Zahraničné

Ombudsmanka EÚ kritizuje vymenovanie generálneho tajomníka Európskej komisie

Martin Selmayr

Brusel  – Ombudsmanka Európskej únie Emily O’Reillyová v utorok skritizovala kontroverzné vymenovanie Martina Selmayra za generálneho tajomníka Európskej komisie (EK). Komisia jej kritiku zobrala na vedomie a upozornila, že má niektoré výhrady, ktoré bude ombudsmanke tlmočiť.
Predseda EK Jean-Claude Juncker vo februári oznámil niektoré zmeny vo svojom pracovnom tíme. Ich súčasťou bolo aj vymenovanie šéfa jeho kabinetu, 47-ročného nemeckého právnika Martina Selmayra, za nového generálneho tajomníka eurokomisie. Tento krok si vyslúžil širokú nevôľu v radoch európskych novinárov, ako aj interpelácie zo strany Európskeho parlamentu, či rozhodnutie “za zavretými dverami” neznamenalo porušenie služobného poriadku.
O’Reillyová začiatkom mája otvorila vyšetrovanie spojené s rýchlym kariérnym postupom Selmayra v rámci exekutívy EÚ. Ombudsmanka priznala, že koná na podnet sťažností zo strany holandských europoslancov z frakcie liberálov a demokratov (ALDE) a francúzskych poslancov zo skupiny pokrokových socialistov (S&D).
Vo svojej správe zverejnenej v utorok O’Reillyová obvinila Európsku komisiu z manipulácie procedúr, ktoré mali viesť k dojmu, že vymenovanie Martina Selmayra bolo správne a férové. “V skutočnosti to však nebol tento prípad a celá záležitosť bola zariadená s cieľom zabezpečiť vymenovania pána Selmayra,” uvádza sa v jej správe.
O’Reillyová obvinila exekutívu EÚ, že ohrozuje dôveru verejnosti v euroinštitúcie tým, že nekoná správne podľa služobného poriadku, v jeho znení a v jeho duchu.
Ombudsmanka zároveň odporúča EK, aby vytvorila osobitný postup pre vymenovanie generálneho tajomníka, v rámci ktorého bude povinnosť verejne oznámiť, že táto pracovná pozícia bola uvoľnená. K tomu pri vymenovaní Selmayra nedošlo.
Komisia sa musí k O’Reillyovej zisteniam vyjadriť najneskôr do 4. decembra.
Eurokomisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger zareagoval na správu ombudsmanky upozornením, že EK nesúhlasí so všetkými aspektmi tejto správy. Pripomenul, že eurokomisia poskytla úradu ombudsmanky okolo 11.000 strán dokumentov pre vypracovanie podrobnej analýzy. Podľa jeho slov O’Reilyovej správa nepopiera zákonnosť postupu pri vymenovaní nového generálneho tajomníka ani výber samotného kandidáta. Zároveň spresnil, že v aspektoch, kde má EK výhrady, poskytne ombudsmanke informácie v primeranom čase.