Domáce Politika

Ombudsmanka chce vedieť výsledky kontrol v zariadeniach pre seniorov. Rezort práce zmenu pripravuje

Zdroj: Michaela Zdražilová

BRATISLAVA – Kancelária verejného ochrancu práv počas prieskumu úrovne kontroly zariadení sociálnych služieb komunikovala aj s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Medzi opatreniami odporúčala zaviesť zverejňovanie výsledkov kontrol. Rezort avizoval, že zmenu chystá.

 

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová na začiatku svojho funkčného obdobia uviedla, že jednou z jej hlavných priorít je problematika ochrany a dodržiavania základných práv seniorov. V rokoch 2017 a 2018 zrealizovala rozsiahly prieskum s cieľom zistiť, na akej úrovni sa na Slovensku nachádza kontrola dodržiavania ľudských práv v zariadeniach sociálnych služieb so zameraním na seniorov. Počas neho komunikovala aj s ministerstvom práce, ktoré uviedlo, že chystá systém zverejňovania nedostatkov zistených pri výkone dohľadu. Transparentnosť výsledkov kontrol bolo jedným z navrhovaných odporúčaní ombudsmanky, preto zmenu víta.

“Zverejňovanie výsledkov kontrol môže byť účinným preventívnym prostriedkom v oblasti ochrany práv seniorov. Zároveň má v sebe aj edukačný rozmer, pretože vďaka nemu sa ľudia budú môcť zoznámiť s tým, na čo sa pri výbere vhodného zariadenia zamerať, na čo si dávať pozor, na čo sa pýtať, čo si všímať. Tento čiastkový krok v rámci starostlivosti o seniorov vnímam veľmi pozitívne,” povedala verejná ochrankyňa práv.

Ombudsmanka zároveň uviedla, že tento nástroj na zabezpečenie transparentnosti kontrol by mohol byt omnoho efektívnejší, keby sa týkal väčšieho poctu kontrol vykonávaných v zariadeniach. “Z našich informácií z prieskumu vyplýva, že sa vykonáva nepomerne nízky počet kontrol v porovnaní s tým, koľko zariadení na Slovensku máme,” dodala. Ak podľa ombudsmanky nie je zabezpečená dostatočná kontrola, je veľká pravdepodobnosť, že v mnohých zariadeniach môže dochádzať k porušovaniu práva na ochranu súkromia, ľudskej dôstojnosti ako aj iných základných práv ľudí umiestnených v zariadeniach.

Výsledky z prieskumu verejnej ochrankyne práv o fungovaní systému kontroly dodržiavania základných práv a slobôd seniorov v zariadeniach, presnom počte a spôsobe ich vykonávania v praxi budú predstavené verejnosti čoskoro.

 

Patakyová na začiatku svojho funkčného obdobia uviedla, že jednou z jej hlavných priorít je problematika ochrany a dodržiavania základných práv seniorov. Zdroj: TASR / Marko Erd