Regióny Trnava

Onkologická klinika v Trnave má dve nové nadštandardné izby vďaka sponzorom

Zdroj: TASR / Lukᚹ Grinaj

TRNAVA – Dve nadštandardné izby pre pacientov pribudli na onkologickej klinike Fakultnej nemocnice (FN) Trnava. Ich vybudovanie vrátane zariadenia mobiliárom sa podľa prednostu príspevoka realizovalo vďaka príspevkom darcov a prostriedkov zdravotníckeho zariadenia. Pokračuje tak projekt skupiny donorov, ktorí už pred troma rokmi pomohli prebudovať spoločné priestory kliniky a doplniť ich umeleckými dielami.

 

“Darcovia sú v prevažnej miere podnikatelia, ktorí majú priamu alebo nepriamu skúsenosť s liečbou onkologických ochorení,” informoval za skupinu darcov Roman Čavojský. Zbierka začala v roku 2018 a postupne sa realizovali stavebné práce, vybudovali sa sociálne zariadenia, osadili nové podlahy a podobne. Na izbách sú na spríjemnenie pobytu pacientov inštalované koláže trnavského autora Romana Pauloviča. “V prvej etape nás bolo päť firiem, ktoré sa rozhodli zlepšiť podmienky hospitalizácie onkologických pacientov, v tejto druhej fáze je nás takmer trojnásobok,” konštatoval Čavojský s tým, že úspech závisí vždy od ľudí a ich miery ochoty pomáhať druhým. Celková výška investície bola 25.000 eur, avšak v sume nie sú započítané práce a materiál, ktoré firmy poskytli zadarmo.

Prednosta kliniky uviedol, že do pokračovania projektu obnovy kliniky popchol občianske združenie, ktoré vzniklo s týmto cieľom, pozitívny ohlas pacientov i verejnosti. Vtedy na chodbe kliniky urobili kvalitné potery podláh a na stenách pribudli zarámované fotografie od Karola Kállaya, ktoré poskytla jeho rodina prostredníctvom galeristu Norberta Šlachtu. “Teraz sa nám podarilo vybudovanie nadštandardných izieb v spolupráci s architektom a firmami v starom objekte, hoci prevládal názor, že nie je na to vôbec uspôsobený,” konštatoval Streško. Pokračovať už čoskoro chcú zriadením recepcie, pričom sa aktuálne obnovuje trakt ambulancií, ktorých by mal byť vyšší počet.

Onkologická klinika FN nebola v rámci trnavskej FN jediná, ktorá pacientom nadštandard doteraz nemohla ponúknuť. Medicínsky riaditeľ Viliam Vadrna povedal, že pre budúci rok sa počíta v rozpočte s investíciami na realizáciu aj na ďalších oddeleniach, zásadne by to však mala zmeniť až nová budova nemocnice. Má vyrásť na vlastných pozemkoch nemocnice v lokalite už nevyužívanej chirurgickej kliniky, ktorú plánuje FN asanovať. “V súčasnosti sa dokončuje projektová dokumentácia a na jej základe sa bude pripravovať vizualizácia. Zatiaľ nevieme, aký balík na výstavbu dostaneme,” uviedol Vadrna.