Domáce Politika

OĽaNO navrhuje nový zákon. Nezákonne nadobudnutý majetok by mal odhaľovať daňový úrad a následne ho zdaniť

Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Nový zákon o preukazovaní pôvodu majetku založený na povinnosti daňovníka dokázať rozdiel medzi majetkom a príjmami navrhuje opozičné hnutie OĽaNO. Ako dnes na tlačovej besede uviedla poslankyňa Národnej rady SR Veronika Remišová, momentálne platný zákon považujú za nefunkčný, keďže od roku 2011 na jeho základe nebol nikto odsúdený. Podľa starej zákonnej úpravy bolo povinnosťou dokázať existenciu nezákonne nadobudnutého majetku úlohou orgánov činných v trestnom konaní. Po novom to bude úloha toho, kto podáva daňové priznanie.

„Správca dane môže začať konanie, keď zistí nezrovnalosti na základe daňového priznania,” povedala Remišová. V takomto prípade podľa nej vyzve daňovníka, aby preukázal príjmy na nepreukázaný majetok. „Daňovník buď tieto príjmy dodatočne preukáže a tým sa konanie skončí, alebo ich nebude vedieť preukázať a správca dane ho vyzve na súpis majetku,” vysvetlila Remišová. Na konci konania bude podľa Remišovej majetok, na ktorý sa daňovníkovi nepodarilo preukázať príjmy, zdanený normálnou sadzbou plus dodatočným penále. „Tá výška, daň plus penále, môže predstavovať až stopercentné zdanenie nepreukázaného majetku,” zdôraznila Remišová. Podnet v prípadoch podozrenia na nezákonne podaný majetok podľa nej môže na daňový úrad podať ktokoľvek, musí však byť riadne odôvodnený a podpísaný. Rozdiel medzi majetkom a príjmami by pre začatie konania mal prevyšovať 133-tisíc eur.

Podľa Remišovej sa hnutie pri navrhovaní tejto právnej úpravy inšpirovalo českou právnou úpravou. Navrhovaný postup je pritom podľa nej v súlade s daňovým poriadkom a zákonom o správe daní. „My len dávame daňovým úradom nástroje, aby takúto kontrolu mohli vykonávať a aby bola účinná,” povedala Remišová. Ak návrh zákona neprejde v parlamente, bude podľa nej hnutie na jeho podporu organizovať petíciu.