Ostatné Domáce Top

OĽaNO: Umožníme ľuďom získať stratené občianstvo

BRATISLAVA– Opätovne získať štátne občianstvo SR, ak ho ľudia stratili na základe zákona prijatého vládou Roberta Fica v roku 2010, by mala novela zákona o štátnom občianstve SR z dielne poslancov za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Obyčajní ľudia zároveň navrhujú, aby štátni občania SR neprichádzali o občianstvo automaticky po prijatí občianstva iného štátu. Novela opozičných zákonodarcov tiež rieši odpustenie platenia správnych poplatkov pri opätovnom získaní štátneho občianstva SR osobami, ktoré stratili slovenské občianstvo v období od 17. júla 2010 do 29. februára 2016.

Návrh OĽaNO počíta s tým, že ľudia budú môcť získať stratené občianstvo SR na základe splnenia viacerých podmienok – pred nadobudnutím cudzieho občianstva mali v tomto štáte povolený, registrovaný alebo inak evidovaný pobyt po dobu najmenej 12 mesiacov a zároveň v tomto štáte najmenej rok pracovali, študovali, podnikali, vykonávali charitatívnu, misijnú či vrcholovú športovú činnosť, starali sa o dieťa do troch rokov alebo sa v danom štáte narodil niektorý z ich rodičov. Rovnaké podmienky určuje novela obyčajných ľudí preto, aby občania SR neprišli o slovenské občianstvo, ak prijmú občianstvo iného štátu.

Novelu zákona o štátnom občianstve SR, podľa ktorej občan SR automaticky stratí slovenské občianstvo, ak požiada o iné, schválila prvá vláda Roberta Fica v roku 2010. Výnimkou je nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva v súvislosti s uzavretím manželstva alebo narodením. Ficova vláda zmenou reagovala na maďarský zákon upravujúci zjednodušený systém udeľovania dvojakého občianstva zahraničným Maďarom.

Poslanci za OĽaNO upozorňujú, že automatické odoberanie občianstva SR je veľmi negatívne vnímané slovenskými občanmi žijúcimi v zahraničí a javí sa byť v rozpore s Ústavou SR. Ústavný súd SR návrh skupiny 30 poslancov o neústavnosti Ficovho zákona o štátnom občianstve zamietol z procesných dôvodov. Nenašiel sa totiž dostatočný počet sudcov ústavného súdu, ktorí by rozhodli o ústavnosti alebo neústavnosti zákona.

Obyčajní pripomínajú, že o slovenské pasy podľa analýz prišli najmä osoby, ktoré nadobudli české, nemecké a rakúske občianstvo. „Podľa medializovaných informácií v období od 17. júla 2010 do 9. októbra 2015 prišlo o slovenské občianstvo 1 208 osôb. Najviac ľudí sa vzdalo slovenského občianstva v prospech občianstva Českej republiky (389),“ argumentujú.

S účinnosťou od 1. februára 2015 vydalo Ministerstvo vnútra SR nariadenie o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. Nariadenie podľa OĽaNO rieši situácie občanov, ktorí štátne občianstvo SR stratili a žiadajú ho vrátiť späť, a to len z taxatívne vymedzených dôvodov. Nerieši však podľa nich situácie, keď občan SR nestratí štátne občianstvo SR z dôvodu, že požiada o iné občianstvo, napríklad z titulu dlhodobého pobytu v zahraničí. Takýto žiadateľ by podľa nariadenia musel o občianstvo najskôr prísť a až následne žiadať jeho prinavrátenie, uzatvárajú obyčajní ľudia.

Ak by parlament novelu schválil, zmeny v občianstve by začali platiť od 1. marca 2016.