Politika Zahraničné

Odklad EÚ povolí, ak Británia odsúhlasí dohodu o vystúpení, vyhlásila Merkelová

Angela Merkelová uviedla, že bude "do poslednej chvíle" pracovať na tom, aby Británia nevystúpila z EÚ bez dohody. (Glob.sk)

BRUSEL – Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok uviedla, že bude “do poslednej chvíle” pracovať na tom, aby Británia nevystúpila z EÚ bez dohody. Merkelová to povedala v prejave k poslancom Spolkového snemu pred odchodom na summit EÚ, ktorý sa vo štvrtok začne v Bruseli.

 

Kancelárka ďalej uviedla, že predstavitelia členských krajín Európskej únie by mohli súhlasiť s krátkym posunom vystúpenia z EÚ v princípe len v takom prípade, že by britský parlament schválil na budúci týždeň dohodou o brexite, ktorú už v minulosti dvakrát odmietol. Ak sa tak ale nestane, môže byť podľa jej slov potrebný ešte pred odchodom Británie mimoriadny summit EÚ.

Merkelová vo štvrtok v prejave k poslancom konštatovala, že Nemecko už zavádza “najdôležitejšie mimoriadne opatrenia” zamerané na zmiernenie dopadov prípadného brexitu bez dohody. “Napriek opatreniam, ktoré sme podnikli, budeme pracovať do posledného dňa — do poslednej hodiny —, aby sme zaistili, že tieto núdzové plány sa nezrealizujú,” povedala kancelárka.

K možnému odkladu brexitu sa ešte pred začiatkom summitu EÚ vyjadrila aj litovská prezidentka Dalia Grybauskaite. Tá verí, že lídri EÚ budú s odkladom súhlasiť. EÚ bude podľa jej slov “určite ochotná pomôcť (britskej premiérke) v komunikácii s britským parlamentom”. Grybauskaite v rozhovore pre litovský telerozhlas LRT dodala, že Litva odklad určite podporí.

Britská premiérka Theresa Mayová požiadala v stredu EÚ o odklad brexitu z 29. marca na 30. júna. Zdôraznila, že pokiaľ bude stáť na čele britskej vlády, dlhší odklad nepripustí. Lídri ostatných 27 členských štátov Únie teraz môžu o Mayovej žiadosti rozhodnúť na aktuálnom summite EÚ.

Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt vo štvrtok uviedol, že EÚ by mohla na budúci týždeň zvolať mimoriadny summit, aby Británii umožnila odklad brexitu, avšak s potenciálne nepríjemnými podmienkami, ako napríklad usporiadaním ďalšieho referenda o tejto otázke. Takúto možnosť by však podľa Hunta britský parlament pravdepodobne nepodporil.

Predseda britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn (vpravo). (TASR/AP)

Príde aj Corbyn

Do Bruselu, kde sa vo štvrtok poobede začína dvojdňový summit Európskej únie, zavíta nielen britská premiérka Theresa Mayová, ktorá chce získať súhlas premiérov a prezidentov 27 členských krajín EÚ pre návrh odkladu brexitu do konca júna, ale aj líder britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn. Uviedla to tlačová agentúra Reuters.

Corbynovým zámerom je stretnúť sa s vplyvnými predstaviteľmi Európskej komisie a s premiérmi niektorých členských štátov a zhodnotiť “alternatívny” plán pre brexit. Na pracovnom programe má rokovania s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom, s generálnym tajomníkom Európskej komisie Martinom Selmayrom a s premiérmi zo siedmich členských štátov, vrátane španielskeho predsedu vlády Pedra Sáncheza.

Podľa Reuters chce Corbyn v Bruseli vyjadriť názor, že existuje alternatíva k brexitovej dohode, ktorú Mayová dosiahla vlani v novembri a ktorú už britský parlament dvakrát odmietol.

Mayová v stredu zaslala oficiálny list predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, v ktorom vyzvala národných lídrov EÚ, aby po podporili návrh na odklad brexitu do 30. júna.

Tusk v reakcii na list z Londýna v stredu večer oznámil, že hlavy vlád a štátov sú ochotné podporiť “krátkodobé predĺženie” brexitu, ale len vtedy, ak britský parlament schváli dohodu o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, tak ako bola prijatá vlani v novembri na mimoriadnom summite v Bruseli, čiže bez akýchkoľvek dodatočných zmien.

Téme brexitu sú venované úvodné rokovania najvyšších predstaviteľov krajín EÚ. Rokovania by sa mali začať o 15.00 h miestneho času, o tri hodiny neskôr je naplánovaná spoločná tlačová beseda britskej premiérky s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.