Domáce Politika Prezidentské voľby Top

ONLINE DEŇ PO Víťazstvo Čaputovej komentujú politici zo všetkých táborov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Volebný ošiaľ sa skončil. Slovensko si po prvýkrát v histórii zvolilo prezidentku. Zuzana Čaputová svojim programom presvedčila voličov a dobyla prezidentský palác. Na jej víťazstvo reagujú aj predstavitelia politických strán. Glob.sk bude sledovať aktuálnu situáciu. Prinesieme vám reakcie z dnešného dňa online.

 

*Náš online sa skončil. Ďakujeme, že ste s nami sledovali deň po voľbách.

15:42 Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) rešpektuje výsledky demokratických volieb, v ktorých bola za prezidentku SR zvolená Zuzana Čaputová. Avizovala, že jej prácu v Prezidentskom paláci bude pozorne sledovať a jej pôsobenie bude hodnotiť korektne, výlučne na základe činov. (tasr)

15:30 Zuzana Čaputová vyhrala v sobotňajšom druhom kole prezidentských volieb vo všetkých 17 mestských častiach hlavného mesta. (tasr)

14:52 Poslanci Národnej rady SR pogratulovali Zuzane Čaputovej k výsledku v prezidentských voľbách. Viacerí sa v diskusnej relácii RTVS O 5 minút dvanásť zhodli, že od nej čakajú naplnenie jej sľubov. (tasr)

14:40 Šéf agentúry Focus Martin Slosiarik si myslí, že neúspešný prezidentský kandidát Maroš Šefčovič nebol pre voličov kampani jasne čitateľný. “Z môjho pohľadu si voliči so Šefčovičom nevedeli spojiť domácu politiku. Predsa len, je to človek, ktorý väčšinu svojho profesionálneho života strávil mimo Slovenska, primárne v európskych štruktúrach. Svojou identitou je skôr kozmopolitný človek. Mám preto pocit, že sa trocha ťažšie hľadal. A v podstate sa ani úplne nenašiel v predvolebnej kampani tak, aby ho jeho voliči vnímali v autentických témach,” povedal Slosiarik.  (tasr)

14:35 Čaputovej zablahoželal k víťazstvu aj hovorca Miloša Zemana Jiří Ovčáček. ,,Blahopřejeme Zuzaně Čaputové k vítězství v prezidentských volbách na Slovensku. Věříme, že česko-slovenské vztahy a spolupráce Visegrádské čtyřky zůstanou nadstandardní. Těšíme se na setkání v České republice!”

14:14 Víťazka prezidentských volieb Zuzana Čaputová lepšie čítala slovenskú spoločnosť a jej požiadavky. Tiež na ňu vhodnejšie počas kampane reagovala. Pre TASR to povedala politologička z Katedry politológie Univerzity Komenského v Bratislave Aneta Világi. “V súvislosti s tým, ako sa vyvíjala predvolebná kampaň, tak zrejme príbeh Zuzany Čaputovej, ale zároveň aj spôsob komunikácie, ktorý prezentovala počas nej, bol viac uveriteľný a vhodnejší vzhľadom na súčasnú situáciu na Slovensku,” skonštatovala. (tasr)

14:03 Poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Anna Zemanová na sociálnej sieti taktiež zverejnila svoj názor na novú prezidentku. ,,Prezidentka s pozitívnym vzťahom k ochrane životného prostredia je signál, ktorému tlieskam všetkými desiatimi,” znie status Zemanovej.

13:42 Podpredseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko víťazke prezidentských volieb Zuzane Čaputovej zagratuloval k jej úspechu. ,,Má všetky predpoklady byť dobrou prezidentkou, ktorá bude dôstojne reprezentovať Slovensko navonok a rozvážne pristupovať k domácim problémom, ktoré rozdeľujú spoločnosť,” píše Galko na sociálnej sieti.

Mnohí politici prostredníctvom sociálnej siete gratulujú Zuzane Čaputovej k víťazstvu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

13:38 Na záver relácie Na telo Čaputová dodala, že by chcela zostať žiť v Pezinku.

13:35 Kovačič sa Čaputovej spýtal, či bývalý predseda Ústavného súdu a poradca prezidenta Kisku Ján Mazák bude pokračovať aj u nej. ,,Nevylučujem to, veľmi si ho vážim, jeho vhľad do právneho poriadku je nesmierne hlboký, ale zatiaľ túto oblasť neuzatváram.”

13:23 Štátny tajomník ministra práce Branislav Ondruš v relácii Na telo uviedol, že ,,Smer môže byť hrdý na to, koho nominoval do prezidentských volieb”.

13:20 ,,Chcela by som veľmi oceniť, ako sa k voľbe prezidenta postavili naši voliči,” reagovala v relácii Na telo podpredsedníčka parlamentu z SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová

13:17 Zuzana Čaputová rešpektuje Andreja Danka ako predsedu parlamentu. Kovačič sa opýtal Čaputovej na to, čo ak bude chcieť ísť Danko na ďalšie cesty do Ruska. ,,V rámci neformálnych stretnutí by sme komunikovali aj na túto tému.” Povedala, že informácie sa dozvedá zatiaľ len z médií a preto ju bude zaujímať pozadie a vzťah Danka k Ruskej federácii.

13:15 Michala Kovačiča zaujímala aj Šefčovičova budúcnosť. ,,Slovenské prostredie ma úplne pohltilo a musím povedať, že tie veľmi pozitívne reakcie ľudí vás nabíjajú veľmi dobrou energiou. Určite sa budem viac vyjadrovať k veciam, ktoré sa nám na Slovensku dejú.” Dodal, že chce byť čo najužitočnejší pre Slovensko. O nomináciu do Európskej komisie by ale záujem mal.

13:10 ,,Ak ma niečo na týchto voľbách mrzí, tak že v druhom kole prišlo voliť menej ľudí, ako v prvom kole,” zrekapituloval výsledky volieb Maroš Šefčovič v relácii Na telo.

13:03 Čaputová zatiaľ neregistruje gratuláciu od predsedu Smer-SD Roberta Fica, reagovala na otázku Michala Kovačiča v relácii Na telo.

12:32 Podľa mimoparlamentnej strany SPOLU – občianska demokracia v našej krajine včera zvíťazila slušnosť. Na sociálnej sieti napísali, že Čaputová bude dobrou prezidentkou.

12:31 Podpredseda Smeru Juraj Blanár na sociálnej sieti zagratuloval Zuzane Čaputovej a tiež aj Marošovi Šefčovičovi, ktorý podľa neho v druhom kole takmer zdvojnásobil svoj počet hlasov. ,,A poďakovanie patrí aj jeho manželke, ktorá bola po jeho boku a pripravená po piatich rokoch aktívne zastávať post prvej dámy Slovenska.”

12:15 Predseda Štátnej volebnej komisie Eduard Bárány charakterizoval tieto voľby ako ,,voľby bez organizačno-technických zaujímavostí.”

12:10 Viceprezident policajného zboru Róbert Bozalka informoval o priebehu volieb z pohľadu polície. ,,Bezpečnostná situácia bola priebežne monitorovaná. K narušeniu verejného poriadku neprišlo a voľby z nášho pohľadu prebehli pokojne.” Na poriadok dohliadalo viac ako 6-tisíc policajtov, pričom 4 258 plnilo úlohy priamo v súvislosti s voľbami.

12:04 Podľa predsedu Štatistického úradu Alexandra Balleka boli výsledky druhého kola spracované v priebehu necelých štyroch hodín. Pokiaľ ide o účasť, tá bola v mestách približne o šesť percent vyššia ako v obciach. Najvyššia účasť 54,66% bola v Bratislavskom kraji, naopak, najnižšia bola v Košickom kraji, kde dosiahla úroveň 35,33%.

Volebná komisia oficiálne potvrdila výsledky. Čaputová vyhrala voľby. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

12:00 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán oficiálne potvrdila výsledky druhého kola prezidentských volieb. Podľa predsedu Štátnej volebnej komisie Eduarda Bárányho bol priebeh volieb pokojný. Celkove sa zúčastnilo volieb 41,79% voličov. Zuzana Čaputová získala 58,4% hlasov a Maroš Šefčovič získal 41,59%. Bárány zablahoželal víťazke volieb a poďakoval sa aj ostatným zúčastneným kandidátom v prezidentských voľbách.

11:50 Predseda parlamentu Andrej Danko je pripravený zajtra prevziať zápisnicu o výsledku volieb. Na adresu výsledkov, Danko povedal, že ,,voľby sa nekomentujú, voľby sa rešpektujú. Ďakujem všetkým, ktorí sa ich zúčastnili. Súčasne avizujem vytvorenie pracovnej skupiny na legislatívne riešenie niektorých problémov priebehu volieb, avizovaných štátnou komisiou. Z pozície predsedu NR SR gratulujem víťazke prezidentských volieb a želám jej, aby dokázala skĺbiť výkon verejnej funkcie so súkromím. To je v politike najťažšie”.

11:44 Moderátor Norbert Dolinský sa pýtal Šefčoviča, či ho nemrzí, že na volebnú noc neprišli predstavitelia Smeru. ,,My sme od začiatku mali dohodu, že budem kandidovať ako nezávislý a chceli sme, aby volebná noc bola v kruhu rodiny a priateľov. Samozrejme, boli sme v telefonickom kontakte, určite si zavoláme aj dnes popoludní, kontakty prebiehali aj včera. Z tohto pohľadu som spokojný, ako sa to zvládlo.”

11:31 ,,Mne sa končí neplatené voľno. Dnes sa budem musieť spojiť s tímom v Bruseli, zajtra by som sa mal vrátiť do Bruselu. Treba dokončiť veci, ktoré som tam nechal rozrobené,” reagoval Šefčovič na otázku, čo ďalej. Dodal, že sa blížia eurovoľby. ,,Pokiaľ bude záujem, budem mať chuť prispieť, aby účasť do volieb bola vyššia ako naposledy.”

11:26 ,,Ja budem vždy pracovať pre Slovensko,” povedal v televíznej debate na TA3 porazený Maroš Šefčovič.

11:20 Zuzana Čaputová ako prezidentka musí opustiť stranícku politiku. V súčasnosti je podpredsedníčka mimoparlamentnej liberálnej strany Progresívne Slovensko. ,,Ja sa veľmi teším, že sa tejto novej strane darí, sú tam ľudia, ktorých mám rada a veľmi budem tejto strane držať palce. Je dobré, aby boli na Slovensku demokratické sily, ktoré budú posúvať krajinu vpred.”

11:15 Čaputová sa vyjadrila aj na margo českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý sa vyhranil proti nej. ,,Ja ho vnímam s rešpektom, je tam istá názorová rozdieľnosť.” Zároveň ale dodala, že český národ vníma ako bratský národ. A na prvú zahraničnú cestu pôjde práve do Českej republiky, aby dodržala tradíciu.

Čaputová v povolebnej debate na TA3. Zdroj: TASR / Martin Baumann

11:12 Obdobie pred inauguráciou využije Čaputová na relax a na samotnú prípravu. Chce si naplánovať isté stretnutia s predstaviteľmi orgánov verejnej moci, ale zatiaľ v neformálnej rovine a prebrať isté témy.

11:09 Čaputová pripúšťa aj rokovania s Marianom Kotlebom, ale len vtedy, ak nebude Kotleba popierať historické fakty.

11:08 Podľa Čaputovej bola za čiarou antikampaň, ktorá prinášala nezmysly a klamstvá a tiež sa jej nepáčili útoky na rodinných príslušníkov kandidátov.

11:00 ,,Každý z kandidátov ak by sedel ako víťaz, by cítil to, čo ja. Cítim obrovskú pokoru, no na druhej strane aj zodpovednosť. Je to obrovský záväzok a výzva aj pre mňa nesklamať,” povedala v povolebnej diskusii na Ta3 Zuzana Čaputová.

10:47 Koaličná strana Smer-SD zablahoželala Zuzane Čaputovej k víťazstvu. Na margo Šefčoviča strana dodala, že si za svoj výkon a nasadenie počas kampane zaslúži rešpekt a úctu.

10:45 To, že Zuzana Čaputová je žena, nebol faktor, ktorý ju k víťazstvu v prezidentských voľbách posunul. Na Slovensku bol dopyt po zmene a po takom kandidátovi, ktorý by bol iný, než je vládnuca politická elita. Pre TASR to uviedol politológ Pavol Baboš z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. ,,Keby sa bola Zuzana Čaputová vzdala v prospech Roberta Mistríka pred zhruba mesiacom, tak by to veľmi pravdepodobne bol vyhral on. Pozoruhodné je skôr to, že Slovákom neprekáža mať prezidentku.” 

10:34 Poslanec SaS Branislav Gröhling na sociálnej sieti uviedol, že Slovensko sa dnes dostane na stránky všetkých svetových médií v pozitívnom svetle. ,,Keď aj zohľadníme všetky úspechy pána Šefčoviča a jeho kariéru, je neuveriteľné, že vo voľbách vyhrala donedávna neznáma právnička z Pezinka. Je neuveriteľné, že nestačila ani mediálna známosť mena, ani podpora najsilnejšej (a najúspešnejšej) strany, ani rokmi overený deklarovaný konzervativizmus. Toto je dôkaz demokracie. Ani keď oponent vytiahol najťažšie kalibre, neporazil vôľu ľudu. A to je úžasné.”

10:22 Občianska konzervatívna strana tiež gratuluje Zuzane Čaputovej k zvoleniu za prezidentku Slovenska. ,,Jej úspech je dobrou správou pre budúcnosť slušnej demokratickej politiky. Tešíme sa, že Slovensko bude mať aj nasledujúcich 5 rokov dobrú hlavu štátu,” napísal predseda OKS Ondrej Dostál.

10:18 Zuzane Čaputovej zablahoželal aj europoslanec Ivan Štefanec. Želá jej, aby bola zodpovednou hlavou štátu a naplnila očakávania ľudí. ,,”Ich človek” to nedal a ľudia poslali na Súmračnú jasnú správu,” napísal na sociálnej sieti Štefanec.

10:08 Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši na sociálnej sieti odkázal, že ,,sláva víťazom, ale v tomto prípade najmä veľmi veľká, veľká česť porazeným. Maroš Šefčovič bol si naozaj jednička a všetci jeho voliči tiež”.

10:05 Predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová je veľmi rada, že po Kiskovi má Slovensko ďalšiu hlavu štátu, ktorá bude dôstojne zastávať svoj úrad. ,,Prezidentské voľby sú dôležitým symbolom. Ale pre riešenie problémov, ktoré Slovensko trápia, budú najdôležitejšie parlamentné voľby, ktoré nás čakajú za necelý rok. Urobím všetko preto, aby sme po voľbách mali vládu, ktorá bude dobre spravovať krajinu a razantne riešiť výzvy, ktoré pred nami stoja.”

9:55 Mimoparlamentné KDH verí, že sa bude s Čaputovou stretávať, nie zrážať. ,,Rozdiely, ktoré máme v niektorých hodnotových otázkach, sú zrejmé, ale nemali by znamenať, že stratíme vzájomnú úctu a rešpekt,” odkazuje hnutie s tým, že neštandardu, extrému, antisystému a populizmu je na Slovensku veľmi veľa a poraziť sa dá tak, že neextrém, štandard a systém budú vedieť predstavovať alternatívu a riešiť problémy našich občanov. ,,Je v záujme Slovenska, aby sme to zvládli. Držme si v tom vzájomne palce.” 

9:48 Ku gratuláciám sa pripojil aj neúspešný kandidát z prvého kola Eduard Chmelár. ,,Nevolil som ju, ale rešpektujem vôľu voličov, ktorí si želali kontinuitu v Prezidentskom paláci a možno tak trochu aj najkrajšiu hlavu štátu v Európe. Budem jej držať palce v tom, aby sa jej podarilo upokojiť situáciu na Slovensku a zjednotiť spoločnosť.” Chmelár na margo Šefčoviča zdôraznil, že vyhrať si nezaslúžil. Dodal, že to, čo predvádzal v posledných týždňoch, bolo nielen popretím celej jeho kariéry, ale predovšetkým hanbou a fackou základným princípom sociálnej demokracie. ,,Trúfam si dokonca povedať, že Maroš Šefčovič v skutočnosti splnil svoju úlohu, ktorú mu dal Robert Fico: vyhraniť stranu Smer-SD v konzervatívnych témach pred parlamentnými voľbami,” dodal Chmelár.

9:42 ,,Úprimne gratulujem víťazke prezidentských volieb pani Zuzane Čaputovej,” reagoval premiér Peter Pellegrini. Dodal, že verí v konštruktívnu spoluprácu pri riešení problémov Slovenska.
Kiska blahoželal Čaputovej. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

9:40 ,,Ukázali sme, akú chceme krajinu – slušnú a spravodlivú. Zvolili sme si prezidentku, ktorá symbolizuje nádej a ktorú nám budú závidieť aj v zahraničí. Sme na dobrej ceste. Potrebujeme vrátiť dôveru ľudí v štát. Spravím všetko, čo je v mojich silách, aby bola aj nová vláda slušná a spravodlivá,”reagoval na víťazstvo Čaputovej prezident Andrej Kiska.

9:30 Víťazstvo Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách je podľa politológa Grigorija Mesežnikova dobrým signálom pre krajinu, ako aj pozitívny odkaz pre demokratické sily. ,,Je to signál, že pri dobrej ponuke ľudia podporia lepšiu alternatívu,” povedal pre agentúru SITA. Ako dodal Mesežnikov, úspech Čaputovej zlepší imidž Slovenska v zahraničí. ,,Táto správa bude rezonovať vo svetových médiách.”
9:27 Zuzane Čaputovej k víťazstvu zablahoželal aj český premiér Andrej Babiš. Podľa neho viedla férovú kampaň a zostala sama sebou.

9:24 Strana Most-Híd k víťazstvu v prezidentských voľbách Zuzane Čaputovej zablahoželala na sociálnej sieti „Gratulujeme Zuzane Čaputovej za historický úspech. Tešíme sa na spoluprácu,“ napísala strana na svojej facebookovej stránke. Predseda Most-Híd Béla Bugár od Čaputovej očakáva, že splní to, čo v kampani deklarovala. „Že bude prezidentkou všetkých, aj príslušníkov národnostných menšín, aj občanov menej rozvinutých regiónov. Slovensko zvíťazilo už v prvom kole, keď sa na prvých dvoch miestach umiestnili kandidáti s jasnou euroatlantickou orientáciou a výbavou na ochranu hodnôt demokracie.“

9:18 ,,Chcem veriť, že aj po piatich rokoch, keď to nebudú už len nádeje alebo veta ‘uveril som jej po päťmesačnej kampani’, budú to reálne činy a politika pre všetkých Slovákov bez rozdielu politickej orientácie, farby pleti, národnosti či pohľadu na konzervatívny, resp. liberálny svet. Že si ľudia budú môcť povedať ‘mali sme dobrú prezidentku’. A v tom jej držím palce,”odkázal šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý si želá, aby Čaputová bola našou prvou prezidentkou pre všetkých.

9:12 K druhému kolu prezidentských volieb sa vyjadrila aj strana SaS. Podľa nich má Zuzana Čaputová všetky predpoklady byť dobrou prezidentkou, ktorá bude dôstojne reprezentovať Slovensko navonok a rozvážne pristupovať k domácim problémom, ktoré rozdeľujú spoločnosť. ,,Je to zároveň ďalšia vážna porážka strany Smer-SD, ktorá však bude Roberta Fica naďalej radikalizovať a stranu Smer-SD viesť k vyhľadávaniu spojencov medzi extrémistami, ako sme to videli v minulých dňoch v parlamente.” 

9:08 Zuzane Čaputovej zablahoželal aj porazený Maroš Šefčovič.

9:00 Na víťazstvo Zuzany Čaputovej okamžite reagoval šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič. Zároveň ju poprosil, aby bola prezidentkou všetkých občanov Slovenska. Aby sa snažila intenzívne komunikovať aj s voličmi Kotlebu, Harabina, Kollára, Smeru, SNS, či nevoličmi. Aby sa snažila pochopiť ich problémy a pomohla hľadať ich riešenia. ,,Gratulujem Slovensku, že prvýkrát od jeho vzniku tento úrad nebude zastávať komunista, ani chcelbyťkomunista. Gratulujem nám – všetkým ľuďom dychtiacim po lepšom Slovensku, že sme ubránili prezidentský palác a nedovolili ho ovládnuť človekom, ktorého podporovala vládna mafia. Tešme sa, oslavujme, ale nezabúdajme, že kľúčový zápas za dobro nastane v marci 2020. Buďme v strehu.”

 

Galéria
príchod A. Kisku do centrály Z. Čaputovej počas volebnej noci, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zuzana Čaputová chce ostať žiť v Pezinku. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
M. Š. s rodinou a známymi, čakanie na výsledky vo volebnej centrále, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: SITA / Jana Birošová
Zdroj: SITA / Jana Birošová
navigate_before
navigate_next