Ostatné Domáce Top

OĽANO: Štát nemôže zastrašovať učiteľov

BRATISLAVA – Myslíme si, že je vhodné, aby sa učitelia zaujímali o veci verejné a aby kandidovali v parlamentných voľbách. Nie je v súlade s demokratickými pravidlami krajiny, aby vrcholoví predstavitelia štátu zastrašovali a odsudzovali učiteľov za to, že sú aktívni a reálne vstúpia do politiky. Na dnešnej tlačovej besede to povedal líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý tak reagoval na utorkové vyhlásenie predsedu parlamentu Petra Pellegriniho.

“Zastrašovanie je to, že keď si človek povie, že už má toho dosť a nebude počúvať iba sľuby, ktoré počúva štyri roky, a povie si, že ide kandidovať a pokúsi sa získať dôveru, a zrazu predseda parlamentu ako druhý najvyšší ústavný činiteľ povie, že to je politikárčenie a politická akcia, lebo niektorí z učiteľov, ktorí organizujú štrajk, sú známi známeho, ktorý kandiduje na kandidačnej listine OĽaNO,” vysvetľuje Matovič, podľa ktorého predseda parlamentu takýmto spôsobom odhovára kandidátov, aby kandidovali. Matovič dodáva, že ľudia majú na to právo, no Pellegrini svojím stanoviskom povedal, že nemajú právo kandidovať a keď chcú protestovať, nemajú čo kandidovať do parlamentu.

Líder OĽaNO zároveň dodáva, že je naivné očakávať od učiteľov s nástupným platom rovnakým ako pri smetiaroch, že budú motivovaní vzdelávať deti. “Učitelia čakali 46 mesiacov, že vládna strana splní svoje sľuby z programového vyhlásenia vlády. Teraz sa ozvali. Idú voľby a majú na to plné právo,” hovorí Matovič.

Líderka kandidátky Veronika Remišová dnes povedala, že vláda dlhodobo tvrdí, že nemá peniaze na lepšie ohodnotenie učiteľov, no pritom vynakladá desiatky miliónov eur na projekty s pochybnou pridanou hodnotou. Spomínala pritom zmluvu pred Vianocami na aktualizáciu digitálneho učiva za 20 miliónov eur. Je podľa nej smutné, ako si vláda cení prácu učiteľa a podobnú prácu zamestnanca firmy, ktorej pridelila štátnu zákazku. “IT školiteľovi štát podľa zmluvy platí 600 eur za deň. Učiteľ informatiky má tiež 600 eur, ale za mesiac,” hovorí Remišová, podľa ktorej štát učiteľov dlhodobo zanedbáva. “Je smiešne, keď Pellegrini hovorí, že ´čo budeme robiť, to uvidíte po voľbách. Jednak sme to už štyri roky videli a jednak s tým, čo bude po voľbách, máme neblahé skúsenosti,” dodala Remišová.

OĽaNO dnes reagovalo na slová predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, ktorý v utorok 12. januára povedal, že existuje extrémna snaha zneužiť učiteľov v predvolebnom boji a využiť ich tak v kampani niektorých politických strán so snahou získať lepší výsledok a poškodiť vládnej strane. Pellegrini tiež upozorňoval aj na to, že Miroslav Sopko zo Slovenskej komory učiteľov kandiduje na listine opozičnej strany OĽaNO. “Nedáva mi to možnosť myslieť si, že ide čisto o iniciatívu učiteľov, ale je tam ten politický podtón,” hovorí Pellegrini s tým, že organizátorom štrajku nejde ani tak o učiteľov, ale skôr o ambície, možno aj niektorých z nich, dostať sa do parlamentu.

Sopko sa následne ohradil a uviedol, že je občanom SR, a tak ako každý aj on mám právo kandidovať za ktorúkoľvek politickú stranu do parlamentu, najmä preto, aby svojimi skúsenosťami, rozhľadom a víziami pomohol slovenskému školstvu. “Do politiky vstupujú prevažne aktívni občania, a tak nie je isto udivujúce, že aj ja pracujem aktívne v Slovenskej komore učiteľov. Ohradzujem sa proti účelovému prepojeniu mojej kandidatúry s avizovaným štrajkom, na ktorý má každý občan zo zákona právo,” odkázal Sopko.