Domáce Kauzy Spoločnosť

AKTUÁLNE Bašternák je za mrežami. V Justičnom paláci sa mal prihlásiť sám

Zdroj: archív

BRATISLAVA (Redakcia/TASR) – Už je za mrežami. Podnikateľ Ladislav Bašternák, ktorého včera trojčlenný senát Krajského súdu v Bratislave právoplatne odsúdil v kauze neodvedenia dane a poistného na päťročný trest odňatia slobody, nastúpil do väzenia. Podľa informácií Denníka N sa sám prihlásil v Justičnom paláci. 

Informáciu už potvrdila aj polícia na svojej stránke na sociálnej sieti.

V piatok mal byť zo súdu na Obvodné oddelenie Policajného zboru Staré mesto doručený zo súdu príkaz na dodanie odsúdeného do výkonu trestu odňatia slobody. Súd vydal príkaz už vo štvrtok.

Bašternák by si mal trest odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Najbližšie takéto zariadenie je v Hrnčiarovciach.

Ladislav Bašternák mohol pritom požiadať o mesačný odklad nástupu do väzenia, po dvoch tretinách vykonania trestu môže žiadať o podmienečné prepustenie. Dokonca môže požiadať o podmienečné prepustenie už po odpykaní polovice trestu, kedy by po rozhodnutí súdu a odporučení riaditeľa ústavu a splnení ďalších podmienok nasledovala obligatórne nariadená kontrola technickými prostriedkami.

Podnikateľ Ladislav Bašternák je právoplatne odsúdený v kauze neodvedenia dane a poistného. Dostal päťročný trest odňatia slobody s najnižším stupňom stráženia. Zdroj: TASR / Martin Bauman

“Len čo sa rozhodnutie, podľa ktorého sa má vykonať trest odňatia slobody, stalo vykonateľným, predseda senátu príslušného súdu prvého stupňa alebo odvolacieho súdu ihneď vydá príkaz na zadržanie odsúdeného na účel jeho dodania do výkonu trestu odňatia slobody a zároveň nariadi výkon trestu odňatia slobody a dodanie odsúdeného do výkonu trestu odňatia slobody, ak je vo väzbe alebo mu bol uložený trest odňatia slobody prevyšujúci dva roky alebo je obava, že ujde, alebo sa bude skrývať, aby sa tak vyhol výkonu trestu. Ak niet obavy, že odsúdený, ktorý je na slobode, ujde, alebo sa bude skrývať, môže mu predseda senátu na nastúpenie do výkonu trestu poskytnúť primeranú lehotu, aby si mohol obstarať svoje záležitosti. Táto lehota nesmie byť dlhšia ako jeden mesiac odo dňa, keď takéto rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť,” uvádza sa v Trestnom poriadku.

Vo štvrtok si Bašternák verdikt KS v Bratislave nevypočul, keďže sa na verejné zasadnutie nedostavil. Zastupoval ho v neprítomnosti jeho obhajca Peter Filip, ktorý uviedol, že jeho klient nie je v zahraničí, ale na Slovensku v Bratislave a je vyrozumený s tým, že mu neostáva nič iné, ako nastúpiť do väzenia.