Domáce Politika Spoločnosť Kauzy Top

Odsúdený Kosík je v krajine, s ktorou Slovensko nemá zmluvu. Dostať ho sem môže byť problém

Denisa Saková chce Ľuboša Kosíka dostať na Slovensko. - Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA – Počas posledných dní sa objavujú protichodné informácie o pobyte odsúdeného exsiskára Ľuboša Kosíka. Ten mal ešte minulý týždeň denníku SME tvrdiť, že ho z malijského väzenia prepustili na slobodu. Tamojšia polícia však údajne tvrdí opak. O mieste Kosíkovho pobytu nemajú vôbec jasno kompetentní tu u nás. Dôvodom je ťažká komunikácia s tretími krajinami.

 

Ministerstvo vnútra verí, že sa exsiskár Kosík ešte stále nachádza na Mali. „Počas Valného zhromaždenia Interpolu v Dubaji potvrdili najvyšší predstavitelia malijskej polície gen. Lučanskému, že  Ľuboš Kosík z malijského väzenia prepustený nebol,“ zopakoval pre Glob.sk hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Ministerstvo spravodlivosti však už takú istotu nemá. Podľa nich je problém v komunikácií. „MS SR nemôže ani potvrdiť ani vylúčiť protichodné informácie o tom, či sa Ľ. Kosík nachádza vo väzení alebo je na slobode na  území Mali, prípadne kde sa toho času aktuálne nachádza, pretože malijské orgány na naše viacnásobné pokusy o nadviazanie komunikácie doteraz nereagovali,“ napísala nám hovorkyňa rezortu Denisa Gerši.

Ľuboša Kosíka odsúdili za falšovanie zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur ešte v roku 2016. Kosík zo Slovenska ušiel, zadržali ho před dvoma rokmi na základe medzinárodného zatykača v africkom Mali. Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej sa pracuje aj na tom, aby exsiskára vydali na Slovensko. “Chýba len niekoľko podpisov,” povedala Denisa Saková. “Snáď informácie, ktoré nám čelní predstavitelia Mali priebežne dávajú, sú pravdivé,” poznamenala.

Ľuboš Kosík strávil vo väzení v Mali dva roky, natočiť tam mal aj video. FOTO: video SME

Zmluva nadovšetko

Pokiaľ odsúdený ujde zo Slovenska, nie je jednoduché dostať ho späť. „Vyžiadať obvineného z cudziny môže ministerstvo spravodlivosti na žiadosť súdu, ktorý vydal zatýkací rozkaz,“ informuje rezort spravodlivosti.

Ten súd môže vystaviť v dvoch prípadoch. „Ak sa odsúdený zdržiava v cudzine a výkon nariadeného trestu odňatia slobody nenastúpil napriek tomu, že mu bola riadne doručená výzva na nástup tohto trestu, alebo ak sa pobytom v cudzine vyhýba výkonu právoplatne uloženého trestu odňatia slobody alebo jeho zvyšku,“ informuje rezort.

Vydanie väzňa však často nie je jednoduché. Existujú totiž krajiny, ktoré zadržaných nevydávajú, alebo s nimi treba viesť dlhé jednania. Jednou z nich je aj Mali, s ktorým Slovensko komunikuje dlhodobo. Oveľa jednoduchšie je to s Európskymi krajinami alebo s krajinami, s ktorými má pre podobné situácie Slovensko uzavretú dohodu. „V prípade lokalizácie osoby v krajine, s ktorou má SR zmluvu, požiada ministerstvo spravodlivosti o vydanie osoby buď na základe  dvojstrannej zmluvy alebo mnohostrannej zmluvy, jako napríkladEurópskeho dohovoru o vydávaní z  13. 12. 1957,“ informuje ministerstvo.

Pokiaľ však podobná zmluva neexistuje, nasledujú dlhé jednania. „V prípade lokalizácie osoby v krajine, s ktorou SR nemá žiadnu právnu základňu, môže požiadať ministerstvo spravodlivosti o vydanie osoby na základe princípu reciprocity,“ tvrdí ministerstvo.

Preplnené cely, žiadna hygiena

Väzenie, kde by sa mal Kosík nachádzať, je kritizované pre zlé podmienky. Malo by ísť o zariadenie v Bamaku, hlavnom meste afrického štátu Mali. Väzenie je preplnené, vôzni tu trpia aj nedostatkom jedla a zlou hygienou. Podľa správy amerického ministerstva zahraničných vecí bolo väzenie projektované pre 400 ľudí, je ich tam však minimálne 1400.

Ešte v januári denníku SME tvrdil, že je v jednej cele s asi 240 ľuďmi. „Som v cele s 200 až 240 ľuďmi, spíme jeden vedľa druhého cik-cak, teda pri hlave máme nohy susedov, aby sme sa pomestili,“ tvrdil Kosík. Práve zlá situácia vo väzbe ho mohla primäť k rozhodnutiu vypovedať o únose Michala Kováča mladšieho.

Kosík bol právoplatne odsúdený na 14 rokov väzenia a peňažný trest vo výške 100-tisíc eur. Keďže ho však nezaplatil, súd mu pridal ďalšie 4 roky.