Domáce Politika Top

OĽaNO chce odvolať ministra hospodárstva Žigu. Čo je dôvod?

BRATISLAVA – Hnutie OĽaNO začína zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej sa bude snažiť odvolať z funkcie ministra hospodárstva Petra Žigu.

Opozičné hnutie sa tak rozhodlo po tom, čo minister do piatku neodvolal predsedu predstavenstva spoločnosti MH Manažment Branislava Bačíka. OĽaNO je stále presvedčené, že zmluva medzi firmou MH Manažment a advokátskou kanceláriou Radomíra Bžána o zastupovaní na medzinárodnej arbitráži vo Viedni v spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo je nemorálna.

Oslovia opozičné strany

„Preto oslovíme všetky demokratické opozičné strany a začneme zbierať podpisy na odvolanie ministra Žigu,“ povedal na piatkovej tlačovej besede poslanec OĽaNO Eduard Heger. Ďalší poslanec OĽaNO Jozef Viskupič je presvedčený, že za spomínanú zmluvu, na základe ktorej má byť advokátskej kancelárii vyplatená odmena vo výške zhruba 64 miliónov eur, je zodpovedný aj minister hospodárstva Peter Žiga.

„Pán Žiga je za túto kauzu plne zodpovedný. Sám premiér povedal na tlačovej besede v júli, že pripravil plán ešte ako minister životného prostredia aj so všetkými právnymi náležitosťami. Myslím si, že najprv sa vychvaľovať, akým spôsobom sa niečo podarí a následne nemať gule na to, aby som si priznal chybu, je podlé a nie je to chlapské. Tu pán Žiga gule stratil,“ konštatoval Viskupič.

Nechápe, prečo by mal byť odvolaný on

Minister hospodárstva Peter Žiga po stredajšom rokovaní vlády povedal, že nechápe, prečo by mal byť za výšku odmeny advokátskej kancelárii odvolávaný práve on. „Viete, odvolávaný môžete byť za niečo, za čo ste zodpovedný. V žiadnom prípade necítim zodpovednosť za túto zmluvu, ktorá bola podpísaná ešte v roku 2015, keď som pôsobil na úplne inom úrade. Zároveň nemám pocit, že niečo už bolo vyplatené a ja som vyzval vedenie MH Manažmentu, bývalého Fondu národného majetku, aby rokovalo s právnou kanceláriou o znížení tejto sumy,“ reagoval Žiga. O rokovaniach o výške odmeny hovoril aj samotný premiér Robert Fico ako aj šéf spoločnosti MH Manažment.

Foto: SITA