Domáce Politika Top

Odchod Roberta Kaliňáka nestačí, odkazuje Smeru opozícia

BRATISLAVA – Rozlúčková reč, ktorú dnes predniesol podpredseda vlády a minister vnútra SR Robet Kaliňák, mala zaznieť pred niekoľkými rokmi. Vo svojom stanovisku k odchodu Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra SR to uvádza strana Sloboda a Solidarita (SaS).

„Kaliňák premárnil všetky príležitosti na slušný odchod. Dnes to nie je nič iné, len taktizovanie strany Smer-SD, ktorá sa potápa a rozpadá,“ pripomína strana SaS vo vyhlásení, ktoré poskytla jej hovorkyňa Katarína Svrčeková. Strana pripomína, že rezignácia Roberta Kaliňáka je z hľadiska očisty verejného života od korupcie a mafie absolútne nedostatočná.

Kostlivec, ktorý sa vracia do skrine

„Kaliňákove pochvalné slová na adresu policajného prezidenta Tibora Gašpara sú veľavravné. Kaliňák síce odchádza, ale jeho ľudia a s nimi aj všetky deformácie v Policajnom zbore zostávajú,“ dodáva SaS s tým, že občania sa však nedajú oklamať jedným politickým kostlivcom, ktorý sa vracia do skrine Smeru-SD. „Ich hlas, ktorý znel na námestiach, je zrozumiteľný. Skutočným riešením je pád Ficovej vlády a predčasné voľby,“ ukončili.

K odchodu Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra SR sa vyjadruje aj strana Most-Híd. „Náš postoj bol jasný a známy už viac ako týždeň. Sme radi, že hlas Mosta-Híd bol vypočutý a Smer bol schopný pristúpiť na personálnu výmenu na takomto dôležitom poste,“ uvádza strana s tým, že to bolo nevyhnutné pre upokojenie situácie.

Nestačí, odkazuje OĽaNO

Podľa hnutia OĽaNO však odchod Roberta Kaliňáka nestačí. „Odstúpil človek, ktorý sa nikdy nemal stať ministrom. Robert Fico mu do rúk zveril bezpečnosť ľudí na Slovensku a ten si z bezpečnostných zložiek urobil svoju súkromnú armádu,“ hovorí predseda hnutia Igor Matovič.

„Robert Kaliňák umožnil ľuďom prepojeným na mafiu ovládnuť vedenie policajného útvaru Národnej kriminálnej agentúry, ktorú celých desať rokov zneužíval na boj voči bezbranným ľuďom ako Hedviga Malinová, voči statočným prokurátorom ako Vasil Špirko, opozičným politikom či policajtom,“ pridáva predseda.

Zneužívanie postavenia

Ako zhrnul, celých desať rokov Robert Kaliňák „zneužíval svoje postavenie na vlastné obohacovanie a nie na službu ľuďom.“ Kaliňák podľa neho vytvoril prostredie, kde bolo normálne tunelovať verejné zdroje, o ktorých písali investigatívni novinári.

„Vytvoril a udržiaval prostredie, ktoré umožnilo, aby boli Ján Kuciak so svojou snúbenicou brutálne popravení,“ spomenul s tým, že minister vnútra zneužíval políciu v prospech strany Smer-SD a jej sponzorov s plným vedomím predsedu vlády Roberta Fica. „Preto odchod Roberta Kaliňáka považujeme len za prvý krok v očiste slovenskej politiky od korupcie a prepojení na ľudí blízkych mafii,“ ukončil Matovič.

Logické vyústenie

Poslanec Národnej rady SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak považuje rezignáciu ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) za logické vyústenie toho, čo sa posledné dva týždne na politickej scéne deje.

„Ale za hnutie Sme rodina môžem povedať, že kozmetické zmeny vlády už nepomôžu. Mala by odísť celá vláda,” uviedol Krajniak s tým, že rozhodnúť o budúcej vláde by mali ľudia v predčasných voľbách. Či odchod Kaliňáka bude koaličným stranám Most-Híd a SNS stačiť, odhadnúť nevedel. Podľa neho to však bude známe najneskôr v utorok.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) odstúpenie Kaliňáka z funkcie ministra vnútra vníma ako nedostatočné vzhľadom na okolnosti, ktoré sú spojené s brutálnou popravou dvoch mladých ľudí. Ako sa uvádza v stanovisku KDH, ktoré poskytol hovorca Stano Župa, požiadavka na odstúpenie premiéra Roberta Fica je stále aktuálna.

Foto: SITA/Diana Černáková