Domáce Politika Top

OĽaNO vyzýva Danka, aby prišiel s návrhom na nového ministra školstva

BRATISLAVA – Hnutie OĽaNO vyzýva predsedu SNS Andreja Danka, aby nehazardoval s budúcnosťou Slovenska a konečne prišiel s návrhom na nového ministra školstva. Ako povedala dnes na tlačovej besede poslankyňa NR SR za hnutie Veronika Remišová, koalícia nemôže celé mesiace nechať krajinu napospas osudu a hrať akési politické Človeče nehnevaj sa.

„Nový minister má byť skúsený manažér, ktorý sa školstvu dlhodobo venuje. SNS nemôže za ministra nominovať niekoho len preto, že bol okresným predsedom strany, alebo je synom Mečiarovského privatizéra, ktorý momentálne podporuje SNS,“ zdôraznila Remišová, pričom pripomenula, že eurofondový škandál na ministerstve školstva vypukol pred dvoma mesiacmi.

Prídeme o stovky miliónov?

„Dlhé týždne žiadame, aby sme na školskom výbore parlamentu dostali od ministerstva informáciu, v akom stave je riešenie tejto veci. Žiaľ, pre situáciu na ministerstve školstva sme dnes dostali čiastkovú informáciu,“ konštatovala.

Podľa Remišovej je situácia vážna, pretože hrozí, že Slovensko príde o stovky miliónov eur. „Vládna koalícia však za dva mesiace nebola schopná vyriešiť tento problém, sporná výzva stále nebola ani len zrušená. Minister školstva Peter Plavčan ešte odvolal riaditeľa agentúry zodpovednej za rozdeľovanie eurofondov, ale za nového riaditeľa menoval Stanislava Sipka, ktorý škandálne rozdeľovanie eurofondov spolu s ministrom obhajoval,“ upozornila poslankyňa.

Ďalšie problémy

Okrem riešenia eurofondového škandálu sú podľa nej na ministerstve aj mnohé ďalšie problémy. „Popri chýbajúcich učebniciach zdôrazňujeme plán reforiem Učiace sa Slovensko. Kým sa nový minister rozkuká, budú do volieb najviac dva roky. Ak nemá tento projekt skončiť v zásuvke ako všetky predchádzajúce, musíme ho čo najskôr dokončiť a začať konečne niečo robiť,“ uviedla Remišová.

Andrej Danko sa podľa Remišovej nemôže tváriť, že on je v politike nový, politike dobre nerozumie a škandál s eurofondmi na ministerstve školstva vyrobil niekto iný, ako to stále naznačuje. „Slovenská národná strana má post ministra školstva. Rovnako druhý najsilnejší človek na ministerstve, vedúca služobného úradu, ktorá má na starosti prijímanie, prepúšťanie a hodnotenie zamestnancov, je bývalá okresná predsedníčka SNS v Pezinku Helena Poláková. SNS je preto za situáciu na ministerstve školstva plne zodpovedná a musí ju konečne začať riešiť,“ dodala.

Foto: SITA/Marek Mrviš