Domáce Politika Top

ONLINE Hanba v parlamente. Poslanci opäť nezvolili ani jedného kandidáta na ústavného sudcu

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Opakovaná voľba kandidátov na ústavných sudcov neveští nič dobré. Dnes by mal parlament konečne rozhodnúť. Už od začiatku ale samotnú voľbu sprevádza chaos a tak je nejasné, ako vôbec dnešné hlasovanie dopadne. Koalícia nedokáže nájsť spoločnú reč, opozičné hlasy na zvolenie sudcov nestačia. Pred samotným hlasovaním výbor rozhodol, že opakovaná voľba bude verejná. 

 

19:00 Náš online sa na dnes končí. Glob.sk vás bude aj naďalej informovať o vývoji v súvislosti s voľbou ústavných sudcov.

18:50 Predseda vlády Peter Pellegrini sa k celej situácii vyjadrí počas zajtrajšieho dňa, povedala jeho hovorkyňa Patrícia Macíková.

Na neúspešnú voľbu zareagovalo aj ministerstvo spravodlivosti. Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti SR

18:48 Opätovné nezvolenie kandidátov na ústavných sudcov je podľa politického analytika Jána Baránka ústavnou krízou. ,,Celkovo to znamená, že parlament si neplní svoju zákonnú úlohu. Jeho základnou úlohou totiž je, aby fungoval štát a všetky jeho zložky,” reagoval pre SITA Baránek.

18:45 ,,My sme volili len šiestich, ako sme sa dohodli. Bohužiaľ, nerozumieme tomu a nemyslíme si, že je zodpovedné, takýmto spôsobom zablokovať fungovanie Ústavného súdu.” Bugár zdôraznil, že urobili maximum, aby Ústavný súd bol funkčný. Vysvetlil, že teraz musia počkať do ďalšej schôdze. ,,Toto je veľmi zlá správa. Je to zodpovednosť koaličného partnera Smer-SD,” dodal Bugár.

18:40 ,,My si myslíme, že ak by sme zvolili šiestich kandidátov, tak prezident má možnosť zvoliť si troch a nenastala by situácia, ktorú momentálne vidíme. Aj sme sa dohodli na šiestich menách a vzhľadom k tomu, že koaličný partner Smer-SD avizoval, že má nejaký problém, tak sme posunuli hlasovanie. Bohužiaľ po hlasovaní poslanci Smer-SD zablokovali voľbu,” povedal predseda Most-Híd Béla Bugár. Dodal, že ale zatiaľ nehrozí menšinová vláda.

18:39 Prezident Andrej Kiska na sociálnej sieti uviedol, že poslanci mali roky na prípravu, ale aj tak zlyhali. Výsledok dnešného opakovaného hlasovania poslancov o kandidátoch bol podľa neho veľkou ranou pre dôveru ľudí v schopnosť politikov poctivo spravovať štát. ,,Ja osobne navštívim budúci týždeň Ústavný súd v Košiciach, kde oznámim svoj ďalší postup, ako zabezpečiť aspoň jeho provizórne fungovanie,” napísal Kiska.

18:37 ,,Koalícia strán Smer-SD, SNS a Most-Híd chladnokrvne ochromila najdôležitejšiu súdnu inštanciu na Slovensku – Ústavný súd. Základné práva a slobody občanov sa ocitli vo vážnom ohrození. Možno ešte väčšom ako za čias mečiarizmu. Znova sa tak vracajú časy, keď budú musieť ľudia v uliciach obhajovať svoje právo na slušný život v slobodnej a demokratickej krajine,” napísal hovorca strany SaS Róbert Buček.

18:28 Šéf OĽaNO Igor Matovič vyzval premiéra Petra Pellegriniho, aby ukázal Robertovi Ficovi, kde je jeho miesto, prevzal Smer-SD a zabezpečil funkčnosť Ústavného súdu.

18:21 Poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová povedala, že ,,vidíme, do akého chaosu vládna koalícia dostala Slovensko”. Podľa nej je celý chaos len mocenským záujmom niektorých ľudí a neváhajú obetovať štát a záujmy občanov kvôli svojim ambíciám. ,,Vyzývam voličov Smeru a SNS, aby si dobre rozmysleli, či chcú podporovať takýto rozklad štátu,” dodala Remišová.

18:07 Podpredseda parlamentu Hrnčiar vyhlásil, že keďže nebol zvolený potrebný počet kandidátov, vykonajú sa nové voľby. Ukončil 40.schôdzu parlamentu. V sobotu sa končí funkčné obdobie deviatim z 13 sudcov na Ústavnom súde. Budeme mať tak nefunkčný Ústavný súd.

18:06 Overovatelia skonštatovali, že v opakovanej voľbe nebol zvolený ani jeden z kandidátov.

Výsledky hlasovania.

18:01 Poverený overovateľ z SNS Stanislav Kmec oznamuje výsledky verejného hlasovania. Vo voľbe bolo 49 neplatných a 89 platných hlasovacích lístkov.

17:54 Podľa našich informácií poslanci v pléne opäť nezvolili ani jedného kandidáta na ústavného sudcu. Poslanci Smer-SD odovzdávali znehodnotené hlasovacie lístky, ĽS NS sa zdržala pri všetkých kandidátoch. Strany Most-Híd a SNS mali hlasovať viac menej normálne.

17:42 Poslankyňa SNS Eva Antošová hlasovala tak, aby parlament zvolil aspoň šiestich kandidátov na sudcov Ústavného súdu. „Či sa ale stretnem v hlasovaní s inými poslancami, to neviem. Robila som tak, ako som najlepšie vedela. Čo robia poslanci Smeru, to nie je otázka na mňa,“ zdôraznila.

Fico nechcel povedať, ako hlasoval. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

17:38 Expremiér a šéf Smer-SD Robert Fico vynadal novinárom. Zopakoval, že novinári narobili viac zla tejto krajine, ako sto tornád. Ako hlasoval nepovedal.

17:36 Podpredseda parlamentu z Most-Híd Andrej Hrnčiar vyhlásil verejné hlasovanie za skončené a dal prestávku. Na rad prichádzajú overovatelia, ktorí neskôr vyhlásia výsledky.

17:35 ,,Smer a ĽS NS sa pri voľbe dlho nezdržiavajú, takže predpokladám, že zasa bude veľa neplatných hlasovacích lístkov,” povedal z SaS Martin Klus. Myslí, že ani v opakovanej voľbe nebude zvolený žiaden kandidát.

17:32 Poslanec Smer-SD Dušan Muňko povedal, že ,,keď budú zvolení kandidáti opozície za pomoci niekoho z koalície, tak na čo ostávať v takejto koalícii”. Ďalší poslanec zo smer-SD Ľubomír Vážny povedal, že vhodil prázdny lístok. Na klube sa dohodli, že pri voľbe majú voľnú ruku. Tiež dodal, že podľa neho neprekáža, ak bude na nejaký čas paralizovaný Ústavný súd, spomínal mesiac, dva.

17:30 Podpredseda SNS Anton Hrnko sa vyjadril, že klub SNS dostal inštrukcie a podľa tých volil. O dohode v koalícii nevie.

17:18 Šéf strany Most-Híd Béla Bugár uviedol, že koalícia sa dohadovala na zvolení šiestich mien pri voľbe nových ústavných sudcov. Bugár zároveň potvrdil, že medzičasom zasadal poslanecký klub strany Smer-SD a nevie, či prišlo k nejakým zmenám. ,,Ak prišlo k nejakej zmene v klube Smeru, tak o nej neviem a ideme hlasovať,” povedal Bugár. Pripustil, že sa môže opakovať scenár z utorka a nebude zvolený ani jeden kandidát.

17:10 V Smere-SD viacerí naďalej odmietajú verejnú voľbu, mali by, tak ako pri prvom kole, vhadzovať prázdne lístky.

Poslanci opäť hlasujú o kandidátoch. Hlasovania sa tentokrát zúčastnila aj ĽS NS. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

17:03 Predseda parlamentu z SNS Andrej Danko vyhlásil, že plénum pristúpi k opakovanej voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Hlasovanie je verejné.

16:29 “Máme klub, máme sa dohodnúť, ako sa bude hlasovať. Zatiaľ neviem povedať nič nové,” povedal podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd).

16:27 Podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku sa koalícia v tejto chvíli stále dohaduje. Okolo pol piatej by mal byť z týchto rokovaní výstup. To, či bude verejný však Paška nešpecifikoval. „Dôležité je, že sa rokuje, a že nikto z týchto rokovaní zatiaľ nevyšiel nespokojný,“ povedal. Poslanecký klub SNS v týchto chvíľach čaká na to, na čom sa dohodne koaličná rada.

Podľa Jaroslava Pašku (SNS) poslanecký klub strany čaká, aký bude výstup z koaličnej rady. FOTO: archív

15:30 Podľa Petra Pčolinského zo Sme rodina hnutie hovorilo, že Ústavný súd musí byť funkčný a nemôžeme z toho robiť personálny biznis. “Musím povedať, že veľmi rýchlo sme našli prienik 10 mien,” povedal Pčolinský.

15:29 Poslanec Alojz Baránik (SaS) upozornil na rozdiel medzi koalíciou a opozíciou. Koalícia si totiž podľa neho vybrala kandidátov, z ktorých si prezident nedokáže vybrať.

15:22 Opozícia zvolala na popoludnie tlačovku. “Som rád, že potom, ako sme sa dohodli pred prvým kolom na voľby na prieniku kandidátov, že v tejto dohode sa nám podarilo získať aj hnutie Sme rodina,” povedal Igor Matovič (OĽaNO). “Ukazujeme opäť, že sme zodpovední,” vyhlásil. Ako ďalej informoval, dohodli sa na 10 menách, ktoré budú dnes voliť.

15:14 Podľa informácií Glob.sk z prostredia koalície k dohode medzi vládnymi stranami zatiaľ neprišlo. Strana Smer-SD odmieta dnes podvečer zvoliť kohokoľvek. 

14:59 Podľa medializovaných informácií sa koalícia dohodla na šiestich menách kandidátov na ústavných sudcov, ktorých dnes zvolí. Ako uviedol Denník N, malo by ísť  o Kajetána Kičuru, Miloša Maďara, Ladislava Duditša, Michala Trubana, Evu Fulcovú a Ľuboša Szigetiho. Dohoda sa mala zrodiť bez prítomnosti Roberta Fica.

14:30 Z tlačového a informačného odboru kancelárie Ústavného súdu poukazuje Ivana Vilinská na to, že prípadné nevymenovanie nových ústavných sudcov súd paralyzuje. ,,Uvedomujúc si vážnosť súčasného stavu, plénum Ústavného súdu po dohode našlo provizórne riešenie tejto nepriaznivej situácie. V prípade, že do 16. februára 2019 nedôjde k vymenovaniu nových sudcov Ústavného súdu, bude Ústavný súd o svojom ďalšom fungovaní verejnosť informovať prostredníctvom tlačovej informácie,” uviedla Vilinská.

14:01 ,,My sme pripravení zúčastniť sa voľby a sudcov zvoliť. Hľadáme prienik s koaličnými stranami, aby sme tam našli takých kandidátov, na ktorých sa vieme zhodnúť. My sme na to pripravení, závisí to od toho, ako dopadnú koaličné rokovania. Nechceme, aby bol ÚS paralyzovaný,” povedal v Bojniciach pre TASR minister životného prostredia a podpredseda strany Most-Híd László Sólymos. Dodal, že ,,samozrejme, my sme volili aj v prvom kole, ale nenašiel sa prienik, takže musí sa o tom rokovať. Ja si myslím, že koalícia by mala zvoliť sudcov”.

13:12 Na vyjadrenia ĽS NS zareagovala aj strana SaS, ktorá ich označila za konšpiráciu. ,,Touto konšpiráciou sa ĽS NS snaží priblížiť k Smeru a vyčleniť sa od demokratickej časti parlamentu,” uviedol hovorca SaS Róbert Buček.

13:10 Opozičné hnutie OĽaNO sa ohradzuje voči vyjadreniam ĽS NS o ich dohodách s Mostom-Híd na zvolení ,,vyslovene liberálnych kandidátov” na ústavných sudcov. ,,Je to trápny pokus fašistu Kotlebu. Ten, kto sa tajne stretáva a rokuje s vládnou koalíciou, je Kotlebova strana ĽS NS,” povedal hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

11:44 Strany OĽaNO, SaS, Sme rodina, SPOLU a zástupcovia nezávislých poslancov budú o 14:00 spolu debatovať ohľadom voľby kandidátov. Pred samotným hlasovaním poskytnú stanovisko, informovalo tlačové oddelenie OĽaNO.

11:35 ,,Odloženie hlasovania voľby ústavných sudcov na 17:00 znamená len toľko, že vzájomným vydieraním sa koalícii zatiaľ nepodarilo dosiahnuť dohodu na spoločných kandidátoch, a teda na ovládnutie Ústavného súdu. Od samotného počiatku je to nezodpovedné a nedôstojné. Ústredným bodom tohto komplotu proti slovenskej ústavnosti je Robert Fico,” reagovala strana SaS k odloženiu voľby kandidátov.

11:30 Nie je vylúčené, že ani dnes poslanci nikoho nezvolia a Ústavný súd tak bude od soboty o štyroch sudcoch.

11:28 ,,Ak nebude týždeň zasadať Ústavný súd, nič sa nedeje,”povedal poslanec Smer-SD Maroš Kondrót. Povedal, že sa nemáme tváriť akoby, keď v piatok o polnoci deviatim sudcom z 13 skončí mandát, nastal koniec sveta.

11:24 Poslanec ĽS NS Milan Uhrík odmietol, že by ich oslovili koaličné strany. O 11:00 sa plánovali zdržať pri hlasovaní. Čo ale urobia o piatej ešte nevedia.

11:15 ,,Ešte prebiehajú koaličné dohovory,” povedal poslanec Smer-SD Ľubomír Vážny. Myslí si, že je ešte čas na to, aby vznikla v koalícii dohoda. Zatiaľ nie je.

11:07 Danko dal o návrhu hlasovať. Poslanci ho 77 hlasmi schválili. ,,Prerušujem rokovanie do 17:00, kedy budeme pokračovať v hlasovaní,” dodal Danko.

11:05 Poslanec zo Smer-SD Miroslav Číž pred hlasovaním v mene troch poslaneckých klubov Smer-SD, SNS, Most-Híd predniesol procedurálny návrh, aby sa hlasovanie preložilo na 17:00. ,,Odôvodnenie je veľmi jednoduché, ide o veľmi vážny akt a intenzívne prebiehajú debaty,” povedal Číž.

Danko presunul hlasovanie na 17:00. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

11:00 Predseda parlamentu za SNS Andrej Danko otvoril desiaty rokovací deň 40.schôdze.

10:58 Opakované voľby sa zrejme o 11:00 konať nebudú. Koalícia presunie voľby na 17:00, pretože chcú ešte rokovať. Informáciu potvrdil poslanec Smer-SD Erik Tomáš.

10:52 Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar z Most-Híd hovorí, že by bol rád, keby sa podarilo zvoliť aspoň časť kandidátov, z ktorých by prezident mohol vymenovať ústavných sudcov.

10:45 Poslanci SNS sa dohodli na kandidátoch na ústavných sudcov, ktorých budu v opakovanej voľbe v parlamente voliť. Potvrdila to poslankyňa za SNS Eva Antošová po rokovaní poslaneckého klubu. Poslankyňa za SNS Eva Smolíková očakáva, že nejakí kandidáti zvolení budú.

10:13 Poslanci ĽS NS sa zúčastnia na opakovanej voľbe kandidátov na ústavných sudcov Majú totiž informácie o tom, že koaličný Most-Híd chce spolu s opozičnými SaS a OĽaNO pretlačiť na Ústavný súd ,,vyslovene liberálnych kandidátov” a tomu chcú zabrániť. ,,Spravíme všetko preto, aby sme vytvorili hrádzu tomuto liberalizmu,” vyhlásil na tlačovke šéf strany Marian Kotleba.

10:09 To, či budú Smer-SD a SNS opäť bojkotovať voľbu kandidátov na ústavných sudcov zatiaľ jasné nie je. Ako povedal Róbert Madej (Smer-SD), pred hlasovaním má strana ešte poslanecký klub, kde sa majú dohodnúť na ďalšom postupe. Rovnako tak má rokovať v najbližších chvíľach aj poslanecký klub SNS. Potvrdil to jeho predseda Tibor Bernaťák. (SNS)

Opozícia sa pridala k Bernaťákovi a Sárközy. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

10:00 Poslanci napokon rozhodovali o návrhu Bernaťáka, teda o tom, že voľba by mala byť verejná. Toto uznesenie poslanci schválili ôsmymi hlasmi. Proti bolo päť poslancov. K Bernaťákovi a Sárközy sa pripojila celá opozícia.

9:58 Výbor hlasoval o štyroch návrhoch. Poslanci Madejov prvý návrh, ktorý hovoril o tajnej voľbe, neschválili. Členovia výboru neschválili ani Beblavého návrh.

9:55 Madej ukončil rozpravu. Nasleduje hlasovanie.

9:47 Šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák za stranu SNS povedal jednoznačné stanovisko. ,,Sme naďalej za verejnú voľbu.”

9:42 Za verejnú voľbu je aj poslankyňa Most-Híd Irén Sárközy ,,Národná rada sa rozhodla, že celá táto voľba bude verejná.” Podľa nej znenie ,,tajná voľba sa opakuje”, zodpovedajú, keď aj prvá voľba je tajná.

Beblavý je za verejnú voľbu. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

9:36 ,,Beriem váš právny názor, rešpektujem ho, len s ním nesúhlasím,” reagoval Madej na poslanca Dostála.

9:25 ,,Dnes riešime rozpor dvoch ustanovení zákona.” Ondrej Dostál z SaS tvrdí, že ak je prvá voľba tajná, opakovaná je tiež tajná. ,,Tajná voľba sa opakuje, teraz nemáme, čo opakovať, keď došlo k schváleniu verejnej voľby, nastáva problém a tajná voľba sa opakovať nemôže,” vysvetlil Dostál.

9:17 Poslanec Miroslav Beblavý navrhuje alternatívne uznesenie. ,,Nepoznáme prípad, kedy sa v jednom kole hlasovalo tak a v druhom kole inak,” skonštatoval Beblavý a povedal, že nie je to logické a chce, aby bolo aj druhé kolo verejné. ,,Prosím rešpektujte rokovací poriadok,” odkazál strane Smer-SD.

9:07 Madej otvoril rozpravu, súčasne sa prihlásil o slovo. ,,Tajnosť voľby je potrebné rešpektovať, nemyslím, že je to právny omyl,” povedal Madej. Hovoril o svojom návrhu uznesenia, aby boli tajné voľby.

Ústavnoprávny výbor rozhoduje o opakovanej voľbe. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

9:00 Členovia ústavnoprávneho výboru zasadli do svojich kresiel. Predseda ústavnoprávneho výboru zo Smer-SD Róbert Madej otvoril 89.schôdzu výboru. Poslanci budú rozhodovať o tom, ako bude vyzerať opakovaná voľba kandidátov na ústavných sudcov.

Ústavnoprávny výbor sa bude musieť pred hlasovaním v parlamente dohodnúť, ako sa má vykonať opakovaná voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu. ,,Výbor sa bude zaoberať otázkou, či má byť opakovaná voľba tajná alebo verejná,” povedal predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej. Zareagoval tak na šéfa parlamentu a strany SNS Andreja Danka, ktorý požiadal, aby výbor povedal, ako sa má vykonať opakovaná voľba. Madej dodal, že on svoj názor na to má, ale bude ho prezentovať na rokovaní výboru.

V prvom kole volieb zákonodarci nezvolili ani jedného kandidáta. Overovateľ z SaS Martin Klus po hlasovaní uviedol, že poslanci Smer-SD a SNS odovzdali prázdne lístky. Niektorí poslanci na lístky napísali aj to, že nesúhlasia s verejnou voľbou. Zo 119 odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 53 neplatných a 66 platných. ,,Overovatelia konštatujú, že vo verejnom hlasovaní nebol zvolený ani jeden z navrhnutých kandidátov. Vykoná sa opakovaná voľba, do ktorej postupujú všetci kandidáti, ktorí neboli zvolení,” vyhlásil Klus.

Prázdne lístky boli reakciou na verejnú voľbu, ktorú si poslanci najprv odhlasovali v pléne. Voči nej sa najviac ohradila strana Smer-SD. ,,Vo verejnej voľbe sme vyjadrili názor na verejnú voľbu – odmietavý názor. Zároveň sme testovali, či ešte funguje vládna koalícia,” povedal zo Smer-SD Erik Tomáš.

 

Klus potvrdil, že poslanci odovzdávali prázdne lístky. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Spory medzi sebou

Pri voľbe kandidátov utrpela najviac samotná koalícia. Potom, ako sa Most-Híd dozvedel, že Smer-SD rokoval ohľadom voľby s ĽS NS, ich predseda Béla Bugár odmietol hlasovať za kandidátov Smer-SD. Smer-SD zase na oplátku odmietol hlasovať za kandidáta Most-Híd Petra Kresáka a šéf Smeru Robert Fico dokonca varoval, že ak Most-Híd bude voliť s opozíciou, poruší koaličnú zmluvu. ,,Malo by to vážny vplyv na chod vládnej koalície,“ povedal Fico. 

Narozdiel od koalície, opozícia svoju dohodu mala už pred prvou voľbou. Ako ale dnešné hlasovanie dopadne, je veľmi otázne. „Ústavný súd SR je strážca demokracie, strážca ústavnosti a nemyslím si, že je správne, aby sme ho akýmkoľvek spôsobom paralyzovali len tým, že nie sme schopní na úrovni politických strán nájsť politickú dohodu a zhodnúť sa aspoň na tých šiestich menách tak, aby mohli byť vymenovaní traja ústavní sudcovia, a aby aspoň v sedemčlennom zložení ústavný súd mohol fungovať,“ zdôraznil premiér Peter Pellegrini.

Poslanci by mali v pléne vybrať 18 kandidátov na ústavných sudcov. Tých by mali následne ponúknuť prezidentovi a on z nich vymenuje polovicu za ústavných sudcov. Takýto ideálny scenár sa ale zrejme konať nebude.

Z Národnej rady vás online informujú Veronika Kováčová a Henrieta Hačundová.

 

Galéria
Parlament tento týždeň opäť nezvolil kandidátov na ústavných sudcov. Zdroj: Glob.sk I David Duducz
Madej potvrdil, že v koalícii zatiaľ dohoda nie je. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Predseda strany Smer-SD Robert Fico. Zdroj: Glob.sk
Zdroj: TASR / Oliver Ondráš
Na Ústavnom súde sa vo februári skončilo deviatim sudcom funkčné obdobie. Zdroj: TASR / Františšek Iván
Ústavný súd fungoval niekoľko mesiacov v provizórnom režime. Zdroj: TASR / František Iván
navigate_before
navigate_next