Domáce Spoločnosť Top

Každý rok si daňové priznanie odložia tisíce ľudí. V pondelok je posledná možnosť splniť si povinnosť

Zdroj: TASR / Františšek Iván

BRATISLAVA – Na daňových úradoch už po druhýkrát v tomto roku vrcholí daňová horúčka. V pondelok vyprší posledná možnosť podať odložené daňové priznanie. Možnosť oddialiť termín podania priznaní z konca marca do konca júna využilo takmer 200-tisíc daňovníkov. Pre tých si finančná správa pripravila predĺžené úradné hodiny aj call centrum. 

 

Podobne ako na jar, aj teraz budú daňové úrady pracovať v posledný deň o niečo dlhšie. Ako informovala finančná správa, počas posledných dvoch pracovných dní, kedy je možné odovzdať daňové priznanie, budú úrady otvorené o dve hodiny dlhšie. Dnes naň môžete zájsť do 16. hodiny. V pondelok, teda v posledný možný deň, bude otvorené od 8.00 ráno do 18:00 večer. Rozšírené sú tiež prevádzkové hodiny na call centre finančnej správy. Dnes sa tam dovoláte do 18 hodiny a v pondelok od 8:00 ráno až do polnoci. Lehotu do konca júna si predĺžilo 193 396 daňovníkov.

Iba elektronicky

Tohtoročnou novinkou je povinnosť podať daňové priznanie elektronicky. Urobiť tak museli už nielen firmy, ale aj fyzické osoby. “Upozorňujeme, že už aj fyzické osoby – podnikatelia musia daňové priznania a akékoľvek iné dokumenty posielať finančnej správe iba elektronicky. Preto tak, ako museli elektronicky podať oznámenie o predĺžení lehoty, musia elektronicky odložené daňové priznanie aj podať,” upozorňuje finančná správa.

Na podanie elektronického daňového priznania je nutné najskôr sa registrovať. A to buď pomocou občianskeho preukazu s čipom, alebo s použitím kvalifikovaného elektronického podpisu. Ak občiansky preukaz s čipom nevlastníte, môžete vyplniť registračný formulár na stránke finančnej správy. V tomto prípade však musíte rátať s tým, že po jeho vyplnení dostanete notifikačný e-mail, ktorý si musíte vytlačiť a osobne odniesť na daňový úrad.

Zdroj: TASR / František Iván

Niektorí majú čas do septembra

Lehotu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane je možné predlžovať najmenej o jeden a najviac o šesť mesiacov. Do poslednej skupiny, ktorá zatiaľ daň zaplatiť nemusela, patria tí, ktorí mali príjmy aj zo zahraničia. Tí si mohli termín na podanie priznania predĺžiť až do konca septembra. Urobilo tak 21 375 daňovníkov.

Započítať nemôžete všetko

Povinnosť podať daňové priznanie máte vtedy, ak ste v predchádzajúcom kalendárnom roku, teda v roku 2018, zarobili viac ako 1915,01 eur. Podať ho musíte aj vtedy, ak ste ako podnikateľ dosiahli príjmy pod túto sumu, ale zároveň ste vykázali daňovú stratu. Nie všetky príjmy sa však do daňového priznania započítavajú. Ak ste napríklad minulý rok maródovali či poberali nemocenské alebo ošetrovné pri starostlivosti o choré dieťa, alebo iného chorého člena rodiny, v daňovom priznaní tieto príjmy neuvádzate. Rovnako tak ani materskú a všetky druhy dôchodkov, sociálne štipendiá, podporu v nezamestnanosti, či príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Čas na podanie daňových priznaní sa kráti. FOTO TASR – Michal Svítok

Naopak, podľa zákona sa zdaňujú napríklad zárobky z pracovného pomeru, brigád, zmluvy o dielo či zo živnosti, ako aj príjmy, ktoré síce nie sú živnosťou, ale sú podľa obchodného zákonníka považované za podnikanie. Daň musíte zaplatiť aj z prenájmu nehnuteľnosti, výhier a jednorazových príjmov. “Z aktívnych príjmov, teda z príjmov zo zamestnania, podnikania či zo samostatnej zárobkovej činnosti môžete za splnenia zákonných podmienok znížiť základ dane o 3803 eur, alebo o tzv. nezdaniteľné časti,” informuje finančná správa.