Domáce Kauzy Politika Spoločnosť Top

AKTUÁLNE Farmári neboli spokojní u Pellegriniho. Zablokovali Bratislavu

Na snímke traktory protestujúcich farmárov z celého Slovenska prišli pred Úrad vlády v Bratislave 20. februára 2019. Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Vládu čaká náročný deň. Premiér Peter Pellegrini včera pozval farmárov na rokovanie vlády s tým, že dúfa, že si problémy vyriešia za okrúhlym stolom. Farmári do Bratislavy prišli na stovke traktorov, ktoré parkujú na Tyršovom nábreží. Tam večer zapálili sviečky a vzdali úctu svojmu mŕtvemu kolegovi Vladovi Rybárovi. S premiérom hovorili o problémoch s dotáciami na pôdu, ale aj o násilí, ktorého sa na nich údajne dopúšťajú veľké finančné skupiny. po rokovaniach však spokojní neboli a na protest zablokovali Most SNP. Dnešný deň s farmármi bude Glob.sk sledovať online:

 

Náš online sa na dnes končí. Situáciu okolo farmárov budeme sledovať aj naďalej.

15:44 – K situácií sa vyjadril aj Andrej Danko. “Tak nech sa zodvihnú a veľmi rýchlo idú domov,“ odkázal na margo blokácie. Rovnako ako Matečná tvrdí, že lídri protestu majú kriminálne pozadie.

15:37 – Od redaktorky Zuzany Janíkovej priamo z miesta: Farmári pozývajú ľudí na “domácu klobásu, ktorú majú prijať ako ospravedlnenie.”

15:36 – Od redaktorky Zuzany Janíkovej priamo z miesta: Jeden z hlavných organizátorov protestov farmár Magdoška vyzýva farmárov, aby zachovali pokoj.

Polícia striktne dohliadala na priebeh protestu. Zdroj: Glob.sk

15:31 – Od redaktorky Zuzany Janíkovej priamo z miesta: Farmári sú údajne nahnevaní najmä na slová ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej, ktorá ich označila za “bandu kriminálnikov.”

15:27 –  Od redaktorky Zuzany Janíkovej priamo z miesta: Farmári pomaly ustupujú do jedného pruhu. Spočiatku váhali či nezostať blokovať cesty, ale nakoniec ich polícia presvedčila. Po tom, čo im polícia vrátila zhabané doklady sa rozhodli odísť.

Farmári ustupujú do jedného pruhu. Zdroj: Glob.sk

15:24 –  Od redaktorky Zuzany Janíkovej priamo z miesta: Blokáda farmárov by mala trvať do 15:30.

Zdroj: Glob.sk

15:19 – Od redaktorky Zuzany Janíkovej priamo z miesta: Farmári zablokovali kompletne prístup na Most SNP. Cez most sa nedostanú ani autá a ani vozidlá MHD. Ľudia z áut hromžia, pretože sa nevedia dostať pre svoje deti do škôl. Sú však medzi nimi aj takí, ktorí farmárov podporujú. Ľudí, ktorí ich posielajú preč, farmári posieľajú otvorene ,,do riti”.

15:18 – Cestujúci, ktorí sú na ceste domov za rodinami sa búria proti protestu farmárov.

Ľudia sa aktívne zapájajú do protestu pokrikmi. Zdroj: Glob.sk

15:13 – Farmári požadujú vrátenie dokladov od vozidiel, ktoré im polícia odobrala. Pokiaľ sa tak stane, farmári dali prísľub, že uvoľnia v každom smere jeden pruh.

15:00 – Rokovanie s premiérom Petrom Pellegrinim farmárov neumlčalo. Zablokovali Most SNP v oboch smeroch, čím ochromili dopravu v Bratislave.

Farmári zablokovali Most SNP. Zdroj: Glob.sk

14:38 – Peter Pellegrini ubezpečil novinárov, že na zlepšeniach situácie sa pracuje. Povedal, že minister spravodlivosti Gábor Gál sa už zaoberá dedičským zákonom. Zároveň však podotkol, že nejde o zákon, ktorý sa dá zmeniť hneď. Podľa neho treba hľadať “široký spoločenský konsenzus.”

14:35 – Gabriela Matečná trvá na svojich slovách, že lídri protestov sú kriminálnici. Hovorila o súde, kde bol František Oravec svedkom, ale aj o Patrikovi Magdoškovi, ktorý sa v minulosti niekomu vyhrážal zabitím.

14:30 – Premiér Peter Pellegrini označil rokovania s farmármi za “konštruktívne” a povedal, že mnoho vecí sa už rieši. Zároveň sa zastal ministerky Matečnej a povedal, že máme “trestať jednotlivcov ak pochybili ale nemáme hovoriť že všetci sú zlí.”

13:58 – Očakáva sa vyjadrenie premiéra a ministerky Matečnej.

13:36 – Farmári povedali že nevedia “čo majú odkázať ostatným”. Na rokovaní vraj padli iba prísľuby ale nemajú žiadne konkrétne závery rokovaní. Premiér im vraj povedal “odkážte čo chcete, ako to cítite.”

13:34 – Farmári po rokovaní s vládou nie sú spokojní. Tvrdia, že niektoré ich požiadavky boli odignorované. Podľa ich slov sa idú poradiť s kolegami na Tyršovom nábreží a následne uvidia, akým spôsobom bude protest pokračovať. „Odchádzame v stave, že sme si skonštatovali, že všetko funguje, ako ministerstvo robí, a má dlhodobejšie ciele. Nepadlo nič konštruktívne,“ povedali po skončení rokovaní.

12:40 – Rokovanie farmárov s vládou ešte neskončilo. Očakáva sa vyjadrenie zástupcov Iniciatívy poľnohodpodárov, premiéra Petra Pellegriniho aj ministerky pôdohodpodárstva Gabriely Matečnej.

11:27 – Premiér Peter Pellegrini privítal zástupcov farmárov. Začína sa rokovanie.

11:01 – Farmári po príchode na úrad vlády vyhlásenie nedali. Na otázku, čo si myslia o kritike ministerky Matečnej jeden z nich povedal, že “bude trestné oznámenie.”

Na snímke zástupcovia protestujúcich slovenských farmárov počas prijatia v rámci 142. schôdze vlády SR 20. februára 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

10:45 – Farmári na traktoroch už parkujú pred Úradom vlády. Na strojoch majú nalepené nápisy a fotku mŕtveho farmára Vlada Rybára.

9:47 – Podľa Matečnej ide o aktivity opozície. “Tvária sa apoliticky, no skoro všetci sú členmi opozičných strán,” povedala Matečná. Podľa nej sú mnohí farmári členmi SaS, OĽaNO alebo KDH. “Musím povedať, že nie som stotožnená s tým, že legitimizujeme týchto ľudí,” povedala ministerka pôdohospodárstva. Podľa nej “kopú do otvorených dverí” a témy, kvôli ktorým protestujú, sa už dávno riešia.

9:45 – Farmári by mali doraziť na Úrad vlády o 11:00. Ešte predtým zvolala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná tlačovú besedu, na ktorej povedala že nie je stotožnená s rozhodnutím premiéra prijať farmárov. “Nemyslím si, že na vládu by mali chodiť takíto ľudia. Z môjho pohľadu sú prizvaní ľudia, ktorí sú prepojení na zločiny,” povedala Gabriela Matečná.