Domáce Politika Top

Odvolené majú aj niektorí naši politici. Kiska volil v Poprade, Fico v hlavnom meste

Prezident Andrej Kiska volil v Poprade. FOTO TASR - Oliver Ondráš

BRATISLAVA – (Redakcia, TASR) Od siedmej hodiny ráno sú na celom Slovensku otvorené volebné miestnosti. Dnes si vyberáme starostov, primátorov ale aj členov miestnych, mestských či obecných zastupiteľstiev. Svoje právo voliť využívajú aj politici.

 

V spoločnosti svojej manželky v sobotu v dopoludňajších hodinách odovzdal svoj hlas v komunálnych voľbách aj prezident SR Andrej Kiska. Vo volebnom obvode číslo 2. v Poprade si zvolil jednak primátora a zároveň aj poslancov do mestského zastupiteľstva. Ako sám priznal, pri študovaní zoznamu kandidátov mu bolo veľa mien neznámych a prvýkrát zažil aj „rodinný lobing“.

„V piatok sme veľmi poctivo s manželkou študovali zoznam kandidátov, v Poprade ich je myslím 64 na poslancov a dosť sme sa trápili s tým, koho voliť. Napriek tomu, že tieto voľby sú najosobnejšie, tak mnohých ľudí človek jednoducho nepozná. My osobne sme poznali možno 15 – 20 percent kandidátov,“ uviedol prezident na krátkom brífingu. V tejto súvislosti vyzval ľudí, aby si zvolili zástupcov podľa ich skutkov a nie podľa sľubov. „Zažil som prvýkrát aj silný rodinný lobing, pretože obe naše deti sa dozvedeli, že jedna z ich učiteliek kandiduje a viackrát mi pripomenuli jej číslo, aby som vedel, komu mám dať hlas,“ dodal s úsmevom Kiska.

Predseda parlamentu Andrej Danko sa dnes nachádza ešte v zahraničí. „Určite však do zatvorenia volebných miestností využije svoje občianske právo a voliť pôjde,” informoval portál Glob.sk jeho hovorca Tomáš Kostelník. Ako ďalej uviedol, čas a miesto jeho návratu nie je možné určiť.

Robert Fico (Smer-SD) s manželkou Svetlanou volili dnes dopoludnia v hlavnom meste. FOTO: archív

Premiér Peter Pellegrini už včera avizoval, že voliť pôjde v rodnej Banskej Bystrici. “Je dôležité, aby ľudia využili svoje právo a išli voliť. Všetky dane, ktoré odvádzajú pracujúci, neplynú do štátnej pokladnice, ale 70 percent ide mestám a obciam, 30 percent vyšším územným celkom. Ani jedno euro z výplaty človeka na Slovensku nejde do štátnej pokladnice. Preto je nesmierne dôležité, aby prišli dnes voliť, aby si vybrali ľudí, ktorí povedú naše mestá a obce nasledujúce štyri roky,” povedal.

Podľa neho v posledných komunálnych voľbách bola nižšia účasť než v rovnakých voľbách predtým. “Netešil by som sa, ak by tento trend znižovania účasti pokračoval. To nesvedčí demokratickej spoločnosti. Keď je vyššia účasť aj výsledky majú svoju váhu a zvoleným dávajú vyššiu legitimitu,” tvrdí premiér.

Šéf najsilnejšej politickej strany Smer-SD Robert Fico odvolil dnes dopoludnia v Bratislave po boku manželky Svetlany.

Galéria
Prezident Andrej Kiska volil v Poprade. FOTO TASR – Oliver Ondráš
Robert Fico (Smer-SD) s manželkou Svetlanou volili dnes dopoludnia v hlavnom meste. FOTO: archív
Predseda strany Smer-SD Robert Fico volil v Bratislave. FOTO: archív
navigate_before
navigate_next