Domáce Kauzy Politika

Odovzdávanie osvedčení novým poslancom parlamentu sa pravdepodobne zruší

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slávnostné odovzdávanie osvedčení novým poslancom Národnej rady (NR) SR o zvolení sa pravdepodobne neuskutoční. Vyhlásil to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) po pondelkovom stretnutí s predstaviteľmi priemyslu. Odovzdávanie je naplánované na utorok (10. 3.). Prípadné zrušenie aktu má potvrdiť Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

 

“S vysokou pravdepodobnosťou nebude zajtra slávnostný akt, ale oficiálne to oznámi buď krízový štáb, alebo predseda ústrednej volebnej komisie,” povedal Pellegrini s tým, že novozvolení poslanci môžu osvedčenia dostať prostredníctvom doporučenej pošty. Nie je podľa neho správne, aby sa viac ako 200 ľudí vrátane novinárov zišlo na jednom mieste a následne sa vrátili do rôznych oblastí Slovenska. “Z ústavného hľadiska sa nič nestane,” skonštatoval Pellegrini, pretože podľa neho nejde o žiaden ústavný akt.

Ak štátna komisia potvrdí zrušenie slávnostnej ceremónie odovzdávania dekrétov v budove NR SR na bratislavskom Župnom námestí, potrebné administratívne úkony spojené s nástupom poslancov sa budú konať v budove NR SR na Námestí Alexandra Dubčeka. Pre TASR to uviedol riaditeľ odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník. Dodal, že tieto úkony sa budú uskutočňovať za zvýšených preventívnych opatrení.

Vo februárových parlamentných voľbách získalo najviac poslaneckých kresiel v NR SR hnutie OĽaNO, a to 53. Nasleduje Smer-SD s 38 mandátmi. Sme rodina a ĽSNS získali zhodne po 17 poslaneckých kresiel, SaS 13 a Za ľudí 12.