Domáce Koronavírus Spoločnosť Top

ONLINE Záver testovacieho dňa bol plný komplikácií. Matovič zákaz vychádzania nezruší

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – (Redakcia / TASR) Dlhé rady, kolóny aj zápchy. Na Slovensku sa s úderom 7. hodiny ráno začalo celoplošné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19. Akcia, ktorá si za krátky čas získala svojich zástancov ale aj kritikov potrvá do nedeľného večera. Glob.sk bude situáciu sledovať počas celého víkendu a prinášať vám všetko podstatné.

 

22:10 Prvý deň testovanie je na konci a s ním aj náš online. Ďakujeme, že ste situáciu na Slovensku dnes sledovali s nami. Všetko podstatné vám prinesieme aj zajtra. 

22:07 Na konci prvého dňa plošného testovania na Slovensku na ochorenie COVID-19 poďakoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) všetkým zdravotníkom a dobrovoľníkom. Uviedol to na sociálnej sieti. “Ja som tu bol dnes od skorého rána od 6.00 h a vyskúšal som si, aká je to fuška a drina,” povedal šéf rezortu zdravotníctva. Verí, že to stálo za to. “Myslím, že sme všetci radi, že sme mohli takto poslúžiť Slovensku, ľuďom, ktorí tu žijú. Že sme sa mohli zomknúť a priniesť zmenu tej paradigmy bojovania proti pandémii ochorenia COVID-19,” uviedol Krajčí. Je presvedčený, že si to ľudia budú dlho pamätať a bude sa o tom ešte veľa rozprávať. Krajčí sa okrem zdravotníkov a dobrovoľníkov poďakoval aj hasičom a armáde.

21:34 Obec Štrba na svojich štyroch odberných miestach do 19.00 h eviduje 14 pozitívnych ľudí z celkovo 1732 vykonaných odberov. Jedno odberné miesto otvorila obec na Štrbskom Plese, jedno v Tatranskej Štrbe a dve priamo v obci. Obyvatelia tam chodili podľa ulíc. „Rady neboli dlhé, ľudia čakali maximálne do 30 minút. Všetko sme mali dobre zorganizované a pripravené. Mali sme dostatok zdravotníkov a aj ochranných pracovných pomôcok,“ uviedol starosta Michal Sýkora. Na testovanie chodilo veľa ľudí z iných miest a obcí. Na Štrbskom Plese do 19.00 h urobili 451 odberov, pričom v tejto oblasti žije len 74 obyvateľov. „Rátali sme, že bude nárast, ale nie až taký. Nebolo to o turistoch, ale ľudia z iných miest a obcí tu prišli účelovo za testovaním,“ skonštatoval starosta.

21:32 V Trnave bolo v sobotu do 18.00 h v odberných miestach testovaných 23.702 ľudí a miera pozitivity bola 0,58 percenta.

21:30 Počas druhého dňa plošného testovania bude v hlavnom meste zredukovaný počet odberných miest, na ktorých sa bude možné dať otestovať z auta. K zmene príde v Karlovej Vsi, kde ostanú k depozícii už len dva takéto body, a tiež v Podunajských Biskupiciach, kde sa sobotňajší drive-in zmení na tri nedeľňajšie odberné miesta pre peších. Dôvodom opatrenia sú komplikácie v doprave, ktoré priniesol veľký nápor na tieto odberné miesta. Nepriepustnosť komunikácií v ich okolí spôsobil aj fakt, že sa na ne snažilo dostať aj mnoho ľudí z iných sídel Bratislavského kraja, najmä zo Záhoria. “V Karlovej Vsi ostanú drive-in miesta v Líščom údolí a pod mostom Lafranconi,” potvrdil hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes. “V Slávičom údolí bude odberné miesto len pre peších, rovnako tak pred Iuventou, kde však bude možné zaparkovať,” dodal. Na parkovisku pri Podzáhradnej ulici v Podunajských Biskupiciach sa takisto v nedeľu budú môcť otestovať len tí, ktorí prídu peši. “Zvyšujeme však počet odberných miest na tri,” informoval starosta mestskej časti Zoltán Pék.

21:27 V Tisovci doteraz otestovali viac ako 1600 ľudí, šesť bolo pozitívnych. „Spolu sme doteraz otestovali 1310 ľudí, v tomto údaji však nie je zahrnuté jedno odberné miesto. To malo v čase o 15.45 h dokopy 282 testovaných, takže teraz by už mala byť tristovka určite prekonaná a spolu je to teda viac ako 1600 ľudí,“ informoval prednosta Okresného úradu Tibor Tokár.

21:07 „V Košiciach sme urobili všetko preto, aby sme zachránili našu krajinu a neboli v hanbe. Za posledných 48 hodín sme preskupili všetky sily a urobili sme aj nemožné,“ povedal primátor mesta Jaroslav Polaček, podľa ktorého si zabezpečenie testovania vyžiadalo aj nemalé finančné prostriedky. „Obtelefonoval som si niektoré MČ, koľko finančných prostriedkov na to asi vynaložili do tejto chvíle. Ak sú tie čísla správne, tak sa blížime k sume do jedného milióna eur, ktorý stál samosprávu, aby sme dokázali suplovať štát,“ dodal Polaček.

21:05 Na niektorých miestach v Košiciach došli testy. V sobotu večer preto zatvorili sedem odberných miest. Mesto tiež minulo zásoby ochranných pomôcok zo svojich skladov. Primátor Jaroslav Polaček zároveň obyvateľov vyzval, aby si testovanie na ochorenie COVID-19 v nedeľu nenechali na poslednú chvíľu.

20:47 V Bratislave je v tomto čase už nutné zvážiť návštevu odberných miest, kde sa celoplošne testuje na COVID-19. Vyzýva na to primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Ako tvrdí, je ťažké predpovedať, koľko ľudí sa ešte bude chcieť v nedeľu (1. 11.) dať otestovať. “Je preto veľmi dôležité, aby sme dostupné kapacity využili v čase čo najefektívnejšie a mohlo sa nás otestovať čo najviac,” uviedol.

20:40 Doprava sa počas soboty zaobišla bez väčších komplikácií. Z dôvodu veľkého záujmu o testovanie sa tvorili na niektorých miestach Bratislavy, Košíc a Nitry kolóny. “Na bezpečnosť naďalej dohliadajú policajti a premávku usmerňujú,” uviedol hovorca polície Michal Slivka.

20:38 Na odbernom mieste v Poprade policajti riešili muža, ktorý vykrikoval na ľudí a burcoval ich, aby sa nedali testovať. Muž porušil zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a dopustil sa priestupku na úseku verejného zdravotníctva. Policajti mu preto uložili blokovú pokutu.

20:37  V Malackách polícia zaznamenala prípady, keď sa dalo opakovane testovať päť osôb, ktorým vyšiel pozitívny výsledok. Osoby budú oznámené regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

20:35 Policajti v sobotu počas prvého dňa celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 riešili viaceré pokusy občanov o opakované testovanie. Policajti v Topoľčanoch riešia prípad muža, ktorý išiel na testy dvakrát. “V obci Čeľadince vyšiel miestnemu občanovi pri testovaní pozitívny výsledok. Nasledoval štandardný postup, pracovníci ho poučili o ďalších krokoch a zdôraznili mu, že musí ísť do domácej karantény. Výsledku testu zrejme neveril a o pár hodín išiel na testovanie znovu. Výsledok bol opäť pozitívny. Testujúci pracovníci zistenia okamžite oznámili polícii,” informoval policajný hovorca Michal Slivka s tým, že vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie pre trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Podobný prípad rieši polícia aj v obci Torysa v Sabinovskom okrese. “Podozrivý bol na testovaní na dvoch odberných miestach a bol dvakrát pozitívny. Namiesto toho, aby išiel domov do karantény, posmelený alkoholom sa pohyboval po obci,” opísal hovorca.

20:18 Na niektorých odberných miestach vo Zvolene ráno chýbali testy, problém nastal aj s testovaním ľudí vo zvolenských miestnych častiach. Mobilné jednotky podľa Svatušku neprišli predpoludním do Kráľovej a popoludní do Zolnej. „Dobehli to, v Kráľovej boli okolo 14.00 h a v Zolnej boli večer,“ povedal hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška.

20:16 “Mierne sa predĺžili čakacie doby, pri odberných miestach čaká približne do 100 ľudí,” informuje mesto Malacky na sociálnej sieti. Predpoludním otestovali v Malackách 2555 ľudí. Pozitívnych bolo 11 z nich. Malačania využívajú aj možnosti dať sa otestovať v okolitých obciach.

20:13 V Pezinku je o testovanie záujem, v radoch čakajú desiatky ľudí. Zatvorený je drive-in v kameňolome, na dvore základnej školy Orešie je stále množstvo ľudí, ktorí čakajú na test. Na štadióne na Cajle sa čaká v rade zhruba hodinu. Mesto na sociálnej sieti informovalo, že negatívne výsledky mali aj všetci ľudia bez domova v nocľahárni.

Na testovanie v drive-in v kameňolome v Pezinku bol počas dňa enormný záujem. Autá čakali v rade niekoľko hodín. Zdroj: zoznam.sk / Maarty von B

20:11 Záujem o testovanie v Senci neutícha ani v podvečerných hodinách. “Odberné tímy idú na 130 percent, odhadujem, že v priemere stihnú otestovať 50 až 55 ľudí za hodinu,” informoval primátor okresného mesta Dušan Badinský.

20:10 V Zlatých Moravciach sa podľa primátora Dušana Husára začalo testovanie vo väčšine z 11 odberových miest včas, iba v niekoľkých s menším oneskorením. Počas dňa sa aj tam postupne začali rady ľudí čakajúcich na testovanie krátiť a v podvečer sa viac ako hodinu čakalo už iba na jednom odbernom mieste.

20:08 Stovky ľudí stáli v radoch pred odbernými miestami aj v Nových Zámkoch. Podľa údajov z radnice bolo v meste dopoludnia otestovaných vyše 4200 ľudí. „Na viacerých odberových miestach v meste sa míňali testy, ale priebežné dopĺňanie zásob bolo zabezpečené,“ informoval na sociálnych sieťach mestský úrad. Mesto neskôr na Facebooku vyzývalo ľudí, aby sa dnes už nevybrali hneď k niekoľkým odberným miestam.

20:06 Ako informovala šalianska radnica, o testovanie bol od rána mimoriadny záujem a ľudia čakali v radoch dve až tri hodiny. Situácia sa aj tam však postupne upokojuje. „Dopoludnia čakalo v radoch aj 200 ľudí. V poobedných hodinách sa tento stav už zmenil. Momentálne sa väčšinou nachádza pri testovacích miestach okolo 40 až 80 ľudí,“ informoval magistrát.

20:03 Veľký záujem o testovanie bol aj v Nitre. Kritický stav bol pri drive-in odberových miestach, ktoré boli už dopoludnia preplnené. Postupne sa však situácia upokojila. „Drive-in pri Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti má kapacitu dnes otestovať už len autá, ktoré prišli do 16.30 h. Agrokomplex je voľný. Testuje 15 až 20 áut za 30 minút na jednom odbernom mieste. Situácia na väčšine odberných miest pre ľudí na pešo je stabilizovaná. Čakacia doba je od 45 minút do 1,5 hodiny,“ informoval na sociálnej sieti magistrát.

19:40 V meste Hriňová v Detvianskom okrese bolo v sobotu o 16.00 h otestovaných 2314 ľudí na ochorenie COVID-19.

18:50 V meste Brezová pod Bradlom v okrese Myjava bolo v sobotu 31. októbra do 18.00 h v odberných miestach testovaných 2477 ľudí. Z nich bolo pozitívnych na nový koronavírus 20.

18:30 Z 28 odberných tímov v Michalovciach odhalili v sobotu ráno nákazu novým koronavírusom v jednom prípade. Pozitívne testovanú ženu ihneď, ešte pred začatím testovania verejnosti, vymenila náhradníčka.

18:20 V bratislavskej Petržalke funguje už 92 odberových miest, nové pribudlo na Tupolevovej ulici.

17:50 V meste Krupina bolo v sobotu o 16.00 h otestovaných 2172 ľudí a osem z nich bolo pozitívnych. Pre TASR to povedal primátor Krupiny Radoslav Vazan s tým, že samospráva v súčasnosti na viacerých odberných miestach dopĺňa testy.

17:39 Na odbernom mieste na Kozej ulici v bratislavskom Starom Meste v sobotu skončili s odbermi. Dôvodom sú technické príčiny.

17:23 Takmer 29.000 ľudí otestovali v sieti nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare počas posledných dvoch dní (29. a 30. októbra). Za pozitívnych bolo antigénovými testami označených 317 ľudí, čo predstavuje 1,1 percenta z celkového počtu testovaných osôb, pričom vyše polovice z tohto počtu tvorili príbuzní zamestnancov. Zdravotníkov bolo pozitívne testovaných necelých 0,3 percenta.

17:12  Situácia v meste Vysoké Tatry je naďalej pokojná. Počet pozitívnych prípadov, ktoré odhalili počas sobotňajšieho testovania, je nízky.

17:10 Na odbernom mieste v považskobystrickej mestskej časti Podmanín sa už asi hodinu netestuje. Nemajú antigénové testy.

17:00 Testovanie v meste Jelšava v okrese Revúca sa uskutočňuje celý deň bez akýchkoľvek komplikácií.

16:48 Odberné tímy v okrese Prievidza zrealizovali v sobotu do 12.00 h dovedna 21.312 testov, z toho 447 bolo pozitívnych. V meste Prievidza vykonali k poludniu 5782 testov a zistili tam 21 pozitívnych ľudí. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.

16:40 V žiadnom prípade sa nebude zvažovať zrušenie zákazu vychádzania. Vyhlásil to premiér Igor Matovič (OĽANO) na tlačovej konferencii v obci Hrubá Borša v okrese Senec. Návrh prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá žiadala prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania, označil za nemiestny.

16:30 Do soboty 12.00 h bolo v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných 828.518 ľudí, z nich malo pozitívny výsledok 7947 ľudí, čo je približne jedno percento. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na tlačovej konferencii v obci Hrubá Borša v okrese Senec.

,,Do 12.00 h otestovali 828518 ľudí,” tvrdí Naď. Zdroj: TASR / Dano Veselský

16:20 V bratislavskej mestskej časti Karlova Ves hľadajú dobrovoľníkov na viaceré odberné miesta. Ide o miesta v Parku Kaskády, o Slávičie údolie, Iuventu a Karloveské centrum kultúry.

16:10 V meste Hriňová v Detvianskom okrese otestovali doteraz vyše 1300 ľudí na ochorenie COVID-19. Pre TASR to povedal primátor Hriňovej Stanislav Horník s tým, že je to jedna štvrtina ľudí, ktorí sa môžu v meste pod Poľanou testovať.

16:04 Plošné testovanie na ochorenie COVID-19 sa uskutočňuje v Nitre pokojne a bez komplikácií. Skonštatoval to nitriansky primátor Marek Hattas. Podľa jeho slov sú pred odbernými miestami stále dlhé rady, tímy však prácu zvládajú a za hodinu sú schopné otestovať v priemere 50 až 70 ľudí.

15:58 V meste Senica bolo do 12.00 h na 17 odberných miestach otestovaných 3666 ľudí. Z toho 21 ľudí, čo predstavuje približne 0,6 percenta, malo pozitívny výsledok testu.

15:54 V niektorých obciach Považskobystrického okresu majú problém s chýbajúcimi testami a certifikátmi. Vyskytli sa prípady, že na niektorých odberných miestach dostali menej certifikátov ako testov. Problém riešia presunom testov a certifikátov medzi obcami.

15:41 V Bratislave otvorili v sobotu na Hradskej ulici (bývalá nocľaháreň Mea Culpa) karanténne mestečko pre ľudí bez domova. Oznámil to primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že mestečko je zatiaľ prázdne. “Medzi testovanými ľuďmi bez domova, našťastie, ešte nie je nikto s pozitívnym výsledkom, no v prípade, že sa nájde, bude prevezený sem,” uviedol na sociálnej sieti.

V Bratislave otvorili karanténne mestečko pre ľudí bez domova. Zdroj: TASR / František Iván

15:35 V Žehre v okrese Spišská Nová Ves aktuálne fungujú obe odberné miesta víkendového celoplošného testovania na COVID-19. Ráno mali problém so zabezpečením zdravotníkov.

15:29  V sobotu do 12.00 h sa na celoplošnom testovaní v Myjave zúčastnilo v rámci akcie Spoločná zodpovednosť 2779 ľudí. Priemerný počet otestovaných na jedno odberové miesto bol 309 ľudí, čo predstavuje 62 osôb za hodinu.

15:20 V niektorých odberných miestach v okrese Žiar nad Hronom, kde testujú ľudí na ochorenie COVID-19, chýbali popoludní testy. „Pred hodinou nám ich prišlo 5000, rozvážame ich tak po miestach, kde ich minuli najviac a kde im chýbajú,“ povedal pre TASR prednosta Okresného úradu v Žiari nad Hronom Michal Zdycha.

15:16 Maďarskí zdravotníci, ktorí pomáhajú pri celoplošnom testovaní v Komárne, v sobotu ocenili pripravenosť testovania.

15:15 Viaceré bratislavské mestské časti zatiaľ hlásia nízke počty pozitívne testovaných. Informuje o tom napríklad Petržalka, ktorá je počtom obyvateľov najväčšia bratislavská mestská časť. Starosta bratislavskej Rače Michal Drotován uviedol, že počet pozitívnych testov je u nich zatiaľ približne 0,3 percenta.

Viaceré bratislavské mestské časti zatiaľ hlásia nízke počty pozitívne testovaných. Zdroj: zoznam.sk

15:13 Priestory pred odbernými miestami v Malackách sa opäť plnia, viacerí obyvatelia okresného sídla podľa diskusií na sociálnej sieti volia na pretestovanie body v okolitých obciach. “Najdlhšie rady sú momentálne pri ZŠ Štúrova a pri kaštieli,” uvádza samospráva. Niektorí z diskutujúcich uvádzajú troj- či štvorhodinové čakanie, rovnako tak i to, že už druhýkrát upustili od zámeru pretestovať sa vzhľadom na veľký počet čakajúcich pred nimi.

15:08 Počet otestovaných v rámci celonárodnej akcie sa počas predpoludňajších hodín blíži k miliónu. Na tlačovom brífingu pri jednom z odberných miest v bratislavskej Rači to povedal predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO).

15:01 Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) navštívi v rámci celoplošného testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19 odberné miesta v okresoch Prievidza, Bánovce nad Bebravou a Trenčín. Nevynechá ani zariadenia sociálnych služieb, v ktorých testovanie prebieha paralelne s celoslovenskou akciou.

15:00 Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch zriadila vlastné testovacie tímy, ktoré majú za úlohu počas víkendu otestovať všetkých pacientov i zamestnancov. Odbery sa vykonávajú na troch stanovištiach pred budovou, štvrtý mobilný tím prechádza celú nemocnicu a testuje pacientov a personál priamo na pracoviskách.

14:45 V smere na Pezinskú Babu sa v kolóne ocitli aj autá, ktoré sa snažili len prejsť. Odberný drive-in v starom kameňolome sa plní autami.

14:40  Na odbernom mieste v priestoroch Mestského úradu v Žiline pracuje od sobotňajšieho rána ako administratívny pracovník aj žilinský primátor Peter Fiabáne. Otvorenie všetkých 71 odberných miest považuje za výbornú správu, pretože k prípravám celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 pristupovalo mesto s veľkým rešpektom a obavami.

14:07 Za prvých päť hodín testovania na ochorenie COVID-19 urobilo mesto Banská Štiavnica 1800 testov.

14:00 Množstvo Košičanov využíva na celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 odberné miesto v Nižnom Klátove v okrese Košice-okolie. Ak to bude takto pokračovať, podľa starostky obce Gabriely Staníkovej nebudú mať dostatok testov. Podľa jej slov počítali so 620 obyvateľmi, ktorí by sa mohli v obci otestovať. V Nižnom Klátove je približne 200 rodinných domov a ďalších 400 chát.

13:40 Najväčšie manévre v dejinách SR budú úplne nanič, ak tí, ktorí budú testovaní ako negatívni, začnú žiť menej opatrný život a myslieť si, že nový koronavírus sa ich už netýka. Vyhlásil to premiér SR Igor Matovič (OĽANO) na sociálnej sieti s tým, že ak ľudia nebudú naďalej opatrní a zodpovední, môžeme si to ako krajina za pár dni pokaziť a byť tam, kde sme v súčasnosti.

13:15 Žena sa v obci Dulovce v Komárňanskom okrese dožadovala od odbernej skupiny oprávnenia na právne úkony. Mala totiž podozrenie zo spáchania trestných činov poškodenia zdravia a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. V tejto súvislosti podala trestné oznámenie. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. “Ľudia čakajúci na testovanie ju pustili pred seba, pretože sa predstavila, že je z hygieny,” uviedol Slivka s tým, že na miesto incidentu bol privolaný veliaci vojak a policajná hliadka. Žena si mala situáciu natáčať na telefón, pričom video následne zverejnila.

13:01 Počet odberných miest v drive-in na košickom letisku zvýšili. Informoval hovorca mesta Vladimír Fabian s tým, že čakacia doba pre záujemcov o celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 je výrazne kratšia.

„Vďaka doplneniu zdravotníckych tímov z vlastných zdrojov v najväčšom drive-in testovacom stredisku na letisku v Košiciach sa nám podarilo skrátiť dobu čakania približne na 45 minút,“ uviedol hovorca Košíc. Zdroj: tip čitateľa

12:55 V obci Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou už pretestovali 50 percent ľudí. Ako uviedol pre TASR starosta obce Radovan Kapraľ, v rade sa nečaká, keďže ľuďom pripravili časenky. „U nás sa bude testovať len jeden deň a zajtra idú naši zdravotníci pomáhať do iných miest. Od 14. hodiny majú začať prichádzať chatári z rekreačnej oblasti Domaša – Dobrá, odkiaľ sa nahlásilo veľmi veľa ľudí,“ ozrejmil starosta s tým, že doteraz počas testovania objavili štyri pozitívne prípady na ochorenie COVID-19.

12:50 Testovanie na nový koronavírus bolo v sobotu dopoludnia v okrese Partizánske bez problémov a plynulé. Vo viacerých obciach zaznamenali vyšší počet ľudí z okolia.

12:30 Pri väčšine odberných miest v Detve, kde testujú ľudí na ochorenie COVID-19, sa tvoria dlhé rady. „Testovanie je však plynulé a bez vážnejších problémov,“ potvrdil pre TASR primátor Detvy Ján Šufliarský. Ako dodal, zo 16 plánovaných odberných miest otvorilo mesto 15, jeden tím pomocníkov nebol totiž ráno kompletný. Zo všetkých dobrovoľníkov, ktorých mesto ráno testovalo, bol podľa primátora pozitívny jeden človek.

12:15 V sobotu od skorých ranných hodín vypomáha pri celoplošnom testovaní 193 lekárskych asistentov z Maďarska. Ministerstvo vnútra (MV) SR spresnilo, že 44 lekárskych asistentov vypomáha v okrese Trebišov, 138 v okrese Komárno, desať v okrese Nové Zámky a jeden v okrese Levice. “Maďarským zdravotníkom je poskytnutý benefit vo forme bezplatného ubytovania a poskytnutá celodenná strava,” dodala riaditeľka tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR Barbara Túrosová.

V Detve bol podľa primátora pozitívny jeden človek. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj

12:14 Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici ponúka verejnosti na otestovanie odberné miesto, ktoré bolo pôvodne určené pre zamestnancov nemocnice.

12:05 V Nových Zámkoch je záujem o testovanie mimoriadne vysoký. Pred odbernými miestami sa tvoria dlhé rady, radnica preto vyzvala obyvateľov mesta, aby ich návštevu odložili na neskorší termín. Ako uviedol primátor Nových Zámkov Otokar Klein, aj napriek dlhým radom je situácia pri testovaní pokojná. „Pomáha nám ju zvládať aj niekoľko desiatok maďarských zdravotníkov, ktorí prišli na výpomoc. Paradoxne nám to trošku skomplikovalo situáciu pri otvorení odberných miest, pretože jeden z nich bol pozitívne testovaný, ale teraz už všetko beží tak, ako má. Oceňujem ich pomoc a rovnako aj disciplinovanosť, trpezlivosť a ohľaduplnosť obyvateľov Nových Zámkov pri čakaní v radoch,“ dodal Klein.

12:00 Bratislavská Karlova Ves od 14.00 h uzatvára drive-thru testovacie miesta v Slávičom údolí, pri Iuvente a pod mostom Lafranconi. Dôvodom je zablokovanie komunikácií a zahltenie okolia autami, ktorými sa otestovať prišli obyvatelia nielen z mestskej časti, ale celého západoslovenského kraja, najmä zo Záhoria, objasnil hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes s tým, že uvedené miesta budú slúžiť na odbery pre peších. Mimoriadne komplikované pri drive-thru miestach je to aj v Ružinove a Petržalke, obe mestské časti radia sa týmto miestam vyhnúť. “Aktuálne odhady sú na 25 hodín čakania, ak ste na konci radu,” opísal situáciu v Ružinove starosta mestskej časti Martin Chren. Polícia podľa neho zrejme čoskoro zamedzí ďalším autám pridávať sa do kolón.

Pred odbernými miestami sa tvoria dlhé rady. Situácia je zatiaľ pokojná. Zdroj: zoznam.sk

11:47 K ranným problémom, kde viaceré odberné miesta boli otvorené neskôr, minister obrany Jaroslav Naď vysvetlil, že nie všetky plánované odberné tímy boli funkčné. Niekde chýbal zdravotnícky personál a niekde materiál. V Bratislave podľa ministra chýbali najmä hárky. “Dôvodom je, že dve plne naložené autá ostali v kolóne, ktorá sa vytvorila pre ‘drive through odberové miesta’. Museli ich s pomocou polície odtiaľ dostať,” spresnil Naď. Potvrdil, že v Bratislave miestami kolabuje doprava najmä pre drive through miesta, kde sa tvoria rozsiahle zápchy. Ako podotkol, samosprávam preto odporúčali, aby drive through z tohto dôvodu nezriaďovali. “Upozorňovali sme ich na to. Niektorí to akceptovali, iní nie. Nie je to však kritika, ale fakt,” uviedol minister.

11:45 Zdravotníci, ktorých bol nedostatok, sa podľa Naďa hlásili vo veľkých počtoch v noci i ráno. “Aj teraz chodia na niektoré odberné miesta a buď sa zapoja priamo do práce, alebo sa pýtajú, kde treba pomôcť,” podotkol šéf rezortu obrany. Do celoplošného testovania by malo byť aktuálne zapojených viac ako 15.000 zdravotníkov. Naď hovorí zatiaľ o úspechu. “K 10.00 h len 61 konkrétnych tímov nebolo funkčných. Je to zázrak, že nám prišlo toľko lekárov či medikov,” oznámil Naď.

11:44 Na Slovensku bolo v rámci celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 v sobotu k 10.00 h funkčných viac ako 98 percent odberných miest. Oznámil to minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že z celkového počtu 4961 plánovaných odberných miest pre sobotu bolo otvorených 4 900. Minister to označil za malý zázrak a úžasný výsledok.

11:37 Bratislavská Karlova Ves od 14.00 h uzatvára drive-thru testovacie miesta v Slávičom údolí, pri Iuvente a pod mostom Lafranconi. Dôvodom je zablokovanie komunikácií a zahltenie okolia autami, ktorými sa otestovať prišli obyvatelia nielen z mestskej časti, ale celého západoslovenského kraja, najmä zo Záhoria, objasnil hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes s tým, že uvedené miesta budú slúžiť na odbery pre peších.

11:34 Napriek krátkemu času na prípravu celoplošného testovania je v Trenčíne situácia prekvapivo dobrá. Po prehliadke asi troch štvrtín z 50 odberných miest to povedal trenčiansky viceprimátor Patrik Žák. „Zatiaľ sme prešli asi 35 odberných miest. Predpoklad priepustnosti systému bol okolo 35 osôb za hodinu. Vyzerá to tak, že v drvivej väčšine odberných miest je to 45 osôb za hodinu, niekde sa približujú k 60 osobám. Je to veľmi dobrý výkon veliteľov, vojakov a odberných tímov,“ skonštatoval viceprimátor. Čakacie doby sa pohybujú na úrovni pol hodiny, na niektorých exponovanejších miestach aj hodinu či hodinu a pol. Na miestach s dlhšou čakacou dobou riešia skrátenie času doplnením administratívnych pracovníkov. Na mobilnom odbernom mieste na trenčianskom letisku prichádzajú podľa polície najmä zdravotne znevýhodnení, tehotné ženy. Problém tam majú s absenciou toaliet, samospráva zabezpečuje dovoz prenosných WC. „Záujem o testovanie je veľký, ľudia sú však pokojní, vyčkajú,“ uzavrel Žák s tým, že ráno sa podarilo otvoriť všetky odberné miesta.

Testovanie prebieha aj na Mante, ktorá je na rieke Váh v Komárne. Zdroj: TASR / Milan Drozd

11:30 Pred každým zo 71 odberných miest v Žiline sa pred spustením celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 zhromaždilo približne 200 ľudí. Nápor postupne opadáva, ľudia zdieľajú informácie o aktuálnej situácii prostredníctvom sociálnych sietí. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

11:28 Obyvatelia sa v sobotu môžu dať otestovať antigénovými testami na 33 odberných miestach v Prievidzi, jedno z kultúrnom dome v Hradci mesto neotvorí, keďže tam nemá dostatok personálu. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje. Pred viacerými odbernými miestami v rôznych častiach mesta sa i pred 11.00 h tvorili dlhé rady, problémy zaznamenala samospráva i s dopravou. Na Nábrežnej ulici v blízkosti obchodného centra a športovej hale sa tvorili kolóny. Dopravu tam prišli riadiť policajti. Kolóna áut bola dopoludnia i v blízkosti obchodného domu na Dlhej ulici, kde je drive-thru odberové miesto. Rovnako drive-thru je i odberové miesto pri obchodnom centre na Nábrežnej ulici. Miestni dobrovoľníci odhadli, že za hodinu tam vedia otestovať približne 70 ľudí.

11:18 Minister obrany Jaroslav Naď uviedol, že Veľká Británia oslovila Slovensko, aby sme najbližším poradcom britského premiéra Borisa Johnsona “poskytli naše cenné skúsenosti a rady z tohto prelomového projektu. A to je veru veľká vec!”

11:12 Záujem o testovanie na takzvaných drive-in odberných miestach v Nitre je veľmi veľký. Radnica preto vyzvala ľudí, aby sa dali testovať na iných odberných miestach. Plný stav už ohlásil drive-in na výstavisku Agrokomplex. „Už ho nevyužívajte. Zaparkujte a choďte pešo do najbližšieho odberného miesta určeného na klasický odber,“ informoval magistrát na sociálnej sieti. Tlak na odberné miesta, kde sa testuje z auta, je podľa radnice mimoriadny. „Žiadame preto všetkých, aby dočasne do drive-in nejazdili. Napríklad v okolí Agrokomplexu sú štyri iné odberné miesta pre peších. Drive-iny by mali v tejto chvíli využívať hlavne imobilní, prípadne zdravotne ťažko postihnutí ľudia. V nedeľu (1. 11.) polícia na tieto odberné miesta nevpustí vozidlá, v ktorých budú menej ako tri osoby,“ uviedol hovorca mesta Tomáš Holúbek.

11:10 Miesta na testovanie v Trnave sú v preťažené. Informuje o tom mesto na sociálnej sieti. “Ak je to možné, nesnažte sa ísť na testovanie hneď, odberné miesta sú preťažené. Všetky adresy odberných miest majú aspoň jedno testovacie miesto spustené,” uviedol primátor mesta Trnava Peter Bročka na sociálnej sieti. Ako doplnil, preťažená je aj webová stránka testovanie.trnava.sk, na ktorej si môžu obyvatelia pozrieť aktuálny stav. Mesto apeluje, že sa testuje po oba dni až do 21.30 h. Podľa aktuálnych informácií je na jednotlivých odberných miestach od 25 do 100 čakajúcich na testovanie. Najmenej ich je na odberných miestach v základných školách na Ulici Jána Bottu a Atómovej ulici, na Obchodnej akadémii na Kukučínovej ulici a na Univerzite sv. Cyrila a Metoda.

11:04 V meste Hlohovec mali všetky odberné miesta otvorené o 9.00 h. Informoval o tom primátor mesta Miroslav Kollár na sociálnej sieti. “Máme otvorených 17 odberných miest, osemnáste nám armáda zlúčila. V Šulekove urobila v sobotu z dvoch len jedno odberné miesto,” doplnil primátor. Mesto zverejnilo aj aktuálnu situáciu na odberných miestach. O 10.00 h bol počet čakajúcich na testovanie od 11 do 150 ľudí a odhadovaný čas čakania sa pohybuje od 30 minút do piatich hodín. Najlepšia situácia je na odbernom mieste v Centre voľného času Dúha, naopak, najdlhšie odhadovaný čas čakania je v Zdravotnom stredisku Šulekovo. Mesto bude o aktuálnej situácii informovať v dvojhodinových intervaloch od 13.00 h.

V radoch sa čaká na testovanie aj na ZŠ Nevädzova v Bratislave, kde zriadené odberné miesto. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

10:55 Doprava sa podľa polície komplikuje na niektorých miestach v Bratislave. Konkrétne na Budatínskej, Panónskej, Karloveskej, Botanickej a Miletičovej ulici. Taktiež v okolí Zlatých Pieskov. Pri odbernom mieste v areáli Ekonomickej univerzity na ulici Prokopa Veľkého spadol strom, k zraneniu osôb podľa polície nedošlo. Dopravná situácia je zložitejšia aj v Košiciach smerom na letisko, kde policajti riadia premávku, a v Nitre na Akademickej až po Triedu Andreja Hlinku.

Odberné miesto je zriadené aj v bratislavskej centrále strany SaS. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

10:54 V okrese Brezno prišiel podať občan trestné oznámenie. “Myslí si, že osoby na odberných miestach nie sú oprávnené pracovať s osobnými údajmi,” uviedol policajný hovorca Michal Slivka.

10:53 V sobotu pred nástupom do služby bolo pozitívne testovaných viacero policajtov. Keďže môžu slúžiť len v prípade negatívneho testu, boli nahradení z pripravených záloh. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. V Žilinskom kraji mali pozitívny test siedmi policajti, v Prešove a Bratislave boli pozitívne testovaní traja. “V Nitre boli pre začiatkom služby z testovaných policajtov pozitívni šiesti a v Košiciach piati,” spresnil Slivka.

10:51 Podľa podpredsedu Národnej rady SR Juraja Šeligu (Za ľudí) akútne potrebujú vo viacerých obciach okresu Revúca zdravotníkov, ktorí budú vykonávať odbery na testovacích miestach. “Ak viete o voľných zdravotníkoch, potrebujeme ich v okrese Revúca, stále máme neotvorené miesta v spádových obciach. Snažím sa aj ja hľadať touto cestou,” uviedol. On sám pomáha pri testovaní v obci Muránska Dlhá Lúka.

10:47 Minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Ivan Korčok sa prišli pozrieť na odberové miesto do Petržalky, kde s testovaním pomáhajú vojenskí medici z Rakúska.

10:44 Testuje sa aj v budove Štátneho divadla Košice. Fotografiu zverejnil predseda vlády Igor Matovič na svojom Facebooku.

10:41 Premiér Igor Matovič vyzýva ľudí, aby nestáli v rade ale prišli podvečer, alebo zajtra. “Po minimálnych pôrodných bolestiach viac ako 97% odberových miest fičí ako po masle … a ďaľšie rýchlo pribúdajú,” uviedol na sociálnej sieti.

10:33 V Záhorskej Bystrici sa od rána tvorí rad pri štyroch odberných miestach na Námestí Rodiny, podľa informácií starostu Jozefa Krúpu je čakanie medzi 60 až 90 minút. Od sobotňajšieho popoludnia i počas nedele (1. 11.) bude fungovať aj piate odberné miesto pri TV Markíza.

10:32 Väčšina z 15 miest v Devínskej Novej Vsi prostredníctvom aktualizovaného monitoringu na webe samosprávy hlási viac ako hodinové čakanie. “V Lamači je situácia stabilizovaná, odbery fungujú priebežne na všetkých testovacích miestach, najväčší nápor je v lokalite Bory,” uviedol starosta Lamača Lukáš Baňacký.

10:28  V mestskej časti Dúbravka, kde vytvorili interaktívny web mapujúci obsadenosť jednotlivých odberných miest, je na drvivej väčšine testovacích bodov v rade viac ako 80 ľudí. Najlepšia je situácia na Gymnáziu Bilíkova, kde sú vytvorené dve odberné miesta v interiéri.

Rady sa tvoria aj pred odbernými miestami v bratislavskej Dúbravke. Zdroj: tip čitateľa

10:27 Podobne ako v Ružinove či Petržalke zažívajú neprehľadnú situáciu a dlhé kolóny áut v okolí odberných miest, kde sa možno dať otestovať z auta, aj v bratislavskej Karlovej Vsi. Samospráva momentálne vyzýva nevyužívať ani jedno zo štyroch takzvaných drive-thru miest na území Karlovej Vsi.

10:23 V Rožňave je k dispozícii všetkých avizovaných 14 odberných miest. Potvrdil to primátor Michal Domik s tým, že zdravotníkom sa snažia zabezpečiť stravu. „Tak ako všade, aj u nás chceli byť niektorí záujemcovia o testovanie medzi prvými, čo je prirodzené. Videl som stáť ľudí v rade aj o šiestej ráno. Ale hýbe sa to,“ povedal s tým, že testovaniu začína priať aj počasie. Samospráva sa podľa jeho slov aktuálne snaží vyriešiť stravovanie zdravotníkov. „Našim administratívnym pracovníkom, ktorých sme mali zabezpečiť, sme zabezpečili aj stravu. Neviem ako inde, ale u nás sme zistili, že u viacerých zdravotníkov to nie je vyriešené. Niektorí sa chystajú ísť naobedovať domov,“ povedal Domik s tým, že pracujú na tom, aby mali všetci zdravotníci od mesta v sobotu zabezpečenú minimálne večeru, ako aj obed a večeru počas nedele (1. 11.).

10:01 Trasy viacerých liniek bratislavskej mestskej hromadnej dopravy (MHD) sú momentálne odklonené. Dopravný podnik Bratislava (DPB) o tom informoval na svojom webe. Linky 31 a 39 sú odklonené z Mlynskej doliny na Patrónku. Jednosmerne sú odklonené linky 201 a 209 cez Prievozskú a Svätoplukovu. DPB ďalej informoval, že trasy liniek 201 a 202 sú skrátené s náhradnou dopravou medzi Cintorínom Vrakuňa a Čiližskou v oboch smeroch. “Linka 56 je skrátená po Shopping Palace, linka 139 skrátená po ulicu Nad internátmi,” upozornil dopravca. Jednosmerne je tiež odklonená linka 66 zo Záhradníckej rovno na Ružinovskú, Herliansku, Drieňovú a Tomášikovu. Z dôvodu drive-in testovania je tiež odklonená linka 212 z Mierovej na Gagarinovu ulicu.

9:49 Ľudí testuje aj profesor Vladimír Krčméry. Robí tak v Záhorskej Bystrici.

9:46 Primátor Nitry Marek Hattas na sociálnej sieti informoval, že zdravotníkov majú na všetkých odberných miestach. “Aktuálne sú všetky drive-iny plné, prosím choďte na pešie odberné miesta. Podobne ako na Orave a v Bardejove bude prvé hodiny nápor, ak môžete ísť na testovanie neskôr, prosím urobte tak,” uviedol.

9:44 Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti odkazuje, aby ľudia nešli na odberové miesta, kde sú veľké rady. “Podvečer bude prázdno a zajtra ešte viac,” napísal.

9:41 V okresných mestách Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) momentálne fungujú všetky odberné miesta, samosprávy však neodporúčajú v týchto chvíľach vychádzať na testovanie, dôvodom sú dlhé rady a nápory záujemcov na testovanie pri odberných miestach.

9:40 Starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren uverejnil na sociálnej sieti počas testovania aj fotografiu dúhy.

9:36 “K tejto hodine máme funkčných 97,2% odberových tímov, ďalšie sa postupne kompletizujú,” uviedol na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď.

9:25 Na niektorých odberných miestach vo Zvolene ráno chýbali testy. Potvrdil to hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška. Na odberných miestach, kde armáda ešte čaká na testy, odporúča mesto využiť ktorékoľvek iné odberné miesto. Celkovo je vo Zvolene 20 odberných miest, na mnohých sú po dva, niekde dokonca tri odberové tímy. Ku každému sú priradené jednotlivé ulice mesta aj s odporúčaným časom, kedy ich obyvatelia môžu prísť. Zoznam odberných miest nájdu záujemcovia na oficiálnej webstránke mesta. Odkazy informujú nielen o odporúčaných odberných miestach, ale aj o čase, kedy sa môžu prísť počas soboty a nedele otestovať.

9:11 Rady sa tvoria aj v Bratislave pri dostihovej dráhe.

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

9:05 Čakacia doba na drive-in na letisku v Košiciach je približne osem hodín, organizačný tím vracia autá späť. Hovorca mesta Vladimír Fabian záujemcom o testovanie odporúča, aby si aktuálne vybrali iné odberné miesto. „Vojaci otáčajú autá, aby sa už nezaraďovali. Kolóna bola už od siedmej rána od Pereša na letisko,“ dodal.

 

Čakacia doba na drive-in na letisku v Košiciach je približne osem hodín. Zdroj: Tip čitateľa

8:39 K 8. hodine bolo funkčných 91 percent odberných miest. Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo na sociálnej sieti. “Prosíme ľudí, aby sledovali vývoj situácie a nechodili tam, kde sú odberové miesta preplnené. Máme čas dnes a zajtra, zvládneme to,” dodal rezort zdravotníctva.

8:35 Ľudia si môžu obsadenosť miest počas víkendu kontrolovať na stránke somvrade.sk a vyhnúť sa tak prípadnému dlhému čakaniu.

8:33 Záujem o testovanie je aj v Moste pri Bratislave. Ľudia pri čakaní dodržujú predpísané rozostupy.

Zdroj: zoznam.sk

8:29 Testovanie na odberných miestach vo viacerých bratislavských mestských častiach zatiaľ nebolo spustené alebo je pozastavené. Dôvodom je nedostupnosť evidenčných hárkov alebo certifikátov. Magistrát hlavného mesta SR o tom informoval na sociálnej sieti. Týkať sa to má viacerých odberných miest v mestských častiach Ružinov, Staré Mesto a Rača. “Otvorenie odberového miesta na Rybničnej vo Vajnoroch sa odložilo pre nedostupnosť zdravotníckeho personálu,” doplnil magistrát.

8:24 Kolóny v súvislosti s testovaním sa tvoria aj na letisku v Košiciach.

Zdroj: tip čitateľa

8:13 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) prosí ľudí, aby sledovali vývoj situácie a nechodili tam, kde sú odberové miesta preplnené. “K 8:00 máme funkčných 91% odberových tímov, ďalšie sa postupne kompletizujú,” uviedol na sociálnej sieti.

8:10 Primátor Hlohovca Miroslav Kollár na sociálnej sieti odporučil ľuďom, aby odložili príchod na odberné miesto na neskôr. “Pred všetkými odbernými miestami sú momentálne niekoľkohodinové rady,” uviedol s tým, že otvorených majú aktuálne 14 odberných miest z 18.

8:07 Obyvatelia Prievidze sa môžu dať v sobotu zatiaľ otestovať na 29 z 35 pôvodne avizovaných odberných miest. Podobná situácia je v Handlovej, v ranných hodinách funguje sedem zo 14 odberných miest, a to pre chýbajúcich zdravotníkov. “Ráno sa podarilo otvoriť 29 odberných miest, niekde s problémami, ale sú v prevádzke,” informovala prievidzská radnica na sociálnej sieti. Testovanie sa zatiaľ podľa nej nepodarilo spustiť na všetkých odberných miestach na strednej odbornej škole (SOŠ) obchodu a služieb, v centre voľného času, ako i dome kultúry v Hradci. V krátkom čase by malo testovanie začať na parkovisku na Dlhej ulici a Ciglianskej ceste. Pred viacerými odbernými miestami sa tvoria niekoľkometrové rady ľudí, kolónu áut eviduje mesto i na Nábrežnej ulici. “Odporúčame sa vyhnúť rannému náporu. Skúsenosti z pilotného testovania sú také, že popoludní a večer sa situácia upokojí a rady sa skrátia,” dodala prievidzská radnica.

8:02 Starostka Bratislavskej mestskej časti Karlova Ves Dana Čahojová na sociálnej sieti informovala, že miesta Drive in sú už dočasne uzavreté. “Pevne dúfame, že čo auto, to jeden človek, je len držanie miesta pre zvyšok domácnosti. Inak je to totálny faul,” dodala.

8:00 Záujem o testovanie v hlavnom meste je od rána vysoký. V meste sa v súvislosti s viacerými mobilnými odbernými miestami začali tvoriť kolóny. Bratislavské mestské časti obyvateľom odporúili, aby sledovali ich webové stránky a sociálne siete, kde budú o situácii na odberných miestach priebežne informovať.

 

V Bratislave sa tvoria v súvislosti s testovaním kolóny. Zdroj: tip čitateľa

Testovanie prebehne v sobotu aj v nedeľu v čase od 7.00 do 22.00 hodiny s prestávkami v čase 12.00 – 12.45 a 18.00 – 18.30, posledný ster by sa mal odoberať o 21.30 hodiny. Pri vstupe na odberné miesto sa treba riadiť pokynmi členov odberného tímu. Podrobné inštrukcie sú aj na stránke somzodpovedny.sk. Podľa pokynov na nej si treba po vstupe najskôr vydezinfikovať ruky. Dezinfekčné prostriedky budú na mieste. Následne prídu na rad administratívne úkony, pracovníkovi sa treba preukázať občianskym preukazom, dieťa kartičkou poistenca. Vypíše formulár potrebný na registráciu, po ktorej každý dostane pridelené číslo.

S číslom sa príde k zdravotníkovi, ktorý odoberie vzorku z nosohltana tyčinkou. Počas odberu treba pokojne dýchať so zatvorenými ústami. Na výsledok sa počká vo vyhradenom vydezinfikovanom priestore. Podľa prideleného čísla zdravotník odovzdá zatvorenú obálku s certifikátom s výsledkom a poučením, čo robiť pri negatívnom i pozitívnom výsledku. Aj s negatívnym treba naďalej dodržiavať hygienické opatrenia: umývanie rúk, dodržiavanie odstupov a nosenie rúška aj v interiéri.

 

Zdroj: zoznam.sk / Maarty von B

V prípade pozitívneho testu treba ísť z odberného miesta do domácej desaťdňovej karantény. Možnosť absolvovať karanténu ponúkajú aj súkromné zariadenia, zoznam je na webe ministerstva obrany. O pozitívnom výsledku treba informovať svojho lekára, ako aj osoby s úzkym kontaktom. Aj pre ne bude platiť domáca desaťdňová karanténa.

Pri domácej karanténe budú pre osoby v spoločnej domácnosti platiť rovnaké pravidlá ako pre osoby, ktoré prišli do kontaktu s pozitívnym na ochorenie COVID-19. A to povinnosť karantény alebo absolvovanie testu s negatívnym výsledkom.