Domáce Politika Top

ONLINE Totálne fiasko. Poslanci nezvolili ani jedného kandidáta na ústavného sudcu

V koalícii to má kvôli voľbe ústavných sudcov poriadne vrieť. Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Voľba kandidátov na ústavných sudcov vyostrila vzťahy medzi koaličnými stranami. Už dnes popoludní majú poslanci Národnej rady v pléne voliť 18 kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Zhoda na konkrétnych menách medzi vládnymi stranami však stále neexistuje. Trojica strán Smer-SD, SNS a Most-Híd sa snaží neúspešne situáciu vyriešiť už niekoľko dní. Včera podvečer zasadala koaličná rada. Namiesto dohody však došlo podľa informácií Glob.sk medzi partnermi k ostrej výmene názorov.

19:45 Náš online sa na dnes končí. Glob.sk vás bude o vývoji v súvislosti s voľbou ústavných sudcov podrobne informovať aj zajtra. 

19:38 Hovorca prezidenta Roman Krpelan v reakcii na aktuálnu situáciu odkázal, že “prezident Andrej Kiska očakáva, že Národná rada si v opakovanej voľbe splní svoju povinnosť a zvolí 18 kandidátov, z ktorých vyberie 9 nových ústavných sudcov. Je to vec základného fungovania štátu a dôvery ľudí.”

19:08 ,,Výbor sa bude zaoberať otázkou, či má byť opakovaná voľba tajná alebo verejná,” povedal predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej. Zareagoval tak na Danka, ktorý požiadal, aby výbor povedal, ako sa má vykonať opakovaná voľba. Madej dodal, že on svoj názor na to má, ale bude ho prezentovať na rokovaní výboru.

19:06 „Ak niekto sa chce dohodnúť, získali sme jeden deň. Ak sa dohodneme, tak vo štvrtok môže byť výsledok. Uvidíme, či sme schopní sa dohodnúť,“ povedal Bugár. Podľa neho to takto vyzerá, keď “prevládne emócia nad zdravým sedliackym rozumom.”

19:08 „Pokiaľ nedôjde k dohode v rámci vládnej koalície, výsledok je taký, aký je, bohužiaľ,“ povedal po hlasovaní Belá Bugár.

19:00 ,,Ukázalo sa, že ambície Fica stoja nad právom, spravodlivosťou, charakterom štátu. Pomohli im poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko a odídenci od Borisa Kollára,” povedala po neúspešnej voľbe kandidátov predsedníčka poslaneckého klubu  OĽaNO Veronika Remišová.

 

Galéria
Fico odovzdal prázdny hlasovací lístok. Zdroj: nrsr.sk
Danko tiež odovzdal prázdny hlasovací lístok. Zdroj: nrsr.sk
Bugár odovzdal vyplnený hlasovací lístok. Zdroj: nrsr.sk
navigate_before
navigate_next

18:55 Predseda Smer-SD Robert Fico tiež predseda parlamentu a strany SNS Andrej Danko odovzdali prázdne hlasovacie lístky.

 18:45 „Z výsledku vyplýva, že sa vytvoril priestor na rokovanie. Budeme sa pokúšať o dohodu v koalícii,“ povedal zo Smer-SD Erik Tomáš.

18:44 Dankov hovorca Tomáš Kostelník odkázal, že predseda parlamentu sa k priebehu voľby dnes vyjadrovať nebude.

18:38 Podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár povedal, že pred ďalším kolom voľby majú ešte celý jeden deň na rokovanie. “Vo štvrtok potom povieme, aký bude náš ďalší postup,” povedal. Nevylúčil, že strana sa pri ďalšej verejnej voľbe zachová inak, ako dnes.

18:35 Na verejnú voľbu reagoval aj premiér Peter Pellegrini po výjazdovom rokovaní vlády v Revúcej. Je presvedčený, že voľba kandidátov na ústavných sudcov by mala byť tajná a nie je spokojný s tým, že bola vybraná verejná.

Výsledky volieb. Zdroj: nrsr.sk

18:28 ,,Podľa niektorých čísel, ktoré som mal možnosť vidieť – áno,” reagoval Klus na otázku, či poslanci z Most-Híd hlasovali aj za niektorých kandidátov opozície.

18:25 Martin Klus potvrdil, že prázdne lístky odovzdali aj poslanci SNS. Niektorí poslanci na lístky napísali aj to, že nesúhlasia s verejnou voľbou. Zo 119 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných.

18:22 Podpredseda parlamentu zo Smer-SD Martin Glváč oznámil, že opakovaná voľba sa bude konať vo štvrtok o 11:00. ,,Pekný večer, vidíme sa vo štvrtok,” oznámil poslancom Glváč.

Klus vyhlásil výsledky verejnej voľby. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

18:21 ,,Overovatelia konštatujú, že vo verejnom hlasovaní nebol zvolený ani jeden z navrhnutých kandidátov. Vykoná sa opakovaná voľba, do ktorej postupujú všetci kandidáti, ktorí neboli zvolení,” vyhlásil Klus.

18:17 Poverený overovateľ Martin Klus z SaS oznamuje výsledky verejného hlasovania. Podľa našich informácií poslanci dnes nezvolili nikoho a voľba sa bude opakovať vo štvrtok.

18:13 ,,Vo verejnej voľbe sme vyjadrili názor na verejnú voľbu – odmietavý názor. Zároveň sme testovali, či ešte funguje vládna koalícia,” povedal zo Smer-SD Erik Tomáš, ktorý minulý týždeň v parlamente niekoľkokrát obhajoval Fica.

18:04 Podľa informácií Glob.sk poslanci strany Smer-SD odovzdali prázdne hlasovacie lístky. Takýmto spôsobom vyjadrili svoj postoj k verejnej voľbe.

18:02 Robert Fico sa potom, ako odvolil, s novinármi odmietol baviť. “Ste trápni,” odkázal médiám.

18:00 Poslanci v pléne medzi sebou debatia a čakajú na oznámenie výsledkov.

17:55 Podpredseda parlamentu z Most-Híd Béla Bugár vyhlásil verejnú voľbu za skončenú a prerušil rokovanie. Po spočítaní hlasov, oznámia výsledok verejného hlasovania.

17:54 Hlasovania sa na záver zúčastnil aj Robert Fico.

17:25 Poslanci v týchto chvíľach volia kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Poslanci ĽS NS v rokovacej sále prítomní nie sú. To, že sa hlasovania nezúčastnia, avizovali ešte krátko poobede.

Verejná voľba kandidátov na Ústavný súd v pléne Národnej rady. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

17:21 Národná rada tajné hlasovanie neschválila. Za bolo iba 52 poslancov. Tajnú voľbu podporila iba strana Smer-SD, jeden poslanec SNS a štyria nezaradení poslanci.“Hlasovanie bude verejné,” informoval predseda parlamentu Andrej Danko. Ten teraz poslancom vysvetľuje, ako majú pri hlasovaní postupovať. Každý poslanec môže zakrúžkovať “za” najviac 18 kandidátov. Zvyšných musí zakrúžkovať ako “proti” alebo “zdržal sa.” V opačnom prípade bude hlasovací lístok neplatný. Výsledky verejnej voľby budú zverejnené na stránke Národnej rady.

17:20 Spravodajca Jozef Ježík informoval, že ústavnoprávnemu výboru boli dnes doručené späťvzatia kandidatúry na sudcov Ústavného súdu od Radovana Hrádeka a Roberta Fica. Do hlasovania preto zaradení nebudú.

16:55 V rokovacej sále sa schádzajú poslanci. Najskôr hlasujú o iných bodoch programu. Následne by mala prísť na rad voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu.

15:55 Robert Fico zároveň potvrdil, že žiadna dohoda ani v koalícii, a ani s prezidentom, neexistuje. “Chcem oceniť korektné rokovanie s predsedom SNS a predsedom parlamentu Andrejom Dankom,” povedal Fico. Druhého koaličného partnera zo strany Most-Híd Bélu Bugára nespomenul. Namiesto toho sa opýtal, “ako sa postavíme k sudcovi Ústavného súdu zvolenému verejnou voľbou, ak už dnes vieme, že spolupracoval v minulosti so Štátnou bezpečnosťou.” Narážal tak na minulotýždňové správy o tom, že ďalší kandidát na sudcu ÚS Peter Kresák (Most-Híd) mal vedome spolupracovať s ŠtB.

Robert Fico stiahol svoju kandidatúru na post ústavného sudcu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

15:50 “Pán prezident Kiska končí vo svojej funkcii doslova o pár týždňov,” povedal Fico a pripomenul pritom Kiskove ambície pôsobiť v straníckej politik. Šéf strany Smer-SD sa pýta, ako chce teda súčasný prezident nestranne vyberať sudcov a predsedu Ústavného súdu. Podľa neho sa Andrej Kiska bude rozhodovať tak, aby mal na Ústavnom súde svojich ľudí. “Smer-SD rešpektuje právo novozvoleného prezidenta urobiť výber sudcov Ústavného súdu. Ale nie pána prezidenta Kisku,” povedal Fico. 

15:37 Bývalý premiér zároveň vyhlásil, že keď sa rozhodol kandidovať na Ústavný súd, nemal záujem o post rádového sudcu, ale priamo o post predsedu Ústavného súdu.

15:35 Robert Fico trvá na tom, že ako kandidát na ústavného sudcu splnil všetky zákonom stanovené podmienky. Reagoval tak na pochybnosti o jeho právnickej praxi. Ak nerátame jeho vypočúvanie na ústavnoprávnom výbore, bolo to vôbec po prvýkrát, čo takto verejne k voľbe ústavných sudcov vystúpil.

15:30 Robert Fico na tlačovom brífingu oznámil, že sťahuje svoju kandidatúru na post ústavného sudcu. Zároveň jasne povedal, že pokiaľ budú zvolení kandidáti opozície s podporou strany Most-Híd, bude to podľa neho porušenie koaličnej zmluvy. „Malo by to vážny vplyv na chod vládnej koalície,“ povedal. 

15:10 ĽS NS sa nezúčastní dnešného hlasovania o ústavných sudcoch. Sťahujú aj svojho kandidáta Radovana Hrádeka.

14:20 Predseda strany Smer-SD Robert Fico má o 15:00 tlačový brífing v centrále strany na Súmračnej. Informoval nás o tom hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

 

 

15:55 Rober Fico zároveň potvrdil, že žiadna dohoda ani v koalícii, a ani s prezidentom, neexistuje. “Chcem oceniť korektné rokovanie s predsedom SNS a predsedom parlamentu Andrejom Dankom,” povedal Fico. Druhého koaličného partnera zo strany Most-Híd Bélu Bugára nespomenul. Namiesto toho sa opýtal, “ako sa postavíme k sudcovi Ústavného súdu zvolenému verejnou voľbou, ak už dnes vieme, že spolupracoval v minulosti so Štátnou bezpečnosťou.” Narážal tak na minulotýždňové správy o tom, že ďalší kandidát na sudcu ÚS Peter Kresák (Most-Híd) mal vedome spolupracovať s ŠtB.

15:50 “Pán prezident Kiska končí vo svojej funkcii doslova o pár týždňov,” povedal Fico a pripomenul pritom Kiskove ambície pôsobiť v straníckej politik. Šéf strany Smer-SD sa pýta, ako chce teda súčasný prezident nestranne vyberať sudcov a predsedu Ústavného súdu. Podľa neho sa Andrej Kiska bude rozhodovať tak, aby mal na Ústavnom súde svojich ľudí. “Smer-SD rešpektuje právo novozvoleného prezidneta urobiť výber sudcov Ústavného súdu. Ale nie pána prezidenta Kisku,” povedal Fico. 

15:37 Bývalý premiér zároveň vyhlásil, že keď sa rozhodol kandidovať na Ústavný súd, nemal záujem o post rádového sudcu, ale priamo o post predsedu Ústavného súdu.

15:35 Robert Fico trvá na tom, že ako kandidát na ústavného sudcu splnil všetky zákonom stanovené podmienky. Reagoval tak na pochybnosti o jeho právnickej praxi. Ak nerátame jeho vypočúvanie na ústavnoprávnom výbore, bolo to vôbec po prvýkrát, čo takto verejne k voľbe ústavných sucov vystúpil.

15:30 Robert Fico na tlačovom brífingu oznámil, že sťahuje svoju kandidatúru na post ústavného sudcu. Zároveň jasne povedal, že pokiaľ budú zvolení kandidáti opozície s podporou strany Most-Híd, bude to podľa neho porušenie koaličnej zmluvy. „Malo by to vážny vplyv na chod vládnej koalície,“ povedal. 

15:10 ĽS NS sa nezúčastní dnešného hlasovania o ústavných sudcoch. Sťahujú aj svojho kandidáta Radovana Hrádeka

14:20 Predseda strany Smer-SD Robert Fico má o 15:00 tlačový brífing v centrále strany na Súmračnej. Informoval nás o tom hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

 

Včerajšie stretnutie koaličných lídrov malo napomôcť vyriešiť patovú situáciu medzi vládnymi stranami ohľadne voľby ústavných sudcov. Podľa našich informácií má v koalícii vládnuť už niekoľko dní napätie, za ktorým stojí jediný kandidát – Robert Fico. Strana Most-Híd totiž expremiérovi oznámila, že ho vo voľbe nepodporí. Následne sa počas víkendu objavili informácie, že hlasy, ktoré Ficovi odmietol dať jeho koaličný partner, začali sociálni demokrati hľadať v opozičnej ĽS NS. SNS a Most-Híd v reakcii na tieto správy začali hovoriť o podpore verejnej voľby kandidátov, ktorú presadzovala aj veľká časť opozície a vítal ju aj prezident Andrej Kiska.

Krátko pred začiatkom samotnej voľby to vyzerá tak, že ústavných sudcov bude parlament voliť netradične a to verejne. A to aj napriek tomu, že strana Smer-SD presadzuje voľbu tajnú.

Ďalšia koaličná kríza

Dohoda na konkrétnych menách kandidátov v koalícii stále nie je. Podľa informácií Glob.sk by sa malo rozhodnúť iba krátko pred samotným hlasovaním. Lídri vládnych strán totiž túto otázku na včerajšom zasadnutí koaličnej rady nevyriešili. Práve naopak.

Podľa našich zdrojov z prostredia koalície sa mala situácia ešte viac vyhrotiť. Dôvodom mala byť opäť osoba Roberta Fica, ktorému mal šéf Mosta-Híd Béla Bugár opakovane odmietnuť dať vo voľbe podporu. Medzi partnermi malo dôjsť k ostrej výmene názorov. Fico údajne pohrozil, že ak ho koaliční partneri vo voľbe nepodporia, on s nimi končí. To by znamenalo rozpad koalície.

Z Národnej rady vás online informujú Veronika Kováčová a Henrieta Hačundová.