakávame, že tieto milé a pekné slová budú čoskoro naplnené činmi a budeme sa na to tešiť,” skonštatovala.

13:45 – Expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico blahoželá novozvolenej prezidentke Čaputovej k dnešnej inaugurácii a nástupu do funkcie. Z dôvodu účasti na dlhodobo plánovanej súkromnej udalosti mimo Bratislavy sa nemôže osobne na inaugurácii zúčastniť.

13:33 – Ďalším bodom dnešného nabitého programu novej prezidentky je omša v Dóme sv. Martina, do ktorého práve vstúpila.

13:28 – Čaputová dorazila pred Dóm sv. Martina, kde sa uskutoční slávnostná bohoslužba.

13:17 – Čaputová sa cestou do kostola zdraví s ľudmi, ktorí lemujú cestu.

12:45 – Zuzana Čaputová sa presúva do Dómu sv. Martina. V uliciach Bratislavy ju čakajú stovky ľudí.

12:29 – Andrej Danko vyhlásil dnešnú slávnostnú schôdzu NR SR za skončenú.

12:20 – „Som presvedčená, že máme na to robiť Slovensko každý deň o kúsok lepším. Dá sa to!“ vyhlásila. Na záver zopakovala, že si veľmi želá, aby mohla byť prezidentkou všetkých občanov a občianok Slovenskej republiky. V závere poďakovala nielen v slovenčine, ale aj v jazyku národnostných menšín, ako to urobila krátko po svojom víťazstve počas volebnej noci.

12:28 – Nová prezidentka tiež pripomenula význam každej jednej generácie. „Tak, ako potrebujú seniori náš záujem, našu pozornosť a naše pochopenie, mladí ľudia potrebujú dostať kvalitné vzdelanie na kvalitných školách a potrebujú dostať príležitosti pre kreativitu, cestovanie a uplatnenie,“ uviedla.

12:27 – „Vo vzťahu k výzvam, ktorým čelíme, a ktoré som tu naznačila, využijem naplno moje právomoci, aby sa situácia zlepšila,“ uviedla Čaputová. „Budem sa aktívne zaujímať o nové právne normy, aby prispeli k dôstojnosti života ľudí, ochrane životného prostredia a vyváženiu nezávislosti verejnej moci jej zodpovednosťou. Budem aktívne spolupracovať pri zámeroch nových systémových zmien v oblasti justície. V menovacích právomociach budete mať vo mne garanta menovania iba tých profesionálne a osobnostne najlepších. Chcem byť hlasom tých, ktorých nie je počuť. Nie preto, aby som kričala s nimi, ale preto, aby som pomohla riešiť ich problémy,“ vyhlásila vo svojom inauguračnom prejave.

12:23 – Čaputová pripomenula, že dôstojný život človeka má nielen svoju právnu, ale aj materiálnu stránku. Potrebné je tiež podľa nej to, aby mal každý bez ohľadu na výšku svojich príjmov, národnostný či etnický pôvod či príslušnosť k menšine prístup k potrebnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti.

12:21 – Čaputová tiež apeluje na potrebu dôstojného života našich občanov. „Ústava Slovenskej republiky hovorí, že „ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach“. V praxi by to malo podľa nej znamenať, že nik nie je taký bezvýznamný a občiansky zanedbateľný, aby mohol byť na svojich právach či slobodách ukrátený. Ale malo by to tiež znamenať, že nik nie je ani taký dôležitý a vplyvný, aby stál nad zákonom,“ vyhlásila. Podľa nej však na Slovensku veľa ľudí nadobudlo presvedčenie, že toto neplatí, čo vyvolalo pocity hnevu a nespravodlivosti. Hnev je síce podľa nej v mnohom oprávnený, ale „energiu nespokojnosti potrebujeme upriamiť tak, aby Slovensko bolo vždy právnym štátom.“

12:19 – Neobišla ani jej blízke envirotémy. „Proces globálnej zmeny klímy musíme spomaliť a zvrátiť, lebo v opačnom prípade to môže mať zásadné následky aj pre Slovensko,“ povedala. Ako ďalej uviedla, riešenie globálnej ekologickej hrozby nezávisí iba od nás, ale je v našej moci zmeniť prístup k prírode na Slovensku.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

12:18 – O našom členstve v organizáciách ako Európska únia a NATO povedala, že „ako je Európska únia naším životným a hodnotovým priestorom, Severoatlantická aliancia je naším obranným a bezpečnostným pilierom.“

12:18 –  Podľa Čaputovej máme veľa vecí, na ktoré môžeme byť hrdí, ale nemôžeme byť hrdí na všetko. „Ak máme úspešne zvládnuť cestu od Slovenska, akým je, k Slovensku, akým by mohlo byť, musíme si otvorene povedať, čo nám v tom pomáha a čo nám bráni,“ povedala vo svojom inauguračnom prejave.

12:17 – Čaputová tiež pripomenula úspech niektorých našich vedcov vo svete. „Vieme si pomôcť navzájom a vieme pomáhať aj vo svete. A to aj napriek tomu, že naše univerzity stále nie sú v rebríčkoch najlepších,“ vyhlásila.

12:17 – Svojim spoluobčanom sa prihovorila s tým, že „sme oveľa vitálnejší, oveľa životaschopnejší, ako si často o sebe myslíme.“ Ako príklad uviedla uplynulých 30 rokov existencie nášho štátu. „Naši susedia – Česká republika, Maďarsko a Poľsko – mali pred nami niekoľkoročný náskok na ceste do Európskej únie, ale členmi únie a súčasťou schengenského priestoru sme sa stali spolu s nimi,“ pripomenula. Tiež dodala, že ako jediný z nich patríme do eurozóny.

12:16 – Čaputová vo svojom príhovore tiež zdôraznila, že mandát bude vykonávať slobodne. „Jediné príkazy, ktoré ako hlava štátu chcem a budem rešpektovať, mi vyplývajú z Ústavy, diktuje mi ich sľub vernosti republike,“ povedala.

12:14 – Podľa vlastných slov ponúka odbornosť, cit a zdravý aktivistický záujem. „Ponúkam teda rozum, srdce a ruky,“ vyhlásila. Ako dodala, neprišla vládnuť, prišla „slúžiť občanom, obyvateľom, Slovensku.“

12:12 –  Zuzana Čaputová začala svoj inauguračný príhovor pripomenutím toho, že keď sa rozhodla kandidovať do najvyššej ústavnej funkcie, chcela byť prezidentkou všetkých občanov. „Pred niekoľkými minútami som zložila sľub do rúk predsedu Ústavného súdu a dalo by sa z toho formálne odvodiť, že prezidentkou všetkých občanov už som. Ale bola by to pravda iba formálna, pravda, ktorú nepovažujem za dostatočnú. V tejto slávnostnej chvíli chcem povedať, že sa budem usilovať byť prezidentkou všetkých občanov v inom, oveľa obsažnejšom zmysle,“ vyhlásila.

12:10 – Po zložení sľubu zaznela Hymna SR. Andrej Danko následne Zuzanu Čaputovú vyzval, aby predniesla svoj inauguračný prejav.

12:05 – S pravou rukou na Ústave SR a po boku predsedu Ústavného súdu Zuzana Čaputová slávnostne zložila sľub. “Vyhlasujem, že zložením sľubu sa pani Zuzana Čaputová ujíma funkcie prezidentky SR,” povedal Fiačan.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

11:58 – “Otváram slávnostnú schôdzu NRSR,” vyhlásil predseda parlamentu Andrej Danko. Privítal prezidenta Andreja Kisku, zvolenú prezidentku Zuzanu Čaputovú, bývalých prezidentov Rudolfa Schustera a Ivana Gašparoviča, predstaviteľov diplomatického zboru, predstaviteľov cirkví, zástupcov vysokých škôl, či samosprávy. Kiskovi poďakoval za spoluprácu počas výkonu jeho funkcie. Čaputovej zaželal, aby počas výkonu mandátu hľadala spoločenský konsenzus, nepolarizovala spoločnosť a splnila sľuby, ktoré občanom dala. Podľa Danka ju čaká neľahká úloha. Vo svojom prejave tiež pripomenul riziká, ktoré prináša digitálna doba. “Dovoľte mi zaželať vám, aby ste boli prezidentka, ktorá pomôže ľuďom hľadať pravdu,” povedal Danko.

11:50 – Do sály postupne prišiel predseda Národnej rady Andrej Danko a predseda Ústavného súdu Ivana Fiačan, dosluhujúci prezident Andrej Kiska v spoločnosti svojej manželky Martiny. Ako posledná uličkou medzi hosťami prešla Zuzana Čaputová. To všetko za zvukov slávnostnej hudby v prevedení orchestra.

11:38 – Hostia v sále sú už pousádzaní na svojich miestach. Pripravený je aj orchester. Prítomní sú poslanci nášho aj európskeho parlamentu, členovia vlády vrátane premiéra Petra Pellegriniho ale aj hostia, ktorých si Zuzana Čaputová zaradila na svoj osobný zoznam.

Zdroj: Glob.sk

11:30 –  Slávnostná schôdza v budove Slovenskej filharmónie začína o 11.45 hodine. Zuzana Čaputová najskôr zloží prezidentský sľub, predpísaný Ústavou SR: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Budem dbať o blaho slovenského národa, národnostných menšín a etnických skupín žijúcich v Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať Ústavu a ostatné zákony. Sľubujem.“ To všetko pod dohľadom predsedu Ústavného súdu Ivana Fiačana. Nasledovať bude inauguračná reč novej hlavy štátu.

 

Galéria
Nová prezidentka Slovenska. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Čaputovú prišli podporiť davy ľudí. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Prezidentka sa zdraví s ľuďmi. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Čaputovú prišli podporiť davy ľudí. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Slávnostná inaugurácia Čaputovej. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Prezidentka sa zdraví s ľuďmi. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Slávnostná inaugurácia Čaputovej. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Andrej Kiska. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Čaputová prichádza do paláca. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next