Domáce Politika Top

V eurovoľbách rozhodli krúžky. Voliči vyberali podľa mien

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

vBRATISLAVA – Trinástka poslancov, ktorí nás budú najbližších päť rokov zastupovať v Európskom parlamente je už oficiálne známa. Po tom, ako Európsku úniu opustí Veľká Británia, sa k nim pridá ešte štrnásty zástupca Slovenska. Štatistický úrad SR po zatvorení volebných miestností vo všetkých štátoch Únie informoval o tom, ako dopadli voľby u nás. Slováci tentoraz išli k urnám vo väčšom počte, ako bývalo zvykom. A na poradie na kandidátkach, ktoré si určili strany, pritom nedbali. Až na výnimky si svojich zástupcov do europarlamentu prekrúžkovali.

 

Po desiatich rokoch sa definitívne skončilo víťazné ťaženie Smeru-SD v eurovoľbách. Strana, ktorá posledné dve voľby do Európskeho parlamentu s prehľadom na Slovensku vyhrala si teraz pripísala „iba“ 15,72 percent hlasov a skončila druhá. V Štrasburgu bude mať troch zástupcov – doterajšiu europoslankyňu  Moniku Beňovú, Miroslava Číža a Róberta Hajšela. Oproti výsledku spred piatich rokov je to o jeden mandát menej. Monika Beňová zároveň získala celkovo najviac preferenčných hlasov. Krúžok jej dalo takmer 90-tisíc voličov. Smer-SD je tiež jednou z dvoch strán, v ktorých zostalo zachované poradie tak, ako ho určila strana. Do Štrasburgu putuje prvá trojica z kandidátnej listiny.

Jednoznačným víťazom volieb sa stala koalícia mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko a SPOLU. Zoskupenie, ktoré sa sformovalo iba pár mesiacov pred voľbami, oslovilo 20,11 percent voličov a v europarlamente tak obsadí štyri kreslá. Mandát získali Michal Šimečka, Michal Wiezik, Martin Hojsík a Vladimír Bilčík. Zatiaľ čo Šimečka a Bilčík mali na kandidátke prvé, respektíve druhé miesto, Hojsík bol pôvodne až šiesty a Wiezik dokonca siedmy. Oboch tak dostali do Štrasburgu preferenčné hlasy, ktoré ich posunuli o niekoľko miest vyššie.

Dvoch zástupcov – podpredsedu strany Milana Uhríka a sudcu Miroslava Radačovského – bude mať v Štrasburgu aj Kotlebova ĽS NS, ktorej odovzdalo hlas 12,07 percent voličov. Uhrík zároveň dosiahol aj najvýraznejší posun na kandidátke. Z posledného, štrnásteho miesta, sa prekrúžkoval až na prvé. O jednu priečku, na druhé miesto, sa vyšvihol aj Radačovský. Pôvodne bol na kandidátnej listine až tretí.

Zdroj: SITA

Dvoch svojich zástupcov bude mať v europarlamente aj mimoparlamentné KDH. Hnutie na svoju stranu získalo 9,69 percent voličov. Do europarlamentu sa dostal súčasný europoslanec Ivan Štefanec. Druhá zástupkyňa hnutia, Miriam Lexmann , zatiaľ do Európskeho parlamentu nenastúpi. Stane sa tak až potom, ako Úniu opustí Veľká Británia. V prípade Kresťanskodemokratického hnutia, podobne ako v prípade strany Smer-SD, ostalo poradie kandidátov zachované a do Štrasburgu idú prvé dve mená z kandidátky.

Rovnako dvoch zástupcov bude mať strana Sloboda a Solidarita. Je to o jeden mandát viac, ako mali liberáli pred piatimi rokmi. Získali 9,62 percent hlasov. Do Štrasburgu za nich poputujú podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová a exminister školstva Eugen Jurzyca. Zatiaľ čo Jurzyca bol lídrom kandidátky, Ďuriš Nicholsonovej pôvodne patrilo až tretie miesto. Vďaka preferenčným hlasom sa však vyšvihla o jednu priečku vyššie.

Poslednou stranou, ktorá bude mať v Štrasburgu svojho zástupcu, je OľaNO. To oslovilo 5,25 percent voličov a zastupovať ho bude Peter Pollák, pôvodná trojka na kandidátke.

Prepadli

Fiaskom sa eurovoľby skončili pre koaličné strany SNS a Most-Híd. Národniari získali iba 4,09 percenta hlasov, Most-Híd  2,59 percent hlasov. Ani jedna z nich nebude mať v europarlamente svojho zástupcu. Podobne neúspešne sa voľby skončili aj pre SMK (4,96 percent hlasov), KÚ (3,85 percent hlasov) a Sme rodina (3,23 percent hlasov).

Účasť prekvapila – pozitívne

Napriek počiatočnému skepticizmu a obavám z toho, že Slovensko bude mať opäť najnižšiu volebnú účasť v rámci Európskej únie, sa k urnám vybralo 22,74 percent oprávnených voličov. V porovnaní s rokom 2014, kedy to bolo iba 13,05 percenta je to nárast o približne deväť percent. Historicky ide o našu najvyššiu účasť v eurovoľbách, odkedy sme členmi Európskej únie.

Galéria
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
SNS minulo na kampaň do eurovolieb takmer 160 000 eur. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
SaS minula 459 842 eur na kampaň do eurovolieb. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
SaS minula 459 842 eur na kampaň do eurovolieb. Na kandidátke SaS je ako prvý Eugen Jurzyca. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
SaS minula 459 842 eur na kampaň do eurovolieb. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
KDH minulo na kampaň viac ako 336 000 eur. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Hnutie OĽaNO minulo 536 579 eur na kampaň do eurovolieb. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
navigate_before
navigate_next