Domáce Koronavírus Kultúra Spoločnosť Top

Ohromujúca správa z SND. Do konca sezóny si ešte stihnete pozrieť tieto predstavenia

Inscenácia Je úžasná! Zdroj: SND Ctibor Bachratý

BRATISLAVA – Najprv to vyzeralo tak, že Slovenské národné divadlo (SND) už svoje brány neotvorí. Koncom apríla ukončilo aktuálnu sezónu a návštevníci sa tak na nejaký čas rozlúčili s divadlom. V týchto dňoch ale prišlo prekvapenie zo strany inštitúcie. Na poslednú chvíľu sa rozhodli odohrať pár predstavení.

 

Jubilejná stá sezóna nebola pre SND úplne šťastná. Aj keď sa opatrenia v súvislosti s koronavírusom pomaly uvoľňovali, inštitúcia sa rozhodla aktuálnu sezónu predčasne ukončiť 30. apríla. Predstavenia sa totiž postupne rušili a otvoriť brány divadla sa už vedeniu neoplatilo. Nakoniec ale prišlo razantné rozhodnutie. Inštitúcia napokon ešte nejaké predstavenia odohrá. ,,Napriek tomu, že pôvodne bolo ohlásené ukončenie sezóny, v SND urobili všetko pre to, aby ešte do divadelných prázdnin pripravili niekoľko zaujímavých a príťažlivých titulov pre  divákov,” uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Sála plná smiechu

Už budúci týždeň je v Činohre na pláne obľúbená komédia Tak sa na mňa prilepila (18. – 19. jún). Streda 24. júna bude patriť bizarnému životnému príbehu o najhoršej speváčke na svete Je úžasná!. Divadlo nezabúda ani na čierny humor, ten bude sprevádzať divákov 26. júna vďaka komédii na motívy poviedok Roalda Dahla Apartmán v hoteli Bristol. 

 

V činohre bude o zábavu postarané. Zdroj: SND Peter Chvostek

Skvelé obsadenie

Na konci júna sa ešte predstaví Opera SND. V historickej budove divadla sa bude 27. júna konať koncert pod titulom Opäť spolu!. Nadšenci umenia si vypočujú piesne ruských, českých a slovenských skladateľov – Čajkovského, Rachmaninova, Musorgského, Dvořáka, Smetanu, Suchoňa a Schneidera-Trnavského. ,,Predstavia sa poprední operní sólisti Jolana Fogašová, Terézia Kružliaková, Adriana Kučerová, Michal Lehotský, Peter Mikuláš, Sergej Tolstov s klavírnym sprievodom Branka Ladiča a Jozefa Katráka,” informuje divadlo.

 

Opera prinesie diela velikánov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Iba online

Divadlo už spustilo aj predaj vstupeniek. Tie sú k dispozícii iba online. Počas koronakrízy mohli diváci kvôli zrušeným podujatiam požiadať o vrátenie vstupného alebo o voucher. ,,Tých divákov, ktorí namiesto vrátenia vstupného za zrušené predstavenia požiadali o voucher, alebo majú k dispozícii  darčekovú poukážku, prosí SND napísať na e-mailovú adresu: objednavky@snd.sk,” zdôrazňuje Pažítková. Rovnako upozorňuje, že na tieto mimoriadne predstavenia nie je možné uplatniť si žiadne zľavy.

 

SND opäť privíta návštevníkov. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Z pohodlia domova

Slovenské národné divadlo zostáva aj naďalej so svojimi návštevníkmi online cez projekt SND Doma. Diváci si zvykli na pravidelné ranné rozcvičky s Baletom SND, nechýbajú ani podcasty s Miriam Kičiňovou či edukačné videá. Súčasťou sú krátke koncerty hudobníkov a spevákov. Takisto nechýba program pre deti – herci čítajú známe rozprávky. Doteraz ste si mohli priamo z obývačky vypočuť hlas napríklad Moniky Hilmerovej, ktorá čítala z knižky Mach a Šebestová v škole alebo Martina Šalacha, ktorý čítal rozprávku O nespokojnej sardinke. Okrem rozprávok nechýba ani poézia. Táňa Pauhofová prečítala niekoľko básní poľskej autorky poézie Wisławy Szymborskej. Veľkým lákadlom sa stalo tiež varenie s SND. Tanečníci v ňom prinášajú zaujímavé a zdravé recepty.

Divadlo spustilo aj ďalší projekt Národné klebety. Sú to dramaturgické úvody s hudobnými a činohernými ukážkami, kde dramaturgovia diskutujú o tom, ako napríklad jednu tému spracovali autori v dráme, opere či balete. V ďalšom programe Hovorme o opere zase dramaturg opery Martin Bendi diskutuje s opernými osobnosťami o všetkom, čo svet opery prináša.

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

SND pripravilo pred letnými prázdninami niekoľko titulov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček