Domáce Politika Spoločnosť Top

OľaNO súperí so Smerom. Keď vy obedy pre školákov, tak my pre dôchodcov

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Opozičné hnutie OĽaNO pokračuje vo svojej vojne s vládnym Smerom-SD. Po tom, ako vstúpili do hry obedy zadarmo pre žiakov materských a základných škôl, sa rozhodli “Matovičovci” prísť s iným nápadom. Podľa hnutia sú obedy pre dôchodcov oveľa dôležitejšie ako tie pre školákov. Okrem iného sa chcú zamerať aj na dotácie pre sociálne služby. Seniorom tak chcú zabezpečiť dôstojnú starobu. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny má pre nich jasný odkaz.

 

Tieňová ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny za hnutie OĽaNO Soňa Gaborčáková predstavila formy pomoci pre dôchodcov, ktorí sa ocitli v rôznych formách núdze. Opatrenia hnutie navrhuje zapracovať do štátneho rozpočtu. ,,Sme svedkami toho, ako chce vláda minúť peniaze určené na kapitolu hmotnej núdze, na bezplatné stravovanie pre žiakov materských a základných škôl,‘‘ zdôraznila poslankyňa Gaborčáková. Na margo návrhu Smeru-SD uviedla, ,,obedy údajne zadarmo, v skutočnosti budú stáť viac ako 100 miliónov. Robert Fico ich chce zaplatiť z peňazí, ktoré by za normálnych okolností putovali ľuďom, ktorí sa nachádzajú v hmotnej núdzi. Ministerstvo školstva, ktoré by malo zastrešovať stravovanie zatiaľ mlčí, my však nemlčíme‘‘.

Obedy pre seniorov zadarmo

Podľa poslankyne Soni Gaborčákovej máme na Slovensku viac ako milión dôchodcov, z toho viac ako 6500 žije v chudobe. ,,Títo ľudia nemajú žiadne obedy zadarmo, napriek tomu, že ich potrebujú a nemajú zabezpečené ani jedno teplé jedlo denne.‘‘ Dodala, že o túto kategóriu by sa mal starať minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. ,,Navrhujeme, aby sa pán minister v prvom rade postaral o ľudí, ktorí to potrebujú a teda o seniorov a invalidov v hmotnej núdzi.‘‘ Opozičné hnutie OĽaNO predstavilo opatrenie, aby z kapitoly hmotnej núdze bolo zabezpečené bezplatné stravovanie pre ľudí, ktorí sa ocitli na hrane života. ,,Každý senior v hmotnej núdzi by si mohol požiadať o dotáciu 1,20 eur na deň a obec alebo mesto by to dokázalo zabezpečiť cez svoje obedy. Opatrenie by nestálo 100 miliónov, ale o 50-krát menej, teda 2 milióny,‘‘ avizuje Gaborčáková.

 

Gaborčáková predstavila niekoľko opatrení pre seniorov. Zdroj: obycajniludia.sk

 

Výšku obedov určuje samospráva

Na návrhy opozičného hnutia OĽaNO pe Glob.sk reagovalo aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prostredníctvom hovorkyne Veroniky Husárovej. ,,Ministerstvo už roky venuje zvýšenú pozornosť seniorom či ľuďom odkázaným na pomoc iných. V prospech seniorov prijala vláda v posledných rokoch niekoľko významných opatrení, ktoré zlepšujú ich sociálnu situáciu. Nielen seniorom, ale aj ľuďom, ktorí potrebujú celodennú starostlivosť, výrazne pomôže  historické zvýšenie príspevku na opatrovanie o 120 eur, ktoré platí od 1. 7. 2018.” Podľa Husárovej minister Ján Richter má záujem, aby do konca volebného obdobia bol príjem opatrovateľov na úrovni čistej minimálnej mzdy. Okrem toho došlo ešte v roku 2017 k zvýšeniu ochrany príjmu opatrovanej fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím z 1,4 násobku sumy životného minima na 1,7 násobok.

Zákon o sociálnych službách počíta aj s možnosťou pre samosprávy zabezpečiť seniorom či ľuďom v núdzi výhodnejšie obedy v jedálňach alebo prostredníctvom donášky do domácnosti. ,,Výšky úhrad za stravovanie sú v plnej kompetencii samospráv, ktoré ich určujú všeobecne záväznými nariadeniami, pričom vo väčšine prípadov pri určovaní úhrad zohľadňujú aj výšky dôchodkov,” doplnila na margo obedov hovorkyňa rezortu Husárová.

 

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny venuje už roky zvýšenú pozornosť seniorom, napísala hovorkyňa rezortu. Zdroj: SITA / Marek Mrviš

 

Smer nemá problém diskutovať

Poslanec Smer-SD Erik Tomáš pre Glob.sk reagoval na opozičné hnutie OĽaNO s tým, že Gaborčáková chcela dostať obedy pre seniorov do zákona k obedom pre školákov. Strana Smer-SD je pripravená na diskusiu o tejto téme, ale nie v tomto zákone, kde ,,riešime práva malinkých detí, čiže v tomto prípade riešime obedy zadarmo, respektíve dotáciu pre žiakov základných škôl a deti posledného ročníka materských škôl”.

Navyše strana Smer-SD podľa Erika Tomáša pre dôchodcov neustále prijíma opatrenia. ,,Zaviedli sme vianočný príspevok, ktorý ideme v budúcom roku zdvojnásobiť, vyriešili sme aspoň z časti spor respektíve rozdiel medzi tzv. staro-dôchodcami a novo-dôchodcami. Staro-dôchodcom sa na novo prepočítali dôchodky a 135-tisíc dôchodcom vyšli vyššie dôchodky.” Zároveň spomenul zavedenie minimálneho dôchodku, ktorí pomohol najmä dôchodcom, ktorí pracovali. Počas vlády Smeru zaviedli aj vlaky zadarmo pre dôchodcov.

 

Strana Smer-SD je ochotná diskutovať, tvrdí Tomáš. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

 

Linka, ktorá zachraňuje bezmocných

Hnutie OĽaNO predstavilo aj druhú formu pomoci. Navrhujú prefinancovať cez štátny rozpočet linku pre seniorov. Podľa nich má obrovské problémy, aby prežila. ,,Navrhujeme, aby 83 tisíc eur bolo vyčlenených z rezervy štátneho rozpočtu,‘‘ povedala poslankyňa Soňa Gaborčáková.

Prezidentka Fóra pre pomoc starším Ľubica Gálisová hovorila o dôležitosti linky, ktorá by mala byť posilnená odborne. ,,Naša linka funguje 10 rokov, máme veľa skúseností s riešením veľmi vážnych prípadov, kde sa seniori ocitli v rizikových situáciách.‘‘ Gálisová vysvetlila, že narastá počet tých, ktorí sú týraní, kde dochádza k zlému zaobchádzaniu. V roku 2015 pomohli okolo 2800 ľuďom a v roku 2017 až 3227 seniorom. ,,Cez linku sme dokázali zachrániť život. Počet starších ľudí naozaj stúpa a počet násilia a zanedbávania je stále viacej. Je tam naozaj dôležitá odborná pomoc,‘‘ uzavrela prezidentka fóra Gálisová.

Ďalšie milióny pre sociálne centrá

Hnutie predkladá do Národnej rady aj ďalšiu formu pomoci. Žiadajú zvýšiť dotácie pre sociálne služby. Takmer 10-tisíc ľudí máme ako čakateľov v sociálnych službách a nedokážu dostať adekvátnu pomoc. ,,Tí, ktorí sú v sociálnych službách začínajú mať problémy s tým, že túto sociálnu službu si nedokážu uhradiť,‘‘ skonštatovala poslankyňa Gaborčáková. OĽaNO z rozpočtu navrhuje pre poskytovateľov sociálnych služieb vyčleniť ďalších 10 miliónov eur. Inak podľa nich hrozí, že poskytovatelia budú nútení zatvoriť sociálne centrá. ,,Dôvodom je nárast nákladov, ktoré majú zariadenia sociálnych služieb po tom, čo vláda zaviedla príplatky za nočné služby. Vyzývam vládnych poslancov aj ministra financií Petra Kažimíra, aby sa na náš návrh nepozeral ako na opozičný a aby zvážil pomoc, ktorá smeruje k ľuďom, ktorí sa ocitajú v núdzi,‘‘ dodala na záver opozičná poslankyňa Gaborčáková.

Na návrh ohľadom navýšenia dotácií pre sociálne centrá ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny dodalo, že každoročne navyšuje rozpočet na financovanie sociálnych služieb. ,,V tomto roku dostanú zariadenia sociálnych služieb o 30 miliónov eur viac ako v roku 2017. Za posledných 6 rokov sa zvýšili výdavky štátu na sociálne služby takmer 5-násobne,” napísala hovorkyňa rezortu Husárová. Finančná podpora poskytovania vybraných druhov sociálnych služieb zo štátneho rozpočtu nepredstavuje plné financovanie nákladov poskytovaných sociálnych služieb, ale je len jedným zo zdrojov ich spolufinancovania.

OĽaNO nič nestihli

,,OĽaNO vie, ako veľa sa pre kategórie ťažko zdravotne postihnutých ľudí a v oblasti dôchodkov, či sociálnych služieb podarilo finančne aj systémovo zlepšiť za posledné roky. Je to pomoc prevyšujúca miliardu eur. Toto je preto len povinná kritika za každú cenu, ktorou sa snažia od toho faktu odvrátiť pozornosť. Navyše si pamätajú, ako žalostne málo sa podarilo vláde do roku 2012, ktorej boli súčasťou. 20 mesiacov bolo síce krátko, ale nestihli ani len nič reálne plánovať, nieto ešte zrealizovať,” reagoval pre Glob.sk hovorca ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Michal Stuška.

 

Galéria
Smer-SD zaviedol už niekoľko opatrení pre dôchodcov, vysvetlil Erik Tomáš. Zdroj: TASR / Michal Svítok
37 návrhov predložila so svojimi kolegami poslankyňa Soňa Gaborčáková (OĽaNO), Zdroj: OĽaNO
Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Podľa Gálisovej potrebuje linka pre seniorov viac odborníkov. Zdroj: TASR / Pavol Remiaš
Ján Richter. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next